Tek Başıma 45 Günde Vietnam-Kamboçya-Tayland

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan seyr-ü zafer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 456
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 140,312
Ynt: Tek Başıma 45 Günde Vietnam-Kamboçya-Tayland

mergen' Alıntı:
Zafer Bey,

İş sebebi ile Chiang Mai'ye kısa bir ziyaretim olacak bu hafta. Acaba yapmadan dönme diyeceğiniz ne var? Nereleri tavsiye edersiniz?

İnternet'ten araştırdığımda night safari'yi ve hırsızlar pazarı'nı buldum. Ne dersiniz?

Selamlar

Chiang Mai'ye gittiğinizde Tiger Kingdom'da kaplanlara dokunmadan dönmeyin bir de Flight of The Gibbon denen(yağmur ormanında ziplining) aktiviteye mutlaka ama mutlaka katılın. Hayatınızın deneyimi olacak :smiley:

Flight of The Gibbon(Maymunun Uçuşu)
[attachment=1]

IMG 8944p 001

Etiketler

Merhaba Zafer Bey,
Paylaşımınız için teşekkürler. Vietnam vizesinin en kolay nasıl alınacağı ve ücreti konusunda bilgi verebilirmisiniz. Siz nasıl aldınız vizeyi?
Vietnam vizesi konusunda çok değişik yazılar ve yorumlar okudum ve bir hayli kafam karıştı. Tabiki yazılan yazılar farklı yıllara ait olduğundan vize konusunda değişen kurallarda olabilir. Sizin seyahatiniz yeni olduğundan bu konuda vereceğiniz bilgide güncel olacaktır.
Şimdiden teşekkür ederim

Numan78' Alıntı:
Merhaba Zafer Bey,
Paylaşımınız için teşekkürler. Vietnam vizesinin en kolay nasıl alınacağı ve ücreti konusunda bilgi verebilirmisiniz. Siz nasıl aldınız vizeyi?
Vietnam vizesi konusunda çok değişik yazılar ve yorumlar okudum ve bir hayli kafam karıştı. Tabiki yazılan yazılar farklı yıllara ait olduğundan vize konusunda değişen kurallarda olabilir. Sizin seyahatiniz yeni olduğundan bu konuda vereceğiniz bilgide güncel olacaktır.
Şimdiden teşekkür ederim

Ben Vietnam vizesini 2011 Subat'da aldım. O tarih itibariyle net vize alma koşulları şöyle:

Turistik vize en fazla 15 günlük tek girişli veriliyor ve seyahat tarihinden en erken 15 gün önce başvuruluyor, daha erken başvurursanız vermiyorlar. Diğer bazı vizelerdeki gibi vize geçerlilik tarihleri ve ülkede kalış süresi farklı değil. Örneğin Schengen vizesinde geçerlilik tarihi ve oturum süresi ayrı ayrı belirtilir. Vietnam vizesinde yazılı başlangıç ve bitiş tarihleri hem geçerlilik süresini hem de kalış süresini belirtiyor. Otel rezervasyonu istenmiyor ama gidiş geliş uçak bileti gerekiyor. İki fotoğraf veriliyor ve başvuru formu dolduruluyor. Eğer ülkeden çıkış biletiniz Türkiye dışında bir ülkeye ise o ülkenin vizesini de görmek istiyorlar. Gideceğiniz ülke vizeden muhafsa ilgili ülke konsolosluğundan buna dair yazı getirmenizi istiyorlar. Koşullar sağlandiğinda vize ertesi gün veriliyor. Halen Türk vatandaşları dünya üzerinde sadece Ankara'daki konsolosluktan vize alabilirler, ben de oradan aldım(40 USD). Başka ülkelerde veya sınır kapılarında vize almak mümkün değil. Bu sebeple komşu ülkeleri de kapsayan kombine bir gezi yapacaksanız Vietnem'dan başlamanız şart. THY'nin Saygon'a uçuşu var veya başka şirketlerin aktarmalı uçuşları mevcut. Ben Kuzey'de Hanoi'den giriş yaptığımdan Bangkok'dan Air Asia ile Hanoi'ye gittim. Yanınızda harcamaların kaynağını göstermek üzere en az bin dolar nakit götürmeniz gerekiyor, girişte sorabilirler, nakitiniz yoksa problem olabilir. Kurallara uyulduğunda hiç sorun çıkmıyor, başvuruda doğru beyanda bulunmak ve ülkeye gidildiğinde süre aşımı yapmamak gerek. Vietnem bu emeği ve önceliği vermeye değecek bir ülke..

Bilgi için çok teşeşkkür ederim
seyr-ü zafer' Alıntı:
Ben Vietnam vizesini 2011 Subat'da aldım. O tarih itibariyle net vize alma koşulları şöyle:

Turistik vize en fazla 15 günlük tek girişli veriliyor ve seyahat tarihinden en erken 15 gün önce başvuruluyor, daha erken başvurursanız vermiyorlar. Diğer bazı vizelerdeki gibi vize geçerlilik tarihleri ve ülkede kalış süresi farklı değil. Örneğin Schengen vizesinde geçerlilik tarihi ve oturum süresi ayrı ayrı belirtilir. Vietnam vizesinde yazılı başlangıç ve bitiş tarihleri hem geçerlilik süresini hem de kalış süresini belirtiyor. Otel rezervasyonu istenmiyor ama gidiş geliş uçak bileti gerekiyor. İki fotoğraf veriliyor ve başvuru formu dolduruluyor. Eğer ülkeden çıkış biletiniz Türkiye dışında bir ülkeye ise o ülkenin vizesini de görmek istiyorlar. Gideceğiniz ülke vizeden muhafsa ilgili ülke konsolosluğundan buna dair yazı getirmenizi istiyorlar. Koşullar sağlandiğinda vize ertesi gün veriliyor. Halen Türk vatandaşları dünya üzerinde sadece Ankara'daki konsolosluktan vize alabilirler, ben de oradan aldım(40 USD). Başka ülkelerde veya sınır kapılarında vize almak mümkün değil. Bu sebeple komşu ülkeleri de kapsayan kombine bir gezi yapacaksanız Vietnem'dan başlamanız şart. THY'nin Saygon'a uçuşu var veya başka şirketlerin aktarmalı uçuşları mevcut. Ben Kuzey'de Hanoi'den giriş yaptığımdan Bangkok'dan Air Asia ile Hanoi'ye gittim. Yanınızda harcamaların kaynağını göstermek üzere en az bin dolar nakit götürmeniz gerekiyor, girişte sorabilirler, nakitiniz yoksa problem olabilir. Kurallara uyulduğunda hiç sorun çıkmıyor, başvuruda doğru beyanda bulunmak ve ülkeye gidildiğinde süre aşımı yapmamak gerek. Vietnem bu emeği ve önceliği vermeye değecek bir ülke..

Size olan hayranlığım daha ne kadar artıcak :smiley:Merakla devamını bekliyorum.

Saygılar.

ÖzcanDAĞ

Merhabalar,
Sitede 20den fazla mesaj yazmadiğım için sizin mailinize özel olarak cevap verme yetkim yokmuş, oyüzden buradan yazıyorum.
Pakistana ben yaklaşık 4 sene önce gitmiştim, ozaman vize almak böyle zor değildi.biliyorsunuz bölgedeki siyasi
duruma göre bu tarz şeyler değişebiliyor.oyüzden şuan nasıl alabilirsiniz bilmiyorum ne yazıkki.
Çine de motorlu araçla girmek sizin dediğiniz gibi çok zor, sadece rehperle vs olabiliyor sanırım.ve bi ton para ödeyerek.
Biz çine bisikletle girmiştik, oyüzden gene motorlu araç olayını detaylı bilmiyorum.
Aşı konusunda da ben tetanoz gibi klasik aşıların dışında bi aşı olmadım, çok gerekli olduğunu da düşünmüyorum.

Daha fazla sorunuz varsa bana özel mail atarak gene mail adresinizi yazarsanız oradan cevaplarım
İyi yolculuklar
Selcen

özcan dağ' Alıntı:
Size olan hayranlığım daha ne kadar artıcak :smiley:Merakla devamını bekliyorum.

Saygılar.

ÖzcanDAĞ

Beni mahçup ettin Özcan. :smiley: Aslında yeterince kararlı olan herkes yapabilir bu tarz gezileri. Sen de yaparsın..

selcenustel' Alıntı:
Merhabalar,
Sitede 20den fazla mesaj yazmadiğım için sizin mailinize özel olarak cevap verme yetkim yokmuş, oyüzden buradan yazıyorum.
Pakistana ben yaklaşık 4 sene önce gitmiştim, ozaman vize almak böyle zor değildi.biliyorsunuz bölgedeki siyasi
duruma göre bu tarz şeyler değişebiliyor.oyüzden şuan nasıl alabilirsiniz bilmiyorum ne yazıkki.
Çine de motorlu araçla girmek sizin dediğiniz gibi çok zor, sadece rehperle vs olabiliyor sanırım.ve bi ton para ödeyerek.
Biz çine bisikletle girmiştik, oyüzden gene motorlu araç olayını detaylı bilmiyorum.
Aşı konusunda da ben tetanoz gibi klasik aşıların dışında bi aşı olmadım, çok gerekli olduğunu da düşünmüyorum.

Daha fazla sorunuz varsa bana özel mail atarak gene mail adresinizi yazarsanız oradan cevaplarım
İyi yolculuklar
Selcen

Teşekkürler Selcen,
Önümüzdeki ay elçiliğe gidip şansımı deneyeceğim, olmazsa İskandinavya-Doğu Avrupa ya da senin gibi Orta Asya yapmaya çalışırım, takıntı derecesinde hırsım yok. Bu bürokratik engeller insanı yolculuktan daha fazla yoruyor doğrusu, geçen sene sırf o sebeple Kafkasya-İran gezisini Hazar Denizi'nin doğusundaki ülkeler yönünde genişletememiştim, vize işlemleri uzun sürecekti. Senin de yolun açık olsun.. Zafer

selimsani' Alıntı:
Zefer Bey'i her zamanki gibi yakından takip... Çok şey öğreniyoruz...

Sağol Selim, elden geldiğince yazı ve bol fotoğraflı gitmeye çalışıyorum, bazen tempom düşse de bırkmaya niyetim yok. Yazmak gezmekten zor, belirtmeden geçemeyeceğim..

Assasin' Alıntı:
Takipteyiz Zafer Abi ,

Deniz, teşekkürler.
Ben de senin gezilerini takip etmek istiyorum ona göre :smiley:

Sn. Özgyıldır,
Ben de yeşil pasaport sahibiyim ve daha önce 3 kez Tayland'a gittim. Tayland yeşil pasaporta vize istemiyor.
Gezi maliyetlerine gelince, en büyük maliyet unsurunuz uçak bileti olacaktır. Uçak biletini saymazsak eğer, özellikle de bu mevsimde Tayland için off-season olduğundan çok ucuza bir gezi maletmeniz mümkün. Örneklemek gerekirse ben yaklaşık 1 ay önce 4 kişilik ailemle yaptığım ( 3 yetişkin, 1 çocuk ) 1 haftalık Phuket tatilimde herşey dahil yaklaşık 3000 TL gibi bir para harcadım ki, bunun 1300 TL'si otel konaklamasına gitti. Toplam 3 tane tekne turu (biri speed boat'la), yediklerimiz, içtiklerimiz ( ki iyi içerim :smiley: ), hemen her gün yaptırdığımız 2 saatlik masajlar da bu rakama dahil. Sevgiler, sıra dışıo gezmeler.

enttr' Alıntı:
Sn. Özgyıldır,
Ben de yeşil pasaport sahibiyim ve daha önce 3 kez Tayland'a gittim. Tayland yeşil pasaporta vize istemiyor.
Gezi maliyetlerine gelince, en büyük maliyet unsurunuz uçak bileti olacaktır. Uçak biletini saymazsak eğer, özellikle de bu mevsimde Tayland için off-season olduğundan çok ucuza bir gezi maletmeniz mümkün. Örneklemek gerekirse ben yaklaşık 1 ay önce 4 kişilik ailemle yaptığım ( 3 yetişkin, 1 çocuk ) 1 haftalık Phuket tatilimde herşey dahil yaklaşık 3000 TL gibi bir para harcadım ki, bunun 1300 TL'si otel konaklamasına gitti. Toplam 3 tane tekne turu (biri speed boat'la), yediklerimiz, içtiklerimiz ( ki iyi içerim :smiley: ), hemen her gün yaptırdığımız 2 saatlik masajlar da bu rakama dahil. Sevgiler, sıra dışıo gezmeler.

valla yazdıklarınızı okudukca yarın gidesim geliyor,balkan turunu couchsurfing ve çadır olayıyla konaklamayı beleşe getirmiştik,acaba taylanda da böyle bir sey yapabilir miyiz?böylece otele verdiğiniz 1200 TL bize kalır ;)

Öncelikle bütün arkadaşların ramazan bayramını kutlarım.
Sn. özgyildir,
Coachsurfing'e ben de üyeyim ancak henüz bu konuda bir tecrübem yok. Ama sanırım Tayland'ta da coachsurfing aracılığı ile konaklamak mümkün olabilir. Bu arada verdiğim konaklama fiyatı aslında bu mevsim için pahalı (eğer tatile bekar olarak gidecekseniz). Ben ailemle ve yanımda bir de çocukla gittiğim için merkezi ve bir gezi tatili için aslında gereksiz derecede lüks sayılabilecek bir otelde (Thara Patong Beach, Phuket) kalmak zorunda hissettim kendimi. Ancak daha önceki gidişlerim bekrdı ve çok daha ucuza konaklama şansım olmuştu. Bu nedenle benim 4 kişilik aile için verdiğim konaklama fiyatını baz almanız sizi yanıltabilir. Saygılarımla.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR