Kendi Karavanını Yapanlar; Ducato Camper - Yusuf Aybek (yaybek)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Yusuf.. Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,763
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 345,241
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Ducato Camper - Yusuf Aybek (yaybek)

Teşekkür ederim sayın Yusuf Aybek ve derindeniz.

Sayın Aybek, aslında üyeliğim epey eskidi. Ama bilirsiniz, forumları takip ve sürekli iletişim için zaman ayırmak gerekir. Hele bu forumu izlemek daha çok zaman istiyor. Bir günde 20 bin mesajın döndüğü forum kelimenin gerçek anlamında forumdur. Kurucu arkadaşlarımız bundan onur duymalılar.

Şahsımın ise bu kadar zamanı olamıyor. Sadece bilgilenmek istediğim kısmı tarayabiliyorum. Bu yüzden kendi adıma üzgünüm. İnşaallah bir gün zaman bulursam yoğun iletişime geçebilirim. Tabii yukarıdaki mesajımda da belirttim; işin uzman ve üstatları konuşurken, biz bilgi fakirlerinin susması ve izlemesi gerek.

Çeşitli konularda görüş beyan eden arkadaşlar şunu bilsinler; her yazdıkları yerine ve amacına ulaşıyor. Buraya düştükleri notlar, biz izleyiciler tarafından biraz geç de olsa izleniyor. Krlimenin gerçek anlamında bilgilenmiş oluyoruz. "Tarihe düştükleri not" kaybolmuyor.

Karavana gelince; çok çok uzun yıllar önce (7-8 yıl desem mübalağa olmaz) kafama koymuştum. O zamandan beri internette zaman zaman bu konuyu araştırırım. Halen kafamda. Ama bir türlü olmadı.

Yusuf Bey'in karavan macerasını ilgiyle ve imrenerek izledim. Şöyle söyleyeyim; bir gün emekliliğim dolunca ve kurumumda da tepemin tası atınca, sır bir karavan inşa etmek için emekli olsam gam yemem. De, şimdilik ertelemem gerek.

Sizleri zevkle izliyorum güzel insanlar. Hoş ve hoşça kalın.

Etiketler

yusuf bey öncelikle bu kadar işinizin arasında bana cevap yazdığınız için çok çok teşekkür ederim. :smiley: bahsettiğiniz araç sanırım 79 model ford ben araç sahibi ile görüştüm.çok aşırı yağmurlarda damlattığını söyledi.ben sizi izledikçe soğur gibi oldum.araca sizde bakmışssınız galiba bir tv kanalında çalışan arkadaş geldi falan dedi.emekli bir beymiş araç sahibi...yani anlayacağınız elimden iş gelir ama ben özel bir okulda makam şoförüyüm zaman bazen müsait olmuyor.o yüzdendir ki siz çalıştıkça oralarda sizle bende çalışıyorum inanın bana.bir karavan daha var marmariste yine aynı sitede acil satılık olarak araç 86 model ford ama kasa farklı sizin bu konudaki düşüncenizi almak için yazdım..ben anadolu yakasındayım kartaldayım bir ihtiyacınız olursa yardımcı olabilirsem ne mutlu bana....şimdiden elleriniz kollarınız dert görmesin.herşey gönlünüzce olsun..erol

olguncandan' Alıntı:
Teşekkür ederim sayın Yusuf Aybek ve derindeniz.Sayın Aybek, aslında üyeliğim epey eskidi. Ama bilirsiniz, forumları takip ve sürekli iletişim için zaman ayırmak gerekir. Hele bu forumu izlemek daha çok zaman istiyor. Bir günde 20 bin mesajın döndüğü forum kelimenin gerçek anlamında forumdur. Kurucu arkadaşlarımız bundan onur duymalılar. Şahsımın ise bu kadar zamanı olamıyor. Sadece bilgilenmek istediğim kısmı tarayabiliyorum. Bu yüzden kendi adıma üzgünüm. İnşaallah bir gün zaman bulursam yoğun iletişime geçebilirim. Tabii yukarıdaki mesajımda da belirttim; işin uzman ve üstatları konuşurken, biz bilgi fakirlerinin susması ve izlemesi gerek.
Çeşitli konularda görüş beyan eden arkadaşlar şunu bilsinler; her yazdıkları yerine ve amacına ulaşıyor. Buraya düştükleri notlar, biz izleyiciler tarafından biraz geç de olsa izleniyor. Krlimenin gerçek anlamında bilgilenmiş oluyoruz. "Tarihe düştükleri not" kaybolmuyor.
Karavana gelince; çok çok uzun yıllar önce (7-8 yıl desem mübalağa olmaz) kafama koymuştum. O zamandan beri internette zaman zaman bu konuyu araştırırım. Halen kafamda. Ama bir türlü olmadı.
Yusuf Bey'in karavan macerasını ilgiyle ve imrenerek izledim. Şöyle söyleyeyim; bir gün emekliliğim dolunca ve kurumumda da tepemin tası atınca, sır bir karavan inşa etmek için emekli olsam gam yemem. De, şimdilik ertelemem gerek. Sizleri zevkle izliyorum güzel insanlar. Hoş ve hoşça kalın.

Olguncandan bey teşekkürler umarım sizde hayal ettiğiniz karavana en kısa zamanda kavuşursunuz.

chevyerol' Alıntı:
yusuf bey öncelikle bu kadar işinizin arasında bana cevap yazdığınız için çok çok teşekkür ederim. :smiley: bahsettiğiniz araç sanırım 79 model ford ben araç sahibi ile görüştüm.çok aşırı yağmurlarda damlattığını söyledi.ben sizi izledikçe soğur gibi oldum.araca sizde bakmışssınız galiba bir tv kanalında çalışan arkadaş geldi falan dedi.emekli bir beymiş araç sahibi...yani anlayacağınız elimden iş gelir ama ben özel bir okulda makam şoförüyüm zaman bazen müsait olmuyor.o yüzdendir ki siz çalıştıkça oralarda sizle bende çalışıyorum inanın bana.bir karavan daha var marmariste yine aynı sitede acil satılık olarak araç 86 model ford ama kasa farklı sizin bu konudaki düşüncenizi almak için yazdım..ben anadolu yakasındayım kartaldayım bir ihtiyacınız olursa yardımcı olabilirsem ne mutlu bana....şimdiden elleriniz kollarınız dert görmesin.herşey gönlünüzce olsun..erol

Erol bey cevap konusunda geciktim kusura bakmayın ancak müsait oldum dediğiniz gibi hafta içi iş hafta sonu ancak tam gaz karavan ile uğraşabiliyoruz şimdi bitirdik bugünlük işimizi ve ancak oturabildim pc başına,adı geçen Yenibosna'daki Ford indigo araç evet 79 model ve 2400cc karavanın durumu bizim araç gibi zannedersem çünkü aracın içine bazı noktalardan su lekesi çıkmış özellikle alkoven içine,bizde aldığımızda ufak tefek vardı ama bir noktadan kaldırıpda altını görünce eyvah dedik açtıkca alttan kanser olduğunu gördük su kaplama içine girdimi önce orada ilerliyor ve fazlası iç kısma çıkıyor içeride hemen kurumadığı için ahşap karkasları çürütüyor bu sebeple içi yaklaşık olarak bizimki gibi olabilir diyorum,hhani sahibi fazla yağmurlarda damlar demiştiya aklıma geçtiğimiz yıllarda Karadeniz'de bol yağmurda zarar gören evlerden birine ki o ev yamaçta bir yerde,görevli memurlar rapor tutmuş ve raporda;AZ HASARLIDIR OTURULABİLİR YAĞMURDA KOPABİLİR ;D ;D ;D demişler adamda gelen basın mensuplarıyla röportaj yapıyor ve kameraya karşı ula devlet bak otiriyrum diyordu ;D ;D ;D o aracın sahibinin beyanında bunun gibi birşey sanırım araç temiz yürü durumda ancak fazla yağmurda damlar ;D

Neyse uzattım kusura bakmayın yardım teklifiniz için ayrıca teşekkürler uzakta olmasanız buyrun gelin tanışalım bir çayımızı içersiniz derdim ama yolunuz çok zahmet etmeyin derim,ben Sefaköyde oturuyorum,ha şunu söyleyeyim size yakın olan ve kendi karavanını yapan Levent abi var kendisi bu konuda daha teknik çalışan bir abimiz Maltepe de oturuyor en azından yapım aşamasını gözlemleme adına ziyaret edip tanışabilirsiniz ben kendisine sormadan sizi davet ettim nazımız geçtiği için ;) ;D birgün bir yerlerde görüşüp tanışmak dileğiyle kalın sağlıcakla

cevaplarınız için gerçekten çok çok sağolun.bu kadar işiniz arasında umarım sizleri sıkmamışımdır.ben şu marmaristeki araca da bir bakayım.oradan ne çıkacak merak ediyorum.bugün şansınıza hava iyi gitti.bundan sonra biraz rahatlarsınız.günlerde uzuyor.inşallah dilediğiniz gibi herşey yolunda gider.allah gönlünüze göre versin....

Yusuf hocam, konu başlığı içerisindeki özellikle ilk sayfalardaki resimler epey bir zamandır görülememekte biliyorsunuz.karavan yapımının , ilk günlerden beri her aşamasını takip ediyorum ama resimleri kendi bilgisayarıma arşivlemeyi akıl edemedim. daha önce yine bu konu gündeme geldi biliyorum ancak forumun teknik kadrosu bu sorunu çözemedi sanırsam. sadece fotoğrafların bulunduğu yeni bir sayfa açılamaz mı?
emin olun o ilk resimlerle bir çok insan -buna bende dahilim- karavan hayallerinin adım adım somutlaşmasını gördü, şimdi konu başlığını açtığımızda ya koca koca boşluklarla dolu sayfaları, ya da neyin üzerine konuşulduğu anlaşılamayan-resimlerin yokluğundan- paylaşımları görmekteyiz. bir sayfada fotoğrafların kendi bilgisayarınızda kayıtlı olduğunu yazmıştınız, söylediklerimi değerlendirirseniz sevinirim.

Kardeş evet bende sıkıntılıyım bu konuda sıkıntımın sebebi sizin gibi çokca yeni başlayan arkadaş yararlanamıyor o resimlerden daha önce Cem tarafından teknik birime iletildi ama sonuç alamadık tekrar iletmek lazım o fotoğrafların birçoğu bende var hatta aynı fotoğraflarla yapım aşamasını özet olarak www.karavanturk.org adresinde yine benim karavanım yaybek Yusuf aybek diye yazdık oradanda bakabilirsiniz ayrıca olmadı resimleri mail yolu ilede size gönderebilirim.

belirtiğin siteye bakacağım şimdi, zahmet olmaz ise email adresime(haydarsinan@mynet.com) de yollarsanız sevinirim.araç konusunda adım atıp 2004 model 10 m3lük ducato aldık,tüm sayfaları yeniden yeniden okuyorum ,buna rağmen birçok sorum olacak sanırsam, hem malzemeler hemde tekniiklerle ilgili olarak.karavan projenizi çizen mühendislik firması ile geçen hafta görüştüm, aracın yapım sürecinden sonra proje çizelim dediler, sizin yaşadığınız sorunlar olmuştu sanırsam proje ve tuv uyumu konusunda.
sizdeki resimler çok işime yarayacak çünkü bana yardım edebilecek kişilere anlatmak yetmiyor,göstermem gerekiyor.çevremde bu konularla ilgili ve bilgili kimse yok.şimdiden teşekkürler.

Yusufun Karavanının yapım aşamalarını gösteren filmi aşağıdaki linkden kendi bilgisayarınıza indirerek, seyredebilirsiniz..

http://depo.mynet.com/dosya/66710/Yaybek-Ducato-JTD

Yusuf hocam bir kaç sorum olacaktı, su kontrasının 0,8 ve 1,5 liklerini nereler için uyguladınız? yani kasa içi taban, tavan ve yanlar için kaç milimlikler kullanılyor, yatak, duş kabini, mutfak tezgahı için hangi ölçüler kullanılmakta? ne tür su kontrası kullanmalıyız(kavak, karışım vs).10 m3 lük ducatoda, sizin karavan projesine benzer bir projede(yolcu koltuğunun arkasındaki dolabı saymaksak ve şöför koltuğunun arkasındaki açılır koltuğun yarısını tasarlarsak) ne kadar su kontrası almalıyız tahminen. yapacağımız projenin uygulanabilir taslağını çıkardıktan sonra kendi ihtiyacımızı elde edeceğiz ama, nereye ne kullanacığımızı henüz anlayamadık.
birde birçok yalıtım malzemesi tartışmasından sonra bir yanı alimünyum kaplamalı camyününü ne kadar önerirsiniz, köşeleri iyice -daysondu sanırım- birleştirdiniz, aracın sarsıntıları bu bölgeleri deforme etti mi ?
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

haydarsinan' Alıntı:
Yusuf hocam bir kaç sorum olacaktı, su kontrasının 0,8 ve 1,5 liklerini nereler için uyguladınız? yani kasa içi taban, tavan ve yanlar için kaç milimlikler kullanılyor, yatak, duş kabini, mutfak tezgahı için hangi ölçüler kullanılmakta? ne tür su kontrası kullanmalıyız(kavak, karışım vs).10 m3 lük ducatoda, sizin karavan projesine benzer bir projede(yolcu koltuğunun arkasındaki dolabı saymaksak ve şöför koltuğunun arkasındaki açılır koltuğun yarısını tasarlarsak) ne kadar su kontrası almalıyız tahminen. yapacağımız projenin uygulanabilir taslağını çıkardıktan sonra kendi ihtiyacımızı elde edeceğiz ama, nereye ne kullanacığımızı henüz anlayamadık.
birde birçok yalıtım malzemesi tartışmasından sonra bir yanı alimünyum kaplamalı camyününü ne kadar önerirsiniz, köşeleri iyice -daysondu sanırım- birleştirdiniz, aracın sarsıntıları bu bölgeleri deforme etti mi ?cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Haydarsinan kardeş ben 10 adet 15mm 5 adet 8mm oküma-kayın su kontrası aldım bunlardan 2 adet 15mm kaldı onunlada bir tane mutfak dolabı yaptım ev için ;D sanırım size 7 adet 15mm yeter tabi benim projeye yakın bir projeniz varsa,benim aracın tabanına ve tüm dolaplara 15mm kullandım,5 mm kontraları ise sadece tavan ve yanlarda kullandım,8mm'yi tavan ve yanlarda kullanmamım sebebi dolap ve gerekli vidalanacak eşyaları asmak için dolapları vidalayacak yerlerde olası bir karkas yada sac kemer olmaz ise vidayı tutacak bir kalınlık olması gerektiği içindir,bazıları 4 yada 6mm'de kullanılıyor ama bunlar vidalamada zayıf kalabilir kendi görüşüm,ben su kontrası kullandım sebebi olası bir su kaçağında yada buhar nem oluşumunda zararı en aza indirmek su kontrası demek tamamıyle sudan etkilenmiyor anlamında değil bu sebeple eski karavancılar karavanda siz farkında olmuyorsunuz ama sıcak soğuk sebebiyle azda olsa nem olur ve bu nem zamanla mobilyaları özellikle sunta olanları olumsuz etkiler diyorlar,kavak kontra kullananlar var hem hafif hem ekonomik olması tercih sebebi tabiki,
İzolasyon meselesine gelince ben cam yünü kullandım sağlık yönünden söyletiler var ama tüm kenarları mastik ile doldurdum alttan o izocamın tozlarının çıkması mümkün değil en azından şimdilik,dayson mastik otoboyası satan yerlerde var o malzemeyi zaten oto kasasında çokca kullanılıyor tüm kasa ek yerlerinde var hem çok sağlam hem elastiki hem çok iyi yapıştırıcı bu sebeple deforme olacağını sanmıyorum normal şartlarda açılma yapması zor,ben geçen sene izocam konusunda sıcaktan yana pek şikayetim olmadı aracın içi normal ortam sıcağı idi yani gölgedeki sıcak ne ise o gece yatarkende ekstradan bir soğutmaya ihtiyacım olmadı tabiki ben Gökçeada'da idim aşağılarda hava ve ortam itibariyle durum nasıl olur bilemiyorum,aslında kullanılabilecek yalıtım konusunda en verimli olan poliüretan tabakalar hani bu firigorifik kamyonların içinde kullanılan malzeme ama o malzeme çok pahalı zaten hazırda pek bulunmuyor kalıptan çıkıyor ve istenen ölçüde kesiliyor büyük firmalarda bu üründen sonra en iyisi yalıtım anlamında cam elyafı birde öğrendiğim hatta geçenlerde Cem(orsaalabanda) da yazdı ısıyı ve soğuğu geçirmede en cimri olanı cam yününde kabarık olan o malzemeyi sıkıştırırsanız koruma azalıyor yai aradaki hava boşlıkları yalıtımı sağlıyor bu sebeple o cam yününün bir tarafının folyolu olup sıkıştırılmış olanı değilde şilte halinde olanların folyolusu var onu kullanabilirsiniz fiyat olarak normalin 2 katı fiyatı var ve folyolu oluşunun açık alanda güneşin altında kullanılmayacaksa hiçbir katkısı yok ha birde dağılmama konusunda faydalı ben sorduğumda eğer üzerinde gezilmeyecekse ve dışarıda klamayacaksa yani kalorifer borularında falan kullanılıp sarılmayacaksa 2 katı fiyat ödemeye gerek yok dediler yinede tercih sizin,sağlık konusunda tedirgin olursanız dış cephelerde mantolamalarda kullanılan polistren malzemede kullanabilirsiniz falçata ile kolayca kesip uygulayabailirsiniz.kafanıza takılan sorularda tekrar yazabilirsiniz hatta yanda telefon numaram var oradanda arayabilirsiniz elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım kalın sağlıcakla.

Yusuf hocam deneyimlerinizi ayrıntılı olarak paylaştığınız için çok teşekkürler. bizim için hem malzeme bilgisinin hem de teknik yöntemin belirsizliği sizlerin verdiği bilgililerle aşılıyor. Düşüncelerimizin, düşlerimizin somutluğa dönüşmeye başladığı şu dönemde yapacaklarımızın her adımında sizlerin bilgi ve önerilerini duymak istemekteyim, yeniden teşekkürler.
Yusuf hocam profilinizdeki tlfunu arayacağım,yapım aşamasına geçeceğimiz şu dönemde , dönütün hızlı olması biraz zorunluluğumuz gibi.
kendi sayfamı da açmayı düşünüyorum, hem projemi bilginize açacağım hem de benim kullanacağım araç ölçüsünde karavan yapmak isteyenler için deneyim paylaşımı sağlamak bizim içinde sevindirici olacak.

Arkadaşlar fuardan aldığımız digital voltmetreyi bugün vaktim vardı ve taktım gayet güzel oldu hem şık hem kullanışlı,pano üzerinden bir düğmeden geçirerek gerektiğinde açıp kapatarak gereksiz elektrik kullanımının önüne geçeceğim.

08042010218

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,625
Kayıtlı Üye Sayımız
172,271
Kaydolan Son Üyemiz
flfl112

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

Geri