Kendi Karavanını Yapanlar; Ducato Camper 15m3 -ihsan (findikim)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan findikim Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 164
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 104,578

Etiketler
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Ducato Camper 15m3 -ihsan (findikim)

Bugün düşünüp taşınmakla geçti sayılır. Sorun tekli yatak-oturma grubu olarak kullanılan sofanın sağlam bir şekilde araca nasıl sabitleneceğiydi. Zira aynı zamanda 3 kişilik oturma grubu olan bu sofa da zaman zaman yolculuk esnasında da insanlar oturacaktı (çok doğru değil ama). Bel tipi emniyet kemerleri kullanıcak bu sofada güvenlik için, her ne kadar daha nerden temin edileceklerini bilmesemde. Ama öncelikle sofanın sağlam bir şekilde araca baglanması gerekiyordu.

Sonuçta vardığımız nokta şu oldu. Aracta, yerden 80 cm yüksekliğinde yatay olarak giden ana taşıyıcılar var. Bu taşıyıcılara birer somun kaynattık. Sofanın iskeletini oluşturan 30x50x2 mm ebatlarındaki kutu profillere delik açılıp 100 lük civatalarla sağlam bir şekilde bağlantı yaptık. Civata kafaları dışarda kaldı ama sağlık olsun. Normalde o kısımda yaslanmak için yastıklar olacak ve görünmeyecekler.

20141014 214045

Aynı oturma grubunun arkasındaki alan kaplanmamıştı. Hala taşyünleri gözüküyordu. Bugün nasıl kaplanacağına karar verip onları tamamladık. Perde için bir fon bile yaptık.

Önceki hali bu;

20141012 161843

Bir de tv seyrederken yada aracın içinde sohbet ederken kullanabileceğimiz çok yoğun olmayan ambians ışığı için mavi led i test ettik. Biraz soğuk oldu sanki. Turuncu renkli ışık daha sıcak duracak gibime geliyor.

20141014 214111

Bu seramik wc ileride başınızı ağrıtabilir, araç hopladıkça oda zamanla hareket etmeye başlayacaktır, dolayısıyla banyo suyu çaktırmadan bir taraflara sızabilir.

Aka' Alıntı:
Bu seramik wc ileride başınızı ağrıtabilir, araç hopladıkça oda zamanla hareket etmeye başlayacaktır, dolayısıyla banyo suyu çaktırmadan bir taraflara sızabilir.

Bu konu hakkında ben de çok kafa yordum.

Kafamdaki yöntem şu;

Kullanılmadığı zamanda klozetin sifonunda su olmayacak. Kullanmak istediğimiz zaman rezervuardan bir miktar su basıp sifonu dolduruyoruz. İşimizi gördükten sonra maceratörlü pompayı çalıştırıp sifondaki herşeyi çekip alıyoruz. Sonrada rezervuardan temiz su basıp, klozetin temizliğini yapıyoruz. Bu esnada maceratör halen çalışıyor olduğu için bu su da emilip çekiliyor ve sifon yine susuz kalıyor. Aynı zamanda maceratörde bu nisbeten temiz suyla temizlenmiş oluyor. Dolayısıyla klozet suyunuzun oraya buraya sıçraması söz konusu değil çünkü klozette su yok.

Diyeceksiniz ki klozetin sifonunda depodan koku gelmesini önlemek için sürekli su bulundurmak gerekir. Bunun için çekvalf kullanıyorum. Çek valfler suyun, havanın ve gazların tek yönlü geçişine izin veren mekanizmalar. Yani çekvalften geriye su yada koku gelme ihtimali yok. E birde arada maceratör pompa var zaten onunda bir miktar etkisi olur. Sorun yaşayacağımı düşünmüyorum. Bakalım yaşayıp göreceğiz.

Aracı bir kaç gündür kullanıyorum. Evimle işyerim arasında bozuk yol mu ararsınız, kasis mi ararsınız, tonla. Klozetin kapağı bile açılıp kapanmıyor bu sarsıntılardan çünkü kapağını özellikle amortisörlü kapak aldım. Ama kapağı bizim sektörde kullandığımız izolasyon bantları ile izole etmeyi düşünmüyorda değilim ekstra bir önlem olarak.

Yine de uyarınız için teşekkürler

Bugün tek yapabildiğmiz şey yavru yatağın taşıyıcısı oldu. Yatağın altına 6 adet tekerlek (3 ü kilitli) monte ettik. Yanlarına 2 adet çekmece rayı monte etmek istedik ama ihtiyacımız olan 65 lik mekanizmayı bulamadığımız için bu iş yarına kaldı.

Aynı zamanda dolap kapakları ve dolap iç kaplamalarınada karar vemiş olduk. Dolap kapaklarını açmak için menteşesiz yukarı açılan mekanizmalar kullancağız. Bu mekanizmaların kilitleme özelliğide olduğunda ayrıca bas-aç kilit kullanmamız gerekmeyecek.

Dolap iç kaplamaları için elimizde bolca bulunan alüminyum kompozit panelleri kullanacğız.

Bu arada internetten sipariş ettiğimiz maceratör ve pompalarda geldi. Yarın su tesisatına başlanıyor. Hadi hayırlısı.

Resimler yarına.

Gezi de olmam nedeniyle, fırsat bulup bütün sayfayı ancak okudum.
Aracınızı, karavana çevirme uğraşınız, hayırlı olsun.
Eksikleriniz olursa, çoğumuzun yaptığı gibi, yola koyulduğunuz da yaşam şekline göre revize edersiniz.
Kolaylıklar dilerim.

berkcantp' Alıntı:
Gezi de olmam nedeniyle, fırsat bulup bütün sayfayı ancak okudum.
Aracınızı, karavana çevirme uğraşınız, hayırlı olsun.
Eksikleriniz olursa, çoğumuzun yaptığı gibi, yola koyulduğunuz da yaşam şekline göre revize edersiniz.
Kolaylıklar dilerim.

Çok teşekkür ederim.

İhsan bey, wc nin montaj sonrası detaylı fotoğraflarını koyarsanız sevinirim.
iyi çalışmalar

ufuk1234' Alıntı:
İhsan bey, wc nin montaj sonrası detaylı fotoğraflarını koyarsanız sevinirim.
iyi çalışmalar

Bugün tesisatçının azizliğine uğradığım için hiç bir şey yapamadım. Sanırım yarın oturup kendim halledeceğim. Bitirince resimlerini koyarım.

yatak kılıflarınn eğri büğrü gözükmesinin nedeni yatakların iç kısımları ölçüye göre kesildi ama kılıflar düzeltilmedi dolayısıyla bol duruyorlar. İyibir terziye ihtiyacım var ama önce kumaşa karar vermeliyim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,623
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR