Defender TUV Muayenesi, Güncel Bilgi Paylaşımı.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ertuğrul Açıkgöz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 130
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 44,783
Ynt: Defender TUV Muayenesi, Güncel Bilgi Paylaşımı.

valla o çok dikkatimi çekti ama benimkinide 1 yıla düşürürler diye çekindim sormaya:smiley: çünkü bizim connect var o kamyonet olarak geçtiği için 1 yıl defender binek oto geçtiği için 2 yıl yaptılar herhalde :smiley: ford connect kamyonet olarak geçiyorsa defender' in kamyon olarak geçmesi lazım :D

Etiketler

Benimki de kamyonet olarak geçiyor. Acaba taşıt cinsini değiştirebilir miyiz. Değiştirsek ne gibi faydası ve zararı olabilir. Maliyetine değermi acaba.

osman' Alıntı:
Benimki de kamyonet olarak geçiyor. Acaba taşıt cinsini değiştirebilir miyiz. Değiştirsek ne gibi faydası ve zararı olabilir. Maliyetine değermi acaba.
(Biz muayeneyi Osmaniyede yaptırdık)
Arkadaşlar benim Seri lll için endişeleniyordum yukarıda benzer yazılar sebebiyle O yüzden muayeneye oğlumla gönderdim bu sebeple detaylı bilgi veremeyeceğim portbagaj 6 adet sis lambasına bir şey dememişler.
Sadece arka koltuklar için mırın kırın etmişler, Ruhsatta 5 kişilik yazıyor önde iki koltuk var arkada sıra seklinde karşılıklı iki oturak var.
Arkada koltuk olması lazım demişler oğlumda bunların orjinali böyle isterseniz buyrun internetten bakalım demiş ve internetten bizimkine benzeyen fotoğraflar göstermiş :D Teknisyende peki o zaman demiş ve onaylamış özet olarak bir defada geçti.
Endişelenen arkadaşlar boşuna endişelenmesin araçlarının normal bakımı yapılmışsa çok problem çıkmıyor.

Muayenesi 2 yıllık

1 yıllık muayenenin sebebi araç sınıflandırması

çoğumuzun aracında ruhsatta araç cinsi arazi taşıtı yazıyordur. Ama Tüv'ün sınıflandırmasında sadece arazi taşıtı diye bir sınıf yok..

bana vezne görevlisi parayı yatırırken ruhsattan pek bir şey anlayamayıp aracınız kamyonet mi yoksa binek araç gibi mi diye sordu, ben de binek araç gibi dedim. Araç sınıfı olarak muayene kağıdında Arazi taşıtı- Otomobil yazdı. Ama kamyonet şeklinde olanlarda Arazi taşıtı- kamyonet yazıyor. Bir abimin Dodge 4 çeker kamyoneti var ona bu yüzden 1 senelik bana da 2 senelik verdiler..

ozcour' Alıntı:
Ben de 68 model series2a aracımı dün İzmir'de 2.kez muayeneye götürerek geçirdim.
özgür fren işini nasıl hallettin bana açıklasan detaylı anlatırsan sevinirim.

en iyi bilgileri senden alırım heralde:smiley:

Çok şükür diyeyim benim frenlerim şu an iyi, ama şunu anladım, çabuk hava yapıyorlar..

Eğer yağ kaçağı vs bir durumun yoksa. Fren pedalın 2 pompada sertleşiyorsa eğer, sadece balatalardan fren ayarı yap gir, onu da test cihazı ölçerken sağ sol teker fark yaratmasın diye.. 2 pompada fren sertleşiyorsa bir şey olmuyor, çünkü TUV görevlisi pedal yukarda sertleşene kadar 2 3 pompa yaptı araç makinanın üstündeyken..

eyvallah özgür sende olmasan halim duman:smiley: tecrübe yaşamadan sayende bilgi sahibi oluyorum hakkını nasıl ödeyeceğim

sormayı unuttum bu el freni şaft dan kilitliyor onu nasıl denediler fren testini dışarıdamı yoksa kendilerinin dönen platformlarındamı yaptılar sen anladın ben pek açıklayamıyorum.

ramix' Alıntı:
sormayı unuttum bu el freni şaft dan kilitliyor onu nasıl denediler fren testini dışarıdamı yoksa kendilerinin dönen platformlarındamı yaptılar sen anladın ben pek açıklayamıyorum.

Zaten sürekli 4 çeker araçları standart fren testi yapılan platformda test edemiyorlar. Ancak dişarıda yapabiliyorlar. Ancak bu testi de yine bir cihazla yapıyorlar ve ellerinde bir raporları oluyor.

evet okumuştum bizim seri 3 ler sürekli 4 çeker değil diye biliyorum özgürde yazısında teker süratlenirken teknisyen pompa yapıyor dedi o yüzden sordum.

Evet bende soracaktim ... anlatis sekline bakinca .. surekli 4x4 olan araclarda normalde mumkun olmayan "standart test ekipmanina" sokup orda yapmislar gibi ..aciklarsa sevinecegim .. El freni testini nasil yaptiklarini ve mevcut seklin zararini .. TUV e bunu nasil anlatacagiz konusunu .. Forumun baslarinda ben detayli olarak aktarmistim.. farkli bir anisi olan varsa ve paylasirsa deneyim olur bize ..
Slm

Yanlış anlaşılmayım, şimdi series LR ler, defenderlardan farklı olarak sürekli 4 çeker değiller, bizler içerden 4*2 moduna alıp da giriyoruz. Teknisyen benim muayenede fren pedalını 2 kez pompaladı o pompaladıktan sonra basılı tutmaya başladı bu durumdayken test cihazıı da tekerleri döndürmeye çalıştı benim araçta her teker başına yaklaşık 220 fren değeri çıkmıştı.

El freni sistemimiz defenderla aynı şafta bağlı kampana yardımıyla duruyoruz.. Teknisyen aracın üstündeyken el frenini çekti, sonrasında alttaki makaralar tekerleri döndürmeye çalıştı. Bu şekilde denemiş oldu, ondan da geçtim.

Defenderlar'da arazi şanzımanı kolunuzu N pozisyonuna aldığınızda ön şaft ile arka şaftın dönmesi nasıl oluyor, bir denediniz mi, eğer ön şaft ve arka şaft birbirinden bağımsız oluyorsa arabanızı makaraya çıkardıktan sonra arazi vitesini N ye alıp fren testine girmeyi deneyebilirsiniz.Yol testine girmek zorunda kalmazsınız belki.. Bu şekilde el freni testinden de geçebilirsiniz.. Defenderım yok ama ortada bir difransiyel olduğuna göre makara arka tekeri döndürmeyi çalıştığında teknisyen frene basacağı için ön şaft duruyor olacak, arazi vitesiniz de boştaysa arazi vitesiniz kendi içinde arka şafttan gelen tahrikle dönecektir ve araba kıpırdamayacaktır, bu şekilde yol testine girmeden geçebilirsiniz diye düşünüyorum.

Abilerim daha iyi bilirler, ben sadece mantık yürüttüm, yanlışım olabilir...

Araziyi boşa alman, sadece ana şanzımanla arazi şanzımanı arasındaki güç aktarımını keser. ön ve arka şaftın ayrılmasını sağlamaz.

Araziyi bosa alarak 4 tekerlekteki cekisde sifirlaniyor ... daha onceki sayfalarda tartismistik bunu .. yeni muayene yaptiracak arkadaslar TUV deki gorevlilerden bunu ogrenip deneyebilirmi diye .. oyleyse bizim araclarda o pozisyonda stand da test edilebilir ..
Slm ..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,519
Kayıtlı Üye Sayımız
172,177
Kaydolan Son Üyemiz
cengoboy

SON KONULAR

Geri