Trenle Türkiye Turu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan medford Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 390
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 96,336
Ynt: Trenle Türkiye Turu

Gezginkopek' Alıntı:
Medford trenleri hep severim. Eskişehir'de okuduğum yıllarda Ankara ve İstanbul'a en iyi ulaşım aracımdı.. Çok anım vardır.

Gezilerinin devamını merakla bekliyoruz. Bu arada konaklama konusunda da bilgi verebilirsen daha iyi olabilir.

Paylaşımların için teşekkürler
gezileri mümkün olduğu kadar günü birlik yapmaya çalışıyoruz ki konaklama ücreti vermeyelim diye ama artık yaz geldi gezi işlerine biraz ara veririm eylüle kadar sıcakta gezmek zor oluyor.

Etiketler

sapanca sakarya iline yaklaşık 15 km uzaklıkta bir ilçe trenle ankaradan arifiye kadar gidip oradan da adapazarı ekspresi ile sapancaya ulaşmak mümkün istanbuldan ise zaten direkt adapazarı ekspresi ile ulaşılır büyük şehirde oturanların hafta sonu günü birlik ziyaretlerinden dolayı baya kalabalık oluyor kısa bir sahili etrafında restoranlar var güni birlik istanbul stresinden uzaklaşmak için de gayet güzel bi yer

DSC04180

DSC04214

DSC04215

DSC04207

DSC04208

sapanca gölü de fay hattının etkisiyle oluşmuş teknotik bir göl zamanla marmara denizinden koparak göl haline gelmiş çok sayıda kuş türünün de konaklama merkezi olması açısından önemli bir göl sörf kürek yelken ve deniz bisikleti gölde yapılabilecek sporlardır ayrıca belli yerlerde yüzmek de mümkün

DSC04198

DSC04185

DSC04187

DSC04191

DSC04193

maşukiye kocaelinin kartepe ilçesine baglı bir belde izmite 30 sapancaya 10 km uzalıkta bir yer tren istasyonu olmasına ragmen adapazarı ekspresi günde bir sabah bir akşam olmak üzere 2 kere maşukiyede durur bunun için ulaşım açısından en mantıklı seçenek maşukiyeden bir sonraki istasyon olan büyükderbent de inip taksi ile maşukiyeye ulaşmak güzel bir şelalesi olan maşukiye çevre illerden gelen piknikçilerin akınlarıyla haftasonu baya bir kalabalık oluyor.

DSC04234

DSC04229

DSC04222

DSC04223

DSC04225

şelalesinin yanı sıra maşukiyede akarsu etrafında kurulan alabalık tesislerinde gayet lezzetli alabalık yemek mümkün kiremitte teryagında pişen alabalık filitonun üstüne kaşar peyniri de atılınca tadı gerçekten muhteşem oluyor fiyatı 11 tl çok daha pahalı degil.
bu geziyi herkese tavsiye ederim büyük şehirin stresinden kurtulup haftasonu kaçmak için mükemmel bir rota hatta buraya gelenler 18 km uzaklıktaki kartepe kayak merkezine de gidebilir ben gidemedim ama eminim görülmeye deger bir yerdir.

DSC04218

DSC04221

DSC04216

DSC04227

DSC04230

son mesajım da buradan tcdd yetkililerine lütfen hızlı trende 6 aydır aynı filmi koymaktan vazgeçin yaklaşık 6 aydır nelson mandelanın hayatını anlatan goodbye bafana filmini koyuyolar artık ezberlediğimdem filmi izlemiyorum yht seyahat edeceklere tavsiyem eger gündüz gidiyorsanız 7. kanalda güzel ebru gündeş parçaları eger akşam gidiyorsanız 6 kanalda güzel güzel müzeyyen senar şarkıları var

alpjalker' Alıntı:
trenle gezip fotoğraf makinasının denklanşörüne basmak gibisi yok.Tren rahatlığın konforun olduğu bir ulaşım yollar ,tren rayları bir ömür gibi çok güzel o duygu çok başka birşey ,tarihten bu yana sapasağlam kalmış demekki bir farkı var diğer ulaşım icatlarından.
tren yolculugunun sevdiğim tarafı karayolu gibi yapay gri çirkin bir yolun üzerinde gittiğini anlamıyorsun tren de sanki dagları tepeleri ormanları yürüyerek aşıyormuşsun hissi veriyor unutmayın trende rayları sadece makinist görür
fotograf tutkunlarına tavsiyem yavaş giden bi trenle gündüz vakti bozüyük izmit arasında yolculuk edip fotograf çekmeleri çok güzel bir manzarası var

paylaşım için teşekkürler gerçekten çok güzel resimler , trem yolculuğu bir kere askerde 92 de nasip olmuştur, ıspartadan bizi bileciğe götürmüşlerdi askerdi o zaman valla tam 4 günde gelmiştik bileciğe :D ha birde unutmadan bir kompartımanda 10 asker gerisini siz düşünün o günden sonra töbe etmişimdir trene binmemeye ;D ;D ;D

berkkamu' Alıntı:
paylaşım için teşekkürler gerçekten çok güzel resimler , trem yolculuğu bir kere askerde 92 de nasip olmuştur, ıspartadan bizi bileciğe götürmüşlerdi askerdi o zaman valla tam 4 günde gelmiştik bileciğe :D ha birde unutmadan bir kompartımanda 10 asker gerisini siz düşünün o günden sonra töbe etmişimdir trene binmemeye ;D ;D ;D
ısparta bilecik arası demiryolu ile yaklaşık 450 km 4 günde gitmek gerçekten büyük başarı birader bi de durmadan yol aldığınızı düşünürsek saate ortalama 5 km/sa hız yapmış olmalısınız boşuna dememişler askerlikte mantık aranmaz diye

Oncelikle size gezilerinizde basarilar diliyorum. Insallah bol bol gezin gorun ve eglenin. Blogunuzu actigimde ilk bastaki Turkiye tren yollari haritasini actigimda gercekten icler acisi bir halde oldugumuzu bir kez daha anladim. Aslinda biliyordum fakat unutuyor insan zamanla. Turkiye haritasi uzerinde 3-5 cizgi seklinde trenlerimiz. Asagida internetten buldugum bir orta Ingiltere tren yolu atlasinin fotografini ekliyorum. Daha bunda kuzey ve guney Ingiltere yok. Haritadanda anlayacaksiniz ki tren ile ulasilamayacak yer yok yer turlu irili ufakli koy yada kasabadan bile tren geciyor.

Buyrun Turkiyemizin haritasi;
Tcddsebekeharitasi

Buda orta Ingiltere tren yollaro haritasi
railmap.jpg

melihbozkurt' Alıntı:
Oncelikle size gezilerinizde basarilar diliyorum. Insallah bol bol gezin gorun ve eglenin. Blogunuzu actigimde ilk bastaki Turkiye tren yollari haritasini actigimda gercekten icler acisi bir halde oldugumuzu bir kez daha anladim. Aslinda biliyordum fakat unutuyor insan zamanla. Turkiye haritasi uzerinde 3-5 cizgi seklinde trenlerimiz. Asagida internetten buldugum bir orta Ingiltere tren yolu atlasinin fotografini ekliyorum. Daha bunda kuzey ve guney Ingiltere yok. Haritadanda anlayacaksiniz ki tren ile ulasilamayacak yer yok yer turlu irili ufakli koy yada kasabadan bile tren geciyor.

Melıh Bey
Onerınız nedır?
Trenle Turkıye turundan vaz mı gecelım?baslığımızın adını ''trenle ıngıltere turu'' dıye degıstırıp köylerımı gezelım dıyorsunuz??? :-\

Buyrun Turkiyemizin haritasi;
Tcddsebekeharitasi

Buda orta Ingiltere tren yollaro haritasi
railmap.jpg

merhabalar;

Ben kimseye dolasmaktan vaz gecin falan demedim. Niye bu kadar fevri bir cikis yapmis oldugunuzuda anlamadim. Ben sadece hala neredeyse hepsi Ataturk zamaninda yapilmis ve bir dahada demir yoluna yatirim yapilmamis ulkemin durumuna uzuldum ve bunu dile getirdim.

metin bozkurt arkadaşımın da dediğine aynen katılıyorum önemli bir gelişmişlik göstergesi olan demiryollarına yeterince önem vermediğimiz hatta demokrat parti iktidarıyla beraber ihmal ettiğimiz gün gibi aşikar bunda büyük petrol şirketlerinin para lobileri onların destegiyle iktidarı eline bulunduranların payı kuşkusuz çok büyük ama bütün bunlar bize bırakılmış bu demiryolu mirasını reddettiğimiz anlamına gelmez. elbette gezip göreceğiz görmeyede devcam edeceğiz. bir de trenle türkiye turu hakkındaki en büyük önyargılardan biri de sadece bozkırın ortasındaki veya karlı kaplı anadolu şehirlerinin gezilebileceği yanılgısı birazcık emek ve gayretle tren ile yurdumuzun tüm güzelliklerini görmemiz mümkün. bu hafta sonu ankaradan izmir mavi trenin yataklı vagonuyla saat 20.00 de balıkesire hareket ettim saat sabah 6 gibi de balıkesire indim yaklaşık 2 saatlik bir otobüs yolculuğundan sonra ayvalıktaki cunda adasına vardım. cunda adası lale adası ile ayvalık arası denizin doldurulması lale adası ve cunda arası da türkiyenin ilk boğaz köprüsünün yapılması ile ayvalığa karadan baglanıp bir yarımada duruma gelmiş.

DSC04237

DSC04238

DSC04239

DSC04242

cundayı anlamak için yapmanız gereken en önemli şey dar arnavut kaldırımlı sokaklarına saatlerce yürümeniz. cundanın ruhuna ancak o şekilde ulaşabiliyorsunuz birbirinden güzel evleri labirent gibi olan dar sokakları görmeye deger.

DSC04260

DSC04264

DSC04272

DSC04273

DSC04275

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR