Desülfatör Kullanan ya da Yapan Var mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan theta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 262
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 155,900
Ynt: Desülfatör Kullanan ya da Yapan Var mı?

fsirin' Alıntı:
Üretimini yapmak çok büyük sorun değil, biraz da talep önemli, birkaç arkadaş istiyorsa, yaptığımıza değecektir. Yoksa maliyetler fazla çıkar. :-\

Çin malı cihazların üç otuz paraya satıldığı bir dönemde sırf kullanacağınız devre elemanlarının maliyetini bile karşılamayacağınıı düşünüyorum. Bana maliyetler her halükarda yüksek olurmuş gibi geliyor.

Etiketler

Bekir Hocam, fiyat herhalde 50 ila 100TL arasında bir yerlerde olması lazım yoksa hiç bir şekilde cazip olmayacaktır. Zaten kar amaçlı yapılmayacağı için üretilebilir diye düşünüyorum. ::smiley:

Elektronik konusunda "üstad" lıktan oldukça uzak olduğumu belirtmekte fayda görüyorum ;)

fsirin' Alıntı:
Bekir Hocam, fiyat herhalde 50 ila 100TL arasında bir yerlerde olması lazım yoksa hiç bir şekilde cazip olmayacaktır. Zaten kar amaçlı yapılmayacağı için üretilebilir diye düşünüyorum. ::smiley:

Önder beyin gönderdiği cihaz mikroişlemcili, muhteşem bir cihaz. Şarj ediyor, kontrollerini yapıyor, desülfatör olarak çalışıyor, akü bakımını yapıyor, vs. O kadar özelliği bir araya getirmek için harcayacağınız emek inanılmaz boyutlara çıkacaktır. Üstüne bir de herkesi memnun edemediğiniz noktada o güzelim iyi niyet ve harcanan çabalar hayal kırıklığına dönüşecektir. Bence hiç canınızı sıkmaya değmez. Bazılarına fazla karamsar gelebilirim. Doğrudur. Hayatı gönüllü faaliyetler ile geçmiş birisi olarak şunu öğrendim: Harcadığınız emek çok değilse bir kaç kişinin takdir etmesi bile yetiyor. Ama çok fazla emek verdiğiniz bir işe tek bir kişi dahi kalkıp burun kıvırırsa moraliniz bozuluyor.

Bu arada, Önder bey,
Starter akünün işi bitti. Yaşam akülerine başladım.

Sevindim hocam, kolay gelsin, işinize yaramasına çok sevindim.
Söylediklerinizde bir yere kadar haklısınız tabiki, değerlendirmek lazım, ama biryerlerden de başlamak lazım, biz de çok uğraştık şarj cihazımız ile.
görüşmek üzere, iyi akşamlar ve sevgiler

konderk' Alıntı:
Sevindim hocam, kolay gelsin, işinize yaramasına çok sevindim.
Söylediklerinizde bir yere kadar haklısınız tabiki, değerlendirmek lazım, ama biryerlerden de başlamak lazım, biz de çok uğraştık şarj cihazımız ile.
görüşmek üzere, iyi akşamlar ve sevgiler
Sizin yaptığınız şarj cihazı saten bu sorunu çözüyorsa ayrıca bir cihaz yapmaya gerek yok. Ya da ilave isteyenler "Optimate 6" alabilirler bu durumda sanırım 100$ civarında bir fiyatı var. Böyleyse yeni cihaz yapmanın gereği kalmaz.

fsirin' Alıntı:
Desülfatör'ü yerli olarak üretelim o zaman. Kaç kişinin ihtiyacı var acaba. :-\
Uygun fiyatlı olarak üretebiliriz diye düşünüyorum. :smiley:
Benim ihtiyacım var :smiley:

Aslında Serdar Beye bu fırsatla böyle bir şeyin varlığından haberdar ettiği için teşkkür etmeliyim.

Anlatımlar ve verilen linklerden faydalanarak kendim yapmayı denedim. Devrede kritik parça denemelerden edindiğim tecrübeye göre 220 uH lik bobin ve son kapasitör sanırım. Önce Korhan Beyin tasarımını yaptım, nerde hata yaptım bilmiyorum devre çalışıyor tepe voltaj 50v civarındaydı ama mosfet çok ısınıyordu ve sonunda 2 mosfet yandıktan sonra bu tasarımdan vazgeçtim.

Daha sonra dergide yayınlanan Serdar beyinde yaptığı tasarımı yaptım. İlk haliyle değerini nette bulduğum formüllerle hesaplayarak elimde sardığım bobinlerle tepe voltaj 60v kadar çıkıyordu. Sonuç başarılıydı. Isınma makul ölçülerdeydi.
Bunun üstüne baskı devre hazırladım ve bu arada ebayden 220 ve 1000 uH lik bobin siparişi verdiğim. Gelen bobinlerle başka hiç bir eleman değiştirmeden devreyi yaptım ama neyazık ki gördüğüm tepe değerler 17-18 volt civarında kaldı. Sonuç başarısızdı-hatayı bulamadım. Elimde kapasitans ölçecek alet olmadığı için değerlerini kontrol edemediğim için proje rafa kalktı.

Ebay de devrenin basit hali-mosfet sürücüsü olamayan hali- bile kit olarak olarak var hatta infinitum markalı iyi yorumlara sahip kargo dahil 45 dolar civarına hazır örnekler var. Başlangıç ta bu ürünleri farketseydim ve bu bilinçte olsaydım. Hazırını alırdım.
Kendim yapmaya çalışırken hem zaman hem emek hemde para harcadım. Ama sonuca ulaşamadım. Demek istediğim benim yaptığım arge çalışması sonuca ulaşmış olsa bile bireysel olarak yapıldığı ve ürüne dönüşmediği için kaynak israfına dönüştü.Tabi bana kattığı tecrübeleri inkar edemem.

Sonuç olarak demek istediğim bu konuda daha bilgili ve tecrübeli kişilerin çalışacağı ve yapacağı işlere destek vermek isterim. Belkide ortaya elektronikçilerde satılabilecek hoby devresi - kiti ortaya çıkar ve desülfatör daha çok kişiye ulaşır. Dverenin mikro kontrolörlü-işlemcili çift mosfetli, çift sürücü olması gerekmiyor. Amaca hizmet etsin yeterli diye düşünüyorum.

Korhan Bey'in devresini inceledim arada n kanal mosfet kullanmı ve bağlantı şeklinden. O bağlantıyla P kanal olması lazımdı. Isınması ve yanması o yüzdendir. Çünkü transistördeki VGS gerilimi çok aşırı yükselir. :-\ Endüktanslar genellikle en sorunlu parçalar ama çok da sorun değil. Kendimiz yapmalı ya da uygun akım değerinde olanı hazır almak ya da sardırmak lazım.

fsirin' Alıntı:
Korhan Bey'in devresini inceledim arada n kanal mosfet kullanmı ve bağlantı şeklinden. O bağlantıyla P kanal olması lazımdı. Isınması ve yanması o yüzdendir. Çünkü transistördeki VGS gerilimi çok aşırı yükselir. :-\ Endüktanslar genellikle en sorunlu parçalar ama çok da sorun değil. Kendimiz yapmalı ya da uygun akım değerinde olanı hazır almak ya da sardırmak lazım.
Ferhat Bey elektronik konusunda pek bilgili değilim yaptığım sadece verilen talimatları uygulamak. Benzer tespitinizi konunun başında Serdar Beyin yaptığı devre içinde okumuştum-bacakların farklı bağlanması ile ilgili olarak.
O yazdıklarınızın Serdar beyin yaptığı devre ile ilgili olduğunu düşünerek atlamıştım. Bu durum cehaletimlede birleşince denemelerim sonuçsuz kaldı.
Endüktasa gelince Ankarada hazırını Konya sokakta bulamadım. Sarma işinede bobinciler aşırı fiyat isteyince bir kaç tana sararak trafo işi ile uğraşan bir yerde değerini ölçtürmüştüm. Aşağı yukarı H değeri tutuyordu ama sardıklarımın akım değeri hakkında hiç bir fikrim yok.Ebayden aldıklarımın yazılı değeri 220 için 3A, 1000 için 1A değerlerindeydi.
ESR değeri düşük kapasitöre gelince esr konusnda hiçbir bilgim olmayan önce sırayla verilen değerde tek bir kapasitör, 4 tana seri bağlanmış 25 lik kapasitör denedim. Sonuncu daha iyi gibiydi. Ama sonra bir yerde yüksek değerli (örneğin 4700 y da 6300 uF) olanların iç direncinin daha düşük olduğunu okudum. 4700uF ile denemem tepe değerini tamda istenilenene çıkarttı.
Tekrar bir deneme daha mı yapsam acaba ::smiley:

4 tane seri kondansatör 25/4= 6.25uF eder. Yoksa 4 tane 100uF sonucu 25uF mı elde ettiniz. Sonra aynı yere 4700uF'da mı taktınız. :eek:

fsirin' Alıntı:
4 tane seri kondansatör 25/4= 6.25uF eder. Yoksa 4 tane 100uF sonucu 25uF mı elde ettiniz. Sonra aynı yere 4700uF'da mı taktınız. :eek:
Özür dilerim yanlış yazmışım :-[ cahilim demiştim; ispatladım. :(
Önce 100uF denedim. tepe voltajı düşüktü. Sonra 4 paralel 25uF ve en son tek başına 4700uF. Son denemede 60v civarı gördüm tepe voltajında.

Erdem Bey,
forumda yaptığımız devre çalışıyor; isterseniz aynı malzemeleri kullanarak yapabilirsiniz. En zor bulunan bobinlerdi, Turus Elektronikten almıştım Karaköy de.
Hatta sanırım paylaşmadım daha önce PCB nin çizimini de ekleyebilirim isterseniz....

balum' Alıntı:
Özür dilerim yanlış yazmışım :-[ cahilim demiştim; ispatladım. :(
Önce 100uF denedim. tepe voltajı düşüktü. Sonra 4 paralel 25uF ve en son tek başına 4700uF. Son denemede 60v civarı gördüm tepe voltajında.
Rica ederim, deney yapmak önemlidir. Siz en azından denemesini yapmışınız. En güzel sonuçlar değişik deneyler yapılarak elde edilir. Bense daha halen bir çalışma yapmadım, teorisinde kaldım. :-[

theta' Alıntı:
Erdem Bey,
forumda yaptığımız devre çalışıyor; isterseniz aynı malzemeleri kullanarak yapabilirsiniz. En zor bulunan bobinlerdi, Turus Elektronikten almıştım Karaköy de.
Hatta sanırım paylaşmadım daha önce PCB nin çizimini de ekleyebilirim isterseniz....

Serdar bey, kullandığınız malzeme (alternatif kullandığınız elemanlar özellikle) listesi ile pcb çizimi harika olur.
Sırf pcb yi çizmek için bile proteus öğrenmeye kalktım, çok karmaşık gelince expresspcb diye bir programla denedim toplamda neredeyse 1 hafta pcb çizmeye çalıştım. Birde onu kağıdın doğru yerine denk getirmeye çalışarak çıktı almak epey zorlamıştı ilk tecrübe olarak.
Bobin temininde maalesef Ankara dışından pek temin şansım olmadığı ve online satıcılardada bulamamam nedeniyle ebay i seçmiştim.
Sonuç olarak böyle bir paylaşım benim gibi hazırcılar için biçilmiş kaftan olur. :smiley:

PCB için ben de yazılım öğrenmeye çalıştım :smiley:
Ama ben "Eagle" ı beğenmiştim. Oldukça iyi bir yazılım ve amatör kullanım için ücretsiz (tek bakırlı ve belirli boyuta kadar, ama bize yetiyor).
Sonrasında süt içmek için inek besliyor gibi hissettim kendimi; bildiğim CAD programlarını kullandım hep...
Ekte asetata basılmaya hazır PCB çizimi var. A4 boyuta göre hazırlamıştım. Söz vermeyeyim, ama kullandığım asetatı bulabilirsem size kargolarım da isterseniz.
Malzeme listesi de aşağıda; 1000mH yerine 750 kullandım ben aslında; çalışıyor. Asıl devrede 1000 kullanılmıştı. Diyot çok önemli, "fast recovery" olmalı mutlaka...

DeğeriTürüAdet
BY229-600Fast recovery diyot, >6A, 100V
1​
220uHtoroid bobin, 6+ A peak
1​
1mHtoroid bobin, 100mA
1​
LM555 CNTimer devre
1​
IRF9530Mosfet
1​
1N4148diyot
1​
470kΩ1/4W direnç
1​
22kΩ1/4W direnç
1​
330Ω1/4W direnç
2​
1kΩdirenç
1​
100µF 16Velektrolitik kondansatör, düşük empedanslı
5​
33µF 16Velektrolitik kondansatör
1​
2.2nFseramik kondansatör
1​
220nFseramik kondansatör
1​
10nFkondansatör, 60V
2​
47nFseramik kondansatör
1​
0.01uFseramik kondansatör
1​
kırmızıled
1​
bakır levha, 5x10cm
1​
akü başı klemensi
2​
kutu
1​

Serdar Bey çok çok teşekkürler. :smiley:
Haftasonu zaman ayırabilirsem tekrar çalışacağım.
Hatta güneş paneli yada başka şekilde aküyü beslemeden, desülfatörü Korhan Beyin paylaştığı düşük voltaj alarm devresine bağlayarak devredeki buzzer ı bir röle ile değiştirsek akü voltajı belirli bir voltun altına düştüğünde desülfatörü devre dışı bırakmak gibi bir fikrimde var ama nasıl birbirine eklerim, akü bağlantısı nasıl yapılmalı, yapılırsa bu devrenin tüketimi aküyü nasıl etkiler düşünmek lazım.

Son bir ricam olsa elinizdeki bobinlerin tel kalınlığı, toroidin çapı ve rengi ile kaç tur sayıldığını görebileceğimiz bir fotoğraf varsa elinizde ekleyebilirmisiniz.

theta' Alıntı:
...
Sonrasında süt içmek için inek besliyor gibi hissettim kendimi;
...
süper benzetme, aynı şeyi düşündüm ama ne yazık ki ben cad de kullanamıyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.