Kışın Ateş Yakmak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Kapitan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 156
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 67,835
Ynt: Kışın Ateş Yakmak

Valla bu ürünü hiç su kaynatma amaçlı kullanmadım. Bunun alevi su kaynatacak miktarda mıdır bilemeyeceğim, illa ki ısıtır tabii. Tarifinden anladığım kadarıyla Hasan Subaşı'nın dediği ürünün alevi daha büyüktür gibi geliyor. Bendeki ürünün alevi bir havya başının içini dolduracak kadar yada biraz daha fazla.

Aslında Hasan beyin behsettiği ürünü bir görmek gerek.

Etiketler

Eğer her yer karlı ise, yağmur altında iseniz ya da odunlar donuksa ateş yakabilmenizin yegane yolu daha önce sözünü ettiğim kola kutusu ve benzin çözümü oluyor. Kuru odunu herşey yakıyor. Donuk odunu pülmüz, üstübü filan ile yakmak imkansız. Kola kutusunda 330ml benzin aynı noktaya saatlerce yanıyor ve enerjisi çok yüksek. LPG soğukta yanmaz, açıkta yakılan her yakıt hızla tükenir. Benzin çözümü benzin ocağı taşıyan veya bizim gibi 4x4 araçla gezen kampçılar için tabii.

Tanesini 1 tl ye aldığım ve çakmak gazı ile dolan bir tükenmez kalem boyunda 8mm çapındaki bu pürmüz ile az önce trangia aş kabı setinin içine koyduğum, kaynağından 100 m. aşağıda aldığım 3 büyük boy su bardağı suyu 0 derece ısıda kar üstünde 18 dakikada kaynattım. Rakım 1500. Avuç içinde tutunca lpg pek verim kaybetmiyor. Uygulamayı çaydanlığın yanından ve 3cm mesafeden yaptım. Kalem pürmüz 20. dakikada bitti. Olsun yanımda çakmaklara gaz dolduran ve yine tanesini 1 tl ye aldığım tüpten var sanırım bu tüp en az bu pürmüzü 10 kez doldurur. Hakan beyin önerisi de güzel aslında önerilerin hepsi güzel. Önemli olan yanınızda ne varsa onu en ideal bir şekilde değerlendirebilmektir.

Şu anda Kütahya Gediz Muratdağında kamptayız. Bunlar eğitim konularımızın içinde zaten. Çantamdan çıkarıp denemekten başka bir şey yapmadım. Eğitimde kullanabilmek için her türlü materyale sahip olmak gerekiyor. 11 ayrı ocak çeşidi zaten yanımda mevcut. Bu son deneme ile Esbit ocağından daha verimli olduğunu da sayenizde keşfetmiş olduk:smiley: Tabii irtifa ve ısı özelliklerini katmıyorum. Yalnız yine çakmak gazı ile doldurulan sarı küçücük ocaklar var Karaköyde 40 tl civarında satılıyor. Bunlar kalem pürmüzden hem daha çabuk ısıtıyor hem çok daha iktisatlı. Bu denemeyi sadece zorda kalınırsa ne yapar babında yaptım.

Kampta mini dizüstü bilgisayar ve connect kart ile bağlanabiliyorum. Ancak aracımda dünyanın büyük bölümü ile görüşebilecek HF, VHF, UHF telsizler, el telsizleri, araçtan bilgisayar ile devamlı çalışabilecek aparatlar mevcut. Şu anda burada Tüm Türkiye üzerinde birarada görebileceğiniz her türlü çadır, yüksek irtifa malzemeleri, teknik izcilik ve dağcılık malzemeleri, her türlü yay, ok, teknolojik ve ilkel haberleşme sistemleri, aydınlatma, ses, enerji, sağlık, kurtarma teşkilatı var. İbreli rüzgar ölçer de, her türlü veriyi alabilen el meteroloji cihazı , pusula ile gps yanyana. karşımda duruyor. Biz ilkel ile teknolojik olanın tamamının bilgisini aktarmak zorundayız. Kardan mağara ile (iglo) ile Waude space k2 çadır yanyana kurulu ve içinde çocuklar yatıyor. Bir de şu anda bu eğitimi verdiğimiz çocuklar sokak çocukları. İşin asıl ilginci bu olsa gerek.

ateşi yardımcı ekipmanlar ile yakıyoruz bir şekılde.ya elımızde otur bir kımyasal kıbrıt çakmak hiç bişey yoksa o zaman nasıl yakacağız sizcee?????
mesela tom hanks in Cast Away filmi var hepiniz görmüşünüzdur tom hanks fılmde odunları bırbırıne surterek ateş yakıyor ama bu işlem gunlerını alıyor ellerı yara oluyor sizde bu şekılde ateş yakılır mı? yada nasıl yakılır?

Kapitan' Alıntı:
Hasan Hocam baya enteresanmış bu pürmüz işi. Dediğiniz kadar etkiliyse 1-2 günlük organizasyonlarda su kaynatmak ve konserve ısıtmak için ocak yerine bu aletlerden taşısak işimizi görür herhalde.

Peki bunlar nerde bulunur nasıl bir şeydir?
gazlı havya veya purmuz dıye adlandırılıyor sıte uzerınde cok var fıyat asagı yukarı aynı lık verıyorum net uzerınden almak ıstıyenler olursa http://urun.gittigidiyor.com/PROSKIT-GAZLI-HAVYA-VE-PURMUZ_W0QQidZZ15502690

O yöntemlerin hepsini denedik (buz ile ateş yakmak da dahil. Ancak mercekle yakmak bile çok zaman alyor bu doğru. Bütün yöntemlerde en önemli şey, kıvılcm düşüreceğiniz kavı hazırlamakta. Odunları sürtme yönteminde de amaç odunu tutuşturmak değil, ısınan yongaları kavın üstüne düşürmektir. Odunlar sürtme yönteminde asıl atlanan konu, bir yumuşak ağaç ile bir sert ağacı birbirine sürtmek gerektiğidir. İyi hazırlanmamış bir kav, iyi hazırlanmamış bir ateş ömür boyu sürtseniz de yanmaz. Bilmiyorum herkes için tecrübe önemli mi, kim bu duruma kaç kere düşer. Biz hepsini tecrübe ettik. Bir çoğumuz için en iyisi zippo:smiley: Biz izcilere zaman zaman tek kibrit ile ateş yakma yarışları düzenleriz. İnsan ancak bu denemeler ile ateşi iyi yerleştirip yerleştiremediğini anlayabilir. Araç aküsü veya batarya ile, kurşun veya silah ile, hayat-ı idame çantasının olmazsa olmazı potasyum permanganat (permasol) ve gliserin yada toz şeker ile,kaytan ile, tel testere ile ateş yakılabilir. Bu öneriler artırılabilir. Okumak, öğrenmek, tecrübe etmek faydaldır. Ancak kimin ne kadar zaman var? Bu yüzden çakmak iyidir. Bakn çakmak yetmiyor da burada bir de ıslak odunları tutuşturabilmek için denediğimiz bir çok şikeyi anlatmaya çalşyoruz:smiley:

hasan hocam walla harbiden aydınlattınız bu sizin işiniz galiba kamp doğa bizim için bir kaçamak olduğu için insanın aklına acabalar geliyor buzlada ateş yakmaya çalışmışsınız tebrik ederim. Ayrıca sokak cocuklarıyla çalıştığınızı söylemişsiniz tebrik ederim bu memleketin bu projelere ihtiyacı var tebrik ve teşekkürlerimi sunarım
saygılarımla

Estafurullah bu hizmette ufacık bir yardımı bile olabilecek herkesi bekleriz:smiley: Bizim için amaç çocuk ve gençlerimizi vatanına milletine faydalı güzel ahlaklı insanlar olarak yetiştirmek. Geri kalan her şey, izciliin kendisi bie bunun için amaç. Bu tür faaliyetler çocuk ve gençlerin çok ilgisini çekiyor, macera ve oyun onların vazgeçemeyeceklerinden. İşte bu macera ve oyun içinde model olan liderler onlara buzla ateş yakmayı öğretirken aslında en başta söylediim amacı vermeye çalışıyorlar. Buzla ateş yakabilirsiniz çocuklar. Bunu niçin yapacağız. Çünkü bir gün buna ihtiyacı olan bir çok insanın hayatını kurtarabiliriz... bir insan bir topluluğu kurtarabilir, o topluluk belki ülkemizi en güzel yerlere getirebilir...gibi. Sonuçta buzla ateşi ya yakarsınız çocuk amaca da inanır. Ya yakamazsınız... o zaman kafasında acabalar başler.

izciler' Alıntı:
Estafurullah bu hizmette ufacık bir yardımı bile olabilecek herkesi bekleriz:smiley: Bizim için amaç çocuk ve gençlerimizi vatanına milletine faydalı güzel ahlaklı insanlar olarak yetiştirmek. Geri kalan her şey, izciliin kendisi bie bunun için amaç. Bu tür faaliyetler çocuk ve gençlerin çok ilgisini çekiyor, macera ve oyun onların vazgeçemeyeceklerinden. İşte bu macera ve oyun içinde model olan liderler onlara buzla ateş yakmayı öğretirken aslında en başta söylediim amacı vermeye çalışıyorlar. Buzla ateş yakabilirsiniz çocuklar. Bunu niçin yapacağız. Çünkü bir gün buna ihtiyacı olan bir çok insanın hayatını kurtarabiliriz... bir insan bir topluluğu kurtarabilir, o topluluk belki ülkemizi en güzel yerlere getirebilir...gibi. Sonuçta buzla ateşi ya yakarsınız çocuk amaca da inanır. Ya yakamazsınız... o zaman kafasında acabalar başler.
genclerın mankurt olmamaları ıcın hızmet etmek mukemmel saygıyla on ılıklıyorum sızı gıyaben tanıyorum hasan babacım ellerınızden opuyorum :smiley:)

hocam emeğinizin karşısında saygıyla eğilmemek mümkündeğil. Bu gün bu memlekette Vatanına Miletine Bayrağına ve Atasına saygı duyan seven insanlarvarsa bunlar siz ve sizin gibi düşüne insanların sayesindedir.

Yine böyle küçük pamuk topları yapıp ispirto emdirip içinden kolay alabilecek bir kapta muhafaza edebilirsiniz. Sızdırmayacak bu kaptaki ispirtolu pamukların her birini benzin ocağınızı yakmada kullanabilirsiniz. Şimdi diyeceksiniz ki benzin ocağının ilk ısıtmasında biz hazneye ispirtonun kendisini de dökebiliriz. Evet bu daha kolay bir yöntem. Fakat ispirtoyu dökerken etrafa da dökülebilir. Çoğu zaman ispirtonun ilk alevini geç görürüz. Normal şartlarda bu çok önem taşimayabilir Ancaak, eğer benzin ocağınızı çadırınızın içinde yakmak zorundaysanız o ispirtonun bir damlasının bile çadır zeminine damlamasının doğuracağı sonuçları düşünmek bile istemezsiniz. Yine arkadaşımızın önerdiği vazelin tabiatta taşımamız gereken önemli bir materyaldir. Ateş yakmaktan dudakları korumaya, eli ve cildi korumaya kadar kullanabileceğiniz vazelin ayakkabılarınızı su geçirmez yapacaktır. Silikonlar spreyler ve vakslar icat olmadan evvel önce ayakkabılarımızı iç yağı ile yağlardık. Tek derdimiz köpekler olurdu. Sonra vazelini keşfettik çok daha rahat ettik. Ayakkabılarımızı yağlarken cildimizi de koruyorduk. (Pembe ve minik kavanoz içindeki vazelinden bahsediyorum, tüptekinden değil)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR