Defender 90 Sahibi Olduk Sayılır...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 34UNV48 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 109
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 34,999
Ynt: Defender 90 Sahibi Olduk Sayılır...

34UNV48' Alıntı:
Land Rover ailesine katıldığım için çok mutluyum, çok doğru bir araç seçtiğimi düşünüyorum.

Foruma yazdığım günden bu zamana sadece 2 gün geçti, telefonlarını verenler, mesaj yazanlar son derece bilgili ve iyi niyetli... Konuştuğum herkes tekrar arayıp bilgi alabileceğimi ısrarla söylüyor. Sanırım bu kadar samimi insanları başka araba forumunda bulamazdım. Hatta bir arkadaşla buluştuk bile...

İlerledikçe belliki araba yorucak ama bilgi konusunda sıkıntı yaşayacak gibi durmuyorum.

Daha öğrenicek çok şey var yorumlara devam lütfen...

Eeeee boşuna "en bilge forum" ödülü almadık ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Etiketler

Onur farlar konusunda sana yardımcı olabilirim. Kuzenim hella da çalışıyor. Araştırı kodnumarasını verin yeter dedi. Tabi hella dan istersen

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

uysalburak' Alıntı:
Onur farlar konusunda sana yardımcı olabilirim. Kuzenim hella da çalışıyor. Araştırı kodnumarasını verin yeter dedi. Tabi hella dan istersen

tamamdir Burak teşekkür ederim... not aldim bunu da :smiley:))

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

orjinal far uzerine mercek yapan biri var sirinevlerde bi arastir

Arac hayırlı olsun bı goz gezdırdım yazılarlanlara okumadım ama fazla :smiley: gercekten guzel bır defender 90 yapmak ıcın ugrastıracak sızı dısardan bakıldıgı zaman bı motor sanzıman bı boya tamam dıye basladıgınız ıs bı yerden sonra keske mercedes G alaydım oluyor buna gonulden ınanın . 13 bın lıraya aldıgım defender 110 90 bın lıra masraf yaptıktan sonra gerıısnı yazmadık para harcamak kesınlıkle bır marıfet degıl ben sadece sıze geleckte bunlar sızı beklıyor demek ıstıyorum:smiley: goktug abıde ıyı bılır erol abıde sonu yok para harcamanın eger orjınal bır defender 90 olacak ıse . KAHN'den parca getırmek parası olan ıcın kolay 9850 sterlın+ kdv sadece o yan kabarmıs olan parcalar . bunun kargo parası gumruk parası sız hesaplayın. bu yazdıklarımı sakın yanlıs anlamasın kımse bı hevesle basladıgınız bu arac zamanınızı ve bırıkımını alabılır . Umarım hayırlısı olur arac ıcın yapılırsa cok guzel bır arac olur her defender ozel ve guzeldır

Tuncay061' Alıntı:
Arac hayırlı olsun bı goz gezdırdım yazılarlanlara okumadım ama fazla :smiley: gercekten guzel bır defender 90 yapmak ıcın ugrastıracak sızı dısardan bakıldıgı zaman bı motor sanzıman bı boya tamam dıye basladıgınız ıs bı yerden sonra keske mercedes G alaydım oluyor buna gonulden ınanın . 13 bın lıraya aldıgım defender 110 90 bın lıra masraf yaptıktan sonra gerıısnı yazmadık para harcamak kesınlıkle bır marıfet degıl ben sadece sıze geleckte bunlar sızı beklıyor demek ıstıyorum:smiley: goktug abıde ıyı bılır erol abıde sonu yok para harcamanın eger orjınal bır defender 90 olacak ıse . KAHN'den parca getırmek parası olan ıcın kolay 9850 sterlın+ kdv sadece o yan kabarmıs olan parcalar . bunun kargo parası gumruk parası sız hesaplayın. bu yazdıklarımı sakın yanlıs anlamasın kımse bı hevesle basladıgınız bu arac zamanınızı ve bırıkımını alabılır . Umarım hayırlısı olur arac ıcın yapılırsa cok guzel bır arac olur her defender ozel ve guzeldır

Teşekkür ederim, bütçeleri o kadar zorlamaya niyetim yok, daha önceden de bahsettiğim gibi; bir çok kısmının imalatını yapacağım. G de alsam, dolu da bir Defender alsam içerisini komple sökücektim, şasi içime sinmeyecekti, onu da kumlayalım fln derken benzeri masrafların altında yine kendimi bulacaktım diye düşünüyorum. Bu nedenle el işi - göz nuru diyerek başlayacağız bakalım.

MOTOR DEĞİŞTİRME / İŞLEME / PROJELENDİRME HAKKINDA

Eş dost herkesi seferber etmeye başladık bile, neticede bu konuda edindiğim son ve sağlıklı bilgiyi sizlerle paylaşmak istedim.

Belirli bölgelerin trafikleri bazı şeylerle hiç uğraşmıyormuş bilginiz olsun. İstanbul ve Ankara'da Araç yakıt sistem değişimlerini (dizel - benzin / benzin - dizel) kaale bile almıyorlarmış (aracın öyle kalır bulaşma diye samimi tavsiyeler aldım.)
İstisnalar muhakkak vardır, ancak genel vaziyet bu şekilde.

Bu durumda mevzuatın kendimce özeti şu şekilde;

Aracın model yılı ile araca atılan motor aynı yılda veya motor tarihi yeni olmalı; araçta yakıt sistemi değişikliği yapılamıyor. Aracın BG'i bu konularda önemli bir kriter değilmiş, aracın silindir hacmi önemli olan. Dizellerde %50 - benzinlilerde ise %30'a kadar daha geniş SİLİNDİR HACMİNDEKİ motorlar konulabiliyor.

Mevzuatta yer alan, yukarıdaki yazdığımın dışındaki kriterlerdeki değişiklerde istenen evraklar olarak aşağıdaki liste yazmasına rağmen bu işe asla bulaşmamak gerekli; şeklinde anlatılıyor.

-Egzoz emisyonu:70/220/AT veya 88/77/AT,
-Araç dış gürültüsü:70/157/AT veya ECE-R 51,
-Motor gücü:80/1269/AT,
-Dizel Egzoz Dumanı:72/306/AT,

Motoru projelendirme masrafı ortalama 250TL ile 800TL arasında değişiyor. Bu esnek ve projelendirenlerin ticari mantıkları ile alakalı.

Vinç - Çeki demiri ise "CE" belgeleri ile birlikte faturasıyla projelendiriliyor. Bütün işlemler aynı anda yapılmak istense dahi, teker teker projelendirilmeli, harçları ve damgaları ayrı ayrı ödenmeliymiş.

Hidrolik direksiyon işi ise muayene istasyonlarında siz söylemedikten sonra dikkat edilmeyen, muayene eden vatandaşın gününe göre değişen bir işlem diyorlar. İşletme ile ilgili kesin bir bilgi henüz öğrenemedim.

Bunlar telefon ile konuşarak çevremden öğrenebildiklerim, kesin olmamak ile birlikte çoğu noktada yön gösterebilecek bilgiler diye sizlerle paylaşmak istedim...

Koşullar bu şekilde olduğuna göre; kendi açımdan iki alternatifim var,

1. Araç 2.250cc olarak geçtiğinden, 2.5 belki 3.0 (2.250cc nin yüzde otuz artmış hali 2.925cc de kalıyor) benzinli bir motor takmam gerekicek. (Önerileriniz var ise paylaşın lütfen)

2. Araca faturalı motor alınacak, motorun numarası okunamayarak hafif kusurlu olarak geçecek. ;)

Ancak benim gibi çekme belgeli bir aracı, renk ve diğer değişiklikler ile zaten düzenlenmiş EK-1 formu ile trafiğe sokarken, bunu da yapmak çok büyük bir sıkıntı çıkarmayacaktır diye düşünüyorum.

Taşrada bu işleri kılıfına uyduranlar var. Benzinliyi bile dizel yapıyorlar. Sanırım taşrada işin bir açık tarafı varmış.

YavuzÇ.' Alıntı:
Taşrada bu işleri kılıfına uyduranlar var. Benzinliyi bile dizel yapıyorlar. Sanırım taşrada işin bir açık tarafı varmış.

Yazdığım gibi Yavuz, İstanbul ve Ankara için açıkça belirttiler desem yeridir. Senin dediğin taşra kısmını onlar da çıtlattı, taşrada ise kılıfını bulan arkadaşlar özelden bir sinyal yapsınlar da belki yola girmişken ekonomiyi de pas geçmeyiz. Dizel fln on numarada olur yani...:smiley:

2005 deki bi kanun ile farkli yakit kullanilmiyomus muammeleci aradi soylicektim unuttum

bu arada defender a 4.0 litre cherokee motoru atani duydum maslakta :smiley:

oguzhan3434' Alıntı:
2005 deki bi kanun ile farkli yakit kullanilmiyomus muammeleci aradi soylicektim unuttum

Oğuzhan Kardeşim yollardasın geziyorsun hala forumdan uzak kalamıyorsun. Teşekkür ederim...

maksat yardimlasalim :smiley: bu hafta halledicez su servis olayini hemen haberini vericem sanada

oguzhan3434' Alıntı:
bu arada defender a 4.0 litre cherokee motoru atani duydum maslakta :smiley:

bir arkadaşım 4.6 trayback yaptı yarışlara katılıyor. bindim gördüm fena birşey. rölantide 45' rampa çıkıyor.
6.6 hummer motorlu bir defender da duydum. disco yürüyeni üzerine yapılmış. Defender de son yok yani :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,479
Kayıtlı Üye Sayımız
172,133
Kaydolan Son Üyemiz
sereze

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR