Önemli Duyuru !!!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mogzilla Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 219
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 34,315

Etiketler
Ynt: Önemli Duyuru !!!

Arkadaşlar konu ciddi.Şahsen hiçbir arkadaşımım üzülmesini istemem.Mesleğim olduğu için orman kanunlarını iyi bilirim.Ormancı bir kere tutanağı tuttumu geri dönüş yoktur.Adam vursanız tecili var , orman suçlarının tecili yoktur.Hiç bir orman suçu danıştaya , anayasa mahkemesine gitmez.Direk hükme bağlanır.
Bu nedenle bir müddet sutre gerisine çekilelim ve gelişmeleri takip edelim derim.Ayrıca özellikle Belgrad Ormanlarından uzak duralım.

Şenol şöyle izah edeyim.Burada nüfus yoğunluğu fazla olduğu için sorun da fazla oluyor.Yoksa sayın yetkili belki de en az zararı bizim grubumuzun verdiğini söyledi.Benim geri çekilelim dememde ki amaç , eğer 1-2 arazi aracı bağlanır ve örnek teşkil ederse , diğer orman bölge müdürlükleri de aynısını uygulayabilir.
Biliyorsunuz Osmanlıdan beri en kolay bürokratik müdahale yasaklamadır.Ama bir diğer deyiş de Osmanlının yasağı 1 hafta der.Temennim kimsenin aracının bağlanmaması yönünde.Onun için bekleyelim görelim.

Ben kendimizi de biraz suçlu görüyorum.Son gezileri takip edenler şahsen benim biraz offroaddan uzaklaştığımı görürler.Aslında uzaklaşmadım , ama tek başıma gidiyorum.Yanıma sadece köpeğimi alıyor ve gezmeye çıkıyorum.Çünkü özellikle kalabalık yapılan gezilerde bazı arkadaşlarımızın kural tanımadıklarını , büyüklerinin sözünü dinlemediklerini , biz özellikle çayır ve meralara girmeyin dedikçe oralarda 4x4 lerle spin attıklarını, anlamsız bir araç rekabetine girdiklerini gözlerimle gördüm.Ve açıkçası kendimi çektim.Bu yaklaşık 2 senedir böyle.En son 2009 yılbaşı akşamındaki kalanbilir maceramızdan sonra hiçbir aktiviteye katılmadım.
Pek katılmayı da düşünmüyorum.Devleti suçluyoruz ama çuvaldızı da kendimize batıralım lütfen.
Aşağıda linkini verdiğim ve 1001 emekle hazırladığımız manifestoyu kaç arkadaşımızın doğru dürüst okuduğunu da şahsen merak ediyorum.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=18780.0

mogzilla' Alıntı:
Ben kendimizi de biraz suçlu görüyorum.Son gezileri takip edenler şahsen benim biraz offroaddan uzaklaştığımı görürler.Aslında uzaklaşmadım , ama tek başıma gidiyorum.Yanıma sadece köpeğimi alıyor ve gezmeye çıkıyorum.Çünkü özellikle kalabalık yapılan gezilerde bazı arkadaşlarımızın kural tanımadıklarını , büyüklerinin sözünü dinlemediklerini , biz özellikle çayır ve meralara girmeyin dedikçe oralarda 4x4 lerle spin attıklarını, anlamsız bir araç rekabetine girdiklerini gözlerimle gördüm.Ve açıkçası kendimi çektim.Bu yaklaşık 2 senedir böyle.En son 2009 yılbaşı akşamındaki kalanbilir maceramızdan sonra hiçbir aktiviteye katılmadım.
Pek katılmayı da düşünmüyorum.Devleti suçluyoruz ama çuvaldızı da kendimize batıralım lütfen.
Aşağıda linkini verdiğim ve 1001 emekle hazırladığımız manifestoyu kaç arkadaşımızın doğru dürüst okuduğunu da şahsen merak ediyorum.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=18780.0

Kesinlikle katılıyorum Nadir abi...

Bizler için oldukça üzücü bir durum.....Nadir bey sağolsun net ve anlaşılır bir şekilde konuyu yorumlamış...Kesinlikle ciiddiye alıp ona göre davranmak gerekir diye düşünüyorum...Adı üstünde orman kanunları...yani affı yok ..düzensiz ...kalabalık guruplar halinde adeta işin cılkı çıkartılırcasına özellikle bekgrat ormanlarına gidildi....böyle olacağı belliydi.....Hatta her hafta sonu ormanın bazı bölümleri E 5 gibi oluyordu.....manda sürüleri bile su birikintilerinde yatamaz oldu 4x4 ler orada tepindiği için...artık durumun tam olarak belirlenmesini bekleyip yeni parkurlar keşfetmekten başka çare gözükmüyor malesef....zira kimse aracının bağlanmasını ve hafta sonunu zehir olmasını istemez...en kısa sürede durumun tam olarak belirlenmesi ve yeni sezona yetişmesi dileği ile saygılar...

arkadaşlar halen ormana girebilmenin yollarını arıyoruz,
toplantıda Ahmet Yaşar beyin anlattıklarında yanlış birşey yok,tamamiyle geleceğimiz için ,çocuklarımıza daha bir yaşanır dünya bırakabilmemiz için ufak bir fedekarlık.ormana girmemiz şart değil,kumsalda maden ocaklarında,özel arazilerde'de yapabiliriz,köy muhtarlarıyla görüşüp özel alan kiralaya biliriz,paniğe gerek yok,illaki bir çözüm bulunacaktır.
biz azımsanamıyacak kadar büyük bir aileyiz.aslına bakarsanız ben mutlu bile oldum ,her off-road'da mutlaka birşeylere zarar veriyoruz,
araçlardan damlayan sadece bir damla yağ bile o bölgeye haftalarca hayvan uğramamasına neden olabiliyormuş,ayrıca sadece off-road'cular değil,motokroscular,atv ciler,bisiklet turları,piknikçilerde fazlasıyla ,zarar veriyorlar,ahmet bey bunlarıda detayları ile anlatmış

pancarmotorcu' Alıntı:
Bizlerin ekip olarak gezdiğimiz yerlerde sıkıntı yok,ormanın derinliklerine girmeden,çiftalan,kısırkaya,imrahor,balaban tarafları müsait.
bu kısımlardaki parkurları orman açısından sıkıntı olmıycak parkurları, bi konu başlığı açarak belirleyebilir miyiz?

Bu ülke bizim, ilerde de övünebileceğimiz bir ülke diliyorsak ona iyi bakmamız gerekiyor.

Çevreye daha saygılı ve düşünceli davranılmalı.

Sadece İstanbul için değil tüm her yer için aynı şeyler geçerlidir, İstanbulun şansızlığı çok araç olması buna nazaran gidilecek yerlerin az olmasından kaynaklanıyor sanırım.

Peki asfalt ve satabilize yollarda giderek nasıl off road yapacağımızıda birisi söyledimi?

Yada mesela ormanları koza inşaat ve acarlar villalara çevirirken neden bu kadar hassas değillerdi gibi sorular aklıma geliyor direk. Yada bizim arabamızın sesinden yaban hayat rahatsız oluyor ama neredeyse her belgrada gittiğimizde gördüğümüz avcılardan rahatsız olmuyormu.

Veya piknik için her yere dağılan ve çoğu bizden daha fazla ormana zarar veren günübirlikçileride sokmayacaklarmı acaba?

Hatta 3. boğaz köprüsü için istanbul ormanlarının ciddi bir bölümünü kesmeyeceklermi? yada o doğal hayatı tam ortadan bir otoyolla bölmeyeceklermi?

Bu mevzu tamamen son dönemde artan off road yapan sayısı ve bazı kişilerin bilinçsizce yaptıkları yüzünden olan bir durum. Doğayı sevme veya koruma konusunda hayatım boyunca bir sürü şey yaptım ve yapıcam. Milli park adı altında olan yerleri tamamen telle çevirip içeri hiçbirşeyi hiç kimseyi sokmazlarsa, oralarda ağaç katliyamı yapmayı keserlerse, orman alanlarını bir şekilde kitabına uydurup mütehaitlere peşkeh çekip villalara döndürmezlerse , işte o zaman samimiyetlerine inanırım. Ama bu saydıklarım ve benzerlerinin hiçbirisi olmadığı sürece sadece gülerim bana birisi bunları söylerse.

Olması gereken bize herşey yasak gibi bir yaklaşımda bulunmaları yerine hassas bölgeleri gösterip o bölgelere girilmemesi gibi bir uyarı olmalıydı, yada belli yerler gösterip oralarda gezinebilirsiniz denmeliydi.

Ormanınız var ama içine giremezsiniz , bu sadece bizim ülkemizde ve geri kalmış ülkelerde olan çimlere basmayın tabelalarına benziyor. Medeni ülkelerde çimler üstüne insanlar bassın , uzansın güneşlensin, piknik yapsın diye vardır. Bizde ise basmak yasakdır uzakdan bakılmalıkdır.

İstanbulu bırakın tüm Türkiye'de bana orman olupda milli park olmayan bir yer varsa söyleyin?

Bu ülkede AV denen şey yasak diilse ve doğal hayata zarar vermiyorsa , hatta bazıları teşvik edilip yada para karşılığıda yaptırılıyorsa , kimse bana doğal yaşama arabamla ormana girmenin daha fazla zarar verdiğini anlatamaz.

Adam elinde tüfekle hayvanı vuruyor yaralıyor ama bunun adı spor, benim arabamın sesinden hayvan rahatsız oluyormuş bu yasakmış.

Bununla birlikte kontrolsüz ve bilinçsizce büyüyen bir off road merakı var, bu kesinlikle kontrol altına alınmalı gerekirse av teskeresi gibi off road teskeresi türü bişeyler olmalıdır. Bir çok kere off road etkinliklerinde bira ları içip arabadan ormana fırlatanlar, fidanların üstünden araba ile geçenler, ağaca halatı strapsız bağlayanlar, yiyip içip etrafa atanlar gördüm. Görüntüde hepsi off roadcuydu.

Tabi herkes kötü değil, off roada giderken arabasında çöp torbası bulundurup gittiği yerlerde başkalarının bile çöplerini toplayanlarda gördüm.

E peki ne olucak? anca burda konuşuruz birkaç kişi ceza yer belki gene konuşuruz.

Bu tip konularda mantık çerçevesinde uzlaşmalar olmalı, sonra dernekler ve kurumlar vesilesi ile çerçevesi çizilen sınırların korunması sağlanmalı. Yoksa kuralsızca ve illegal olarak yapılması engellenmez aksine teşvik edilmiş olur.

Lafım burdaki kimseye değil sadece içim dolu bu konuda kendi kendime fikirlerimi söylüyorum.

Saygılar

günlerdir aklımdan geçenleri satırlara dökmüşsünüz 2b alanları yaratıp ormanları konut alanı yapanlar mı koruyacak doğal hayatı bu yasağın altından yeni bir vergi ya da birilerine gelir kapısı çıkacak gibi geliyor bana ...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR