Project Gülazer: 38" TSL, D60, D44 Diferansiyel, Doubler, Beadlock ve Fazlası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan moonwalker_arc Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,054
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 158,464
Ynt: Project Gülazer: 38" TSL, D60, D44 Diferansiyel, Doubler, Beadlock ve Fazlası

Bu da küpelerin takılı hali.

IMG 1148

Etiketler
Ynt: Project Gülazer: 38" TSL, D60, D44 Diferansiyel, Doubler, Beadlock ve Fazlası

Erkan usta işlerini bitirip, S rotu uydurmaya döndü.Baktım bir oyana bir buyana dolanıyor hiç bulaşmadım.Mercedesinkini şaseye kaynattı, söktü mazdayı taktı, olmadı mercedesi kesti benim S rotun koluna kaynattı civataladı tutturamadı Mazdayı kesti ucuna 250 doçun rot başını kaynattı uğraştı da uğraştı :smiley:

O uğraşa dursun ben dedim başlıyayım dodiklere önce şablon çıkardım.

Daha sonra 1.2 mm saçtan keserek çamurluklara göre şekil verdim.Şimdilik saç vidasıyla tutturdum.

IMG 1149

IMG 1151

IMG 1152

IMG 1153

Sonra bıraktım dodik işini baktım Erkan usta çok debelendi arabanın altında döndük direksiyon sistemini stabil hale getirmeye.

Direksiyonu çalıştırdık sıkıntı yok (erkan ustanın mazda S rot gövdesine pw 250 rot başı kaynatarak yaptığı S rotuyla :smiley: ) ancak direksiyon olduğu yerde sağa dönerken sıkıntı yok sola dönerken araba iyice kafa kaldırıyor (yaptığımız boru çok açılı kaldığı için kutu dikey kuvvet de uyguluyor) ve sola çok az viraj alıyor kutu sıkışıyor daha çevirmiyor lastikleri.

Epey bir uğraştık direksiyon borusunun açısını düşürebilmek için deve boynunu preste biraz daha bükmeyi, pitman koluna açı vermeyi vs. vs. derken.En son dedik sağ tarafa da bir deve boynu kestirelim.Şu rot kolunu da makasların içine alalım, kutudan aktarmayı dire sağ tarafa verelim.S rotu iptal edelim biraz rahatlatırız sistemi dedik.

IMG 1154

IMG 1155

IMG 1156

IMG 1157

IMG 1158

Tam hazırlandık çıkacaz, gülazere karşıdan bakarken ben direksiyon borusuna baktımmm direksiyon borusu bana, ben ona o bana derken dedim erkan ustaya erkan usta biz niye direksiyon borusuna kavis vermiyoruz da rahatlasın deve boynundaki rot kutu çok dikey güç uygulayıp kuvvet kaybet mesin ? O sırada yüzündeki o boş bakışları sezdim :smiley: dedim sen lazmısın pitman kolunu eğmeyi düşündün, deve boynunu eğmeyi düşündün de boruyu eğmek aklına gelmedi mi ? :smiley:)) E sen niye bana baştan söylemedin dedi, dükkanı toparlamış çıkarken hemen söktük boruyu açıyı kurtaracak kadar kavis verdik hemen yerine monte edip denedik.

IMG 1159

IMG 1160

IMG 1161

IMG 1162

Açı çok güzel oldu kasıntı yok ancak direksiyon sol turda yine sıkıntı yarattı.Daha sonra benim kutunun bozuk olduğu kanaatine vardık :smiley: Çünkü tadilattan önce son zamanlarda da 31 lastiklerle de sıkışma yapıyordu direksiyon olduğu yerde dönmüyordu.Zaten baya ciddi miktarda yağ kaçırıyor, yağ basıncının düşüklüğünden de kaynaklanabilir :smiley: Özetle yarın eğer depodan diğer direksiyon kutusunu bulup da çıkarabilirsem değişip bir deniyecem.İnşallah sıkıntı çözülür :smiley:

Bu arada yarın erkan usta gezmelere gidecek :smiley: dükkanın anahtarını aldım ben şu dodikleri bitimeye niyetliyim.

Artikulasyon testi yaptiniz mi? Camurluk tadilati gerekir ise birde dodiklerin uzerinde oynama yapmak zorunda kalmayin.

Bugün fazla da birşey yapamadım, erkan usta yoktu zaten yalnızdım.Acayip bir başağrısı ile biraz çalışabildim sonra bıraktım.

Sabah depoya gidip yedek direksiyon kutusunu buldum ve direksiyon kutusunu değiştim, artık yağ kaçağı sıkıntımız kalmadı. Direksiyon eskisine göre daha iyi durumda şu an ancak yinede olduğu yerde hareket etmeden tam tur sağ sol yapmıyor.Şaftlar bağlanmadığı için yürüterek de deneme şansımız yok.Araç yürüyene kadar direksiyona daha müdahalede bulunmayacağız.Ancak S rotu iptal ederek rot borusunu makasların içine alma fikri hala aklımda.Fakat şu an direksiyonla ilgili daha fazla zaman ve enerji kaybetmek istemiyorum, önce biraz deneyip verim alamazsak farklı bir yol izleyebiliriz.

IMG 1163

Birazda dodiklerle uğraştım, arka çamurluğun şablonunu çıkardım, önlerin borusunu büktüm ama beğenmedim :smiley: preste izler belli oluyor yumuşak bir hat halinde bükemedim.Silindirde güzel kavisli bir şekilde büktürmeyi deneyeceğiz hafta içi.

Fotoğraf biraz bulanık olmuş kusura bakmayın :smiley:

IMG 1164

Ve artık Tüv muayenesi sorularından gına geldiği için çözümü bu şekilde bulduk

Not:Yazıyı yazan erkan ustanın kardeşi, (çırağımız) akçaabatlı olduğu için Muaftır yazısını Muafdır olarak yazması gayet normaldir, bilgilerinize)

IMG 1166

IMG 1167

hakkaten ya muayne işi noolucak?geçer mi bu halde??

omergin' Alıntı:
normal kutu yetmez ise psc nin kitlerede bakmakta fayda var..

http://www.arazideyiz.com/showthread.php?t=6816 ben bu linkte farketmistim bu setleri, full hidrolik olanların yanında kutuya yardımcı olan modelleride var..

Onu gördüm, de onunla asfaltta 80 90 la direksiyona dokunabileceğini zannetmiyorum.

Çok emek harcanıyor, proje bitince muhteşem olacak, kolay gelsin, takip

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,621
Kayıtlı Üye Sayımız
172,266
Kaydolan Son Üyemiz
tomas1984.cat@gmail.

SON KONULAR

Geri