Motokaravan Dönüşümü için Teknik Tadilat Projesi Onay ve Ruhsatlandırma İşlemleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan insel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 160
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 95,045
Ynt: Motokaravan Dönüşümü için Teknik Tadilat Projesi Onay ve Ruhsatlandırma İşlemleri

.... şirket üzerine aldığında kdv sini düşüyorsunuz ...

Düşemiyorsunuz. Maliye yakaladığında ceza kesiyormuş. Bizim mali müşavir KDV yi düşürtmedi.

Etiketler
Ynt: Motokaravan Dönüşümü için Teknik Tadilat Projesi Onay ve Ruhsatlandırma İşlemleri

Aracınız panelvan ise-arkada camı,koltuğu,emniyet kemeri tertibatı yoksa şirkete ticari olarak işleyip kdv sini düşersiniz ama arkada (yanlarda) yanlızca cam bile olsa ticariden çıkar ve kdv düşemezsiniz.Maliyede size cezayı keser haklı olarak.

Bizimkisi camlıydı. Panelvan değildi. O nedenle KDV yi düşemedik o zaman.

Herkese merhabalar,
Ticari araç cinsi olması ÖTV açısından değişiklik göstermiyor şirket veya şahıs tarafından tescil edilmesi sonucu değiştirmiyor.
Ancak yolcu ve yük taşıma amacıyla kullanılması halinde vergi levhası fatura ve irsaliye bulundurması lazım. Şirket adına kayıtlı yanlızca şirket adına kullanılan araçlarda hususi olarak ruhsat'ta tescil ediliyor. Kendi şirketimde kayıtlı kapalı kasa kamyonet grubu araçlarda bu şekilde yazılı (ücretli yük ve yolcu taşıyamaz) şeklinde birde ibare var.
hoşçakalın
Fikret Çelebi

Karavana dönüşecek araçlarda ABS aranmasının, koltukların, emniyet kemerlerinin CE belgeli ve testlerden geçmiş olması gerekliliğinin ve 5 yaşından küçük araçların karavana dönüşümde %84 ÖTV ödenmesinin temel nedeni sanıyorum şöyle bir şey olsa gerek:
(Fiyatları kafadan atıyorum) Ducato panelvan alırsanız fiyatı 30.000TL. dır. Aynı aracın 14+1 minibüsünü alırsanız 80.000 TL. dır. Uyanık vatandaş panelvan alıp sonradan sanayide koltuk taktırıp çok daha ucuza minibüse çeviremesin diye minibüse (M1 sınıfına) tadilatında %84 ÖTV istenir. Kotuklar CE belgeli olmalı, ABS de taktırılmalıdır. Böyle bir uygulamanın astarı yüzünden pahalıya geleceğinden yolcu taşımacılığı yapacak vatandaşın vergiden kaçış yolu tıkanmıştır. Otomotivci büyük patronların önünde eğilmekten başka çaresi de kalmamıştır.
Böyle olmasaydı nasıl olurdu? Bizdeki malum zihniyet sebebiyle panelvana minibüs ruhsatı çıkartarak arkasına tahta iskemle atıp yolcu taşıyanları da çok görürdük diye düşünüyorum.
Yasaları çıkarmak kolaydır. Ancak tanımları, sınırlamaları belirlemek zordur. Panelvan, kamyonet türü araçlardan ÖTV alınmamasını bir tür ticari teşvik olarak düşünmek istiyorum. Peki o zaman servis taşımacılığı yapan girişimci neden bu teşvikten yararlanamıyor? Haydi yolcu taşımacılığı için ABS ve CE belgeli koltuk şartını anlarım. Ama ticari olarak kullanılacak araçta %84 ÖTV neden? Aynı minibüsü özel ihtiyaçları için kullananlardan servis minibüsü işleticisini ayıran bir tanım olması gerekmez mi? Ya da benzer şekilde 14+1 minibüs ruhsatını 5+1 karavan ruhsatından ayıran özel bir tanımlama? İkisi de M1 ruhsatlı ama biri minibüs, biri karavan. Maalesef kuru ağacın yanında yaşın da yanması gibi, bu tanımlama eksikliğinden karavancılık da payına düşeni alıyor.
Aklın, mantığın yolu birdir. Dilerim mantıklı olan sonuca bir an önce kavuşuruz.

piyasadaki minübüslerin bir çoğu panelvandan açma zaten bunun önüne geçeyim derken bizleri yaktı devlet :mad:

Herkese iyi akşamlar .Sizleri uzun zamandır sadece okuyan bir üyeyim.Sizlerden aldığım bilgiler doğrultusunda şirketim adına bir 2+1 kişilik panel van aldım.Sadece noter satışı ile üzerimize geçirdiğimiz aracı (Fatura kesilemediği için) KDV düşemedik.Bu arada araca proje çizdirerek ve tüv den geçirerek 4+1 kişilik yandan camlı yaptırdık.Ancak bulunduğumuz şehirdeki vergi dairesi ÖTV farkı ve farkın kdv sini yatırmazsak tescil için gerekli yazıyı vermiyor. tadilatı yapan firma ise 30 eylüle kadar fark doğmıyacağını savunarak birçok örnek gösteriyor
ve ilk satışında %4 olarak yatan ÖTV nin şu anda %3 olduğunu söyliyarek üstüne para vermemizin gerekmediğini söylüyor.Konuyu bilen arkadaşların yardımını bekliyorum (araç 2007 model)

Hosgeldiniz Sayin Varsin;
4+1 e cevirirken vergi dairesinin istedigi OTV nin yuzdesi nedir?

Sayın ergun ve yaybek hoşbulduk.Sayın ergun ben itiraz modunda olduğum için Ötv oranını sormadım çünki tadilatı yapan firma ellerinde mükteza olduğunu böyle bir vergi ödemiyeceğimi bana sözlü olrak garanti etmişlerdi.Şimdilik bekliyoruz hala çözüm üretmelerini.Benim bildiğim kadarı ile ödemem gereken miktar= fabrika çıkış fiyatı X %6 ÖTV(!0-4)+çıkan rakkamın%18 i kadar KDV olmalı.Yinede tam rakkamı alınca sizlere bildirebilirim.Selamlarımla

Ruhsatı minibüs ve arkası 3 sıra koltuklu olan bir aracın , 2 sıra koltuğunu söküp ,projelendirip karavan ruhsatı çıkartmak mümkün mü? Panelvana koltuk ilavesi zor olduğunu biliyorum. (Onun için yapılan koltuklar yatak olarak gösteriliyor)
Peki koltuk sökümünde de aynı zorluk var mı? Yani ruhsatındaki 9+1 yolcu sayısını, 2 sıra koltuğunu söküp ve projelendirip 5+1 olarak karavan ruhsatı alabilirmiyim?

Sayın Erdenbay,sorunuzun en kesin yanıtını,forum katılıcımlarımızdan sayın Cevdet Çelikörs dedir. Kendisi makine mühendisi olup, araçlara tadilat projesi çizen,kanunları çok iyi bilen ve takip eden,çok yardımsever bir arkadaşımızdır. Tavsiyem onunla iletişim kurmanızdır.

Sevgi ve saygılarımla

18+1 uzun şase pejo j9 minibüsü karavan yapmak istiyorum mutfak,duş,wc, olacak şekilde ama bunu ruhsata işletmek ve prejelendirmek konusunda bilgim yok bana yardım ederseniz sevinirim. bu iş için masraf nedir? ve tabi en önemlisi bunu yapabiliyormuyum trafik veya başka bir yer sorun oluyormu? cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler.

Sayın "malibu79",

Foruma hoşgeldiniz.
Karavancılık konusunda sizi ilgilendirecek ve bilgilendirecek epeyce başlık var; okuyup incelemenizi salık veririm.
Bu arada soru sormazdan önce, kendinizi tanıtmanızı da beklerdik ama siz foruma doğrudan bir soru ile girmişsiniz.

Kolay gelsin..
Cavid Sezen

Sayın malibu79 aramıza hoş geldiniz sorduğunuz tüm sorulara evet diyoruz aracı istediğiniz gibi tadilat yapıp proje çizdirip ruhsat alabilirsiniz,maliyet ise sadece proje 500 gibi onay ve tüm evraklar ayrıca tüv'den tesbit yani 126 lira birde bu işin tescil yani trafikde ruhsatın yenilenmesi var geçen sene 70 lira idi ama bu sene sanırım artmış gerisi içine yapacağınız masraf size kalmış 3000 lira ilede olur 10.000 lira ilede olur ihtiyaç ve keseye göre değişir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,622
Kayıtlı Üye Sayımız
172,267
Kaydolan Son Üyemiz
Aylin aksoy

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR