Kendi Karavanını Yapanlar; Ducato Camper 15m3 -ihsan (findikim)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan findikim Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 164
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 103,619
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Ducato Camper 15m3 -ihsan (findikim)

Pis ve temiz su bağlantıları için gırtlak boru kullanmaya karar verdik. İlk karşılaştığımız sorun giderlerden gelen boru çaplarının farklı ama depo girişlerinin tamamının yarım parmak olarak planlamış olmamızdı. Dolayısıyle depo girişlerinde boru çaplarını düşürecek redüksiyonlara ihtiyaç vardı. Nalbur nalbur gezildi ama ekonomik bir çözüm bulunamayınca mecburen 4 5 parça pirinç eleman bir araya getirilerek sorun çözüldü.

20141025 170120

Etiketler

Sorun çözüldü diye düşünüp bütün su bağlantıları yaptık. Su deposuna su doldurduk ve muslukları açtık. Aracın içindeki tesisatta hiç bir sıkıntı çıkmadı ama aracın altında hertaraftan su akmaya başladı :smiley: tam bir hayal kırıklığıydı. Kelepçeler tekrar tekrar sıkıldı türlü çözümler denendi falan su akıtma problemini bir türlü çözemedik. Bu iş neredeyse 1 haftamızı aldı.

Dün radikal bir kararla tüm gırtlak boruları telli hortum borularla değiştirmeye karar verdik. Artık deneyimli olduğumuz için tüm tesisatı hemencecik yeni borularla değiştirdik. Boruları birinç apartlara sokmadan önce sıvı conta ile iyice izole edip kelepçeyle güzelce sıktık.

Bugün sabahleyin bir hevesle sisteme su verdik. Depo doldu. Akma sızma yok. Musluğu açtık hidrofor bir türlü yeterince su basamadı. Hidroforu söküp temiz su deposuna yakın bir yere bağladık yine olmadı. Ama allahtan bu sefer yaptığımız tesisatların hiç birinden su akmadı.

Anladık ki; aldığımız hidroforun (seaflo 20 lt/dk) su basma özelliği oldukça iyi ama su emme özelliği yok. Yani su deposu aracın depo kısmındayken ve hidroforda hemen yanındayken zaten su doğal olarak hidrofora gidiyor ve oda bu suyu sorunsuzca sisteme basıyordu.

Ama eğer su, depodan hidrofora doğal olarak akmıyorsa, aynı kotta değilseler, bir miktar emmeye çalışıyor, yarı hava yarı su basıyor sisteme.

Şimdi oturup hem emme hemde basma özelliği olan uygun bir hidrofor bulmam lazım. Ondan sonra sanırım sorun çözülmüş olacak.

Hidraforuda araç altına alın.izoleli bir çanta içine koyun.sorununuz çözülür.yeni hidrafora gerek kalmaz.böyle bişeyi bi arkadaşımız yapmıştı sanırsam :smiley:

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

berk_arda' Alıntı:
Hidraforuda araç altına alın.izoleli bir çanta içine koyun.sorununuz çözülür.yeni hidrafora gerek kalmaz.böyle bişeyi bi arkadaşımız yapmıştı sanırsam :smiley:

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi
Onuda denedik ama malesef yine olmadi. Deponun cikisiyla hidroforun girisi arasinda yaklasik 1 mt bir mesafe var. Kot olarak ayni olsalar bile o bir metreden emis yapamiyor hidrofor.

Kataliga bakinca kuru emis mesafesinin 1.2 mt oldugu yaziyor. Katalog degerleri icin bile sinir bir mesafe.

Mecburen 3 mt emis kabiliyeti olan bir hidrofor alacagim.

Çekvalf denediniz mi emme hattinda? Gerci emme kuvvetinin cekvalf direncini de yenmesi gerek.

bartek' Alıntı:
Çekvalf denediniz mi emme hattinda?Emis hattında su olursa problem olmamasi lazim. ..
Dediginiz gibi emis hattinda su olursa sistem tam istedigimiz gibi olmasada calisiyor. Ama sikinti su ki dogal akisla gelen suyun miktari ile bastigi suyun miktari ayni degil (ozellikle 2 muslugun ayni anda calistigi durumlarda). Dolayisiyla musluktan biraz su biraz hava geliyor surekli.

Çekvalf denemedim. Nasil yapmam gerektiginide bilmiyorum. Aydinlatirsaniz sevinirim.

Birde ciddi ciddi dalgic pompa secenegini gozden geciriyorum. Hic degilse emme problemi olmaz.

Cekvakfi (tek yonlu valf) deponun hemen çıkışına koyabilirsiniz. Yönüne dikkat etmek gerekir takarken. Su depoya kacmadan emis hattında kalır.

Merhaba,
seaflo hidrofor yukarıdan emiş yapabilir, problem olmaması lazım, çekvalf kullanmak fazladan emiş gücü ihtiyacı doğuracağı için hidroforu daha çok zorlayacaktır. Suyla birlikte hava geliyorsa, hidrofor emiş ağzının tam olarak suya girdiğinden emin olun, emiş ucu ve hidrofor arasındaki hortum veya boruda hava alabilecek bir delik olmadığına ve hidrofor emiş kısmındaki plastik aparatın hidrofora tam takılı olup mandalının iyi kilitlendiğine emin olun. Bunları bir daha gözden geçirmenizi öneririm.
Ayrıca hidroforu aynı şartlar altında araç dışında başka bir depodan su çekmeyi deneyerek test edebilirsiniz. Böylece yükseklikten mi , mesafeden mi yoksa başka bir sebepten mi sorun yaşıyorsunuz, ortaya çıkar.

Bilbo' Alıntı:
Merhaba,
seaflo hidrofor yukarıdan emiş yapabilir, problem olmaması lazım, çekvalf kullanmak fazladan emiş gücü ihtiyacı doğuracağı için hidroforu daha çok zorlayacaktır. Suyla birlikte hava geliyorsa, hidrofor emiş ağzının tam olarak suya girdiğinden emin olun, emiş ucu ve hidrofor arasındaki hortum veya boruda hava alabilecek bir delik olmadığına ve hidrofor emiş kısmındaki plastik aparatın hidrofora tam takılı olup mandalının iyi kilitlendiğine emin olun. Bunları bir daha gözden geçirmenizi öneririm.
Ayrıca hidroforu aynı şartlar altında araç dışında başka bir depodan su çekmeyi deneyerek test edebilirsiniz. Böylece yükseklikten mi , mesafeden mi yoksa başka bir sebepten mi sorun yaşıyorsunuz, ortaya çıkar.

Hidroforu ilk aldığımda bir kovada devir daim ettirmiştim. Birde ilk montaj arkadaki plastik deponun hemen dibindeydi. İki durumda da çok iyi çalışıyor cihaz. Problem Su deposu ile hidrofor arasındaki mesafe 1 mt nin üzerine çıkınca başlıyor. Plastik apartlarını hiç bir durumda monte etmedim çünkü kullandığım hortumun çapına uygun değiller. Bunun bir sorun yaratabileceği aşikar çünkü boru çapı büyüdükçe içinden akan su miktarıda aynı oranda artıyor. Ama kova testinde de, hidroforun hemen deponun yanına montajlandığı durumdada bu sorun olmadı.

Sanırım kova testini birde ucuna 1 mt den uzun bir hortum takıp yeniden denemeliyim. Böylece problemin hidroforda mı, kullanılan borunun çapında mı yoksa uzunluğunda mı olduğunu ya da en kötüsü depo sisteminde mi olduğunu daha net anlarım. Öneri için çok teşekkürler.

Evelsi gün seaflo pompa ile kova testini yaptım. Pompa çalışmıyor değil ama emme ve basma kabiliyeti bence karavan için yeterli değil. Şöyle ki;

Eğer kova ile pompa arasındaki mesafe 30 cm civarında ise pompa ahım şahım olmasa da çalışıyor ama mesafe 1 mt yi aşınca öksürmeye başlıyor. Dolayısıyla sorunun pompada olduğuna karar verip karaköyün yolunu tuttuk.

Jabsco yada shurflo almayı düşünürken satıcı propump marka, daha önce duymadığım ama satıcının kendisininde kullandığı ve memnun kaldığı bir pompa aldım. İlk iş kova testi. Kovayla pompa arasında mesafeyi 2 mt ye çıkarınca bile evdeki musluktan akar gibi su bastı. Sonuçtan memnun kalıp montajını yaptık. Silikonların kuruması için ertesi günü bekledik.

Bugün araçta denediğimizde ise sonucun beklediğimizden de daha iyi olduğunu gördük. Hem banyo, hemde mutfak evyesini aynı anda açtığımızda bile su basıncında düşme olmuyor ve suyun basıncı evdeki musluktan farksız. Artı çok daha sessiz çalışıyor.

Seaflo hakettiği yerde yani pis su boşaltma işinde kullanılacağı için gereksiz masraf yaptım sayılmaz.

Tesisatla ilgili son sıkıntım mutfak evyesinin son derece yavaş boşalması ki bazen yarım saati bulabiliyor.Sahibinden.com dan karavan butik diye bir satıcıdan almıştım. Sanırm gideri çok küçük olduğu için sifon etkisi oluşmuyor. Gider borusunu defalarca kontrol ettim bir kırılma falan yok. Sorunun evyede olduğundan eminim.

2 seçenek var. Ya evye tamamen değişecek, ya da evyeye normal evye gideri takılacak. Ama başka bir sorunda evyenin tabanının dümdüz olması. Normalde gidere doğru hafif bir eğim olması lazım. Banyo lavabosunda tek damla su kalmazken mutfak evyesi boşaldığında bile içinde az bir miktar su kalıyor.

Merhaba çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum ve ilgi ile izliyorum su basınç konusunu halletmenize sevindim , evye konusunuda bahsettiginiz evyeleri adı geçen sitede resimlerini görmüştüm, fakat anladıgım kadarıyla o evyeler kimsenin üretimini kötülemiyorum emek verilmiş ama sanki caterinlerde kullanılan yemek taşıma kaplarına sanırım benvari deniyor bu kaplara benzettim ki taban yapıları evye için uygun degildir saygılar.

şanlı' Alıntı:
Merhaba çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum ve ilgi ile izliyorum su basınç konusunu halletmenize sevindim , evye konusunuda bahsettiginiz evyeleri adı geçen sitede resimlerini görmüştüm, fakat anladıgım kadarıyla o evyeler kimsenin üretimini kötülemiyorum emek verilmiş ama sanki caterinlerde kullanılan yemek taşıma kaplarına sanırım benvari deniyor bu kaplara benzettim ki taban yapıları evye için uygun degildir saygılar.

Teşekkür ederim. Kesinlikle haklısınız. Evye için hiç uygun değiller ama o ölçülerde uygun fiyatlı evye bulmakta imkansız gibi bir şey. Giderini değiştirerek bir deneyeceğim. Birazda üstten baskı yaparak hafifçe eğmeye çalışacağım. Bakalım sorunu çözebilecekmiyim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR