Kışın Ateş Yakmak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Kapitan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 156
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 67,834
Ynt: Kışın Ateş Yakmak

@deserteagle & @İNAQUASANİTAS

İlk kez buraya yazdığım için en ayrıntılısı bu yazı. Ayrıca benim unutmamak için tuttuğum bazı notlar var ama düzenli notlar değil. Eğer merak ettiğiniz bir şeyler varsa özelden sorun cevap yazarım. Resimler için baktım çok az bir kısmı şu an yanımda basılı olarak bulunuyor. Negatifleri de yanıma aldığımı sanıyordum ama başka negatifleri onlar yerine almışım. Yani ben başka yerde negatifler başka bir yerde. (Annemin söylediğine göre kasetlerimin kutusunun aldında kitapların kolileri onun da altında diğer eşyalar ve bu neagatifler duruyormuş ama koliler ağır olduğu için kaldırıp kontrol edemiyormuş.) Kardeşime ilk fırsatta çıkarıp bir dvd ye aktarmasını ve bana ulaştırmasını söyledim beklemedeyim. Basılı olanları ilk fırsatta tarayıp buraya aktarırım.

Etiketler

suplilumas' Alıntı:
@deserteagle & @İNAQUASANİTAS

İlk kez buraya yazdığım için en ayrıntılısı bu yazı. Ayrıca benim unutmamak için tuttuğum bazı notlar var ama düzenli notlar değil. Eğer merak ettiğiniz bir şeyler varsa özelden sorun cevap yazarım. Resimler için baktım çok az bir kısmı şu an yanımda basılı olarak bulunuyor. Negatifleri de yanıma aldığımı sanıyordum ama başka negatifleri onlar yerine almışım. Yani ben başka yerde negatifler başka bir yerde. (Annemin söylediğine göre kasetlerimin kutusunun aldında kitapların kolileri onun da altında diğer eşyalar ve bu neagatifler duruyormuş ama koliler ağır olduğu için kaldırıp kontrol edemiyormuş.) Kardeşime ilk fırsatta çıkarıp bir dvd ye aktarmasını ve bana ulaştırmasını söyledim beklemedeyim. Basılı olanları ilk fırsatta tarayıp buraya aktarırım.
Hocam o kadar güzel bir şey yaşamışsınızki tadı hala damağımda o sebepten resimler ve sizin anlatımınızla bu keyfi paylaşmak istdik.
Saygılarımla

Arkdaşlar sonunda filmlerin bazılarını tarayıp bana ulaştırdılar. Resimleri buraya ekleyecektim ama uygun olur mu diye düşünmeye başladım sizce neresi uygun bu iş için yazıyla birlikte resimleri başka yere mi taşısak acaba ? Resimleri de eklersem konuyu iyice dağıtmış olacam :smiley:

Konuyu dağıttığım için kimse kusura bakmasın en azından resimler konuyla uzaktan da olsa ilgili içlerinde ateş var. ;D Fotoğrafları tarayan arkadaş özensiz taramış ayrıca filmlerdeki tozları temizlememiş benimde vaktim olmadığından temizleyemedim kusura bakmayın. Ayrıca daha önce başımdan geçen bir kaç kötü tecrübeden dolayı resimlerin içine yazılar ekledim yine kusura bakmayın. Çok iyi fotoğraflar olmamasına rağmen Küçük Ağrı dağının bu açılardan çekilmiş ve en detaylı ve ayrıca küçük ağrı dağının yayınlanan ilk fotoğrafları olduğunu sanıyorum. Gezen bilir farkıyla ;D Reklamı da yaptık başlayabiliriz.
[attachment=1]
Karnıyarık tepede gün batımı. Güneşle tepe arasında ki çizgi irandan türkiyeye giren uçakların bıraktığı iz.
[attachment=2]
Karnıyarık tepenin bir yönü rüzgârdan ve güneşten dolayı kar tutmuyor. Tam ortadan karlı ve karsız olarak ikiye bölünüyor.
[attachment=3]
Mağaramızın odalarından biri. Fotoğrafı çektiğim yer daha geniş bir alan. Ayrıca mağara dibe doğru uzanıyor ne kadar devam ediyor bilmiyorum baya büyük bir mağaraydı.
[attachment=4]
Yukarıda anlattığım fotoğrafı ateşin yandığı noktada çektim. Konuyla ilgili çok önemli bir fotoğraf. ;D Mağarada ateş yakarsak ne olur sorusunun fotoğrafı bu. Cevabı ise dışarıda kalmak zorunda kalırsınız.
[attachment=5]
Bu da konuyla ilgili ikinci fotoğraf. ;D Aklımız başımıza gelmiş. ;D Mağaramızın girişi açık bir şekilde görülüyor ama sakın bu görüntüye kanmayın. İçine düşebileceğiniz küçük bir delik ta yanına gitmeyene kadar mağara olduğunu anlamak neredeyse imkansız.

Karni yarik tepe 01

Karni yarik tepe 03

Magara 01

Magara 03

Magara 02

[attachment=1]

Arkadaş sabah kahvaltımızı hazırlıyor. ;D Daha önce anlattığım kırmızı meyveli ağaç bu. Fotoğraf küçük ama bu ağacın ne olduğunu anlayan varsa lütfen yazsın.

[attachment=2]

Ağaçtan topladığımız meyveler ile kahvaltımızı yapıyoruz ateşin yanında da çayımız var. Belki de açlığın etkisinden hayatımda yediğim en lezzetli meyvelerdi bunlar. Adını öğrenmeyi budan dolayı istiyorum.

[attachment=3]

Büyük ağrının aksine küçüğünde yer yer ormanlar ve ağaçlar var. Ormanlık alana gitmedik ama bulunan ağaç türlerinden biri bu fotoğraftaki ağaç.

[attachment=4]

Bu fotoğrafta psikolojimizi çok net görebilirsiniz. Arkadaşlardan biri kara kara düşünürken diğeri keyif içinde gülüyor. Fotoğraf çekildikten bir süre sonra durum tam tersine dönecek. Bu fotoğrafta ayrıca arkada yeşil çalılık gibi görünen bitki var. Bu bitki ön taraflarda görünen kahverengi bitkiyle aynı. Dağın sıklıkla bulabileceğiniz bir bitki. Kuruları çok kolay tutuşuyor.

[attachment=5]

Dönüş yolunda küçük bir mola verdik. Son kez bir bardak çay içmek istedik.

Kucuk agri 03

Kucuk agri 02

Kucuk agri 11

Kucuk agri 10

Kucuk agri 14

[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4]

Bu fotoğraflarda değşik açı ve uzaklıktan Küçük Ağrı dağını görüyorsunuz. Kar durumuna dikkat edin aralarında sadece gün farkı olmasına rağmen karların nasıl yok olduğu fark ediliyor.

[attachment=5]

Bu dönüşte çektiğim en son fotoğraf. Yazıda anlattığım köyün son evi bu ev. Dönünce ilk ev oluyor ;D

Kucuk agri 09

Kucuk agri 04

Kucuk agri 07

Kucuk agri 12

Kucuk agri 08

Hocam çoook güzel kareler çok tşk. aradan zman geçmesine rağmen yaşadığınız bu çok keyifli deneyimin her satırı aklımda resimler elince tamamlandı. Ruhu ve bedni özgür olanlara selam olsun

Kapitan' Alıntı:
Hasan Hocam baya enteresanmış bu pürmüz işi. Dediğiniz kadar etkiliyse 1-2 günlük organizasyonlarda su kaynatmak ve konserve ısıtmak için ocak yerine bu aletlerden taşısak işimizi görür herhalde.

Peki bunlar nerde bulunur nasıl bir şeydir?

Bende mangal yakarken ve benzeri rüzgarlı ortamlarda kullanmak üzere bu tarz bi araştırma yaparken aşağıda linkini verdiğim ürünle karşılaştım. Ve şu an kullanmaktayım. Çokda memnunum tavisye ederim. Ayrıca çokda fonksiyonel bir alet.

http://urun.gittigidiyor.com/Kalem-Purmuz-Mikro-Kaynak-Makinesi_W0QQidZZ19568976

Resimler:

http://www.bataryalar.net/images/kalem-purmuz/kalem-purmuz-2.jpg

http://www.bataryalar.net/images/kalem-purmuz/kalem-purmuz-6.jpg

Omer Onay arkadasim maceranizi ve resimleri paylastiginiz icin tesekkurler. Ama resimleri gorunce sok oldum giyiminiz kiyafetiniz oyle ki sanki asker bizi gorunce dur demeden vursun diye ozel secilmis... neyseki kazasiz atlatmissiniz

Arkadaşım bu giysilerin bazılarının özel seçildiği doğru. Ayrıca asker dur demeden ateş etmez. ;D Bu tip giysileri giymemizin iki nedeni vardı. Birincisi kaliteli dağ için üretilmiş giysileri almaya o zamanlar para yoktu. ;D Mağara içindeki resimde gördüğünüz arkadaşın içine girmiş olduğu uyku tulumu Polonya pazarında alınmış 10 TL’lik uyku tulumu altına ki mat yine piyasadan 1 ya da 2 tl ye alınmış mat. Gördüğünüz küçük ocak irandan 5 TL ye aldığım kamping gaz. İçecekler için plastik bardak kullanıyorduk ki hala aynı şekilde plastik ya da kağıt bardak kullanıyorum. Yıkaması ve taşıması en kolay malzemedir. Çadır resimlerde görülmüyor bir de çadırımız vardı. Onu da Polonya pazarından 10 tl ye almıştım. ;D Bu malzemeleri 4200m kampında kışın bile kullandım. Bunları birazda yeni başlayan arkadaşlar için yazıyorum. Yeni başlayan birileri için bütün malzemeleri kaliteli almak büyük bir maddi güç gerektirir. Çevrenizde bulacağınız ucuz malzeme ile başlamak her zaman daha iyidir. Bu şekilde neye ihtiyacınız olduğunu neye olmadığını çok iyi öğrenmiş oluyorsunuz.
İkinci olarak bazı abartı şeyleri giyme nedenimiz ya faydasından ya da kamufle olmak için. Örneğin benim boynumdaki poşuyu gören hiç kimse ateş etmez. Bunu o zamanlar askerde köylüde kullanıyordu. Çünkü dağlık arazide bu şey kadar faydalı bir malzeme yok. Örneğin yüzünüzü sarar tipide boğulmazsınız, başınıza sarınca güneşten etkilenmezsiniz, boynunuza sardığınızda vücudunuz hava ne kadar soğuk olursa olsun ısı kaybetmez, yere serip sofra gibi kullanabilirsiniz ya da acil durumlarda kırık ya da yarayı sarıp kanamayı durdurursunuz.
Orada yakalanmamak için bizim de oradakiler gibi giyinmemiz gerekiyordu ki dikkat çekmeyelim. Bazıları bilerek bazıları ise yukarıda saydığım nedenlerden mecburi seçildi ama işe yaradı yakalanmadık.
Kazasız belasız atlatmaya gelince yakalandığımızda bir sorun olacağını şimdi bile düşünmüyorum. Kimse kimseyi nedensiz yere öldürmez başımıza gelecek en kötü şey karakolda biraz dayak yemek olurdu ki oda çok düşük bir ihtimal.

Bende doğubeyazıt telçeker taburunda yaptım askerliğimi... kışın Tabur dışında iken uzun süreli yanması için fuel-oil kullanmıştık..Faydasıda vardı Benzin gibi hemen uçup gitmiyordu.. ;)
Kış derken bu şekil tabiki.. ;)

5940 101715853255 546958255 2042319 3551439 n

truva1' Alıntı:
Bende mangal yakarken ve benzeri rüzgarlı ortamlarda kullanmak üzere bu tarz bi araştırma yaparken aşağıda linkini verdiğim ürünle karşılaştım. Ve şu an kullanmaktayım. Çokda memnunum tavisye ederim. Ayrıca çokda fonksiyonel bir alet.

http://urun.gittigidiyor.com/Kalem-Purmuz-Mikro-Kaynak-Makinesi_W0QQidZZ19568976

Resimler:

[imgzoom]http://www.bataryalar.net/images/kalem-purmuz/kalem-purmuz-2.jpg[/imgzoom]

[imgzoom]http://www.bataryalar.net/images/kalem-purmuz/kalem-purmuz-6.jpg[/imgzoom]
Kapitan' Alıntı:
Dostum bu pürmüz bir tam dolumda ne kadar süre gidiyor?
Kullanmanıza bağlı olarak değişir desem çok klasik ve yetersiz bir cevap olur herhalde. :smiley:
Fakat inanın hiç bitirebilecek kadar kullanamadım. Oldukça büyük bir gaz haznesi var. Yanınızda taşıyacağınız bir gaz dolum tüpü yardımıylada defalarca doldurup kullanabilirsiniz. Ayrıca uç kısmı metal ve seramik malzemeden oluştuğu için uzun süre kullanıma ve ısınmayada dayanıklı.

Arkadaşlar birde yanınızda gıda amaçlı bulunan yağları deneyin.
katı yada sıvı olması fark etmez ilk ateşten sonra çok faydalı
İnanın herhangi bir ek materyal taşımaya ihtiyaç duymadan iyi bir netice
alacaksınız.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR