Önemli Duyuru !!!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mogzilla Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 219
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 34,315
Ynt: Önemli Duyuru !!!

Sadece 3. köprü inşaatı için yokedilecek ormanı 7 ceddimiz hergün 24 saat off road yapsa yokedemeyiz , yada ordaki yaban hayatı

Etiketler

unal' Alıntı:
burdaki temel sorun şu yani nette yazılanların ...gelen arkadaşımız anlatımlarında cok konudan bahsetti cımbızla içinden kelime alıpda yazışırsa orda olmayan arkadaşlarımızda haliyle yanlış anlıyor daha detaylı bilgi için orman müdürlüğüne gidilip bir cayları içilip akılda kalan s orulara cvp alınabilir yani burda birisi 2 kelime yazınca haliyle anlam farkı cıkıyo cünki ilerde orman girişlerine gönüllü olarak off road sporu ile uğraşanlardanda yardım alınabileçeği söylendi yani sizde olun girişlerde sizler durunki amdem bu işi iyi biliyosunuz sizlerde yardımcı olun denildi

kısacası orman müdürü arkadaşımız yasaklansın asalım keselim temedi hatta yardımcı olabilirsiniz dedi isteyende buyursun istediği bilgiyi verelim dedi aradan söylenmiş 2 cümle ile yargılama yada yorum hatalı oluyo insanların kafası karışıyo bence en güzeli kafasında soru olan arkadaşların madem bu bölgelere giriyolar yada giriyoruz orman müdürlüğüne uğrayıp hem caylarını için hem tanıyın ne anlatmak istediklerini kendi ağızlarından duyun böylece daha s ağlıklı olur ve yanlış anlamalar olmaz müdür cünki kapımız herkese acık elimziden gelen bilgiyi yardımı yaparız dedi

Abi yardım edelim, hatta örgütlenelim orman yangını vs durumlarında ekipleri taşımaya gönüllü olalım vs vs. Ama ben kime sorduysam o toplantıya giden peki bir uzlaşma yolu bir orta yol önerildimi diye, herkes yok sadece o yasak bu yasak herşey yasak dendi sadece dediler . Ne şuralar kırmızı bölge buralara girmeyin, ne bir yer gösterme, ne bir öneri yok sadece YASSSAAK dendi dediler

Zaten off road yapan bir adam "DOĞA'yı ve İNSANLARI sevmek zorunda"

Sevmiyorsa, zaten onu içinde olduğu ortam, grup dışlar...

Geçenlerde İstanbul'lu bir grup gezdirdik araçlarımızla...
Off Road nedir bilmeyen...

Adamlardan biri araçlarımızdan boş kutu kola attı...
Attığı araç durdu, tüm konvoy durdu
ve hepimiz gidip doğaya attığı çöpü "EŞŞEK" gibi almasını bekledik...
Alırken onu izledik... Bir daha o adam doğaya asla zarar vermeyecek, bundan ben eminim...

Off Road yapanlar kadar doğaya değer veren başka bir topluluk olduğunu düşünmüyorum...
Bu durum gerçektende üzücü...

Ben off roadcu falan değilim, doğa severim...
Ve insan sevdiğini korur...
Tabi insansa...

Keşke bu kararı veren "BÜYÜKLERİMİZ" gelseler bir kere bizimle de gezseler...

Tempus' Alıntı:
Abi yardım edelim, hatta örgütlenelim orman yangını vs durumlarında ekipleri taşımaya gönüllü olalım vs vs. Ama ben kime sorduysam o toplantıya giden peki bir uzlaşma yolu bir orta yol önerildimi diye, herkes yok sadece o yasak bu yasak herşey yasak dendi sadece dediler . Ne şuralar kırmızı bölge buralara girmeyin, ne bir yer gösterme, ne bir öneri yok sadece YASSSAAK dendi dediler

toplantı sonunda kendiside dedi ben böyle acitasyonla girmesem konuya kimsenin dikkatini cekemzdim diye :smiley:))) tabiki kendisise şunu söyledi hayvanların kızışma dönemleri hakkında harita alın ona göre hareket edin hareket zamanı kısıtlı olabilir ona bişe diyemem ama tabikide kendiside yardım edebileçeğiniz konular için veya çözüm için hep beraber hareket edelim ve kendiside binalara karşı kendiside bunları tasvip etmiyo ama bunlar olmuş diyede işin ucunu bırakmayalım diyor ve sadece konu offroad değil bu böyle algılanmasın ve evet kendiside dedi ilerde calışma yapalım kapı girişlerine ve ormanın belli yerlerine bu işi gercekten bilen seven insanları koyalım dedi gelmesinde anlatımlarındaki temel esas birlikde birşey yapalım çözüm bulalım ile alakalıydı yoksa hiç gelmez oturduğu yerden basın cezayıda derdi ilerde video paylaşımları ile tekrardan bir araya gelinecek bu arada geyik çifliğinede cağırdı herkesi gelin kendi gözlerinizle görün neden bu kadar üzerine gidildiğini diye ilerde bu konulardada calışma yapılacağını söyledi zaten istanbulun bu kadar dikkat cekmesinin sebebi ise gereğinden fazla yapılaşmadan elde avuçda kalan yerin korunmasından dolayı

Dediğim gibi gerçekden samimi olan her türlü şeye destek veririm kendi adıma, ama maksadını aşan yasaklarada elimden geldiğince direnirim. Ormanlar uzakdan bakmak için değil içinde yaşamak gezmek piknik yapmak doğa sporları yapka içindir. Milli parklarda öyle. Ama kesin çizgiler çizilip kurallar konup kimsenin zarar vermeyeceği şekilde yapılmalıdır herşey. Örneğin orman içinde gideri toprağa akan bir çeşmede deterjan türü şeylerin bile kullanılması yasak olmaya kadar varır bu iş. Bizede şuralarda arabalarınızla gezebilirsiniz ve şu dönemlerde şu kurallar dahilinde denir bizde ona uyarız. Gerekirse girişlerde ücret öderiz

Şimdi işi burda karşılıklı polimiklere girerek çözemeyiz bu toplantının olacağı başlıgı yönetim sayfasında açmıştım ,yönetimdeki konuları görebilen arkadaşlarımızıda beklerdik toplantıya,nadir abi ,serkan kara,hakan bulu ,ben ve ünal,dan başka gelen olmadı,aynı bilgilendirme isooff ta tekrardan yapılacak,yapılan bu toplantı bir ön çalışma ve tanışma olarak değerlendirin ,genel sınırlar çizilmedi ama ormanın derinliklerine girilmesin dendi,doğal yaşamın süreçleri,doğada yaşayan hayvanların tepkileri anlatıldı,yakın zamanlarda tekrardan bilgilendirme yapılacak denildi ve toplantı sona erdi ,bunda uzatılacak bir konu yok ,ama ben illaki girerim şansımı denerim derseniz kimse sizi durdurmaz. :eek:

siz korusanızda korumasanızda , girsenizde girmesenizde, pisletsenizde pisletmesenizde.... doğa hiç bi zaman kaybetmeyecek kadar güçlü...

bu satırlara kızanda olabilir.. saygı duyarım... bende sizin gibi elimden geldiği kadar ufak tefek çaba sarfediyorum...kendi memleketimizdeki koruma çabalarımız olsun tabi olmasın demiyorum.... aması var ...... diğer ülkelerin yaptıkları sizin 50 senede yapamayacağanız kadar büyük.....

aslında bircok yasa var uygulanmıyordu şimdi işin zor kısmı geldi cattı yani uygulamak :smiley:) mesela 300 piknikci tiplemesi vardı bkm oyuncuların filminde umarım bu sana temel sorunun nerde başladığı hakkında ip ucu veriri :smiley:)

yada daha net olarak şunu söyleyeyim yazın bir hafta sonu florya ormanına gel senle ağaç diyelim yeni fide 50 metre uzaklaşıp seyredelim bak ansıl anında sökülüp evin damına dikilmeye gidiyo :smiley:) bunları bizzat yaşadım

ahmet arkadaşımızında yazın cilingozda insanden denize girilmiyor olayı var yani sadece hayali olarak şunu düşün orman girişleri ve belli noktalarda ormanın sınırları diyelim belli zamanlarda off roadcı arkadaşlarımızla ormana sahip cıktığımızı düşün sence güzel olmazmı ?

ufuk abi banada kalsa sigara alkolde gösterdikleri hassasiyeti senin yada kürşatın dediği gibi başka konulardada gösterseler burdaki ana konu şu istanbulun içinde kalan birkaç noktanın korunması yoksa başka amaç yok

unal' Alıntı:
ufuk abi banada kalsa sigara alkolde gösterdikleri hassasiyeti senin yada kürşatın dediği gibi başka konulardada gösterseler burdaki ana konu şu istanbulun içinde kalan birkaç noktanın korunması yoksa başka amaç yok
İşte işin özeti bu. ???

Arkadaşlar ben toplantı da değildim.metni de okumadım.Sanırım yasaklama ,sadece çip lerin ormana girme me meselesi değil.olmamalı da.Sorun cevreyi korumak.Hal böyle olunca Başta piknikcilerin vb.guruhun kesinlikle girmemesi gerek.Tek tek örnek vermeme gerek yok hepimiz biliyoruzki,mili park ilan edilen yerlerin içine ve dışına edi li yorrrr.Örnk.Ballıkayalar.Çınarcık Erikli ve birazdan delmece yaylası. Kastro.Çiligoz.Kıyıköyün yakın yerleri Dupnisa mağarası ve cevresi.(Artık tek yaras dahi kalmadı neredeyse.).Ormalı gibi yerler. vs çoğalta biliriz.Burada ormanlı sahili hariç bir Allahın kulu yani Offroadcu aracı ile girmemiştir.Ama gelgelelim buralar yok artık.Çöplük.Erikli de şelale yolunda Mart ayında kadelenler vardı .YOK.YOK yOK.Buraya çip mi giriyor.Hayır.Bu örnekler uzar gider.Ben derim ki arkadaşlar.Buradan yazıp çizelim.Tek bir yöne gdelim.birbirimzi anlayalım.Birde BİR araya gelip .konuşop.bir karara varıp.Gidelim bu işi kaynağından çözmeye çalışalım. Randevu mu ,çat kapımı? yetkili, etkili kim ise ,neresi ise gidelim konuşalım.Ben varım.Liste yapalım.Bir adım atalım derim.ne dersiniz.Selamlar ve iyi paylaşımlar.

Netice bence bir müddet dikkat edelir. sonrasında konu ilgilileri bir bütün yılı ve İstanbul daki Bu tarz alanlara dair bir çalışma ile fikstür meydana getireceklerdir. o zamanlarda da o alanlara gidilmez diğer bir noktaya gidilebilir. illa ki her hafta aynı yere gidilecek diye birşey yok dahası inanıyorumki her arkadaşımız bize bu kadar nimetleri sunan (çamur dahil) ekosistemi zorlama tarftarı değildir. İlk tepki normaldir. alışılır hatta yeni düzenlemelere en iyi uyup takip eden ve destekleyen bizler oluruz. Ama uyum sürecinde sıkıntı çıkartıp mahrum ve mağdur olan kısım olmayalım. Haklı iken haksız duruma düşmeyelim.

Kıymetli Arkadaşlar
İşte forum ortamının güzelliği de bu.Seviyeyi koruyarak herkes her türlü görüşünü yazıyor , savunuyor.
Bizler ( offroad grubu ) aslında doğaya zarar verdiği iddia edilen olayların yer aldığı skalada zaten son unsuruz.Bunu bizzat toplantıda söz alan meslektaşım Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefi Sn.Ahmet Yaşar Yıldız'da ifade etti.
Sn Orhan Bıyıklı arkadaşımızın köpeği ile ilgili yazdıkları öyle çarpıcı ki, sadece onu okumanız bile yeterli.İnsanın kafasına dank diye çarpıyor.
Eğer biz gerçekten doğa sever isek ; ki hepimizin öyle olduğumuza yürekten inanıyorum , gelin gezenbilir olarak bir müddet ormanlara hiç girmeyelim.Bu da bizim tepkimiz olsun.Ben sizlere Avrupa yakasında offroad yapılacak bir sürü rota verebilirim.Keza Hasan ve Ahmet arkadaşlarımız da.Asya tarafı rotaları ile de oraları iyi bilen arkadaşlarımız ilgilensin.Bizler de böyle örgütlenelim ve bunu duyuralım.Böylece şerden hayır çıkarmış oluruz.
O toplantıda zaten bir numaralı orman katliamının devlet eli ile yapıldığı konuşuldu, bunu aklı eren her türk vatandaşı da biliyor.Ben meslek mensubu olarak daha neler gördüm , neler yaşadım.Her şey toplumsal eğitim ile ilgili.
Ben işim icabı hergün (7/24) Belgrat ormanlarından geçerim.Evim Sarıyerde , işyerim Durusu da (Terkos).
Siz hiç piknik zamanı özellikle pazartesi günleri oralardan geçtiniz mi ?Ben resmen utanıyorum.Bir millet bu kadar pis ,bu kadar duyarsız olabilir mi ?
Cumartesi-Pazar yiyip içip bütün artık ve pisliklerini yemlendikleri yerlerde bırakıp gidiyorlar.Bana göre ormanın esas sahipleri bu güruhtan çok daha asil.
Yahu mübarek yaratık ; anladık anaerobik solunum yapıyorsun , mitöz bölünme ile çoğalmışsın ,konuları idrak edemiyorsun anladık da, şu pisliğini toplayıp ana yolda ki konteynırlara atacak kadar da fotosentez yapamıyormusun ?
Kusura bakmayın.Bu konuda biraz doluyum.
İşte idare de ne yapsın , teker teker uğraşacağına faturayı toptan kesiyor.Bize de derdi düşüyor.
Sözün Özü ORMANLAR BİZE ATALARIMIZDAN MİRAS KALMADI ; ONLARI EVLATLARIMIZDAN ÖDÜNÇ ALDIK

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR