Defender TUV Muayenesi, Güncel Bilgi Paylaşımı.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ertuğrul Açıkgöz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 130
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 45,434
Ynt: Defender TUV Muayenesi, Güncel Bilgi Paylaşımı.

çeki demiri CE belgeli ve ruhsata işli aynı şekilde vinçte işli olması gerekiyor hatta önde tampon koruyucu bar varsa onuda söktürüyorlar bilginize.

Etiketler

Ceki Demiri ve Vinc'i sokturuyorlar derken .. oylemi duydunuz yoksa bizzat siz gittinizde sokturmek zorundami kaldiniz .. oyleyse hangi sehirde hangi istasyonda tam anlasilmadi
bilgi verirseniz o istasyonla ilgili belki baska arkadaslarinda eklemek istedikleri olabilir ..
ancak benim asagida yazdiklarim kendi yasadiklarim ve bizzat TUV gorevlilerinin bana soylediklerinden ibaret idi... yine mesajimda belirttigim gibi ayni sehirdeki 2 farkli istasyonda bile uygulama farklari olabiliyor o yuzden sizin yazdiklarinizda eminim dogrudur.Muayeneye giden arkadaslar bu tur referanslari dile getirip ( eger ortam izin veriyorsa tabii .. ) birazda iddialasilirsa belki bu uygulama farklarini zamanla asabiliriz diye dusunuyorum.

Hatta belkide daha iyisi Gecen yil icerisinde Site (GEZENBiLiR) Yonetimindeki arkaslarin TUV Merkezindeki Teknik Yoneticilerle yaptiklari toplantida,TUV yetkililerinin bu ekipmanlarla ilgili soylediklerini resmi bir yazi seklinde alarak muayeneye gidecek arkadaslarin bu metnin bir kopyasini yanlarinda goturmesini saglamak eminim cok faydali olacaktir.
Bu konuda o toplantida bulunan yoneticilerin yanitini bekliyoruz... ( simdiden kendilerine tesekkurler )

Asagidaki mesajimda belirttigim bir ornek vardi ( ayri bir proje yaptirip & onay almadan ) aracin fabrika cikis orjinalinde vinc ve Ceki demiri var ise tanistigim arkadasin bu ekipmanlar icinTUV onayi almasini ve Ruhsata isletmesinin hikayesini anlatmak istiyorum.. En azindan Resmi devlet kurumlarindan cikma Defender'i olan arkadaslar bu ornekten faydalanarak tabii birazda zaman harcayarak bunu gerceklestirebilirler.

Ozet olarak olay soyle gelismis;Vinc ve ceki demirli olarak muayeneyi TUV reddetmis..arac sahibi arkadas ekipmanlarin aracin fabrika cikis orjinali oldugunda israr etmis bunun ustune TUV kendisi Otokar fabrikayla yazisma yapmis..Otokarda once reddetmis bu aracin askeri kurumun kullanmasi icin uretildigini sivil amaclar icin bu ekipmanlarin fabrikada monte edilmedigini soylemis.Arac sahibi arkadas ise;Otokar'a Askeri kuruma araci satarken bu araci herhangi bir zamanda sivil kisilere satamassiniz ( yada en azindan bu ekipmanlariyla ) diye bir madde koydunuzmu diye sormus .. haliyle oyle bir maddesi yok fabrikanin.. Dolayisiyla bu sasi no'lu aracin su anki sahibi ben olduguma gore aracin fabrikasyon orjinal "E" belgesini bana vermek zorundasiniz diye diretince .. yaklasik 1 ay kadar beklesede Fabrika sonunda TUV'e ( aracin vinc ve ceki demiri bilgilerininde yer aldigi ) resmi olarak bu belgeyi gondermis ( noter kopyasinida kendisi almis < bende gordum belgeyi > ).. Fabrika yetkilileri,arac sahibi arkadasa eger dogru ise su ana kadar bu belgeyi verdigimiz tek sivil arac sizinki demis..
sonuc itibariyle arkadas bu belgeyle ekipmanlari ruhsatina isletmis .
Umarim bunlara hic gerek kalmaz ...yada en azindan bu yol ile olabildigince cok arac " belgeli" olabilir ..
slm / Ertugrul

Ertuğrul Bey, son derece aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkür ediyor, güzel anlatımınız için ise elinize, ağzınıza sağlık diyorum.

elinize saglık, çok faydalı olmus..
kayseride hangi istasyona gittiginiz?

Benim Kayseri'de muayeneyi yaptirdigim yer "TUV incesu istasyonu " .. duydugum diger merkez istasyon, bu konularda daha cok sorun cikarmaya egilimliymis ...
slm

aslında sorun değilde fazla inceliyorlar esneklik olmalı desek nasıl olur.tuvturk ilk açılışlarıyla şu anki durumları arasında baya fark var en azından adapazarında öyle .

Faydalı bilgiler için teşekkür ediyorum benim cj6 nın bu muayeneyi geçmesi mümkün değil gibi görünüyor :smiley:

Ufuk bey .. sizin aracin durumu nasildir... bilemiyorum tabii ama ..bence site'de sizin arac markasi altindaki forumlarda arastirirsaniz sizin araca ozgu muayene yaptirmis arkadaslarinda onerileri olacaktir.. baslik yoksa bile siz acip paylasmaya baslarsaniz eminim bircok arkadas katilacaktir..
yinede burda paylastigimiz sorun ve cozumlerin cogu heralde sizin araciniz icinde gecerlidir ..
kolayliklar / Ertugrul

Off_Road' Alıntı:
Ufuk bey .. sizin aracin durumu nasildir... bilemiyorum tabii ama ..bence site'de sizin arac markasi altindaki forumlarda arastirirsaniz sizin araca ozgu muayene yaptirmis arkadaslarinda onerileri olacaktir.. baslik yoksa bile siz acip paylasmaya baslarsaniz eminim bircok arkadas katilacaktir..
yinede burda paylastigimiz sorun ve cozumlerin cogu heralde sizin araciniz icinde gecerlidir ..
kolayliklar / Ertugrul
Teşekkür ederim Ertuğrul bey
Çoğunu okudum 38inç lastikler İç muhafazalar fren mesafesi vs işim ya olmaz yada çok iyi birisi rastgelicek geçicem bakalım hayırlısı :smiley:

Yarın muayenemin songünü.Bugün Büyükçekmece İstanbul da muayeneye girdim.

Aracımın son hali bu...

Th DSC00339

Th DSC00340

Th DSC00341

Th DSC00342

Buldukları eksikler:Farlar ayarsız,çeki demiri kayıtsız olduğu için sökülecek,el freni ayarlanacak.

Bugün ayarlar yapıldı.Fakat yetişmedi.Yarın muayene inşaallah bitiyor...

Bunlar haricinde ok 144 lere,port bagaja,sislere,tampon yada yan barlara kimse bişey demedi...

Yarın son durumu tekrar yazacağım...

iyi umarim bu kadarla gececeksinizdir simdiden gecmis olsun ... yazdiklariniz icinde bir tek El Freni Agir kusur sayilmis olmaliydi .. Kisa Far ayarsizligi (uzun far ayarsizligida agir sayiliyormus ) ve ceki demirine agir kusurmu yazdilar ?
birde bildigim Niva'larda surekli 4 x 4 oldugundan Fren testini Stand'dami yoksa yoldami yaptilar ..?
slm

Fren testini dışarda yaptılar.Tüm ayarlar yapıldığı için bu sefer sorunsuz geçti.

2011 Şubat a kadar rahatım.Darısı yaptıracakların başına...

Ama şunu söyleyebilirim,abartıldığı kadar yokmuş.Sonuçta benim araç görüldüğü gibi geçti.

Bu muayene işinin özele bağlanmasından herkes şikayetçi sanırım birgün patlıycak bu iş...

bu muayenelerden geçebilen bir arabanın kaza yapma riskinini azaldığı aşikar.
far ayarı yukarıda olan bir aracın gözümü alması
umursamaz şöförlerin ışıklandırması az bile olsa umrunda olmaması.
hayati önem taşıyan frenlerin kaale almayan şöförler.
kasabalarada çoğu traktörün ışıklandırması yoktur azdır.
bunları nasıl önleyeceğiz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR