Neden Dacia Duster?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ümiterkan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,811
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 530,346
Ynt: Neden Dacia Duster?

Hiç Suzuki kullanmadım ama motor kalitesi konusunda Japon araçlarından iyisi biraz zor bulunur. En azından Toyota, Honda, Subaru vs ile dolaşırken burada cep telefonu çekmiyor yolda kalırsam ne olur endişesi yaşamazsınız, çekmese de olur araba çeker, 300bin km yi devirdikten sonra bile sorun çıkarmaz. Güvenle gezersiniz. Bu konuda Suzuki ne kadar iyidir bilmem ama Dacia'dan iyidir herhalde diye düşünüyorum.

Etiketler

olasiliksiz' Alıntı:
Hiç Suzuki kullanmadım ama motor kalitesi konusunda Japon araçlarından iyisi biraz zor bulunur. En azından Toyota, Honda, Subaru vs ile dolaşırken burada cep telefonu çekmiyor yolda kalırsam ne olur endişesi yaşamazsınız, çekmese de olur araba çeker, 300bin km yi devirdikten sonra bile sorun çıkarmaz. Güvenle gezersiniz. Bu konuda Suzuki ne kadar iyidir bilmem ama Dacia'dan iyidir herhalde diye düşünüyorum.

Bu işler "herhalde" ile olmaz bir kere. Sizin farklı bir Dünyada yaşadığınız kesin. Burada Renault motorunun kalitesini tartışmak bile çok saçma, gereksiz ve komik olur. Hatta şöyle ki Suzuki Grand Vitara 1.9 DDiS'nin motoru Renault motorudur. "En azından Toyota, Honda, Subaru vs ile dolaşırken burada cep telefonu çekmiyor yolda kalırsam ne olur endişesi yaşamazsınız" demişsiniz doğrudur yaşayacağınız tek şey en yakın petrol istasyonu nerdedir olacaktır :D Sırf laf olsun diye de burada yazı yazmak çok gereksiz bence. Biraz araştırıp doğru bilgi edinirseniz yazmış olduğunuz şeylerin değeri daha iyi anlaşılır diye düşünüyorum.

Ha bir de şunu sormak istiyorum, 4x4 aracınız oldu mu ? Olduysa markası nedir ?

4x4 aracım oldu. Toyota rav4 98 model. Crossover. Renault'un motorun Suzukiye sattığı motoru bilmem ama Dacia'a koyduğu motora güvenmektense bunu tercih ederim, çünkü Dacia Logan'a hala Renault 12 şasesi koyduğunun farkındayım.

olasiliksiz' Alıntı:
4x4 aracım oldu. Toyota rav4 98 model. Crossover. Renault'un motorun Suzukiye sattığı motoru bilmem ama Dacia'a koyduğu motora güvenmektense bunu tercih ederim, çünkü Dacia Logan'a hala Renault 12 şasesi koyduğunun farkındayım.

Duster'a koyduğu motor şu anda 2011 model Megane'da veya Fluence'de bulunan motordur. Şimdi öğrenmişsindir umarım.

Şu ifade bile "Dacia Logan'a hala Renault 12 şasesi koyduğunun farkındayım." konuya ne kadar uzak oldunuğunuzu gösterir. Logan ile ne alaka konumuz. Duster'dan bahsediyoruz.

Sadece Duster'dan bahsetmiyoruz, Dacia'dan bahsediyoruz. Renault'un Bursa'da ürettiği Megane'dan da bahsetmiyoruz, Romanya'da ürettiği, üzerine Renault yazmaya utandığı araçlardan bahsediyoruz. O aracın üzerinde "by Renault" değil de adam gibi Renault yazdığı gün gider galeride inceleriz. O gün gelene kadar bence düşünmeye değer bir araç değil.

olasiliksiz' Alıntı:
Sadece Duster'dan bahsetmiyoruz, Dacia'dan bahsediyoruz. Renault'un Bursa'da ürettiği Megane'dan da bahsetmiyoruz, Romanya'da ürettiği, üzerine Renault yazmaya utandığı araçlardan bahsediyoruz. O aracın üzerinde "by Renault" değil de adam gibi Renault yazdığı gün gider galeride inceleriz. O gün gelene kadar bence düşünmeye değer bir araç değil.

Kardeşim burada Duster'dan bahsediyoruz. Ayrıca Renault markasından bahsetmiyoruz. Renault motorundan bahsediyoruz. İkisi arasında fark var umarım anlamışsındır. Ayrıca Duster Avrupa'da aynı şekliyle Renault markası ile, Japonya ve Uzak Doğu ülkelerinde aynı şekliyle ve içeriği ile Nissan markasıyla satılıyor. Renault yazan Duster gelene kadar bekle o zaman düşünürsün belki. ;D ;D ;D

Örn: Nissan Duster
4620606744_072d4d0280.jpg

Örn: Renault Duster
renault_duster.jpg

Her iki aracın içi ve diğer özellikleri Dacia Duster ile aynıdır

umiterkan' Alıntı:
Arkadaşım merak etme 1 seneye yakın 2006 model Jimny kullandım, Jimny'yi iyi tanıyorum. Bu fiyata vergisi ve az yakıtı olan (Diesel) Sıfır 4x4 araç yok şu anda (İyi araştırmanı tavsiye ederim). Jimny 30bin lira civarı ama benzinli ve yakıtı fazla, bagajı ve içi küçük. Şimdi Niva da vardır dersin ama maalesef onun da yakıtı fazla. 1 sene Niva kullanmış biri olarak 4x4 araçları iyi tanıdığımı söyleyebilirim. Ha bir de şu var herkes Duster almak zorunda değil o bir gerçek, nasıl ki arazi de Land Cruiser veya ZJ vs. ne kadar iyi olduğu halde piyasada kullanıcı sayısı belli ise, 4x4 olup Offroad aracı olmayan 4x4'lerin de sayısı bellidir. Araç satış rakamlarına baktığında ne tür 4x4 ler satılıyor belli oluyor. Eğer aksi bir durum olsaydı piyasa Sorento, Santa Fe, Captiva, Qashqai tarzı 4x4 araçlarla dolmazdı. Herkez LAnd Rover binerdi, Land Cruiser binerdi.

Bu da kaynak olsun

wgp5hx.jpg
;D

olasiliksiz' Alıntı:
şu içimizdeki marka takıntısına bakın birde almanyada en çok satan 4x4 modele bakın (duster 4x4) almanlarki ekonomik yaşam konusunda ekol insanlar

Marka takıntısı değil de güveni diyelim, siz önden buyrun piyasaya ilk kez çıkan bu modeli 5-10 sene kullanın, çıkan sorunların istatistiğini internette bulabilmeye başlayalım, 5-6 sene sonra ona göre karar veririz. Toyota nın vvti motorları bile ilk çıktığında sorunluydu (yağ eksiltme problemi yüzünden dikkatsiz kullanıcıların elinde zamanından evvel rektefiye olmak durumunda kalanlar var), 2-3 sene sonra ancak düzeltebildiler. Bir de gidin bakın opel forumuna, 2.2 motorlu frontera dan ne kadar bıktıklarını görün, ya da motorun geri kalanında bir sorun olmadığı halde bir iki kalitesiz uyduruk kablo yüzünden sizi yolda bırakabilen peugotları inceleyin, belki anlamaya başlarsınız denenmiş test edilmiş kendini ispatlamış bir aracı kullanmanın neden önemli olduğunu. Kısaca ben bu araçlardan herhangi biri ile dağın başında yanlız kalmak istemem, siz konvoy halinde geziyorsanız mesele yok.

olasiliksiz' Alıntı:
Marka takıntısı değil de güveni diyelim, siz önden buyrun piyasaya ilk kez çıkan bu modeli 5-10 sene kullanın, çıkan sorunların istatistiğini internette bulabilmeye başlayalım, 5-6 sene sonra ona göre karar veririz. Toyota nın vvti motorları bile ilk çıktığında sorunluydu (yağ eksiltme problemi yüzünden dikkatsiz kullanıcıların elinde zamanından evvel rektefiye olmak durumunda kalanlar var), 2-3 sene sonra ancak düzeltebildiler. Bir de gidin bakın opel forumuna, 2.2 motorlu frontera dan ne kadar bıktıklarını görün, ya da motorun geri kalanında bir sorun olmadığı halde bir iki kalitesiz uyduruk kablo yüzünden sizi yolda bırakabilen peugotları inceleyin, belki anlamaya başlarsınız denenmiş test edilmiş kendini ispatlamış bir aracı kullanmanın neden önemli olduğunu. Kısaca ben bu araçlardan herhangi biri ile dağın başında yanlız kalmak istemem, siz konvoy halinde geziyorsanız mesele yok.

Kardeşim ya anlatamıyoruz ya da anlayamıyorsunuz, Duster 4x4 piyasaya yeni çıkmış bir araç olabilir ama 4x4 altyapısı Nissan Qashqai ile aynı ve yıllardır piyasada. Ayrıca Duster 4x4 'de kullanılan motor yılların Renault motoru Qashqai de aynı motoru kullanıyor. Kendini kanıtlamış bir 1.5 DCi motor. İç Kokpit de hakeza öyle, sadece dış kupası yeni. Ortaya kimsenin duymadığı bir altyapı ya da yeni bir motorla çıkmış değiller.

Olabilir bence yine de birkaç sene beklemek iyidir. Ben temkinli olmayı tercih ederim. Tercih meselesi. Anlamak ya da anlamamak meselesi değil. Anladık Renault motorunu alıp takmışlar, platformu şaseyi vs de başka biryerden almış koymuş ya da yeni tasarlamış olabilirler, öyle ya da böyle fabrika o aracı ilk kez üretiyor. Herşeyi denenmiş olsa bile üretim hattı yeni. Araba üretiminde iki strateji vardır, bazıları üretim hattının problemlerini düzeltir hatasız üretim yapabilen bir üretim hatları olur, bunu yapamayan bazı diğerleri ise hattan çıkan hatalı araçları düzeltir (yani fabrikadan çıkan yeni araçlar daha çıkmadan ilk tamirlerini görmüş olurlar). İlk yöntemi izleyenler ilk denemede sorun yaşasalar da eninde sonunda kaliteli araçlar üretirler, ikinci yöntemi izleyenler ise genel ortalamada kaliteli araçlar üretseler de yüksek oranda çürük elma çıkartırlar, hatalarından doğru dürüst ders almazlar, aldığınız aracın kalitesi de şansa kalmış olur. Dacia hangisini yapar bilmem ama hangisini yaparsa yapsın ilk deneme risklidir.
Neyse bu konu fazla uzadı. Herkesin fikri kendine.

En azından Motor, Şanzıman ve alt yapı tanıdık ve kendini kanıtlamış. Üretim bandı ise Sandero ile aynı banttan çıkıyor. İç Kokpit ve iç sistem Sandero ile aynı, geriye kalanlar ise yeni, geriye ne kaldıysa artık. Zamanla yeni yapılan şeylerde sorun çıkarsa görürüz.

Hiç vinçli, MT lastikli, Telsiz antenli Offroad yapan Duster gördünüz mü ?

file.php

Transilvania Adventure Trophy'ye katılan Duster 4x4

İşte size video:

http://www.youtube.com/watch?v=p2VEn1IWLoA

Ayrıntılı Foto ve Videolar Burada: http://www.dacia.ro/duster-adventure/galerie/

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,625
Kayıtlı Üye Sayımız
172,271
Kaydolan Son Üyemiz
flfl112

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR