Desülfatör Kullanan ya da Yapan Var mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan theta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 262
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 155,483
Ynt: Desülfatör Kullanan ya da Yapan Var mı?

Erdem Bey,
5. sayfada resimler var, daha detaylı resim de eklerim.
Ama 220uF olan belki sayılabilir, diğerinde sargılar üst üste olduğundan sayarak sonuç almak zor bence...

Etiketler

Serdar Bey, ilginiz için teşekkür ederim :smiley:
2. sayfadaki resimleri kasdediyorsanız onlara defalarca bakmış, pcb nin keşke alttan bir görüntüsü olsa diye düşünmüştüm zamanında... Sargı konusunda ise gaza geldim ve şu aleti aldım:
http://www.dealextreme.com/p/4070l-2-1-lcd-3-1-2-digital-lcr-multimeter-26768
gelmesi belki uzun sürebilir ama sıfırdan başlayacağım.
Birde sorum var belki Ferhat Bey cevaplayabilir; bobinlerin akım değerinin belirleyicisi tel kalınlığımıdır?

Genel olarak tel kalınlığıdır diyebiliriz. Ancak üzerine sarıldığı nüvenin de etkisi var. Yüksek akımda küçük bir nüve doyuma gider. Tel kalınlığı yeterli kesitte olan bobin ise üzerinden geçen akıma dayanacaktır. İnce telli olursa, sargı yanar.

Ölçü aletinizi güle güle kullanın. Yapacağınız cihazın doğru çalışıp çalışmadığını anlamak için bir osiloskop da gerekecek. ;D ;)

fsirin' Alıntı:
Yapacağınız cihazın doğru çalışıp çalışmadığını anlamak için bir osiloskop da gerekecek. ;D ;)

:eek: :-X Ferhat Bey aslında desülfatördende sonra bir şekilde kullanabileceğimi bilsem onuda alırdım ama benim için ölü yatırım olur.

Serdar Bey,
Benim bilgisayarda sorun olabilir düşüncesiyle başka makinelerde de denedim ama yinede pdf dosyasını açamadım tekrar gönderebilirmisiniz.

İki ayrı programla açtım, bende sorun görünmüyor.
Yeniden gönderiyorum...

Ben de denedim siteden indirmeyi, sanırım sistemde sorun var. Mail adreslerinizi verirseniz göndereyim.
Bu arada Gebze de dolu indi, trafik felç...

fsirin' Alıntı:
Desülfatör'ü yerli olarak üretelim o zaman. Kaç kişinin ihtiyacı var acaba. :-\
Uygun fiyatlı olarak üretebiliriz diye düşünüyorum. :smiley:

Sayın Ferhat bey üretirseniz ben bir adet isterim.
Selamlar.

konderk' Alıntı:
sevgili ve değerli hocam, evet bir sure dedigim gibi novitec megapulse lar vardi ve fiyatlari iyiydi, olsun ama size benim cihazımı (optimate6)göndereyim o zaman siz akunuzu bağlayın 3-5 gün veya 1 hafta ... artık ne kadar sürede sizin akuyu olmekten kurtarırsa... Ne alaaa.... İsiniz bitince geri yollarsiniz bana. Böylece benim cihazımda verildiği parayı bir miktar daha haketmiş olur

Cihazı yurt içi kargo ile geri gönderdim. Şu an için gereken tüm bakımları yapmış görünüyor. Teşekkür ediyorum. Dilerim uzunca bir süre sorun çıkarmazlar.

TA2RX' Alıntı:
Cihazı yurt içi kargo ile geri gönderdim. Şu an için gereken tüm bakımları yapmış görünüyor. Teşekkür ediyorum. Dilerim uzunca bir süre sorun çıkarmazlar.
Sonuç nasıl Bekir Hocam.? Önceki haline göre iyileşme ne düzeyde?

Merhaba,Desülfatör ile ilgili kullanım deneyimlerimi, sizlere bir fikir vermesi için aktarmak istedim.
Aktarımım teknik bigiden daha çok yıllara dayanan kullanım gözlemi ve volt metre ile yapılan ölçüm sonuçlarına dayanmaktadır.

2008 yılında kullamaya başladığım 2X105 Amper Marin Tipi aküler'in kapasitesi üçüncü yılın sonunda sürekli şarj-deşarj döngüsü ile azaldı.

(İlk yıl jenaratör daha sonra güneş panelleri ile şarj. Yine iki yıl İnvereter+220 volt Buzdolabı. Daha sonra 12 V kompresörlü buzdolabı günde 4-5 saat TV ve öteki enerji tüketimleri.)

4. yılın başında yeni akü almayı düşünürken Önder Bey'in (Konderk) önerisiyle, desülfatör kullanmaya başladım. Piyasadan bulduğum kalitesini karşılaştıramadığım ''Mega Pulse''u 5-6 ay sürekli şarjda olan akülerde kullandım. Akülerin yeniden toparlandığını gördüm ve desülfatör yardımıyla 2011 yılında ki gezimi (7Ay) sorunsuz geçirdim.
Ekim ayı sonunda akülerin kaoasitesi desülfatör kullanmama karşın yeniden azaldı.

Yeniden akü arayışındayken sohbet anında söz ettiğimde Önder Bey, ''Optimate 6'' adlı cihazı denememi söyleyerek. Cihazı bana teslim etti.

Cihazı akülerde ayrı ayrı kullanmam gerekirken, Akülerin sökülme güçlüğü nedeni ile iki aküyü birleşik olarak ve araç üzerinde 3 gün süreyle kullandım.
Kullanım sonun da akülerin gözle görülür şekilde yeniden toparlandığını saptadım.

Gözlemlerimden edindiğim sonuçlar:
-Desülfatör yararlı bir cihaz. Ancak benim gibi üçüncü yılın sonunda değil, Aküler yeni alındığında kullanılmaya başlanırsa etkisi ve yararı daha iyi olacaktır.

-Optimate 6 da kesinlikle yararlı, standart desülfatörden farklı olarak aküyü önce test edip akünün durumuna göre akım gönderip farklı bir çalışma mekanizması ile aküyü onararak şarj ediyor.
Bana göre sürekli bağlı olan desülfatör ile birlikte yılda bir kez kullanılacak bu cihaz akülerin ömrünü uzatacaktır.

Optimate 6 yı Ankara ve İstanbul da bildik merkezlerde aramama karşın hiç kimsenin bu cihazdan haberi yok. Amazon.com da ki fiyatı 100 dolar. Ben bir şekilde satın almaya çalışacağım.

-Bu cihazların da katkısıyla 2X105 A Marin Tip Delphi akülerimi böylelikle en az 5 yıl kullanmış olacağım.
AGM yada Jel aküler fiyatlarına göre kıyaslandığında en az 12-13 yıl kullanılabilmeli diye düşünüyorum.

Bu arada,sadece ticaret amacıyla değil, dostluk ve yardımlarıyla da aramızda olan Önder Bey'e yeniden teşekkür ederim.

Yaşam akülerindeki sonucu bilmiyorum. Zaten geldiklerinde de ölçmediğim için ne tür bir fark yarattığını hiç bilmiyorum. Ama araç aküsü sorunsuz marş basar hale geldi. Yine uzunca bir süre yatacak. Ben yine haftada bir 5-10 dakika aracı çalıştırıp şarj edeceğim. Ama ne kadar süre gideceğini zaman gösterecek.

Teşekkürler Hüseyin Bey, Teşekkürler Bekir Hocam. Bu durumda Desülfatör'ün olumlu etkileri olduğu görülüyor. :smiley:

Sayın Ekmekçi merhaba;
Bahsettiğiniz cihaz İstanbulda var. Bugün sordum fiyatı 260.-TL imiş.(burada böyle 100 usd=260.-TL !!)
Tel:0212 2724983
Selamlar.

Yeniden akü arayışındayken sohbet anında söz ettiğimde Önder Bey, ''Optimate 6'' adlı cihazı denememi söyleyerek. Cihazı bana teslim etti.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.