Hayati İdame Ekipmanları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erthem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 230
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 161,868

Etiketler

Ynt: Hayati İdame Ekipmanları

pantamorph' Alıntı:
Arkadaşlar İstanbulda Firesteel Ve Tel Testere Alabileceğim Bi Yer Varmı Sadece Onlar Eksik Kaldı Ama Bir Türlü Bulamıyorum. Yardımcı Olursanız Sevinirim.

Avcılar'daki silahdunyasi'ndan Toollogic'in bir çakısını almıştım. Bilmiyorum şimdi var mı ellerinde. Üzerinde firesteel ve düdüğü olan bir model bu. Kimilerinde firesteel yerinde el feneri de olabiliyordu galiba.
e6c0091c-9f7b-4b13-a6ff-8684966015e4.jpg
ToolLogicFireKnife.jpg
TL-SL3.jpg

Arkadaşlar su temizleme tabletini nerden alabilirim. Markası nedir. Nasıl temim edilir. Lütfen birisi cevap yazsın. Ayrıyetten tel testereyi aradım taradım ama bi türlü bulamadım. Bi yardım edin lütfen.

pantamorph' Alıntı:
Arkadaşlar su temizleme tabletini nerden alabilirim. Markası nedir. Nasıl temim edilir. Lütfen birisi cevap yazsın. Ayrıyetten tel testereyi aradım taradım ama bi türlü bulamadım. Bi yardım edin lütfen.

Bir iki yıl önce başka bir yerlerde yazdıklarım aşağıdadır:

Su arıtma

Bulduğum bazı kaynaklar:
http://www.high-altitude-medicine.com/water.html
http://www.1stconnect.com/anozira/SiteTops/water/waterFAQ.htm
http://www.wikihow.com/Purify-Water

Marketten Erikli yada Şaşal almak söz konusu değil ise bulduğumuz suyu içilebilir hale getirmek gerek. Sudaki tortu ve mikroplar giderilebilir fakat bir yerleşim yerinin yahut fabrikanın atığının döküldüğü suyu kullanmamak gerek. :eek:

Suyu içilebilir hale getirmek için yöntemler:

1 - Kaynatmak. Suyu kaynama noktasına getirmek içindeki tüm canlılardan kurtulmanın temiz yolu. Uzun süre kaynatmaya gerek yok derler. Hatta yüksek irtifadaki düşen kaynama sıcaklığı bile sorun değil denir.

E, haliyle ihtiyacınız olan

* suyu kaynatmak için kap
* yeterince yakıt (yakıtı yakmak için ocağı da unutmamalı)
* zaman

Bunu yaptıktan sonra ise elinizde tadı kaynamadan dolayı garipleşmiş bir su kalır. Suyu kaptan kaba aktararak hava almasını sağlamak mümkün imiş. Yani bir kabınız daha olsa şık olur.

Bu yöntemin külfeti bolca zaman ve yakıt gerektirip sonuçta elinize içmek için soğumasını beklemenizi gerektiren suyun geçmesi. Ayrıca eğer su bulanık ise buna da çözüm gelmedi.

2 - Süzmek. Filtrelemek kelimesini kullanabilirdim aslında. Filtrelemek için 14 yy. latince kökenli deniyor. Fakat damıtma, ayrıştırma ile ilgili bir Arapça kitabın adından türediğini düşünüyorum.

Su süzgeçleri artık çok daha gelişkin. Ama süzgeçlerden beklenenler de bir o kadar çok.

Giardia:
Giardia.jpg

Koli basili:
ecoli1TN.jpg

Süzgeçler virüsleri süzemez. Hatta birçoğunun koli basilini de süzemediğini söyler kaynaklar.

Süzgecin en önemli avantajı, suya bir şeyler karışmadığından suyun tadını etkilememesi.

MSR - SweetWater Microfilter

sweet_microfilter.asp

Katadyn Mini

309f63a00e.jpg

MSR - MIOX Purifier mixed-oxidant purifier

miox.jpg

Kimyasal yöntemler

iyot

Bkz.:

http://stason.org/TULARC/sports/survival-water-treatment/16-Water-Purification-Chemical-Treatment-Iodine.html

%2'lik Tentürdiyot bir litre suya 5 damla atılıp 30 dakika beklenerek kullanılabilir. Suda bıraktığı tattan kurtulmak için C vitamini (askorbik asit) iş görür. Ben bir şişe tentürdiyot bir kutu da C vitaminini bir kenara koydum.

klor

tablet

Bu aralar Ankara'nın su sorunu ile suyun kimyasal yollar ile arıtılması daha popüler oldu. Orada bir kutu klor tableti almıştım. Her bir tanesi 20 litre suyu artmak için olan bu haplar doğal olarak 1-2 litrelik su kaplarımızın içine atmaya uygun düşmüyor.

Klor tableti 1

Klor tableti 2

Daha uygun dozajlarını bulmak hoş olur hani.

Çamaşır suyu: %5,25 - %6 gibi bir dozajdaki sodyum hipoklorit yani içinde sabun, fosfatlar(?) vs. katkı bulunmayan çamaşır suyu.

1 litre suya 2-5 (? kaynaklardaki rakamlar biraz oynak...) damla damlatıp yarım saat beklenmeli. Eğer çamaşır suyunun kokusu alınmıyorsa dozajı arttırmak lazım der bazı kaynaklar.

! Bu dozaj ve kimyasal konuları gayet karışık. Bu kimyasallar hakkında farklı yorumlar var. Bir yöntem tercih etmeden önce kimyasalı ve dozajı iyi araştırmalı. Ben sadece seçeneklerden bahsetmiş olayım.

Bu işlere iyi araştırıp girmeli. Kimyasal kullanılarak yapılacak arıtma konusunda eğer yaptığınızdan emin değilseniz şansınızı zorlamayın, suyu kaynayıncaya kadar ısıtın gitsin. 5-10 dakika kaynamasına da gerek yok. Kaynadığını gördüğünüz an suyu ateşten indirebilirsiniz.

Eğer kaynatılıp soğutulmuş suyun tadını sevmiyorsanız suyu bardaktan bardağa (yada tencereden tencereye) dökerek suyu havalandırmayı deneyebilirsiniz.

Direk su temizleme tabletleri var. Klor falan değil. Aquaclear gibi. Bu tabletlerin adı nedir. Yani aquaclear eczanelerde yok. Sizin kullanbdığınız bir tablet varsa onun adını verirseniz ve nerden aldığınızı söylerseniz temin edebilirim.

pantamorph' Alıntı:
Direk su temizleme tabletleri var. Klor falan değil. Aquaclear gibi. Bu tabletlerin adı nedir. Yani aquaclear eczanelerde yok. Sizin kullanbdığınız bir tablet varsa onun adını verirseniz ve nerden aldığınızı söylerseniz temin edebilirim.

Benim sözünüettiğim klor tabletleriydi.Aquaclear adındaki tabletin içeriği nedir acaba?

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler arkadaşlar, bir çok şey öğrendim.

Benimde sürekli olarak cebimde Victorinox Mini Champ çakım, IMCO Junior çakmağım, 2 Ledli mini fenerim ve gömlek cebime fala yer kaplamayacak bir not defterim vardır. Çantamda ise minik bir ilkyardım seti taşıyorum. Birkaç yarabandı, bisturi, 5X100cm sargı bezi (Eczanelerde veya For You mağzalarında bulunuyor) ve dikiş iğnesi/ipliği.

Doğa yürüyüşlerinde daha farklı malzemeler eklemiş olsamda yukarıda saydıklarım şehir ve ofis ortamında bile çok çok işe yarıyor :smiley:

Diğer taraftan yine Victorinoxun pusula, büyüteç ve derece içeren setide harika birşey.

SA30482 2

Dekpaj testerenin farklı bir kullanımını buldum bir sitede (http://www.survival.com/best.htm). Resimlerde aşağıda. Pratik bir fikir gibi ama kullanımda nasıl olur bilmem :smiley:

Bu arada bir şey soracağım arkadaşlar. Bazı survival kit listelerinde mini radyo falan görmüştüm (adresini bulamıyordum şimdi :( ). Doğal afetlerde kullanılacak malzeme listelerinde oluyordu da survival kit için yazılınca garipsedim. Sonra hava durumu falan dinlemek içindir diye düşündüm ama ABD'de olsa bile, bildiğim ülkemizde saat başı ve bölge bölge detaylı bir havadurumu veren ulusal bir kanalımız yok (Meteor FM'in yayınlarına bir türlü denk gelemdim bu arada :smiley: ). Sizce radyo sadece müzik ve haber dinlemek için alınacak bir eğlence aracımıdır, yoksa gerekli olabilecek bir ekipmanmıdır?

Kit unpacked

Kit saw

Kit saw detail

ErdSngzr' Alıntı:
...
Bu arada bir şey soracağım arkadaşlar. Bazı survival kit listelerinde mini radyo falan görmüştüm (adresini bulamıyordum şimdi :( ). Doğal afetlerde kullanılacak malzeme listelerinde oluyordu da survival kit için yazılınca garipsedim. Sonra hava durumu falan dinlemek içindir diye düşündüm ama ABD'de olsa bile, bildiğim ülkemizde saat başı ve bölge bölge detaylı bir havadurumu veren ulusal bir kanalımız yok (Meteor FM'in yayınlarına bir türlü denk gelemdim bu arada :smiley: ). Sizce radyo sadece müzik ve haber dinlemek için alınacak bir eğlence aracımıdır, yoksa gerekli olabilecek bir ekipmanmıdır?

Radyo diye kastedilen acil durumda yardım istemek için kullanılacak bir telsiz olabilir.

Bir süre önce aşağıdaki bilgileri derlemiştim.
[quote author=deserteagle]
Telefon - Telsiz - PLB

İşe yararsa bu cihazlar yiyecek, içecek, barınak, ambulans yerine geçer. :smiley:

Telefon

Cebinizdeki telefon bir gün sizi kurtarabilir. Şarjı dolu bir telefon ile boşu arasındaki fark bazen hayati olabilir. Pil ile de çalışabilen telefonlar ile ise şarj bitmesinden korkmazsınız.

xenium-detail.JPG
340x.jpg

Bunlar yakında moda olabilir mi?

17062008366

Eski Alcatel One Touch

Telsiz
Eğer cep telefonu çekmiyorsa, bir felaket anında şebeke göçtüyse, yada kampınızı yaparken iletişime ihtiyaç duyuyorsanız...

Lisans gerektiren ve gerektirmeyen modelleri mevcut. Gerektirmeyenlerin gücü daha sınırlı. Bu da sesinizi duyurabileceğiniz mesafeyi azaltıyor. Çıkış gücü sınırı 500mW.

aselsan_650_uf.jpg
158946_2.jpg
pmr-motorola.jpg

PLB
16077.gif
31ZkzMt5ypL SL500 AA280

Acil durum sinyalini 406 MHz'den dijital olarak uydulara gönderen, bir çoğunda GPS de olan bir cihaz. GPS yardımı ile bulunduğunuz yeri metre bazında bir netlikte bildirerek yardım isteyebiliyor. Türkiye'de de bunun sinyali takip ediliyordur diye umuyorum.

Bu konularda bilgili arkadaşların bilgisine ihtiyacımız var.
[/quote]

Teşekkürler "deserteagle",

Yazdıkların üzerine acaba dedim telsiz vs kastedilmiştide ben mi radyo diye anladım diye düşündüm. Muhetemlende doğal afetlerdeki malzeme listesi ile karıştırdım ve aklımda radyo diye kaldı :smiley: Bu arada AAA kalem pil ile çalışan telefon hayli ilginç ve kullanışlı gözüküyor. Ama neredeyse her model telefon için pille şarj imkanı var artık. Yine forum konularından birinde de gördüğüm pilli şarj üniteleri bir çok yerde bulunuyor. Kullanışlı bir aksesuar.

Uydu üzerinden verilen yardım sinyallerinin Türkiye'de izlendiğinden ben de şüpheliyim.

sağlıcakla kalın.

Bir veya iki kalem pil ile çalışan ve geçte olsa telefonun pilini bir miktar dolduran cihazlar çok uygun fiyata satılıyor.Hemen hemen güncel tüm telefonlara uygun giriş kablolarıda yanında geliyor.Tek pil ile çalışan tipini Ankara ulus konya sokaktan 10 ytl ye aldım,fena değil acil durumda baya iş görür ama idda ettikleri gibi telefonunuzu bir pille iki üç defa şarj etmek mümkün değil.Tek alkalin kalem pille bataryayı ancak yarısına kadar dolduruyor belki biraz daha az..

pitman' Alıntı:
herkeze selamlar bursadan yazıyorum siteye yeni üye oldum yaz aylarında kamp yapmayı düşünüyorumüst resimdeki survival setindeki tel testereden bir çok yere sormama rağmen bulamadım piyasada geçerli bir adı markası veya bulabileceğim yerler nelerdir forumda ki herkeze tekrar selamlar

http://www.bahriyeli.com.tr/index.php?p=shop&show=showdetail&fid=TTL-001&categ=88&parent=0&navop=0&area=1

bende çok site gezdim burda gördüm tel testere arayanlar bu siteden ulaşabilirler

Bahriyeli'nin dükkanına geçen hafta gitmiştim ama aklıma tel testere sormak gelmemişti.

Tiyo için çok çok teşekkürler. :smiley:

Benim de bir sorum var:

Cep hamağı dediğimiz iki tarafında tahta gergileri olmayan, tekstil yada ince fileden hamaklardan nerede bulabilirim?

UltraLight-Travel-Hammock_6E8259C3.jpg
ultralight.jpg

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,516
Kayıtlı Üye Sayımız
172,175
Kaydolan Son Üyemiz
disciyolda

SON KONULAR

Geri