Defender TUV Muayenesi, Güncel Bilgi Paylaşımı.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ertuğrul Açıkgöz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 130
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 45,440
Ynt: Defender TUV Muayenesi, Güncel Bilgi Paylaşımı.

tahaozak' Alıntı:
Fren testini tamburda yapmalarının ne gibi sakıncası var anlayamadım.

el firenini hızlı cekince kopattırmışlar safdaki kampanayı bende aynı şekilde girdim tuv e bi sıkıntı cıkmadı

Etiketler

tahaozak' Alıntı:

Tam bilmiyorum ama -bilenler düzeltsin- el freni şafta bağlıymış. Forumda bir konuda okumuştum kesinlikle yürürken el frenini çekmeyin yazıyordu. Tüv dekilerde çekmez isek elimizde bir dayanayak olmayacak diyorlarmış.

obozkr1' Alıntı:
Tam bilmiyorum ama -bilenler düzeltsin- el freni şafta bağlıymış. Forumda bir konuda okumuştum kesinlikle yürürken el frenini çekmeyin yazıyordu. Tüv dekilerde çekmez isek elimizde bir dayanayak olmayacak diyorlarmış.

el firenı safta baglı bazı modeller disk firen şeklinde oluyor tamburda yapılan test cok fazla hızda ilerlemiyor,, mantık olarak eyer elfireni sağlamsa, aracın tamburu durdurup uzerinden atması lazım.

yada her tuv de belli bir eyimde yapılmış rampalarda elfireni cekip firenden ayagını kaldırdığında arac oldugu yerde kalmalı ama hiç bir tuvistasyonumda eyımli rampa yok yapmazlar gibime geliyor

tahaozak' Alıntı:
Testi yapan adamın bana söylediği şu.
araç standartında 3500 kg yüklü ağırlık çekebilir yazdığı için bu yükteki fren direncini tespit edebilmemiz gerekli.
benim adama söylediğim ise ;
o yükteki bir aracı şaft tan sıkmalı bir bisiklet freni tertibatı ile durdurmayı düşünen bir akıllı varmıdır??
Tüv : prosedür böyle.
Ben : madır fadırrr......
balatalar için bugün otokar servisine gittim. söktüler balatanın birinin yerinden çıktığını tamburun yamulduğunu söylediler. tornayla düzelecek gibi değilmiş. yenisi ellerinde yokmuş 2 gün içinde gelirmiş. bende bıraktım istanbulda yaptırıcam. ama servisin üzerine basa basa söylediği şu.
el freni duran aracı sabitlemek içindir. kesinlikle giden aracı durdurmak için kullanılmaz. testi ise 7 derece açılı rampada vitesi boşta olan bir aracı sabitleyerek yapılır.
ama bunu gelde Tüv personeline anlat.

dturan' Alıntı:
Testi yapan adamın bana söylediği şu.
araç standartında 3500 kg yüklü ağırlık çekebilir yazdığı için bu yükteki fren direncini tespit edebilmemiz gerekli.
benim adama söylediğim ise ;
o yükteki bir aracı şaft tan sıkmalı bir bisiklet freni tertibatı ile durdurmayı düşünen bir akıllı varmıdır??
Tüv : prosedür böyle.
Ben : madır fadırrr......
balatalar için bugün otokar servisine gittim. söktüler balatanın birinin yerinden çıktığını tamburun yamulduğunu söylediler. tornayla düzelecek gibi değilmiş. yenisi ellerinde yokmuş 2 gün içinde gelirmiş. bende bıraktım istanbulda yaptırıcam. ama servisin üzerine basa basa söylediği şu.
el freni duran aracı sabitlemek içindir. kesinlikle giden aracı durdurmak için kullanılmaz. testi ise 7 derece açılı rampada vitesi boşta olan bir aracı sabitleyerek yapılır.
ama bunu gelde Tüv personeline anlat.

Acaba servise sorabilir misiniz el freninin çalışma prensibini anlatan ve kesinlikle araç yürürken çekilmemesini belirten resmi bir yazı verebiliyorlar mı? Veya fabrikadan böyle bir yazı alınabilir mi? Eğer böyle bir yazı alınır ve muayene öncesi TUV e tebliğ edilirse araçta meydana gelecek olan hasarı kendilerine yansıtmak mümkün olabilir diye düşünüyorum.

Bu arada araç İkitelli Otokar Merkez servisdemi?

Teşekkürler

obozkr1' Alıntı:
Acaba servise sorabilir misiniz el freninin çalışma prensibini anlatan ve kesinlikle araç yürürken çekilmemesini belirten resmi bir yazı verebiliyorlar mı? Veya fabrikadan böyle bir yazı alınabilir mi? Eğer böyle bir yazı alınır ve muayene öncesi TUV e tebliğ edilirse araçta meydana gelecek olan hasarı kendilerine yansıtmak mümkün olabilir diye düşünüyorum.

Bu arada araç İkitelli Otokar Merkez servisdemi?

Teşekkürler
Servisle konuştum onlar öyle bir yazı veremiyorlarmış ancak otokar a mail attım olayı anlattım onlar fabrika olarak böyle bir uygulama garanti kapsamı dışındadır yazısı verirse o yazı ile tüve tekrar gidicem. araç izmit te bu arada. ikitellide olsaydı ümit usta vardı orada o hemen hallederdi.

dturan' Alıntı:
Servisle konuştum onlar öyle bir yazı veremiyorlarmış ancak otokar a mail attım olayı anlattım onlar fabrika olarak böyle bir uygulama garanti kapsamı dışındadır yazısı verirse o yazı ile tüve tekrar gidicem. araç izmit te bu arada. ikitellide olsaydı ümit usta vardı orada o hemen hallederdi.

Ben bir kere telefon ettim otokar ikitelli servise aracı getirecem diye. Bana kamu araçları dışındakilerle pek ilgilenmiyoruz dediler bende fazla üstelememiştim. Benimde frenleri göstermem lazım ümit ustayı bulayım olmazsa. Bu arada fabrikanın cevabını lütfen bildirebilir misiniz? Tahminimce vereceklerdir yazıyı .

obozkr1' Alıntı:
Ben bir kere telefon ettim otokar ikitelli servise aracı getirecem diye. Bana kamu araçları dışındakilerle pek ilgilenmiyoruz dediler bende fazla üstelememiştim. Benimde frenleri göstermem lazım ümit ustayı bulayım olmazsa. Bu arada fabrikanın cevabını lütfen bildirebilir misiniz? Tahminimce vereceklerdir yazıyı .
Cevap alınca yada resmi bir evrak alınca buradan bilgi vericem herkese. otokar ikitelli servisi hakkında da. dedikleri doğru genelde emniyet araçlarına ve zırhlı akreplere servis veriyorlar o yüzden sivil araçlara sıra gelmiyor malesef.

Motor numarası vs okunamamsı sizi umutlandırmasın, zahmet edip paspasın altına bakmaya yada blok etiketinin tozunu silmeye üşendikleirnden, bunun için bazı araçları servise gönderip oradan numarasını istiyorlar bide, extradan 20 tl bi yazı,ha öyle bi yazı ile bişiyler yapılabilir mi, inşallah yapılabilir :smiley:

dturan' Alıntı:
Cevap alınca yada resmi bir evrak alınca buradan bilgi vericem herkese. otokar ikitelli servisi hakkında da. dedikleri doğru genelde emniyet araçlarına ve zırhlı akreplere servis veriyorlar o yüzden sivil araçlara sıra gelmiyor malesef.

Bir gelişme var mı?

Fabrikadan yazılı bir evrak gelmedi aslında o kadar arayıp konuşmama rağmen geri dönen bile olmadı. aracın uygunluk belgesini istedim ona bile geri dönüş yapmadılar.
el freni tertibatını maslak hüseyin ustada yaptırdım. orada zafer usta fren tertibatının eğer sağlamsa arabayı durdurabileceğini anlattı. gerçektende deneme yaptık sitenin yokuşlarında durduk kalktık cm kımıldamadı araç.

son durum şu şekilde.
Muayeneye kocaeli gölcükte girmiştim. arabayı bilmedikleri için tüm muayene boyunca aracın yanında kaldım.
en çok dikkat edilmesi gereken konu frenler. ben birkaç kez ikaz etmeme rağmen tamburda fren testini yaptılar. frenlerden geçtim ama el freninden kaldım.(anlatmışım daha önce) mantıkları : 3500 kg yük çekme kapasitesi olan bir aracın o yük endeksindeyken el freniyle durması gerekiyormuş. freni hüseyin ustada yaptırdıktan sonra ondanda geçtim.
benim aracım koltuk sayısına taktıkları için diğer şeylerle fazla ilgilenmediler. trafik seti mazot bidonunun arkasında olmasına rağmen alıp bakmadılar. stop sinyal ve farları dikkatli inceliyorlar (ben oradayken stop lambası yanmayan aracı geri çevirdiler.) en fazla merak ettiğim konu olan vinç ve çeki demiri için girerken sökmem lazımmı diye sormuştum ukala ukala "içeride biz karar veriyoruz" demişlerdi ama onlarlada kimse ilgilenmedi. kanalda aracı kaldırıp lastik boşluklarına bakıyorlar benim sağ arka lastikte sabitleme keçesinde fazla boşluk varmış hafif kusur yazdılar.onuda söküp kendim hallettim. farların ayarları hafif kusur olarak geçiyor,cam suyu ve cam suyu motorunun çalışır duruda olması lazım her araçta özelikle dikkat ediyorlar. arka koltuktaki emniyet kemerleri koltuk altında kalmasına rağmen kimse neden yok diye sormadı. yağ kaçaklarını yazmaya gerek yok zaten hafif kusur yazılıyor. motor numarasını bulamadılar hafif kusur yazdılar onada (bir an puma konusunda şeytan dürtmedi değil valla)
kısaca kocaelinin istanbuldan biraz farklı olduğu kesin. anlatılanlar gibi ilgilenmediler araçla toplamda 15 dk.sürdü içeri girip çıkmam. 2 sene daha kafam rahat çok şükür. darısı diğer herkesin başına inşallah.

23 haziranda catalca istasyonunda yaptirdim muayeneyi. Fren konusunda arazi vitesini bosa alarak makineden gecirttim araci. Sonuc motor ve difransiyelde yag kacagi var kisa farlar ayarsiz. Baskada bir problem olmadan vizeyi aldim.

Teknisyenler araci tanimiyorlar ve yol testi konusunda direttiler biraz ama difransiyel dagilirsa karismam dedim. Sanirim ellerinde kalmasindan korktuklarindan fazla kurcalamadilar araci

2 gün önce el freni çekili olarak tahmini 500km gittim,unutmuşum.
Yokuş aşşa sola viraj alırken araçta tuhaf bir titreşim oldu o ara huylandım ama yanımdakiylen hararetli bir tartışma halinde olduğumdan çok önemsemedim sanırım,çekişte düşüktü tabiki.
Daha sonra aşırı balata kokusu duymaya başlayınca bizde jeton düştü haliylen.
Hemen el frenini boşa aldım aradan 2 gün geçti ve ortalama 40km yol aldım her hangi bir tuhaflık yok araçta.
Acaba bir zarar vermiş olabilirmiyim Defendere?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,625
Kayıtlı Üye Sayımız
172,271
Kaydolan Son Üyemiz
flfl112

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR