LR Freelander

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan asker Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 266
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 125,687
Ynt: LR Freelander

Özellikle 1.8 benzinli freelander inanılmaz sorunlu araçlardır 2 yıl kullandım anamdan emdiğim süt burnumdan geldi her aktivite dönüşü motor üst kapak contası sıyırıyordu yani motora su giriyordu bundan daha kötüsü olurmu çamurda karda saplandığınız yerde 5 dakika otomatik 4 çekeri devreye girdiğinde sistem ısınıyor ve tekrar 2 çekerli araç haline dönüyordu. Çıkardığı onlarca mekanik arızaları hiç saymıyorum freelanderlar sadece görünüm olarak çok güzeller o kadar.Tabi freelander2 nasıldır onu bilmiyorum.Ben bu sorunlar yüzünden landrover markasından soğudum.Şuan 2007 model kia sportage kullanıyorum 2litre dizel hem auto hemde 4x4 kilit özelliği var 215 70 16 bf goodrich allterrain lastiklerimide taktım süper inşallah bi sorun yaşamam bu araçta. Zaten hafta sonları LADA NİVAyla döküyorum kurtlarımı...

Etiketler

freelander 2006 -td4 abimde var.Beraber benim vitara ve FL ile beraber bir çok yere girdik çıktık.Çok dik rampaları çıkarken inerken ve bir daha çok zeminde beraber yol aldık.Bence kötü bir alet değil .Ama mühendisliğinin yüzkarası bir yanı var o da arka susturucu çok geride açıkta ve aşağıda.Diyebilirimki sırf egzost yüzünden arazi yeteneği boşa çıkıyor.Pahalı da bi şey meret,insan kullanırken tedbirli olmak adına risk almıyor.Eğer kayalık gibi ani kot farklarının olduğu,keskin iniş çıkışlarda yaşanan bu sorunun dışında düz çamurda karda buzda batakta yani altı yere değmeyecek yerlerde LOW olmamasına rağmen gidiyor.Ancak yukarıda sportage'nin dediği gibi 5 dakikida arazi sistemi ısınıp 2 çeker kalıyor gibi bir şeyle hiç karşılaşmadık.Mart ayında iş için çankırı - çerkeş (ılgaz dağlarının oralar) kar erimiş balçık her yer...Oralara gittik saatlerce tırmalandı 4 teker de ama tıkır tıkır gittik döndük.Altımıza vitaranın yerine bir araba uydurunca beraber gezilere geleceğiz. SON İKİ NOT : Kumda belki otomatik vites diyedir Vitaradan iyidi ve herşeye rağmen sıfırına 80-90 bin lira verilecek bir araba değil.

Mert Freebie'nin ilk viteslerinin oranları aslında o araç için yetecek şekilde tasarlanıyor. Ama tabi araç öyle ağır hizmet amaçlı bir araba değil.

Transfer kutusu koymayarak ağırlıktan kazanıyorlar. Zaten orta difransiyel yerine vizkozite kavraması mevcut... Yeterli yükseklik olmadığı için şansı yok arazide..

Freelander zor arazi koşulları için üretilmemiş, 1.8 benzinli ise sorunlu bir motor, araçta Low range mevcut değil, çekişi yol koşullarında yüzde 98 e 2 oranında dağıtıyor, Traction control var, karlı zeminde çok başarılı bir sistem, doğa gezisi yapılır, hafif kamplı aktivite falan, ama Low range i olmayan araçla ağır çamura girilmez, egzost susturucusu da offroad aracı olmadığı düşünülerek çok yanlış yere konmuş kırılmaya çok müsait

Deep' Alıntı:
TC sayesinde Freelander karda çok başarılıdır, bunu herkes söylüyor zaten ama LOW olmadan arazi de olmaz bu da bir gerçek

sevgili kardesim arkadaşım 2008 aldı ve hemen kar denemesine cıktık land disco vitra lada ve honda cvr vardı en kötü kar performansı ferelanderde idi cvr bile daha ii performans gösterdi . evet haklı olabilirsin karda ii değil buzda olabilir tracing kontrol sayeside

araba altına karı alıp yastıklıyor 4 teker havada kalıyor berbat bi araç inanın hanımıma almam o aracı hemde bu fiyatlarla
şehirde kullanmak için cok konforlu degil uzunyolda ehhh işte sıtabilize yolda fena degil (uzunsüre kullanıldıgında araç dökülür) off roat da berbat bu millet bu araca niye para verir ki anlamam

bence o kadar da hakkını yememek lazım, aracın tek başarılı olduğu yer ince karlı ve buzlu rampalar, Traction Control sistemi Disco 2 lerde de bulunan çok başarılı bir çekiş kontrol sistemidir, ABS sensörleri ile lastiklerin dönüş hızlarını kontrol eder, bi nevi Audi deki quattro sistemine benzetebiliriz, siz o testi yaptığınızda belki de ABS arızasına paralel araçta bir TC arızası vardı veya lastikler kabaktı

ben 2 sene frelander kullandım ve 1,5 - 2 metrelik çukura bile girip çıktım hadımköyde.. arazi performansı ne kadar disco kadar olmasa da(arkadaşımda disco var) baya keyifli bir araçtı.. Yalnız fazla zorlamamak lazım..

jeep' Alıntı:
ya arkadaşlar Freelander ı arazide kullanmak için ne yapmalı.. 2000 model 1.8 benzinli.. birde bunlarda kilit varmı?

Bunla ilgili bir video var,ama sonuç ne kadar tatminkar olur bilemiyorum...
http://www.youtube.com/watch?v=jsBDkLxGCts&feature=related

kimse bana bu arabanın renault torostan daha ii oldugunu söylemesin pardon unuttum torosta hidrolik direksiyon tc ve abs yok biz off road dan konuşuyorsak gercekten bence fark yok . pahalı bi araç sahibine ye kürküm misali statü sağlıyorsa ve bunun için alınıyorsa diyeceğim yok adam tipi hoşuna gidiyordur gine bişey demem ama ben daga kampa ava gidecem bunun için alacam diyorsa almayın kardeşim yazık değilmi paranıza ben 2008 araç ı gördüm 50 scm karda sahibinide bizide rezil etti arazide üstelik kürtün karı da değil yeni yamış kar bu arada ekleyeyim ben land cıyım yani disco deferender deyin sonuna kadar savunurum

Sıfında bu araç sonra bence en iyilerden biri. O eğim iniş kontrolü tıpkı karınca vitesi gibi çok dik ve kaygan yerlerden bu aracı indirebiliyor.
Tabii ki Low modu olmadığı için o dik tepeciğe kaptırıp çıkınca.:smiley:

2008 model bir Freebie'yi kuvvetle ihtimal sahibi en düşük paket almış ve Terrain response sistemine sahip değildir ki karda zahmet çeksin...
Yoksa terrain response low range eksiğini giderir ve araç karda diğer rakiplerine 5 basar...
Toros ?
Anlamsız..yorumsuz..

arkadaşlar lr freelander 3 yıl kullandım çıkardığı yığınla arızayı saymassak hafta sonu hafif arazide kullanılabilecek bir araç tc kontrol kaygan zeminde başarılı ancak zeminin 10 cm den fazla batmaması gerekiyor keşke en azından 50 50 bir kilit özelliği olsun istiyorsunuz iyi bir lastikle bazan yaptıklarına şaşırıyorsunuz ama arazi aracımı bu acaba diyip kendinizi kaptırmayın kalırsınız birde 1.8 benzinliden uzak durun.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,625
Kayıtlı Üye Sayımız
172,271
Kaydolan Son Üyemiz
flfl112

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR