Serbest Muhabbet Köşesi (Karavan Dünyası)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aslanahmet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6,032
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 910,529
Ynt: Serbest Muhabbet Köşesi (Karavan Dünyası)

Ekmek yapma makinasıyla yaş maya kullandığımda her zaman daha iyi sonuçlar aldım. Ama bu işlem için çok küçük miktardaki karışımı ılık su, bir adet kesme şeker ve alabildiği kadar unla bulamaç haline getirip önceden mayalandırıyorum. İyice kabardıktan sonra makinadaki karışımın üzerine boşaltıyorum. Ama bu uygulama ekmeği hemen pişirecekseniz geçerli. Geceden programlayıp sabaha sıcak ekmek isteyenler için değil. Çünkü bu kadar süre bekletirseniz aşırı kabarır, pişerken de kapağa yapışır ve ortası çöker.

İnstant mayalarla yapılan ekmekler çörek-pasta kıvamında olduğu için pek sevmiyorum.

Etiketler

İyi pişmiş bir ekmek makinası ekmeği...

Grnt239

konu o kadar ilgimi çektiki tatil dönüşü hemen ekmek makinesi alacağım bir marka önerirmisiniz?
yoksa ayrı başlık mı açsam? :smiley:

kaya75' Alıntı:
konu o kadar ilgimi çektiki tatil dönüşü hemen ekmek makinesi alacağım bir marka önerirmisiniz?
yoksa ayrı başlık mı açsam? :smiley:

bülent yazıcı arkadasımızın önerisine katılıyorum sinbo gayet iyidir

Ben de sinbo kullanıyorum ama arada büyük fiyat farkı yoksa daha iyi markalar da göz ardı edilmemeli. Benimki hamur karıştırma esnasında kenarda köşede karışmamış topaklar bırakabiliyor. O sırada mutfakta isem kapağını açıp parmakla küçük bir müdahalede bulunuyorum. Çift karıştırıcılı uzun modellerin bu konuda daha sorunsuz olduğunu duymuştum. Ama arada büyük fiya farkı varsa değmez.

Marka farketmez, en ucuzunu al, işi öğrenince istersen teferruatlılarından alırsın, çünkü devamlı ekmek yapılınca 3-4 senede makinanın hamur yapma kazanı bozuluyor zaten, ya yedek kazan alırsın yada tecrübelenince ihtiyacına göre değiştirirsin..Pahalıları arasında çift hamur karıştırma kafalı olanları var, aynı anda iki ekmek yapan dubleleri var...Birden bire pahalısını alma belki ekmek yapmak zor gelebilir belkide tadını sevmeyebilirsiniz, çünkü bakkaldan aldığın akmekden çok farklı tatda bir ekmek oluyor, birazda emek istiyor, hergün tekrarlanan bir iş oluyor insana...Bazen yapmayı unutuyorsun, doğru bakkala..

Akadaşlar dört beş gün internete giremeyebilirim şimdiden tüm dostların Bayramını kutlar herşeyin gönlünüzce olmasını dilerim.

Bendeki ekmek pişirme makinası bu çok memnunum Alman malı yedek parçaları var ileride kazan ve karıştırıcı teflonu bozulursa yenisini alabilirsiniz,gerçekten kaliteli ürün 12 programlı 1050 gr ekmek pişiriyor çift karıştırma kafalı.

http://www.ucuz-fiyat.com/ESSENSO-PROGRAMLANABILIR-INOX-EKMEK-YAPMA-MAKINESI-pid-53055.html

Essenso Programlanabilir Inox Ekmek Yapma Mak  21227936 0

Arkadaşlar bu ekmek pişirme makinası konusu açıldığından beri okuduklarımdan anladığım kadarı ile ekmekleri hep erkekler pişiriyor bu gerçek ortaya çıkmış gibi...
Bizdede bir sinbo marka olanından var ama ben hiç pişirmediğimden size tarif veremiyeceğim.Eşim ise çeşitli ekmekler yapıyor banada afiyetle yemek düşüyor.
Bunları yazdım diye beni kazak falan sanmayın haaaa. Gereken yerdımı eşime yaparım, fakat yemek pişirme dedinizmi sadece yumurta o kadar.

Ekmek yapma makinalarının baş belası arızaları;
Sinbo, King, Premier, Ecem Marka makinalar birbirine kardeş makinalar ve hamur kazanları aynı..Bunu şunun için yazıyorum, hamur kazanlarının altındaki karıştırıcı her gün ekmek yapa yapa birde pişirme sırsında yüksek ısıya maruz kalınca zamanla makinalar pırıl pırıl kalırken bozulup makinanın içinede sabaha proglanmalarda su kaçırmaya başlıyor, hafif hafif su kaçırınca ekmeğinde suyu azaldığı için eksik su ile pişirilme sonucu ekmekde problemler başlıyor, çaresi hamur kazanının değiştirilmesi oluyor, yukarıda saydığım markaların servisleri heryerde var ve kazanları ortak olduğu için kolaylıkla bulunabiliyor...Birde makinanın motoru hamur karıştırıcıyı içi tırtıklı bir kayış ile çeviriyor, bu kayışda zamanla uzama yapıp diş atlatmaya başlyor, yukarıdaki markaların kayışlarıda aynı olduğu için servislerden temini kolay..Makina almak isteyenler bunları göz önünde bulundurursa iyi olur....

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim en kısa zamanda bir tane edinilmeli gurme olmasakda elimiz birkaç maharet geliyor buna ekmek pişirmeyi de ekleyelim
herkesin bayramını şimdiden kutlarım

Ben de herkese iyi bayramlar diliyorum,sağlıklı mutlu gönüllerince güzel günlerle dolu nice bayramlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR