Desülfatör Kullanan ya da Yapan Var mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan theta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 262
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 155,544
Ynt: Desülfatör Kullanan ya da Yapan Var mı?

Sn.teranos ilgilerinize teşekkürler,

260 Tl. yılda bir iki kez kullanılacak bir cihaz için yüksek bir fiyat. Ancak yeni akü alım süresini anlamlı bir şekilde uzatacağı düşünüldüğünde de gerekli bir cihaz. Yurt dışından alabilmeyi deneyeceğim. Yurt dışında ki fiyatı internetten gümrüksüz alabilme sınırları içinde gözüküyor. Yabancı sitelerden alış veriş yapanlar deneyim ve bigilerini aktarırsa hacmi büyük olmayan bir çok malzemeyi bu yöntemle satın alabiliriz diye düşünüyorum.

Etiketler

TA2RX' Alıntı:
Cihazı yurt içi kargo ile geri gönderdim. Şu an için gereken tüm bakımları yapmış görünüyor. Teşekkür ediyorum. Dilerim uzunca bir süre sorun çıkarmazlar.
cihaz bana ulaştı hocam görüşmek dilekleri ile....

Kesinlikle desülfatör faydalı bir operasyondur akü için, aynen ultrason (ses) dalgaları ile böbrek taşı kırma cihazları(ESWL) işe yarıyor ki yıllardır kullanılır. Buda aynı mantık aslında bence. Aynı şok dalgaları bu kez ses değil akım pulsları şeklinde iş görülüyor. Kurşun plakalar üzerine inatla tutunmuş sülfat kristallerinin oradan sökülmeleri ve yeniden elektrolit içine kazandırılmaları böylecede yoğunluğu azalan elektrolitin tekrar aynı yapıya kavuşması sağlanıyor akünün içini açmadan.

Yeni bir deneme daha yaptım. Ama voltaj beklenen seviyede değil.Ancak bobinlerde vınlama sesi var. İşe yarıyormu anlayamadım.
http://www.youtube.com/watch?v=HgRfasWpYTg

Ferhat Bey merhaba, iki farklı hızlı diyot ile denedim. Son kapasitörü 6800 uF, 4700 uF ve 2x47 uF ile denedim.
Korhan beyin devresindeki tepe voltajı ölçümü için kullandığı ekleme ile gördüğüm en yüksek voltaj 16,30v oldu.
videoda göründüğü gibi akünün eksi kutbuna sabit bağlamadan eksi ucu aç kapa yaptığımda 90 küsur volta bile çıktı tepe değer.
Bu değerleri sabit bağlantı ile de görmem gerekmezmiydi? Görmeden de desülfatörün çalıştığını söyleyebilirmiyiz?

Ölçü aletindeki yükselme endüktans nedeniyle oluşuyor. Devreden uçları ayırırken gerilim yükselmesi olur. Dikkat edin 555'i yakabilirsiniz. 555'in ayakları arasına koruma için bir de 12V zener ilave ederseniz iyi olur. Gerilim değeriniz düşük görülüyor. Aküye bağladığınız kabloyu biraz uzatın bakalım gerilim yükselecekmi?

Ferhat Bey merhaba,
Zeneri Korhan beyin devresindeki aşağıdaki şekilde mi yerleştirmem gerekli?
Desulf

Konuyu baştan sona tekrar tekrar okuyorum.
Tereddüt ettiğim kısımlar oldu:

theta' Alıntı:
Akünün düzelip düzelmediğini devre üzerindeki iki bağlantı arasındaki voltajı ölçerek anlayabiliyorsunuz.
Bağladığım aküde ilk denemede 22.06.2010 saat 14.00 da 55V ölçtüm.
Dün saat 10.00 da 53.2V a düşmüştü.
Bugün ise 49V a düştü.
Değerler çok iyi.

Bu değerlerin yakınından bile geçmiyorum normal kullanımda...

theta' Alıntı:
IRF 9530 P tipi mosfet kullandım, dediğiniz gibi D-ve S uçları yer değiştirdi.

Ekte Home Power dergisindeki makalede ve Serdar Beyin paylaştığı şemada D ve S uçları aynı görünüyor. Ben gördüğüm şekli ile yaptım bağlantıyı ama olması gereken değişikliği Serdar Bey şemada yapmayı unutmuş olabilir mi? Acaba bu yüzden istenilen değeri yakalayamıyor olabilirmiyim?

Ekli dosyalar

• desulfator.pdf
    341 KB · Görüntüleme: 455

IRFZ44 n kanaldır. Bu nedenle son gönderdiğiniz şema doğru. Zener bağlantısı doğru. 555'in 1 ile 8 nosu arasında yönü de doğru. :smiley:

P kanal mosfet kullanıldığında dediğimiz şekilde ayakların da değişmesi gerekiyor.

fsirin' Alıntı:
IRFZ44 n kanaldır. Bu nedenle son gönderdiğiniz şema doğru. Zener bağlantısı doğru. 555'in 1 ile 8 nosu arasında yönü de doğru. :smiley:

P kanal mosfet kullanıldığında dediğimiz şekilde ayakların da değişmesi gerekiyor.

Ferhat Bey beni bağışlayın tekrar etmiş oluyorum belki ama emin olmak için pdf içinde yeralan 12v için şemada IRF9Z34 yerine IRF9530 kullanıldığında ayakların değiştirilmesine gerek yok diye anlıyorum. Doğru mudur? 9530 un ayakları nette bulduğum kadarı ile şu şekilde
VISHAY IRF9530 pinout

Buraya kadar herşey doğru ise osilasyon sesi duymama rağmen neden gördüğüm tepe voltaj değeri düşük olabilir?

Erdem Bey,
PCB sini gönderdiğim devrede elemanlar ve bağlantı ayaklarını gösterir şekilde ekran görüntüsünü aldım.
Gönderdiğim şemadaki bağlantı da aynı zaten.

Bu PCB ye göre yaparsanız çalıştığından eminiz...

Desulfator rev3

balum' Alıntı:
Ferhat Bey beni bağışlayın tekrar etmiş oluyorum belki ama emin olmak için pdf içinde yeralan 12v için şemada IRF9Z34 yerine IRF9530 kullanıldığında ayakların değiştirilmesine gerek yok diye anlıyorum. Doğru mudur? 9530 un ayakları nette bulduğum kadarı ile şu şekilde
Buraya kadar herşey doğru ise osilasyon sesi duymama rağmen neden gördüğüm tepe voltaj değeri düşük olabilir?

Pdf'deki şema da doğru. bir önceki n kanal montajınız da doğru. Bu devrede p kanal kullanılmasının nedeni aslında 555'den kaynaklanıyor. 555 p kanal mosfeti daha rahat sürecektir. Zaten Serdar Bey'in verdiği baskı devre de p kanala göre.

Merhaba,
Serdar Bey görüntü çok faydalı oldu, teşekkürler.
Pcb yi hazırladım, akşam fırsat bulur yetiştirebilirsem montajı tamamlayıp deneyeceğim.
SNC01258

SNC01260

SNC01261

Güzel görünüyor.
Asetat yerine kullandığınız kağıt benzeri malzeme nedir?

Ebay den aldığım toner transfer kağıdı.
Aslında etiketlerin arkasındaki parlak kağıttan bir farkı yok.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,440
Kayıtlı Üye Sayımız
172,096
Kaydolan Son Üyemiz
R.K. o.oğlu

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR