Trenle Türkiye Turu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan medford Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 390
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 96,550
Ynt: Trenle Türkiye Turu

cunda da üzüldüğüm tek şey tarihi degerlerin bakımsızlıktan kaybolmaya yüz tutmasıydı özellikle cundadaki kiliseler turistlik açıdan çok degerli bir yer olabilecekken şimdilerle bir harabe olarak ziyaretçilere hizmet ediyor. neyseki adanın tepesindeki yel değirmeni bir vakıf tarafından restore edilmiş ve kültür merkezi olarak hizmet vermekte

DSC04266

DSC04270

DSC04274

DSC04278

DSC04279

Etiketler

cunda da yemek konusunda ünü türkiyenin her tarafına ulaşmış yakın zamanda da ankara şubesini açmış olan lale sea food restaurant yani namı-değer bay nihat 100 aşkın deniz mahsülü mezesi çeşitli ot mezeleri birbirinden güzel balıkları ile adanın en güzel yerinde sizlere hizmet vermekte. o kadar meze arasından benim favorim girit ezmesi ve kabak çiçeği dolması bir de salataları gerçekten çok güzel

DSC04301

DSC04303

DSC04286

DSC04292

DSC04294

cundadan son olarak bahsedeceğim yerlerden biri ise meşhur taş kahve . aslında cundaya gidip de taş kahveye ugramadan döndü demesinler diye ugradım taş kahveye pek bir numarasını da göremedim bizim kaveci ismet abinin çayları daha güzel ve son olarak da konaklama konusunda ise deniz otel i öneririm çok temiz ve bakımlı bir butik otel adanın merkezinde sizlere hizmet veriyor fiyatı gerçekten çok uygun.

DSC04257

DSC04249

DSC04251

DSC04250

DSC04245

izmirden selçuk a ulaşmak için temellerinin 1856 yılında atıldığı türkiyenin ilk demiryolu agını kullanmak gerekir bu tarih ayrıca tcdd nin kuruluşu olarak da kabul edilir. izmir aydın arası çalışan bölgesel ekspres trenleriyle buraya bir saatte ulaşmak mümkün.Selçuk daki en önemli turistlik mekanların başında hz meryemin hayatının son yıllarında aziz yuhanna ile birlikte yaşadığı yer olarak düşünülen meryem ana kilisesi bulunmaktadır. kilise selçuga yaklaşık 10 km uzaklıktaki tepede bulunuyor.hristiyanlar için hac yerlerinden biri olarak kabul eden bu mekana çok sayıda hristiyan ziyaretçi hacı olmak için geliyor ayrıca bu mekan müslümanlar tarafından kutsal sayılıp ziyaret edilmektedir.meryem ana evi olarak bilinen mekanda ayrıca eski bir bizans kilisesi bulunmaktadır.

DSC04449

DSC04342

DSC04332

DSC04322

DSC04316

meryem ana evinde dikkat çeken bir diğer husus da müslümanlarla hristiyanların batıl inançları arasında benzerlik bulunması. hristiyanlarda tıpkı müslümanlar gibi istekleri yazıp duvara çaput baglıyor kutsal olduklarına inandıkları suyu içip şifa arıyor ve de dilek kuyusuna para atıp istekde bulunuyor.

DSC04340

DSC04320

DSC04324

DSC04327

DSC04338

selçuk daki önemli turistlik mekanlardan birisi de merkeze 8 km uzalıktaki eski bir rum köyü olan şirince garajlardan kalkan dolmuşlarla şirinceye 15 dk ulaşmak mümkün. şirince gerek tarihi mimari yapısı korunması gerekde şarap üretimi ve pazarlaması açısından ilgi çeken bir yer. şirince evlerinin bazıları pansiyon olarak kullanılmaktadır.

DSC04424

DSC04425

DSC04433

DSC04436

DSC04447

Roma dönemi yapılarının en güzellerinden birisi olan yapı hem kütüphane, hem de mezar anıtı görevini üstlenmiştir. M.S.106 yılında Efes valisi olan Celsus ölünce, oğlu kütüphaneyi babasının adına mezar anıtı olarak yaptırmıştır. Celsus'un lahdi kütüphanenin batı duvarı altındadır. Cephesi 1970-1980 yılları arasında restore edilmiştir. Kütüphanede kitap ruloları, duvarlardaki nişlerde saklanıyordu.

DSC04375

DSC04376

DSC04377

DSC04383

DSC04384

efes antik kentinin önemli yapılarından biri de anfi tiyatrodur. Mermer Cadde'nin sonunda bulunan yapı, 24.000 kişilik kapasiteyle antik dünyanın en büyük açık hava tiyatrosudur. Çok süslü ve üç katlı sahne binası tamamen yıkılmıştır. Oturma basamakları üç bölümlüdür. Tiyatro, St. Paul'ün vaazlarına mekan olmuştur.

DSC04392

DSC04399

DSC04401

DSC04416

DSC04391

yaklaşık 3 ay süren gezilerime yaz gelmesi aşırı sıcaklar nedeniyle son bahara kadar ara veriyorum gerçekten sıcaklarda gezmek çok zor 3 ay boyunca gezdiğim yerlerin listesi
1. Polatlı/ANKARA
2. ESKİŞEHİR
3. İSTANBUL
4. KONYA
5. KÜTAHYA
6. Sapanca/SAKARYA
7. Maşukiye/KOCAELİ
8. Cunda/BALIKESİR
9. Selçuk/İZMİR

gezilerim son baharda dewam edecek inş

Gezilerinizin devamını sabırsızlıkla bekliyor olacağım sevgili Medford..
Görüşebilmek dileğiyle..
Dostçakal..

PajeroCat' Alıntı:
Gezilerinizin devamını sabırsızlıkla bekliyor olacağım sevgili Medford..
Görüşebilmek dileğiyle..
Dostçakal..
sagolasın dostum sonbahara kadar bekleyecem bende aslında bu gezi planın kafamda oluşmaya başladığında çok kısa sürede bitiririm gibime geliyodu ama ilk üç aylık dönemi düşündüğümde gezilecek çok yer var ben daha hiç bir yere gidememişim listem kabarık ilerde görüşmek dileğiyle

Sevgili Medford ilgi ile izledim tren le turlarını .Çok keyif aldım,seni kutluyorum.Şehrin monoton yaşamından kurtulmak ve tren ile nostalji seyehatler yapmak mümkün.Bu ayrı bir kültür.Ayrıca gezmeyi sevenlere aşıladın bu tren ile gezmeyi.Mutlaka talep artar ve demryollarıda modern çağa ayak uydurur.Paylaşımın için teşekkürler.

SVGİ ve SAYGILAR.

metin0035' Alıntı:
Sevgili Medford ilgi ile izledim tren le turlarını .Çok keyif aldım,seni kutluyorum.Şehrin monoton yaşamından kurtulmak ve tren ile nostalji seyehatler yapmak mümkün.Bu ayrı bir kültür.Ayrıca gezmeyi sevenlere aşıladın bu tren ile gezmeyi.Mutlaka talep artar ve demryollarıda modern çağa ayak uydurur.Paylaşımın için teşekkürler.

SVGİ ve SAYGILAR.
ben teşekkür ederim metin bey modern cagda tren bir nostaji değil gereklilik inşallah bizde de bunun önemi anlaşılır. size de sevgi ve saygılar

cundadan ayvalığa rakı kadehi üzerinden bakış fotografı çok güzel olmuş abi gezi devamını sabırsızlıkla bekliyorum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,520
Kayıtlı Üye Sayımız
172,178
Kaydolan Son Üyemiz
sakaryalee5454

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR