Tek Başıma 45 Günde Vietnam-Kamboçya-Tayland

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan seyr-ü zafer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 456
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 138,189

Etiketler
Ynt: Tek Başıma 45 Günde Vietnam-Kamboçya-Tayland

seyr-ü zafer' Alıntı:
Vietnam’ın bugününü anlamak için yakın geçmişini kabaca bilmek gerekiyor. Günümüzde 86 milyon civarı nüfusun yarısından fazlasını Amerika-Vietnam Savaşı’ndan sonra dünyaya gelen kuşaklar oluştursa da, onlar geçmişin acılarını doğrudan yaşamayıp sadece okullarda öğrenmiş iseler de, bu öyle bir savaştır ki izleri ülkenin her köşesinde farklı biçimlerde çıkar karşınıza. Sözkonusu trajedinin toplumsal bellekte bu derece rahat taşınmasını sağlayan şey galip gelmişlik duygusudur. Yendiğinize inanmışsanız, atalarınızın akmış kanılarını üzüntüyle değil minnettarlık duygularıyla hatırlarsınız, dize getirdiklerinize öfke duymaktan vazgeçersiniz, kininiz kaybolup gider. Vietnam emperyalizme karşı bağımsızlık mücadelesi verme konusunda Türkiye ile benzer bir kaderi paylaşıyor. Dünya üzerinde bağımsızlık mücadelesi veren tüm ülkeler farklı biçimlerde ağır bedeller ödemişlerdir kuşkusuz, ama bazı mücadeleler diğerlerinden daha dramatik geçmiştir, Türkiye ve Vietnam’da olduğu gibi. Türkler zamanında Anadolu’ya çöreklenmiş İtalyan, Fransız, İngiliz ve Yunanlılara nasıl gerekeni yaptığını düşünüyorsa Vietnamlılar da Fransız ve Amerikalıların canlarına okumanın, onları elleri boş yollamanın hazzıyla yaşıyorlar.

Yukarıdakiler 50-100 yıl öncesinin gerçekleriydi, şimdi ise emperyalizm şekil değiştirdi, biliyorum. O gün askerle topla bu topraklarda tutunamamış sözkonusu ülkeler şimdi parasını verip Türkiye’de dahil istediği ülkeden gözüne kestirdiğini alıyor maalesef, yine de tarih tarihtir değişmez.

Yazılanları ilk okumaya başladığımda, birden ilk gençlik yıllarıma gittim. O yıllarda iki Vietnam vardı; Kuzey Vietnam (Başkent, Hanoi) ve ABD güdümünde Güney Vietnam (Başkent, Saigon). Vietkong, ABD'yi topraklarından kovdu ve ülke bütünlüğü ile ulusal birliği sağladı. Bizim gibi, sömürgeciliğe karşı savaşan Vietnamlıların zaferine ne denli çok sevinmiştik; hey gidi günler!...

Anamalcı (Kapitalist) Dünyanın eskiden de yeşil dolarları vardı; eskiden insanların ve ülkelerin bir bölümünü parayla satın alabildiler. Şimdi çok daha pervasızlar; bazen parayla, bazen de uçaklar ve füzelerle vurup teslim alıyor, "köpeksiz köyde, değneksiz geziyorlar..." Altmışıma çok az kaldı; bu kısacık yaşamımda, daha doğrusu dünya açısından bu kısa zaman diliminde, bu denli kötüye/geriye gidiş yaşandığını da gördüm. Başka bir dünyada mı yaşamıştık biz?.. :( ???

Bu güzel Uzakdoğu tanıtımı için teşekkür ederim.

Cavid Sezen

Şahane anlatım ve tamamlayıcı fotoğraflar için teşekkürler, diğer resimlerinizi sabırsızlıkla bekliyoruz ...

Hanoi'de Cyclo Turu

http://www.dailymotion.com/video/xms8m1_hanoi-de-cyclo-turu_travel

Videoyu kaliteli yüklemiştim, kötü gösteriyor sebebini anlayamadım.

gezmen' Alıntı:
Yazılanları ilk okumaya başladığımda, birden ilk gençlik yıllarıma gittim. O yıllarda iki Vietnam vardı; Kuzey Vietnam (Başkent, Hanoi) ve ABD güdümünde Güney Vietnam (Başkent, Saigon). Vietkong, ABD'yi topraklarından kovdu ve ülke bütünlüğü ile ulusal birliği sağladı. Bizim gibi, sömürgeciliğe karşı savaşan Vietnamlıların zaferine ne denli çok sevinmiştik; hey gidi günler!...

Anamalcı (Kapitalist) Dünyanın eskiden de yeşil dolarları vardı; eskiden insanların ve ülkelerin bir bölümünü parayla satın alabildiler. Şimdi çok daha pervasızlar; bazen parayla, bazen de uçaklar ve füzelerle vurup teslim alıyor, "köpeksiz köyde, değneksiz geziyorlar..." Altmışıma çok az kaldı; bu kısacık yaşamımda, daha doğrusu dünya açısından bu kısa zaman diliminde, bu denli kötüye/geriye gidiş yaşandığını da gördüm. Başka bir dünyada mı yaşamıştık biz?.. :( ???

Bu güzel Uzakdoğu tanıtımı için teşekkür ederim.

Cavid Sezen

Cavid Hocam,
Okuduğunuz ve not düştüğünüz için teşekkürler. Artık bazı değişimler dediğiniz gibi bir insan ömrüne sığmaya başladı, pek iyiye alamet gibi gelmiyor bana da...

tameray' Alıntı:
Şahane anlatım ve tamamlayıcı fotoğraflar için teşekkürler, diğer resimlerinizi sabırsızlıkla bekliyoruz ...

Takip ettiğiniz için teşekkürler.

İnsanın en evcil organı bağırsaklarıdır,bulunduğu ortama,ruh haline ilk onlar tepki verir,bu yüzden bazen bulunduğunuz yerde yediğiniz yemeklerden başka bulunduğunuz ortama uyum sürecinde de bu sorunları yaşayabilirsiniz.

Sizin cyclo gezinizi filmlerde görürdüm ve çok imreniridim,bir nev i hareket eden ibiş koltuğu gibi.

Çok güzel anlatım ve fotoğraflar için teşekkürler,şunu da belirteyim eğer baştan yazıyı okumasaydım motorsikletli insanlara o kadar alıcı gözle inceleme ihtiyacı duymazdım,fotoğraftan entropiyi anlamak zordur ama gözüm hep o kaos içinde ki düzeni aradı.Youtube da bolca seyrettiğim için biliyorum,söylediğiniz hareketliliği.

Güzel bir paylaşım. Deneyimlerinizi, güzel resimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Ancak biraz yavaş mı gidiyor sanki ;D Konu başlayalı 7 ay olmuş, umarım maceranın bitişine kadar olan anlatımız bir 7 ay daha devam etmez ;D İlgiyle takipteyim...

mayıstosböce' Alıntı:
İnsanın en evcil organı bağırsaklarıdır,bulunduğu ortama,ruh haline ilk onlar tepki verir,bu yüzden bazen bulunduğunuz yerde yediğiniz yemeklerden başka bulunduğunuz ortama uyum sürecinde de bu sorunları yaşayabilirsiniz.

Sizin cyclo gezinizi filmlerde görürdüm ve çok imreniridim,bir nev i hareket eden ibiş koltuğu gibi.

Çok güzel anlatım ve fotoğraflar için teşekkürler,şunu da belirteyim eğer baştan yazıyı okumasaydım motorsikletli insanlara o kadar alıcı gözle inceleme ihtiyacı duymazdım,fotoğraftan entropiyi anlamak zordur ama gözüm hep o kaos içinde ki düzeni aradı.Youtube da bolca seyrettiğim için biliyorum,söylediğiniz hareketliliği.

İbiş koltuğu muhabbetini bayağı benimsedim sayenizde Bülent Hocam. Gezinin ilerleyen kısımlarında farklı cihazların üzerinde ibiş keyfi yaparken görüleceğim...

Poyraz' Alıntı:
Güzel bir paylaşım. Deneyimlerinizi, güzel resimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Ancak biraz yavaş mı gidiyor sanki ;D Konu başlayalı 7 ay olmuş, umarım maceranın bitişine kadar olan anlatımız bir 7 ay daha devam etmez ;D İlgiyle takipteyim...

Çok haklısınız okuyanların kanını kurutacak derecede yavaş gidiyor. Araya geziler giriyor diğer yarım konularıma da yazıyorum. Hikayenin sonunu er geç getirmeye niyetliyim :smiley:

Etnoğrafya Müzesi'nin bahçesindeki "Su Kuklası" sahnesi
[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]

IMG 5224p

IMG 5225p

IMG 5230p

IMG 5233p

IMG 5236p

[attachment=1]

Ho Chi Minh'in 10 yıl yaşadığı Başkanlık Sarayı. Koruluğun içinde yapay gölün kenarında.

[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]

Kabirde nöbet değişimi.

[attachment=5]

IMG 5267p

IMG 5268p

IMG 5269p

IMG 5272p

IMG 5273p

Temple of Literature. Tarihi bin yıl önceye dayanan dönemin imparatoru tarafından kurulmuş bir eğitim kurumu ve ibadethane kompleksi. Ben Osmanlı'daki medreseye benzettim işlev olarak. Beş tane avlusu var. Yaşam, eğitim ve ibadet alanlarından oluşuyor.

IMG 5283p

IMG 5288p

IMG 5293p

IMG 5299p

IMG 5316p

[attachment=1]
[attachment=2]

Vietnam ve Kamboçya'da şehiriçi ulaşımı motosiklet taksilerle yaptım.

[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]

IMG 5318p

IMG 5322p

IMG 5341p

IMG 5352p

IMG 5353p

[attachment=1]

Son Avrupa seyahatinde şöyle sofra kurup fotoğraf çekemedim ya hafif buruğum. Çok pahallıydı herşey.Oysa Vietnam'da şu gördüğünüz sofranın 50'lik bira dahil maliyeti 4,5 Lira.

[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]

IMG 5370p

IMG 5379p

IMG 5381p

IMG 5382p

IMG 5386p

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]

Vietnam'da trafikteki kadınların çoğu eksoz gazlarından korunmak için böyle rengarenk maskeler takıyorlar, maske takan erkek hiç görmedim.

[attachment=4]

IMG 5388p

IMG 5391p

IMG 5392p

IMG 5394p

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,520
Kayıtlı Üye Sayımız
172,178
Kaydolan Son Üyemiz
sakaryalee5454

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR