Karavan Buzdolabı Sistemleri Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan melihbozkurt Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 97
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 66,526
Ynt: Karavan Buzdolabı Sistemleri Hakkında

Merhaba,

Regal r1100 dolabım kompresör yükte iken 1500 -1600 watt güç harcayarak kalkış yapıyordu. Bu değeri aşağıya çekebilmek için buzdolabına kalkış kondansatörü taktırdım.

Kalkış kondansatörü takıldıktan sonra -yine komprasör yükte iken- bu değer 450-550 watt arasına geriled.
Yük olmadan kalkışta 250-350 watt arasını gösteriyordu, düzenli çalışmada da 90-95 watt arası güç tükettiğini gözlemledim.

Ölçümler enerji analizörü kalkış kondansatörün takıldığı serviste gerçekleştirildi.

Buzdolabının orjinal değerleri :

anlık güç tüketimi 109 watt
günlük toplam tüketim 600 watt-saat

Selamlar,

Doğan

Etiketler

Ferhat bey saloun eliimde cok elektronik olum vs. aletleri olmadigi icin artik deneyerek gorecegiz. Tabii ilk once Insallah bir buzdolabi bulup almam lazim.:smiley:

Dogan bey sizin regal buz dolabi A enerji sinifi mi idi yoksa daha dusuk mu? 1600W normalde cektigi degerin 16 kati ediyor. Bu forumda verilen degerler genelde 10 kat civari idi. Yurt disindaki forumlarda yaptigim arastirmalarda genelde anlik elektrik harcamasinin 6-7 kati bir degerde kalkis yapabildikleri yaziliyordu. Ama 16 kat :eek: cok fazlaymis. Ayrica sizin kalkis kondansetoru ile olgili konunuzu okumustum ama o aparati burada bulamadim. Turkiye de taktirmaya kalksam zaten buradan alacagim buzdolabinin Turkiye`de bayisi olmayacak. D

Dedigim gibi Insallah buzdolabini alinca direk baglayarak deniyecegim. Hatta ilk basta kurulumunu yapmadan Insallah disardan direk akuye baglayarak denemeyi dusunuyorum. Eger calisirsa sorun yok kablolari hatti vs. cekecegiz. Eger calismazsa hep birlikte cozum ariyacagiz.:smiley:

melihbozkurt' Alıntı:
Dogan bey sizin regal buz dolabi A enerji sinifi mi idi yoksa daha dusuk mu? 1600W normalde cektigi degerin 16 kati ediyor. Bu forumda verilen degerler genelde 10 kat civari idi. Yurt disindaki forumlarda yaptigim arastirmalarda genelde anlik elektrik harcamasinin 6-7 kati bir degerde kalkis yapabildikleri yaziliyordu. Ama 16 kat :eek: cok fazlaymis. Ayrica sizin kalkis kondansetoru ile olgili konunuzu okumustum ama o aparati burada bulamadim. Turkiye de taktirmaya kalksam zaten buradan alacagim buzdolabinin Turkiye`de bayisi olmayacak. D

Regal r1100 buzdolabı b sınıfı.

Sn Dogn bey
Aynı marka buz dolabı alıp aynı amac ıle calıstırmayı dusunuyordum. bu tur uygulamaları deneme yanılma ve kanaat olusturarak yapabılıyorum. Sızden bır rıcam olacak. sanırım alternatıf akım kondenzaterı nı buzdolabı uzerınde 220 gırısı arasına koymus olmalısınız. henuz tam tesbıtım olmadıgı ıcın bu bolume kac mıkroferatlık bır kondenzator olması gerektıgını bılmıyorum. Yapmıs oldugunuz duzenekte ne deger koydugunuzu bıldırebılırmısınız. sımdıden tesekkurler.
mehmet

Haklısınız sn Atıladı. belırtmeyı unutmusum.
Kullanmam gereken (alternatıf akım) kondenzator degerı ıle bır bılgı verebılırmısınız
Tesekurler.

Cok basıt bır duzenek yusuf kardesım.
Dolaba gıren en yakın bolgeye 220 gırısı kablolarının arasına bır konzator baglıyorsunuz.
dolayısı ıle az beslenen ınventorun vermıs oldugu 220 volt akımı daha onceden bır mıktar depolayarak kalkız anındakı fazla demarajı takvıye etmıs oluyorsunuz. Burada ufak bır tıyo. Sıstem her defasında (devamlılık acısından) calısma pırensıbınde tekleme yapabılıyor. Eger dolap gazını az bır mıktar dusurulurse , dolap motoru dırenımı kayıba ugramıs olacagından . depolanmıs kondenzator akımı yeterlılıgını devam ettırebılıyor. bu uygulama durup kalkmaların sorunsuz devam edebılmesı ıcın bır ustamız tarafından uygulanmaktadır. (usta ketum davranıyor bılgı vermıyor. sızın sıstemı cozebılme yetınızle sınırlı kalıyor.) Daha sıra gelmedıgı ıcın henuz dolap ıle ılgılenemedım. hala bılgı toplamaya ve bılgılenmeye calısıyorum.

yusuf,

220 volt buzdolabına takacaksan 220v 5-6 farat KONDANSATÖR

12 volt buzdolabına takacaksan oto ses sistemlerinde kullanılan 5-6 farat KAPASİTÖR takılması gerekiyor..

Motor start kondansatr

Mehmet abi teşekkürler sırası gelmeden çok fazla araştıramıyoruz ama öğrenmemizde gerekiyor bir kere gördükmü gerisi kolay ;)

Atilla abi teşekkürler o cihaz 220 için olanından bağlantı şekli artı uç KONDANSATÖR'e giriş çıkışmı yapılacak çalışması bu şekildemi.

yusuf, paralel bağlanıyor ama araya birde röle takılıyor, motor yüke bindiği zaman enerji yetmemeye başlayınca, röle açıp kondansatörde biriken enerjiyi bir anda motora yolluyor, motor çalışdıkdan sonra röle kapatıp, tekrar kendini doldurmaya başlıyor...

atiladi' Alıntı:
yusuf, paralel bağlanıyor ama araya birde röle takılıyor, motor yüke bindiği zaman enerji yetmemeye başlayınca, röle açıp kondansatörde biriken enerjiyi bir anda motora yolluyor, motor çalışdıkdan sonra röle kapatıp, tekrar kendini doldurmaya başlıyor...

Atilla bey bu parcalarin yaklasik fiyatlari nedir? Birde bunlardan alip getirtirsem (2-3 ay sonra esimin annesi gelecek ufak bisey oldugu icin getirebilir) bunu kendimiz monte edebilirmiyiz. Bir semasi varmidir?

Sadece kondansatörle olmaz rölede gerekir, eğer bu konuda tecrübeniz yoksa bağlayamazsınız, zaten, bilginiz yoksa alacağınız malzemenin kapasite değerlerini söylemeden malzemeyide alamazsınız..işi bir buzdolabı tamircisi veya servisi ile görüşerek derdinizi anlatmalısınız, onların vereceği değerlere uygun olan kondansatör ve röleyi almalısınız...

atiladi' Alıntı:
Sadece kondansatörle olmaz rölede gerekir, eğer bu konuda tecrübeniz yoksa bağlayamazsınız, zaten, bilginiz yoksa alacağınız malzemenin kapasite değerlerini söylemeden malzemeyide alamazsınız..işi bir buzdolabı tamircisi veya servisi ile görüşerek derdinizi anlatmalısınız, onların vereceği değerlere uygun olan kondansatör ve röleyi almalısınız...

Yukarida 5-6 Farad lik diye belirtmistiniz. Bunlarin tezgah alti 220v buzdolaplari icin soylediginizi dusunmustum. Yanlis mi anladim. Her makara gore kapasite degisiyor mu? Role gerektigini yukarda belirtmistiniz zaten daha once. Onu biliyorum. Burada Buzdloabi tamircisi bulmam ve konusmam imkansiz. Cunku bizdeki gibi kose basinda bir servis yok. Genel bir servis vardir onunda yerini soylemezler. Yani eger degerlerini verirseniz, Ankara`dan aldiririm. Elektrik konusunda biraz tecrubem var, kendim monte edebilirim eger bir sema yada tarif alirsam. ;)

Insallah belkide bunlarin hicbirisine gerek kamiyacak, buzdolabinda kendinden olacak denemeden bilemiyorum tabii.:smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,457
Kayıtlı Üye Sayımız
172,110
Kaydolan Son Üyemiz
Bukrek

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.