Motokaravan Dönüşümü için Teknik Tadilat Projesi Onay ve Ruhsatlandırma İşlemleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan insel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 160
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 95,045
Ynt: Motokaravan Dönüşümü için Teknik Tadilat Projesi Onay ve Ruhsatlandırma İşlemleri

mebus' Alıntı:
Henuz bir gelisme olmadi ama t2lere t3un tavani uymaz. Modeli yani tavani bul. Bir polyesterci ki tanidik var kalibini alir. Hatta iki tane dokturursen belki satarak masrafini azaltirsin.

Teşekkür ederim İnsel Abi

Etiketler
Ynt: Motokaravan Dönüşümü için Teknik Tadilat Projesi Onay ve Ruhsatlandırma İşlemleri

Selamlar
Camper a dönüştürülecek bir panelvanda ABS olması güvenlik dışında, projede neyi farklı kılıyor? Yanıt verebilirseniz sevinirim.

Sayın Buraku ABS meselesi yeni yönetmeliğe göre kamyonetten yolcu taşımaya geçiş için isteniyor sizin arabanın orjinal yolcu sayısı artmadığı sürece ve yolda arkada yolcu olmadığı sürece karavan projesine müsade var eğer yolcu sayısını mevcut sayıdan fazlaya çıkarmak istiyorsanız hem ABS hemde arkaya yapılacak koltuklarda orjinal CE belgesi istiyorlar ve test raporları istiyorlar,gerçi bu konular forum içinde çokca tartışıldı konuşuldu o başlıklarada bakabilirsiniz yada Sayın Cevdet beyi arayabilirsiniz Mak.mühendisi kendisi.

Sayın Yaybek yanıtınız için teşekkür ederim. Bu arada forumda, başından beri yapım aşamalarını takib ettiğim, büyük mücadele ve emeğinizle gerçekleştirdiğiniz camperiniz hayırlı olsun. Ne mutlu size...

Arkadaşlar,dostlar ve konuyu bilenler merhaba...

Ruhsatında ticari değil de Hususi yazan 5 yaşından küçük panelvan , karavana dönüştürülse %85 ÖTV yine de ödenir mi?

Ör: 2007 model çok temiz sahibinden ve ruhsatında HUSİSİ kayıtlı (Ticari değil yani) bir panelvan buldum.
İçini yaptırıp, %85 ÖTV vermeden Karavan ruhsatı çıkarabilirmiyim.

erdenbay' Alıntı:
Arkadaşlar,dostlar ve konuyu bilenler merhaba...

Ruhsatında ticari değil de Hususi yazan 5 yaşından küçük panelvan , karavana dönüştürülse %85 ÖTV yine de ödenir mi?

Ör: 2007 model çok temiz sahibinden ve ruhsatında HUSİSİ kayıtlı (Ticari değil yani) bir panelvan buldum.
İçini yaptırıp, %85 ÖTV vermeden Karavan ruhsatı çıkarabilirmiyim.

Merhaba Erden Bey,

Yazınızı okuyunca, bizim ruhsata baktım, "hususi" işaretli...(2000 model, Mitsubishi L300 yan.cam. çift sr.kol. kap. saç. ks. kamyonet) Bilgi amacıyla yazdım...

Cavid Sezen

Cavid bey merhaba....

Sizin aracınız zaten 5 yaşından (2000 model) büyük olduğu için , karavan ruhsatına çevirirken sorun yok. (İçindeki koltuk durumına uyduğunuz sürece)

Ticari aracı , karavan yaparken, 5 yaşından küçükse %85 ÖTV ödememiz gerekir diye biliyorum.
2007 model çok temiz bir panelvan buldum. Ruhsat Husiusi, ticari araç değil.
Bu durumda ruhsatta Husisi geçtiği için sorun olmaması gerekir zannediyorum.

Erden abi yanıltmıyayım ama benim şimdiye kadar aldığım arabalar 5 yaş üstü ve altı hepsi hususi yazıyordu bu ölçü değil sanırım araçta herhangi bir şirket adına kayıtlı ise ve taksi yolcu minibüsü ve otobüsü ise ticari yazar diye biliyorum.

Yusuf arkadaşım ben de pek emin değilim.
Cevdet bey belki bilir diye buraya yazdım. Ya da telefonla sormak lazım.

Ticari panelvan ÖTV si % 4 olmalı. Husisi panelvan ötv si ne kadar bulamadım ama % 30 civarında olabilir. 2000 CC üzeri karavan için ÖTV % 84 olduğuna göre % 54 civarında ötv çıkabililr. Yüzdeler yanlış olabilir ama ötv ödeyeceğiniz kesin.

Sayın Erdenbay, yanıltmayayım ama aracın hususi yada ticari yazması önemli değil. Aracın cinsi kısmı değişince ÖTV ödeniyor diye biliyorum. Bir zamanlar 2003 model dizel bir opel corsa van ile ilgilenmiştim. O zamanlar 2 yaşınday dı. Ruhsatında cinsi kısmı kamyonet olarak geçiyor du. Otomobile çevirmek için araştırma yapmıştım. Hatırlamıyorum ama yüklüce bir para istemişlerdi. Direk otomobil almak daha ekonomikti ve bu sevdadan vazgeçtim.

Esasında bunu anlamanın yolu yeni panelvan alıcam diye bir satıcıyı aramak. O hemen ticari olanın fiyatını verecektir. O sırada şirkete değil, şahsıma alıcam deyip fark var mı sorulabilir.

Benim bildiğim kadarıyla da Ticari veya hususi olması önemli değil. ÖTV aracın motor hacmi ve sınıfına göre kesiliyor. Ticari aracın zaten şirkete ait olması da gerekmiyor. Şirkette olup husisi de kullanılıyor. Benim bildiğim kadarıyla, Ticari demek para karşılığı yük veya yolcu taşımacılığı yapar demek. Bu konuda daha bilgili arkadaşlar doğru bilgi verebilir. Yani yeni araçlar için ÖTV'den kurtuluş yok. 5 yaşından büyük araçlar tercih edin.

ÖTV ve KDV indirimi hangi sektörde neydi, ne oldu
OTOMOBİL: 1600 cc altındaki otomobillerde yüzde 37 olan ÖTV oranı, 15 Haziran'a kadar yüzde 18 olarak uygulandı. Bu oran 16 Haziran'dan 30 Eylül'e kadar yüzde 27 olacak.

LÜKS ARAÇ: 1.600 CC ve üzerindeki otomobillerde oran 15 Mart öncesine döndü. 1.600-2.000 CC arası otomobillerde yüzde 54'ten yüzde 60'a çıkarılan oran, 2000 CC'nin üzerinde ise yüzde 80'den yüzde 84'e yükseldi.

HAFİF TİCARİ ARAÇ: ÖTV yüzde 3, hafif ticari araçlarda açık kasalılarda yüzde 2 olacak. Çekiciler, midibüsler, özel amaçlı taşıtlar, kamyonlarda ÖTV yüzde 1 olarak uygulanacak ve otobüste ÖTV alınmayacak.

şirket üzerine aldığında kdv sini düşüyorsunuz faydası bu,şahsen bende merak ettim panelvanı şirket üzerine alıp ,karavana çevirip,şirket tanıtım aracı yaparsak ne olur,müşavirimiz geldiğinde bir sorayım,cevdet bey de görür cevap yazarsa güzel olur tabi.

Hmmm işte ilginç bir çözüm daha ::smiley: ::smiley:
Ben hala inanmıyorum bizim trafik yönetmeliğimizi Avrupa'dan örnek aldığımıza :-\

Yoksa bu durum biraz trafik mevzuatı konusuyla değil de maliye bakanlığıyla mı ilgili. :-\
Eeee geçici vergileri yıllarca vatandaştan alan bi zihniyetten ne beklenir. İşte vatandaş olarak bize de böyle çözümler kalıyor

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,622
Kayıtlı Üye Sayımız
172,267
Kaydolan Son Üyemiz
Aylin aksoy

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR