Ucuz Ufak Bir Karavan Almak ve İçinde Sürekli Yaşamak İstiyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Muammergult Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 153
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 67,563
Ynt: Ucuz Ufak Bir Karavan Almak ve İçinde Sürekli Yaşamak İstiyorum

drares' Alıntı:
O paraya ruhsata kamp taşıtı olarak işletirsin..

Sn Haşmet bey.
Parayla ruhsattaki ibareleri değiştirip başka bir şey yazdırmak çok zor.
Ancak bu ayın sonuna kadar, yetkili bir makina mühendisine proje çizdirip onaylatılması (onay da büyük şehirlerde ç zor, ilçelerde ancak yaptırabiliyorlar) gerekiyor. Yani süre çok kısıtlı ve zor görünüyor.
Ben de bir karavan alım aşamasında aynı sorundan muzdariptim. Bu bilgileri Makina mühendisleri odasından aldım.

Neden bu sene sonun akadar? Önümüzdeki yıl uygulanacak yönetmelikle araçlarda ABS ve yeni yönetmeliğe göre başka şartlar da aranacak. Hatta ABS şartı şu an bile geçerli.

Muammer arkadaşa tavsiyem. Karavan sahibi olma heyecanıyla acele etmeden , öncelikle alacağı karavanın KARAVAN ruhsatlı olmasına dikkat etmesini öneririm.
Plaka yazarak alttaki linkten kolaylıkla öğrenilir.
http://sorgu.trafik.gov.tr/tbssorgular/aracsorgulama.aspx

Etiketler

Muammer kardeş acele etme iyi araştır en azından bu yeni yönetmelik netleşene kadar kimse tam anlamıyla neler olacağını bilmiyor makina mühendisleriyle konuşdum trafik müşavirleriyle konuşdum onlarda belirsizlik yaşıyor inan senin heyecanını bende yaşıyorum ve buradaki herkes ama sen daha almadın ben arabamı sattım ducato panelvan aldım içini yaparım diye her gece rüyama giriyordu arabam 2004 olduğu için bu sene içinde yaptıramıyorum ötv engeline takılıyor 2009 da yaparım dedim yeni yönetmeliye takılıyor hiç olmazsa içini dışarıdan belli olmayacak şekilde döşer binerim muayene zamanı portatif yaptığım iç döşemeleri söker muayene kısmını hallederim diye düşünüyordum yeni yönetmelikte bu sefer SRC belgesi çıktı ehliyetin olsa bile panelvan van ve kamyonet sınıfı araçları kullanamazsın kangoo dahil buna diyorlar önümüzdeki sezon çokca trafik uygulaması yapacaklar panelvanlara src belgesi olmayanlara cezalar kesilecek arabalar bağlanacak.acelecilik sebebiyle çok zarar gördüm ani kararlarım bana bayağı pahalıya patladı bir heyecan uğruna bu işten vazgeçme doğru yoldasın ama zamana bırak iyi araştır.

sayın abilerim sorguladım arabayı ve boyle bişiy cıktı bu karavan mı degil demi...
peki bunu ay sonuna kadar otokaravan yapmak mumkun mu mumkunse nasıl yardımcı olur musunuz

Plakası: 09D7699
Markası: PEUGEOT
Modeli: 1998
Sahip Belge Tarihi: 02.05.1998
Tescil Birimi: YENİHİSAR(DİDİM)
Renk 1: BEYAZ
Renk 2: -
Cinsi: KAPALI KASA KAMYONET
Çalıntı Mı: HAYIR
Hak Mahrumiyeti: YOK

offf ki ne offf! Özel kullanım amaçlı yaptırmış da mış mış...Kabak gibi kamyonet yazıyor işte.Dokunma yanarsın!
Bak Muammer kardeş bu ilanlar zaten çok uzun zamandır orada.Hepsini ezberledim artık.Anlayacağın bu tür araçlar öyle kolay alınıp satılan pazarı olan araçlar değil.Heyecanını çok iyi anlıyorum ama biraz araştır.Forumun sayfalarını şöyle iyice karıştır.Bak neler öğreneceksin.Hiçbiri kaçmıyor.Aylardır orada o ilanlar.Aralarından çok ender güzellikte ve uygun fiyatlı olanları hemen satılıyor.

Muammer karavan hevesini anladım da beni arayıp konuştuğumuz şekilde belirttiğn sorunları çözmeden vede üstelik belirsizlik içindeki işlere girişme.TAMAM MI.

Sabretmek demek ille de karavana ileriki yaşlarında sahip olacaksın anlamına gelmiyor ki.Kısa sürede daha uygun bir karavan da bulabilirsin.700 küsur ilan var sahibinden.com da ;P Sana da iyi geceler.

Muammer arkadaş...

CİNSİ: bölümünde KARAVAN (Motorlu) yada römork için çeki demiri varsa KARAVAN (Römork) yada KAMP TAŞITI yazılı olması gerektiğini, kanun maddelerini inceliyen karavan sahibi arkadaşlardan öğrendim. Bence de doğrusu bu. Çünki bu ibarelerle kayıtlı karavanlar var.
Ha CİNSİ: bölümünde diğer (Kamyonet, kapalı kasa kamyonet, özel maksatlı araç, minibüs vs...) yazılı olduğu halde trafikte gezenler de var. Ama önümüzdeki sene TÜV e geçince neler olur bilmiyorum. Yönetmelik ve ilgili kimselerle görüşmemden anladığım kadarıyla doğrusu CİNSİ: bölümünde KARAVAN yada KAMP TAŞITI yazmasıdır. Gerçek iç yada dış görüntü ve ekipmanlarıyla karavan olupta , ruhsatta başka cins araç kaydı görünen araçlar , önümüzdeki yıl denetlemelerin TÜV e geçmesiyle bence sorun yaşayacağa benziyor.
Anlaştığım bir kaç karavanı bu yüzden almaktan vazgeçtim.

Karavan ruhsatına çevirmeniz için, yeni proje çizdirmeniz ve aracınızda da ABS olması şartı aranıyor. Yanii ABS siz eski araçlar için proje çizdirseniz de şu aşamada KARAVAN ruhsatına çevirmeniz zor görünüyor.
Konuyu kanun maddeleriyle , daha detaylı bir şekilde Makina Mühendisleri Odasından, yada araç tadilatları ile ilgili proje çizen makina mühendislerinden ve TSE den öğrenebilirsiniz.

Bu arada ne acıdır ki satılık ilanlarından gözüme kestirdiğim üç beş tanesinin plaka sorgulamasını yaptım,ilanda ruhsata karavan olarak işlenmiştir yazmasına rağmen sorgulamada kamyonet çıkıyor.Dikkatli olmalı.

orsaalabanda' Alıntı:
Bu arada ne acıdır ki satılık ilanlarından gözüme kestirdiğim üç beş tanesinin plaka sorgulamasını yaptım,ilanda ruhsata karavan olarak işlenmiştir yazmasına rağmen sorgulamada kamyonet çıkıyor.Dikkatli olmalı.

Iste bendeki durum. Benim ruhsatta da kamp tasiti minibus yaziyor. Ama nette minibus yaziyor. Kafama takilan budur.

aynen benim de oyle. aracimi panelvan olarak aldim. plan proje cizdirip karavana cevirdim. ruhsatinda ve dosyasinda panelvan karavan yaziyor. fakat sorguladigimda kamyonet olarak gorunuyor. ben cok takmiyorum. internetteki veriler devletin sitesi olmasina ragmen baglayici degil. onemli olan ruhsat ve dosyasi. cok rahatsizsaniz aracinizin bagli oldugu trafik subesine gidip dosyanizin icindeki ek-1 belgesinin fotokopisini alin. hersey orada yazar.

hocam öncelikle hayırlısı olsun konuyla ilgili olarak bir bakış acısı getirmek isterim .bu araç net bir panel vandır.içine yatak korsun duş korsun kimse karişamaz cam açtırmadığin sürece koltuk koyup yolcu taşımadığın sürece seyehat esnasında arkada yolcu taşıyamazsın her iki köprüyü kullanamazsın panelvan için geçerli bütün yasaklar bu araç için geçerli ....araçın arka kısmındaki yatakvb.konumlar araç park halindeyken veya seyahat esnasında kimseyi baglamaz şöyleki direksiyondaki alkol almaya araç seyir halindeyken zabıta müdahale edbilir fakat park halindeyken karisamaz panelvandaki mantık seyir halinde arkada yolcu olmadığı sürece problem yok cam acmadığın sürece yine problem yok sizin gibi karavan konusunda çok yeniyim ancak minibüs ve panelvanda çok tecrübelerim oldu halenda her iki tip aracıda kullanmaktayım ne bir ceza yedim nede çorba parası vermek zorunda kaldım

karavan1 abi, orsaalabanda abi, erdenbay abi, mebus abi, ergun abi ve vehbi abi butun yorumlarınız için tesekkurler

cok yardımcı oldunuzz..bilmedigim cok seyleri sayenizde ogrendim.. allah razı olsun...

Sayın vehbi42,

Panelvanlar ile ilgili bir konuya değinmek istiyorum. Yasa-yönetmelik yönünü tam bilmiyorum ama
panelvanlarda:
1. Cam açmamak,
2. Sürücü bölümü ile yük bölümünü birbirinden ayıran paneli kaldırmamak,
3. Yük bölümünde yolcu taşımamak
koşuluyla, yük bölümünde istenilen düzenleme yapılabilir.

Arkadaşlar konuya açıklık getirirlerse, aydınlatıcı olacaktır.

Cavid Sezen

Ergun' Alıntı:
aynen benim de oyle. aracimi panelvan olarak aldim. plan proje cizdirip karavana cevirdim. ruhsatinda ve dosyasinda panelvan karavan yaziyor. fakat sorguladigimda kamyonet olarak gorunuyor. ben cok takmiyorum. internetteki veriler devletin sitesi olmasina ragmen baglayici degil. onemli olan ruhsat ve dosyasi. cok rahatsizsaniz aracinizin bagli oldugu trafik subesine gidip dosyanizin icindeki ek-1 belgesinin fotokopisini alin. hersey orada yazar.

Evet aynisini musavir bana soyledi. Proje yaptirirsin o kadar para harcarsin, internetteki o yazi degismez dedi. Bu minibusken karavan olmus bir arac. Bunu degistiremezsin dedi. Ayni Ergun senin gibi. Senin durumun musavirin lafini dogruluyor. Bence kimse internetten bakip ruhsati minibus diye karar vermesin. Bir kriter degil zira.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,460
Kayıtlı Üye Sayımız
172,114
Kaydolan Son Üyemiz
Ahmetalp0666

SON KONULAR

Geri