LR Freelander

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan asker Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 266
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 125,679
Ynt: LR Freelander

Eğer İstanbul'daysanız Maslak'ta Özgen Oto var Bosch Car Servis, bu tip elektronik sorunlarda baya iyidirler.

Atatürk Sanayi Sitesi 2. Kısım 11. Sokak No:355 Maslak/İstanbul

0 212 276 26 11 - 276 26 06 - 276 25 30

Etiketler

merhaba,

Dediğiniz arıza tamamen rölanti valfi ile ilgili ancak onuda değiştirdiklerini yazmışsınız.stop etmelerden dolayı akla gelen tek şey sente kaçıklığı.

Hava akış metre mevzusu olabilir. Araç çalışırken Test book verilerini izlemek faydalı olabilir.

yardımcı olmaya çalışan cevap yazan tüm arkadaşlara hemen teşekkürler etmek istedim TEŞEKKÜRLER....

Disco da bir programda izlemiştim İngilterede 2. el Freelander i toplamaya çalışıyorlar ve yedek parçalarının çok pahalı olduğundan bahsediyorlar düşünün İngilterede bile.

herkese mrb aranıza yeni katıldım.freelander kullanıcısı olarak bende yorumda bulunmak istedim.2000 model freelander 1.8 sahibiyim.aracı 1 sene önce aldım.motrunun düşük olmasından dolayı alırken çok teredütte kaldım.ama fiyata göre alabileceğim arazi aracı olarak düşünüyordum.aslında maddi yönden dolayı freelander'i almak zorunda kaldım.aldıktan sonra bu aracın SUV olduğunu fark ettim.ama eski aracıma göre arazide tartışılmaz fark var tabiki.eski aracım 2000 model wv polo'ydu.7000 ytl farkla freelanderle takas yaptım.hafif arazi şartlarında eski aracıma göre çok memnunum. aracın altını sürtmekten kurtuldum.verdiğim fiyat farkını fazlasıyla hakediyor freelander. off-road hakında bana iyi bi ders verdi bana bu freelander.ama türkiye şartlarında kullanılabilecek en iyi araç olduğuna inanıyorum.özellikle karlı ve buzlu yollarda tc tartışılmaz diğer modellere göre.şu anda sportif amaçlı hafif arazi şartlarında kullanıyorum.uzun yoldada normal bi araba gibi atak değil ama gerek hızı gerek viraj kabiliyeti yeterli benim için.ama araca çok ısındım yeni modeller hakkında bi şey diyemem ama eski modelleri fiyatına göre çok iyi bence bu konuları göz önüne aldığımızda sınıfını ayırıp SUV olarak hakkını yememek lazım.bakım konusundada eski aracımla arasında bakım farkı pek fazla yok.sadece aracı bilgisayara bağlayamıyorlar eskişehirde.lpg li olduğu içinde yetkili servislere almıyorlar :smiley:.abs çalışmasına rağmen abs göstergesi yanıyor.tek sıkıntım aracı bilgisayara bağlatamamam.oda eskişehirde olmamdan kaynaklanıyo sanırım.hatta bursa ve ankarada bu sorunu çözebileceğim özel servis bilen varsa yardımlarınızı bekliyorum.oooww jeepin mi var demeleride beni ayrı gururlandırıyor ;D

Sn(karter) Aramıza hoşgeldiniz..Diğer arkadaşlarımızın sizi daha iyi tanıyabilmeleri için off-road bölümümde yer alan
''Tanışma Köşesi'' 'nde kendinizi tanıtabilirseniz memnun oluruz.
Saygılar..
Link aşağıdadır :

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=9726.0

bulabildiğim kadarı ile Free Lander ile ilgili tüm yorumları okuyup anlamaya çalıştım ama hiç bir şey anlamadım... neden kötü... mekaniğimi kötü, düşük devir vites oranımı yeterli değil, yükseklik, yaklaşma uzaklaşam açısımı kötü, tork mu düşük, defransiyel mi kötü, 4x4 özellikleri nasıl, arazi şanzımanı nasıl, uygun lastik ile neler yapabilir, orta difransiyel kilidi varmı ????
yanlızca kötüdür, yok aslında o kadar kötü değildir gibisinden mesaj zincirleri bulabildim...

Tol' Alıntı:
bulabildiğim kadarı ile Free Lander ile ilgili tüm yorumları okuyup anlamaya çalıştım ama hiç bir şey anlamadım... neden kötü... mekaniğimi kötü, düşük devir vites oranımı yeterli değil, yükseklik, yaklaşma uzaklaşam açısımı kötü, tork mu düşük, defransiyel mi kötü, 4x4 özellikleri nasıl, arazi şanzımanı nasıl, uygun lastik ile neler yapabilir, orta difransiyel kilidi varmı ????
yanlızca kötüdür, yok aslında o kadar kötü değildir gibisinden mesaj zincirleri bulabildim...
Bence Freelander bir off road aracı değil bir suv' dur. Ancak bir suv'un kullanılabileceği yerlerde size hizmet eder demek doğru olur.
Off road aracı değildir zira;
Low range (hızı düşürüp torku artıran) arazi vitesi yoktur, bu nedenle ağır şartlarda motor gücü ve tork zayıf kalır.
Yaklaşma, uzaklaşma ve karın açıları küçüktür bu nedenle ön, alt ve arkadaki eksoz kısmının biryerlere çarpma riski çoktur. Bunu önlemek için de yükseltme kiti vb. bulunması bir hayli zordur. Bence buna gerek de yoktur, gereksiz zorlama hem sonuç getirmeyecek hem de maddi yük getirecektir.
4x4 sistemi sürekli sistem olup, gücün %90 ı ön akslara, %10 arka aksa yönlendirilmektedir. bir teker patinaja girdiğinde sensörler yardımıyla patinaja giren tekere fren yaptırılıp gücün diğer tekerlere yönlendirilmesi sağlanmaktadır. Bu sistem ağır arazi şartlarında yetersiz kalmaktasır.
Ugun lastiklerle normal kapasitesinin biraz daha üzerinde verim alınabilir.
Bildiklerimi aktarmaya çalıştım.

2006 td 4 ile geçteğimiz yıl iğneadada low range olan araçlar için hafif , freelander için az sayılamayacak bir rotada discovery3 ile beraber bir gezi yapmıştım ve burada her iki aracı da kullanarak "iki araç ta benim olmadığı için objektif , iyisiyle kötüsüyle" yorumlarımı yazmıştım. Ben vitara kullanıcısıyım ve freelanderın arazi performansı her şartta kullandığım araca göre zayıf ancak yukarıda okuduğum bazı yorumlar gibi de yerden yere vurulacak kadar değil. Off road amaçlı olmayan doğa gezileri için yeterli. O tarihte yaptığım yorumlarını okumak isterseniz aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz 2. ve 3. sayfalarında freelander ile ilgili yazılarım var . Fotoğrafları photobucket sitesinde yaptığım bir hatadan dolayı silindi.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=11616.0

Conta problemi, segman problemi, gizli hararet problemi benim duyduklarım şasi ile bir şeylerden bahsettiler ama tam anladım. Şasi ile ilgil ine olabilir?

Tol' Alıntı:
Conta problemi, segman problemi, gizli hararet problemi benim duyduklarım şasi ile bir şeylerden bahsettiler ama tam anladım. Şasi ile ilgil ine olabilir?

Şasi hiç yok onu demişlerdir.

Freelander in kötülenmesi biraz galiba şundan kaynaklanıyor, Taşıdığı logo, 60 yıllık bir arazi aracı efsanesine ait, insanlar RRC in ilk üretildiği zamanki beklenti içindeler, "normal araç görünümlü arazi canavarı" .

Ama durum burada biraz farklı, LR da freelander, disco II , RR p8 e kadar bir gelenek vardı, kabuk değişsede yürüyen aksam değişmez, sadece gelişirdi , Buna bir örnek vereyim, 1987 RRC arazi şanzımanı ile 2002 Disco II arazi şanzımanı arasındaki tek fark dijital km okuyucusu (ikiside elimde var, görebildiğim tek fark bu ), Freelander I bu geleneğin kırılma noktası, Birde BMW nin arazi aracı konusunda deneyimsizliği eklenince kronik sorunlar müşterileri hayal kırıklığına uğrattı, Freelander II de sanki bu geleneğe geri dönülmüş gibi , kullanılan altyapı RR ve Disco III ile aynı.

Kronik sorunlarla ilgili uluslararası LR dergilerinde birçok çözüm mevcut, bu dergilerden alırsanız problemlerin nasıl çözüleceğini sayfalarca anlatmışlar, benim ilgi alanım dışında olduğundan merak edip okumamıştım , bundan sonra daha dikkatli incelerim.

Selamlar

discovery-V8' Alıntı:
Şasi hiç yok onu demişlerdir.

:smiley: İyi o zaman Niva ile iyi anlaşırlar :smiley: benim Niva ile aile ile birlikte gidemediğimiz yerler için light off road aracı arıyorum, CRV, HRV, Frontera derken Freelander'a karar kıldık, hayırlısı artık.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR