Italya 2018

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 103
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 35,924
Gezilerde otoban kullanmak pek istemem. Bugün ikinci defa otoban dışı yolları denedim ama çabuk pişman olup tekrar otobana döndük. Italya çok güzel bir ülke. Yavaş yavaş gezerek ülkeyi görmek güzel olacak ama küçük yollar çok bozuk. Bugün tekrar otobana döndük ve toplam 350 km yol gittik. Italya’da otoban ücreti Fransa’dan daha az, kilometre başına 8 cent alıyorlar.

Roma yakınlarında bir benzincide mola verdik. Daha kontağı kapatmadan elinde bir tomar çorap olan bir Italyan geldi. Böyle alışverişleri hiç sevmem. Ben hayır dedikçe, o çocuklarından bahsederek ısrar ediyordu. Sonunda kapının camını kapatmak zorunda kaldım. Italyanca küfür ederek uzaklaştı. Karavandan inince grup halinde çalıştıklarını gördüm. Yeni bir araç gelince gruptan birisi hemen koşarak karşılıyordu. Bazı sürücüler hiç durmadan yola devam ettiler.

Italya’da dizel fiyatı 1,40 €-1,95 € arasında. En yüksek fiyatlar otobanlardaki benzincilerde. Dizeli kendileri doldurursa 10 ile 20 cent litre başına fiyatı artırıyorlar. En ucuzu kendimizin doldurması ve kredi kartıyla ödemek.

Napoli yakınlarında, Santa Maria Capua Vetere şehrinde belediyeye ait bir karavanparkta geceliyoruz. Şehirdeki tarihi harabeleri gezmeye gelen karavancılara şehir merkezine çok yakın bir yerde, büyük bir otoparkta yer ayrılmış. Google Maps
Ücretsiz bir karavanpark. Atık boşaltacak yer ve su alacak musluk var.
https://www.campercontact.com/de/it.../21188/wohnmobilstellplatz-area-comunale.aspx

Etiketler
Evvelki gün (Pazar) geceyi geçirdiğimiz karavanpark (Santa Maria Capua Vetere şehrinde) gece oldukça hareketliydi. Hiç gürültü duymadık ama her otomobilde bir çift sevgili şehrin merkezindeki bu park yerini buluşma yeri olarak seçmiş gibiydi.
Karavanparkın yanındaki harabelerde gladyatörler eğitim görüyorlarmış. Roma’ya başkaldıran meşhur gladyatör Spartakus’ta (Trakya kökenli) gladyatörlüğü burada öğremniş. Bu arenayı Maps haritasında görebiliriz.Google Maps
Karavanparktaki atık boşaltma ve su musluğunun bulunduğu yer temizdi. Çevre temizliği Italya’da güneye indikçe önem kaybediyor. Ayrıca trafik kuralları da fazla dikkate alınmıyor. Iki gündür araçların düdük sesine alışmaya çalışıyoruz.

Dün sabah yakındaki bir yaylada olan bir yerleşim yerindeki tanınmış bir katedrali gezdik. Bir tepenin üzerinde bir yer, adı: Casertavecchia. Böyle yerleri görünce yüzlerce yıl önce insanların nasıl yaşadıkları hakkında birazcık fikir sahibi olmak mümkün.
Tarihi harabeleri gezerken hep gözüme ayakta duran böyle kapılar çarpar.
SAM 2107

Bu tür yapılar çok dayanıklı galiba.

SAM 2109

Almanya’da Ren nehri kıyısındaki bir kasabada içine çiçek ekilen çoraplar hoşuma gitmişti. Burada da ayakkabılar aynı işi görüyor.

SAM 2111

Bu sanat eseri de resmini çekmeyi haketti.

SAM 2114

Sokaklar ancak Fiat 500 geçebilecek genişlikte. Duvarlar orijinalliğini kaybetmesin diye tamir edilip sıvanmıyor diye düşünüyorum.
SAM 2115

SAM 2128

Yağmur suları bu deliklerden kanalizasyona akıyor galiba.

Son düzenleme:

SAM 2121

Rehberimiz bir arkadaşıyla karşılaşınca yanımızdan ayrıldı.

Bu noktadan Napoli’yi ve Vezüv’ü uzaktan seyrettik.
Google Maps
SAM 2129

Geceyi katedralin bu park yerinde geçirdik (10 €).

SAM 2131

IMG 20180514 103231 1

Otobana doğru giderken yolda bu dut ağaçlarını gördük. Biraz yedik birazda topladık.

Son düzenleme:

Inşallah sükunetini bozmaz:smiley: diye düşünerek Vezüv’ün yakınından geçtik ve bu geceyi geçirdiğimiz karavanparka geldik. Denize yakın tertemiz bir karavanpark (denize 50m)
. Elektrik dahil gecelik 15 €. Duş, çamaşır ve kurutma makinesi var.

SAM 2139

Karavanparkta sadece iki karavancıyız. Sezon yeni açılıyor.

SAM 2143

Deniz kenarında biraz yürüdük. Deniz oldukça dalgalı.

SAM 2150

Çevremiz çok güzel kokan yasemin çiçekleriyle dolu.

Beş gündür Italya’dayız. Italya’da ekonomik kriz olduğu hemen farkediliyor. Içecek ve yiyecek fiyatları geçen yılllardaki gezilerimize göre ucuzlamış (Almanya ile karşılaştırıldığında) durumda. Biraz Yunanistan’daki duruma benziyor. Insanların alış gücü azalmış. Bugün otoban gişesinde durunca hemen birisi yanıma geldi ve müzik cd’si satmak istedi. Hayır deyince ısrara devam etti. Pencereyi kapatınca söylenerek gitti. Italyan sürücülerin satıcıların yanlarına gelmemesi için pencerelerini kapalı tuttukları dikkatimi çekti.

Son düzenleme:

bu güzel gezinizde bizide yanınızda götürdüğünüz için teşekkür ederim :smiley:

merak ettiğim bir şey var Mittenwald ile soeva arasındaki yollar sürüş zorluğu açısından nasıldı. önümüzdeki yıl bu bölgeye gezi planlıyorumda

bu güzel gezinizde bizide yanınızda götürdüğünüz için teşekkür ederim :smiley:

merak ettiğim bir şey var Mittenwald ile soeva arasındaki yollar sürüş zorluğu açısından nasıldı. önümüzdeki yıl bu bölgeye gezi planlıyorumda

Mittenwald-Soave arasında dikkat edilmesi gereken yer Mittenwald-Innsbruck arasında (B177), %16 meyilli Zirler Berg rampası. Rampa uzun olduğu için aşağı inerken küçük viteste bile sık sık frene basmak gerekiyor. Bu rampa karavancılar arasında sık konuşma konusudur. Rampayı çıkmak çekme karavanlara yasak diye biliyorum. Bunun dışında araç veya sürücü için sorun olabilecek bir problem yok diyebilirim.
Teşekkürler ve güzel geziler.

En son konuşmamızda Roma yakınlarındaydın Hüseyin abi .Her ikinizede keyifli geziler diliyoruz.İnşallah ağız tadında bir gezi olur.Selamlar sevgiler...

Sevgili Mustafa, son iki gündür devam eden rüzgarlı ve bulutlu hava hariç gezi iyi gidiyor. Dün biraz sohbet ettiğim bir Alman, 40 yıldır burada yaşadığını ama Mayıs ayında böyle bozuk havayla ilk defa karşılaştığını söylüyordu. Yarın hava düzelmezse tarihi yerleri gezmeyi öne alacağız.
Teşekkürler ve ailecek selamlar, sevgiler.

Hüseyin Bey güzel ve sağlıklı yollar ....

Güzel dilekleriniz için teşekkürler. Ben de size iyi, sorunsuz ve sağlıklıklı yolculuklar dilerim. Amazon’dan aldığım sim karte görevini Italya’da da sorunsuz yapıyor. Sanıyorum Italya’da ilk açılışında bir defa kapatıp tekrar açtım. Internet memnun edici süratte.

Bugün heyecanlı ama birazda yorucu bir yolculuktan sonra Scalea şehrinde bir karavanparktayız.
Google Maps
Dağlık bölgelerde köylerden geçerken sadece navigasyona güvenmemekte fayda var. Dün gecelediğimiz Santa Maria (Castellabate) şehrinden ayrıldıktan sonra sadece 130 km yol gittik. Yollar çok yokuşlu, virajlı ve dardı . Amalfi sahil yolu gibi ama daha uzundu.
Bu geceyi geçirdiğimiz karavanpark önce hiç hesapta yoktu. Bu bölgede hala tatil sezonu başlamadığı için bir çok kamping ve karavanpark kapalı. Bir kaç tane gecelenebilecek güzel yer vardı ama güvence bakımından emin olmadığımız için bugünki karavanparkta karar kıldık. Geceleme ücreti 10 €. Elektrik 2 €, duş 1 €.

Bir haftalık gezimizde gecelediğimiz duşu olan bu üçüncü karavanpark. Karavancılığın geliştiği ülkelerde duşu olan karavanparklar süratle çoğalıyor. Böylece artık kampinglere karşı gittikçe daha güçlü bir alternativ oluyorlar. Büyük bir temiz su ve atık su tankı olmadan gezmek kolaylaşıyor.

Bugün Sonja’nın yüzebileceği güzel bir plaj bulduk. Yanında büyük bir ücretli parkyeri vardı. Bu otoparkta şu levhayı gördüm.
SAM 2156

Yüzlerce aracın parkedebileceği büyüklükteki yerde biz nerdeyse yalnızdık.
SAM 2159

Aslında burası gecelemek için uygun bir yerdi. Ama park yasağı gecelemeyi engelliyordu. Benzer yasakları bir kaç yerde gördük. Belediyeler karavanparka veya kampinge gidin demek istiyorlar. Avrupa gezilerinde bu durum gezilerimizi gittikçe etkileyecek bir durum. Bu parkyerinde büfe olarakak kullanılan bir karavanın resminide çektim.

SAM 2157

Son düzenleme:

İlgiyle takip ediyorum :smiley: Pek gözönünde olmayan güzellikleri keşfettiriyorsunuz bize de .
Kısa sürede 1000 küsür km yol yapmışsınız . Herhalde yol Sicilya'ya kadar uzanacak (?!?):wink:
Keyifli-sağlıklı gezmeler , gezi notlarını takipteyim:smileycat::smileycat:

İlgiyle takip ediyorum :smiley: Pek gözönünde olmayan güzellikleri keşfettiriyorsunuz bize de .
Kısa sürede 1000 küsür km yol yapmışsınız . Herhalde yol Sicilya'ya kadar uzanacak (?!?):wink:
Keyifli-sağlıklı gezmeler , gezi notlarını takipteyim:smileycat::smileycat:

Çok teşekkürler. Sicilya’ya 130 kilometre yaklaştık. Niyetim Etna yanardağına meraba demek.

SAM 2180

Gecelediğimiz en güzel yerleri saysam dün gecelediğimiz bu yer en ön sıralarda yer alır. Orsomarso şehri dün gecelediğimiz yerden 14 km uzakta. Gezi rehberimizde önerilen bir doğa yürüyüşü için buraya geldik. Bu manzaraya hayran kaldık. Dağlık bir bölgede büyük bir dere kıyılarında 12 kilometrelik doğa yürüyüşümüz yaptık.
SAM 2169

Hava sıcak olduğu için şehri saat 17.00‘ den sonra gezdik. Evlerin bazıları oturulmuyor, yıkılmaya terkedilmiş gibi.

Orsamorso 2
SAM 2187

SAM 2196

Büyük bir kısmı ise hala kullanılıyor. Buraya insanlar milattan önce yerleşmişler.

SAM 2190

Sehrin atmosferine Fiat 500’de katılmış gibi.

SAM 2200

Şehrin ön taraftan görünmeyen arka tarafında binalar daha yeni ve güncel.

SAM 2197

Bu binanın cephesi bana sümela kilisesini hatırlattı.
Duvardaki bu deliklerin ne işe yaradığını bilmiyorum. Birçok binada bu delikler dikkati çekiyor.

SAM 2218

Şehrin içini gezdikten sonra karavanın yanına sandelyelerimizi koyarak önümüzdeki manzarayı seyrettik.

SAM 2216

Oturduğumuz yerden binalar sanki birbiri üstüne yapılmış gibi görünüyordu.

Burası karavancılarca tanınan bir yer değil. Gecelediğimiz yerde herhangi bir yasak yok. Önümüzden geçenlerin hemen hepsi bizi el sallayarak selamladılar.

Gecelediğimiz yer: Google Maps
Orsomarso Maps resimleri: Google Maps

Bir ara -İtalya'daydı?sanırım- ''mültecileri/göçmenleri davet eden kasaba'' diye bir haber çıkmıştı gazetelerde . Bizdeki 'köyden kente göç' benzeri terkedilmiş bir kasaba(yerleşik nüfus çok azalmış) , ve buranın yöneticisi(muhtar?)'nin beyanatı yer alıyordu : ''....Kasabamız yerleşimcilerini arıyor , yeni hemşehrilerimizi bekliyoruz.....'' vb vb ...
Resimleri görünce bu haberi hatırladım . Sanırım , İtalya GÜNEY'e gittikçe bu durumda(?)

Nüfus kaybeden İtalyan adasından mültecilere çağrı: Bize gelin

PS(Orsomarso Googlemaps resimleri LiNK'i güzel bir katkı olmuş:wink:)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR