Toyota fj80 yapımına başlama

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan jetkan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 117
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,577
Ynt: Toyota fj80 yapımına başlama

İyi günler;
Bugün aracımızın vinci geldi. Vincin modeli tmax 12500 12v uzaktan kumandalı. Şimdi bizim sormak istediğimiz, bu vinci tam kapasite kullanmak için nasıl bir akü almamız gerekiyor? Ahmet Usta ön tarafa iki tane akü koyabiliriz demişti. Fakat kullanma kılavuzunda tam kapasite kullanımda 405 amper gerekli yazıyor. Almışkende tam kapasite kullanmak istiyoruz. Şimdi ön tarafa sığacak şekilde iki tane 220 amperlik akümü alalım, yoksa bagaja ağır hizmet aküsümü koyalım. Ahmet Usta bagajda akü olursa güç kaybı olacağını söylemişti. Bu konuda nasıl bir çözüm önerirsiniz. Hangi model aküleri tavsiye edersiniz. Şimdiden verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederiz.

Etiketler

biz vinci tam güç kullanımında gerekli 405 amperi sağlamak istiyoruz. kitapçıkdaki değerler
906 kg 125 amps
1813 kg 165
2719 kg 215
4532 kg 330
5665 kg 405

jetkan' Alıntı:
biz vinci tam güç kullanımında gerekli 405 amperi sağlamak istiyoruz. kitapçıkdaki değerler
906 kg 125 amps
1813 kg 165
2719 kg 215
4532 kg 330
5665 kg 405

405 amperlik gücü sağlamanız çok zor ,2 X 200 amper akü taksanız bile şarj dinomonuzun kapasitesi bu aküleri doldurmaya yetmez ve çok kısa zamanda arıza verir , arabanıza takacağınız max akü 90 X2 = 180 amperdir ki bu bile size çok çok yeterli olur örnek benim aracımda 55 X 2 = 110 amperlik 2 adet optima jel akü var yaz aylarında buzdolabı dahih kullanıyorum fazlasıyla yetiyor sizede yetecektir , yukarıda yazdığı gibi umut arkadaşımızın yaptığı uygulamada gayet başarılı ve fazlasıyla iş görecek bir uygulamadır ,400 amper gibi güclere hiç gerek yok zaten olmazda saygılar

akü kapasitesi; çekilen amperx o akımın çekildiği zaman=amp/h şeklinde dir.
Farz edinki 90 amper çekiyorsunuz bunu 1 saat boyunca 90 amp/hlık yani 90 lık aküden çekebilirsiniz.
Gelelim sizin vincin max yükte çekeceği 405 amperi ne kadar zaman çekebileceğinize;aynı aküyü kullanalım
90=405 x h(saat)

h=90/405 =0,22 h = 0.22x60 =13 dakika boyunca max kapasitede kullanabilirsiniz demektir.

yavuz-çelikel' Alıntı:
akü kapasitesi; çekilen amperx o akımın çekildiği zaman=amp/h şeklinde dir.
Farz edinki 90 amper çekiyorsunuz bunu 1 saat boyunca 90 amp/hlık yani 90 lık aküden çekebilirsiniz.
Gelelim sizin vincin max yükte çekeceği 405 amperi ne kadar zaman çekebileceğinize;aynı aküyü kullanalım
90=405 x h(saat)

h=90/405 =0,22 h = 0.22x60 =13 dakika boyunca max kapasitede kullanabilirsiniz demektir.

yavuz beycim cok temiz aciklamissiniz tebrik ediyorum.

Oncelikle verdiginiz cevaplar icin cok tesekkur ederim. Gezenbilir`in faydasini birkez daha gordum. Yavuz Bey o zaman ben iki tane 90 lik aku takarsam vinci ortalama 26 dakika falan tam kapasitede kullanabiliriz. Peki bana tavsiye edeceginiz aku markasi ve amperleri soylerseniz cok sevinirim. Aracin uzerindeki aku 75 amper ve baya kotu durumda ve biz onuda yenilemek istiyoruz. Takmiskende iyi bisey olmasini istiyoruz.

butceye gore maddeleyeyim
1-2 adet optima jel aku +cift aku sistemi (maliyet en az 800) en saglam versiyon bu
2-2adet mutlu + cift aku sistemi (tmax!(maliyet 400-500)
3-1 adet mutlu 75 lik (en hesapli versiyon)
aracim otomatik, 2 sis ,dvd li muzik sistemi, telsiz,12000 lik tabor vinc 1,5 senedir 75 lik mutlu kullaniyorum sorun yok.
ama daha fazla sis,buzdolabi vs ekleyecegim zaman 2 aku gerek.

çağlar' Alıntı:
butceye gore maddeleyeyim
1-2 adet optima jel aku +cift aku sistemi (maliyet en az 800) en saglam versiyon bu
2-2adet mutlu + cift aku sistemi (tmax!(maliyet 400-500)
3-1 adet mutlu 75 lik (en hesapli versiyon)
aracim otomatik, 2 sis ,dvd li muzik sistemi, telsiz,12000 lik tabor vinc 1,5 senedir 75 lik mutlu kullaniyorum sorun yok.
ama daha fazla sis,buzdolabi vs ekleyecegim zaman 2 aku gerek.
Optimanın tanesi 500 küsür TL.
Tmax çift akü ile 2 farklı güç kullanılabilir, ki ben öyle yapıyorum.

Can yapılan işlerin fotosu yokmu, biraz atsanda şenlense başlık. Bu arada araç hangi ustada, arada bir bakarım ...

cokmus ,ben bi 6-7 once bakmistim fiyatlara.
sahsen cift optima sistemini ancak uzun soluklu yurtdisi gezisi icin dusunebilirim.
optimalar 5 sene goturdu diyelim ,mutlu 150 lira cifti 300
1,5 senede bir mutlu degistirilebilir.tabi optimanin herzaman ayni gucu verdigini de unutmamak lazim.

bilmem tartisma goturur .

çağlar' Alıntı:
sahsen cift optima sistemini ancak uzun soluklu yurtdisi gezisi icin dusunebilirim.
1,5 senede bir mutlu degistirilebilir.tabi optimanin herzaman ayni gucu verdigini de unutmamak lazim.

Benim kullandığım Optima 1000 (bin) defa tam olarak deşarj olup tekrar şarj olabiliyor. 1 sene araç yattıktan sonra marş basacak akım sağlayabiliyor. 2 senedir kullanıyorum, daha deşarj etmedim ;D Ömür boyu kullanım diyebiliriz.

çağlar' Alıntı:

Çağlar jel aküler tam deşarj, tam şarj sayısıyla öne geçer.Aşırı kullanımda klasik akü çuvallar.

arkadaşlar akü için açıklma getireyim tecrübe ettim de ( daha doğrusu 2 adet akü 6 ayda bozulunca ) , arabam VX 100 , orjinalinde 90 amperlik akü vardı ,arabaya vinç. ilave aydınlatma ,buzdolabı , vs vs takınca maluk akü ihtiyacı doğdu , arabayı aldığımda ki akünün yanına bir adet daha 90 amperlik taktım , tabi T MAX çift akü sistemi ile birlikte ,bütün yükü ilk aküye verdik ki , ilk akü bitse bile t max taki düğme vasıtası ile ikinciye geçerek mahsur kalmayalım , ilk bir ay güzeldi fakat 2 ayın sonunda benim arabanın orjinal aküsü su koyverdi malum buzdolabının çektiği veya vincin çektiği akım yüzünden şarj ve deşarja dayanamadı bende ikinci akünün yanına aynı markadan bir tane daha koydum oldu elde 2 adet yeni akü ,fakat bir 6 ay sonra aynı filmi yeniden gördüm ilk akü yine cortladı şarj tutmamaya hemen boşalmaya başladı problem aynı ( devamlı sonuna kadar bitip şarz olduğu için dayanmadı ) bu arada kış kamplarında 12 volt ile çalışan battaniye , lamba vs kullandığımız için aküler hemen bitiyordu ,akücüye gittim problemi anlattım sağolsun lar garantiden daha evvel almış olduğum 2 adet 90 amperlik aküleri geri aldılar bende üzerine fark vererek 1 adet mavi ,bir adette sarı optima jel akü aldım , toplamda 55 X 2 = 110 amperlik gücüm oldu eski sistemden her ne kadar 70 amper az güç olduğu gözüksede gerçekte optima akülerin 55 amperlik dayanma ömrü 90 amperlik eski akülerim ile aynı olduğundan hiç sıkıntı çekmiyorum , ayrıca jel olduğu içinde şarz ve deşarz olarak normal akülerden kat be kat daha uzun ömürlü , ve bu sistemi yaklaşık 1,5 senedir kullanıyorum tavsiye ederim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,439
Kayıtlı Üye Sayımız
172,093
Kaydolan Son Üyemiz
ata bey

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR