motordaki titremenin nedeni olarak söylenenler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan rnk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,942

rnk

Ana Kamp
1.sübapların sıkışması

2.gaz kelebeğinin kirlenmesi

yetkili serviste çalışan bir usta benzinde de böyle durumlarla karşılaştığını söylemişti.Benim anlamadığım şu:dünya kadar uyduruk arabada lpg bir problem çıkarmazken subaru da neden böyle bir şeye neden oluyor?kesin çözümü yok mu acaba?

bir de dip not;subaru kullanım kılavuzunda subap ayarlarının sanırım 80 bin km de bir kontrol edilmesini istiyor.

bir de motordan gelen bir ıslık sesi var ama bu gaza sonuna basınca geliyor vites değişince kayboluyor yani motor yüksek devirlerde iken var

selamlar

Etiketler
Ynt: motordaki titremenin nedeni olarak söylenenler

İstanbuldaysan;

0212 2760603 Raif usta.

LPG ile ilgili sıkıntını biri halledecekse, o Raif ustadır. İsmimi de söyle.

rnk' Alıntı:
1.sübapların sıkışması

2.gaz kelebeğinin kirlenmesi

yetkili serviste çalışan bir usta benzinde de böyle durumlarla karşılaştığını söylemişti.Benim anlamadığım şu:dünya kadar uyduruk arabada lpg bir problem çıkarmazken subaru da neden böyle bir şeye neden oluyor?kesin çözümü yok mu acaba?

bir de dip not;subaru kullanım kılavuzunda subap ayarlarının sanırım 80 bin km de bir kontrol edilmesini istiyor.

bir de motordan gelen bir ıslık sesi var ama bu gaza sonuna basınca geliyor vites değişince kayboluyor yani motor yüksek devirlerde iken var

selamlar

Araç turbo ise ıslık sesi turbodan oluyordur ama değilse bilemiyorum. Subarunun motoru hata payı çok düşük olan bir araç. Ayrıca boxer motor. Tüm bunların da etkisilye LPG'yi pek sevmiyor bence.

GezenGen' Alıntı:
Araç turbo ise ıslık sesi turbodan oluyordur ama değilse bilemiyorum. Subarunun motoru hata payı çok düşük olan bir araç. Ayrıca boxer motor. Tüm bunların da etkisilye LPG'yi pek sevmiyor bence.
selam serden..2006 model 140.000 km de 2.5 xt araç için bir görüşme yaptım ..aşağı yukarı anlaştık gibi..kısmet olursa bayram sonrası alacağım aracı...araçta atiker marka lpg kiti varmış ve motorda titreme yapıyormuş ..bu neden olabilir yada ben lpg siz kullanmayı düşünüyorum ...söktürdüğüm zaman herhangi bir sorunla karşılaşırmıyım?çıkan lpg kitini değerlendirebilirmiyim ...bildiğin usta varsa tavsiye edersen çok sevinirim ...

ggelmas' Alıntı:
selam serden..2006 model 140.000 km de 2.5 xt araç için bir görüşme yaptım ..aşağı yukarı anlaştık gibi..kısmet olursa bayram sonrası alacağım aracı...araçta atiker marka lpg kiti varmış ve motorda titreme yapıyormuş ..bu neden olabilir yada ben lpg siz kullanmayı düşünüyorum ...söktürdüğüm zaman herhangi bir sorunla karşılaşırmıyım?çıkan lpg kitini değerlendirebilirmiyim ...bildiğin usta varsa tavsiye edersen çok sevinirim ...

hayırlısı olsun öncelikle. Markayı kötülemek değil kesinlikle amacım ama Atiker 2.0 turboda çok başarılı işler çıkaramıyor. 2.5 motorda nasıldır hiç bilemiyorum. Takan usta da çok önemli tabi. 2.5 turbo araca LPG takılmaması daha iyi olur. ben teleflexte bile benzindeki tam performansı alamıyorum artık. çıkan kiti değerlendirme ancak başka arabada ruhsata işletilmeyecekse olabilir ki bu da yasal değil zaten (Parça seri no.ları kayıt edildiği için). Araç kaç bin km.dir LPG'de önemli olan o. Eğer 40bin km civarı ve fazlası olduysa sübap ayarı vs. gerekir. LPG'sizde olsa bu ayarların yapılması gerekir.
Bildiğim İstanbul'daki usta ne yazıkki dükkanını kapattı şimdilik. Ancak Ankara'da var güvendiğim ve bakımlarını yaptırttığım servis. ArgosSubaru'yu tavsiye ederim yolun düşerse.

GezenGen' Alıntı:
hayırlısı olsun öncelikle. Markayı kötülemek istemem ama Atiker 2.0 turboda çok başarılı işler çıkaramıyor. 2.5 motorda nasıldır hiç bilemiyorum. 2.5 turbo araca LPG takılmaması daha iyi olur. ben teleflexte bile benzindeki tam performansı alamıyorum artık. çıkan kiti değerlendirme ancak başka arabada ruhsata işletilmeyecekse olabilir ki bu da yasal değil zaten (Parça seri no.ları kayıt edildiği için). Araç kaç bin km.dir LPG'de önemli olan o. Eğer 40bin km civarı ve fazlası olduysa sübap ayarı vs. gerekir. LPG'sizde olsa bu ayarların yapılması gerekir.
Bildiğim İstanbul'daki usta ne yazıkki dükkanını kapattı şimdilik. Ancak Ankara'da var güvendiğim ve bakımlarını yaptırttığım servis. AgrosSubaru'yu tavsiye ederim yolun düşerse.
teşekkür ederim..ben lpg siz kullanmak istiyorum ..anladığım kadarıyla yeniden bir bakım yaptırmam gerekiyor ..araç 140 binde ..istanbulda iyi bir servis yokmu bu aracı bakımını yapacak :smiley: dediğim gibi kesinlikle lpg siz kullanacağım bu aracı ...bu km deki araca başka hangi bakımları yaptırmalıyım ...

GezenGen' Alıntı:
hayırlısı olsun öncelikle. Markayı kötülemek değil kesinlikle amacım ama Atiker 2.0 turboda çok başarılı işler çıkaramıyor. 2.5 motorda nasıldır hiç bilemiyorum. Takan usta da çok önemli tabi. 2.5 turbo araca LPG takılmaması daha iyi olur. ben teleflexte bile benzindeki tam performansı alamıyorum artık. çıkan kiti değerlendirme ancak başka arabada ruhsata işletilmeyecekse olabilir ki bu da yasal değil zaten (Parça seri no.ları kayıt edildiği için). Araç kaç bin km.dir LPG'de önemli olan o. Eğer 40bin km civarı ve fazlası olduysa sübap ayarı vs. gerekir. LPG'sizde olsa bu ayarların yapılması gerekir.
Bildiğim İstanbul'daki usta ne yazıkki dükkanını kapattı şimdilik. Ancak Ankara'da var güvendiğim ve bakımlarını yaptırttığım servis. ArgosSubaru'yu tavsiye ederim yolun düşerse.
serden ben bu aracı kesinlikle lpg siz kullanacağım ...anladığım kadarıyla lpg kiti çöp oldu ve yeniden bakım yaptırmam gerekiyor ..araç kaç km lpg de kullanıldı bilmiyorum ama ben bu araca aldığım zaman bakım yaptıracağım tekrar...140 bin km de olana araca daha hangi bakımlar yapılabilir ?

Diferansiyel yağları dahil tüm yağların değiştirilmesi, ayrıca hava filtresi, yağ filtresi gibi filtrelerinde değişmesi gerekir. Bir de dediğim gibi sübap ayarı, gaz kelebeğinin temizlenmesi gibi işlemlerin yapılması aracın ömrü açısından faydalı olacaktır.

GezenGen' Alıntı:
Diferansiyel yağları dahil tüm yağların değiştirilmesi, ayrıca hava filtresi, yağ filtresi gibi filtrelerinde değişmesi gerekir. Bir de dediğim gibi sübap ayarı, gaz kelebeğinin temizlenmesi gibi işlemlerin yapılması aracın ömrü açısından faydalı olacaktır.
toplam ne kadara mal olur bu işlemler? birde bloow up ve turbo timer taktırsam mı araca ?

ggelmas' Alıntı:

Atiker yaramaz. Ama esas sorun ateşlemededir eminim. sen ben,m ustaya git.

concrete' Alıntı:
Atiker yaramaz. Ama esas sorun ateşlemededir eminim. sen ben,m ustaya git.
Güven Bey merhaba, nasılsınz? Hatırlarmısınız beni ABB'den bilmiyorum. Atiker neden yaramaz?

hbilkut' Alıntı:
Güven Bey merhaba, nasılsınz? Hatırlarmısınız beni ABB'den bilmiyorum. Atiker neden yaramaz?

selam :smiley:,

Atiker, yüksek verimli motorlarda, sıvı LPG yi yeterince hızlı yoğunlaştıramadığı için verimsiz oluyor. sıvı LPg yanmaya gidince sorunlar başlıyor.
Yüksek devirlerde çok muhtemelen atiker yetiştiremeyeceğinden, ayarları yapan usta aynı zamanda benzin tüketimini, sistemi desteklemek için seçmiştir. Böyle çift yakıt olayı da hassas motorlarda sorun olur.
Titreme genellikle ateşlemedeki sorunlardan olur. LPG de bu sorun daha net ve erken ortaya çıkar. Benzinde farkedilmeyebilir. Boxer motorda daha da hassas oluyor. Önce kablolar ve bujilere bakılır, çünkü bunlar ucuzdur. Sonra bobinler akla gelir. Tüm bunları yaparken aracın emisyon cihazına bağlanması sağlıklı olur. kötü emisyon kötü yanma, yani bu da çok muhtemelen kötü ateşlemedendir. Tüm bunların dışındaki ihtimaller nispeten düşük ve pahalıdır.

Güven bey yeni işiniz de hayırlı olsun bu arada :smiley:

concrete' Alıntı:
İstanbuldaysan;

0212 2760603 Raif usta.

LPG ile ilgili sıkıntını biri halledecekse, o Raif ustadır. İsmimi de söyle.
merhaba Adapazarı yakınlarında tavsiye edebıleceginiz subarudan analayan usta var mı?tesekkurler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR