Kendi Karavanını Yapanlar; Ducato Camper 15m3 -ihsan (findikim)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan findikim Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 164
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 104,578
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Ducato Camper 15m3 -ihsan (findikim)

bartek' Alıntı:
Ben porta potti kullanıyorum. Buyuk nerdeyse hic yapilmiyor.Kimyasal, koku giderici vs kullansam da ikinci gun mutlaka bosaltmam gerekiyor. Tek bildiğim bu gerçekten. Sizin depo dışarıda olacak gerçi. Herhalde en sevimsiz konu bu. Neyse diyelim ..;)

İşte bende tam bu yüzden porta potti yada kasetli tuvalet kullanmak istemedim. Bana göre biraz gelişmiş lazımlıktan başka bişiy değiller. Benim yapacağım sistemde klozetten sonra maceratör, maceratörden sonra çekvalf (tek yönlü vana hem gaz hemde sıvı için olanlardan), sonra depo, depo havalandırmasında da koku filtresi olacak. İlave olarak rezervuar suyuna atılan şu mavi küplerle ve tank koku giderici kimyasallarla işimi biraz daha sağlama alacağım.

Dolayısyle koku-gaz v.s. derdim olmayacak diye düşünüyorum bir kaç gün boyunca.

Etiketler

Emin dolu ve güvenle yaptığınız çalışmalarınızı ilgi ile izliyorum, kolay gelsin.

Masseratör sanırım bildiğiniz üzere; özellikle ABD de yemek artıklarının kanalizasyon yolu ile boşaltılmasını sağlamak için mutfak lavabolarında ya da avrupada kiler tuvaletlerinde daha yukarı kotda kalan kanallara gaita akımının kolaylaştırılması için kullanılmakta.
Yat tuvaletlerinde ise bu iki ödevi, tuvaletin üzerine alması isteniyor.

Sadece akıcılık hedeflenirse, çözüm olarak çevre uyumu da yüksek olan arap sabunu kullanılabilir. Arap sabunu (sıvı sabunda olabilir) tensid özelliği dolayısıyla, gaitadaki katı artıkları bir arada tutan yağ tabakasını, su ile emulge ederek ayırıyor ve böylelikle "çorbayı" ;) akışgan hale getiriyor ! Bunun size yeterli olacağını tecrübelerimle temin edebilirim. Yatlarda sırf bu amaç hedeflenirse zaten karavan gibi hareketli bu cins araçlarda başka önlem gereksiz.

Koku sorunu özellikle ısıya da bağlı olarak ikinci günden sonra karakter değiştiriyor. Bunda kapalı hacımlarda aerop bakterilerin oksijeni metabolize edip bitirmesi ve devamında bu keskin kokunun üreticisi anaerop bakterilerin sahneye çıkması var.
Tuvalet kimyasalı olarak evde kullanılan mavi tabletler yine tecrübelerime binaen (ağustos da Bodrum'da Şok'dan aldığım tabletlerle birkaç kere denedim) yetersiz kalıyor.
Bunların içinde (büyük bir ihtimalle) limon tuzu ve potasyum permanganat var, Asidin kokuyu alması, potasyum permanganatın yükseltgen özelliği dolayısıyla bakterileri azaltabilmesi düşünülsede sonuçta çeşitli dozlarda bile malesef yetersizler.
Üstelik asitin masseratörlü sistemde metal ve lastik aksama oldukça zarar verdiği de biliniyor .

Bu noktada karavan kimyasallarını pahalı bulan herkese tavsiyem, halk dilinde 'Karaboya, Saçıkara, Saçıkıvrız, Şıbılık' olarak da bilinen oldukça hesaplı, "demir 2 sülfat" .
Demir 2 sülfat, çok kullanılan bir gübre olduğu için çevreye uyumlu. Yün boyamasında, çim ve kiremitlerdeki yosunlara karşı ve peynir yapımında da kullanılan bu maddenin bizce en önemli özelliği, ağırlıklı olarak arıtma işlemlerinde kullanılması !

Bazı tanınmış karavan kimyasallarını kullananların da boşaltım esnasında gördükleri kahverengi ve gri karışım renkli akışgan sıvı bu maddenin içindeki okside olmuş demir yüzünden. Mavi tabletlerde de olduğu gibi leke yapmasından kaçınmak lazım.

Sanırım porselen yüzeyi dolayısıyla aldığınız ev klozetini, siyah su deponuzu, çokça olan panellerinizin ürettiği enerjinin boşa gitmemesi için taşıdığınız akülerinizi ve yola tam teçhizatlı 4 aile ferdiyle çıkacağınızı düşündükçe, sizlere "kantarsız" iyi yolculuklar dilerim. :D

Not. Köpeğinizi bilerek saymadım. Umarım birşey tutmuyordur afacan ?

camper'ınızı güzel günlerde kullanmanız dileğiyle. sonucu merakla bekliyorum. ben banyoyu ne ile kaplayacaksınız ve su izolasyonunu nasıl yapacaksınız özellikle onu bekliyorum. sayenizde bilgimi artırıyorum. birazda cesaret buldum mu, emekliliği beklemeyeceğim inşallah. iyi çalışmalar

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Sadece akıcılık hedeflenirse, çözüm olarak çevre uyumu da yüksek olan arap sabunu kullanılabilir. Arap sabunu (sıvı sabunda olabilir) tensid özelliği dolayısıyla, gaitadaki katı artıkları bir arada tutan yağ tabakasını, su ile emulge ederek ayırıyor ve böylelikle "çorbayı" ;) akışgan hale getiriyor ! Bunun size yeterli olacağını tecrübelerimle temin edebilirim. Yatlarda sırf bu amaç hedeflenirse zaten karavan gibi hareketli bu cins araçlarda başka önlem gereksiz.

Bu noktada karavan kimyasallarını pahalı bulan herkese tavsiyem, halk dilinde 'Karaboya, Saçıkara, Saçıkıvrız, Şıbılık' olarak da bilinen oldukça hesaplı, "demir 2 sülfat" .
Demir 2 sülfat, çok kullanılan bir gübre olduğu için çevreye uyumlu. Yün boyamasında, çim ve kiremitlerdeki yosunlara karşı ve peynir yapımında da kullanılan bu maddenin bizce en önemli özelliği, ağırlıklı olarak arıtma işlemlerinde kullanılması !

Bazı tanınmış karavan kimyasallarını kullananların da boşaltım esnasında gördükleri kahverengi ve gri karışım renkli akışgan sıvı bu maddenin içindeki okside olmuş demir yüzünden. Mavi tabletlerde de olduğu gibi leke yapmasından kaçınmak lazım.

Her zamanki gibi süper faydalı bilgiler. Teşekkürler.

Bunların kullanım miktarları için de bilgi verir misiniz?

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Emin dolu ve güvenle yaptığınız çalışmalarınızı ilgi ile izliyorum, kolay gelsin.

Masseratör sanırım bildiğiniz üzere; özellikle ABD de yemek artıklarının kanalizasyon yolu ile boşaltılmasını sağlamak için mutfak lavabolarında ya da avrupada kiler tuvaletlerinde daha yukarı kotda kalan kanallara gaita akımının kolaylaştırılması için kullanılmakta.
Yat tuvaletlerinde ise bu iki ödevi, tuvaletin üzerine alması isteniyor.

Koku sorunu özellikle ısıya da bağlı olarak ikinci günden sonra karakter değiştiriyor. Bunda kapalı hacımlarda aerop bakterilerin oksijeni metabolize edip bitirmesi ve devamında bu keskin kokunun üreticisi anaerop bakterilerin sahneye çıkması var.
Tuvalet kimyasalı olarak evde kullanılan mavi tabletler yine tecrübelerime binaen (ağustos da Bodrum'da Şok'dan aldığım tabletlerle birkaç kere denedim) yetersiz kalıyor.
Bunların içinde (büyük bir ihtimalle) limon tuzu ve potasyum permanganat var, Asidin kokuyu alması, potasyum permanganatın yükseltgen özelliği dolayısıyla bakterileri azaltabilmesi düşünülsede sonuçta çeşitli dozlarda bile malesef yetersizler.
Üstelik asitin masseratörlü sistemde metal ve lastik aksama oldukça zarar verdiği de biliniyor .

Sanırım porselen yüzeyi dolayısıyla aldığınız ev klozetini, siyah su deponuzu, çokça olan panellerinizin ürettiği enerjinin boşa gitmemesi için taşıdığınız akülerinizi ve yola tam teçhizatlı 4 aile ferdiyle çıkacağınızı düşündükçe, sizlere "kantarsız" iyi yolculuklar dilerim. :D

Not. Köpeğinizi bilerek saymadım. Umarım birşey tutmuyordur afacan ?

Selamlar ve öncelikle teşekkürler.

Kantar konusu hiç düşünmediğim bir konu ama bildiğim kadarıyla 15m3 bir aracın yaklaşık 1500 kg yük kapasitesi var. Yolcuları 4x90 = 360 kg hadi dörtyüz düşünürsek diger ekipmanların bir tonu geçeceğini sanman. yanılmıyorumdur inşallah. Fındık 15 kg sadece :smiley: zaten araç durdumu kendini dışarıya atıyor. Ağırlığa etkisi olacağını sanmam :smiley:

Arap sabununu sanırım depo için söylediniz. Yani atıkları direkt depoya gönderip orda arap sabunu marifetiyle sıvılaştırmak değil mi? Maceratörü zaten temin ettiğim için her halükarda takacağım ama böyle bir öneriyi göz ardı etmek yanlış olur. Ben de oran konusunda bilgi rica edeceğim.

Mademki bu kadar etkili karaboya kesinlikle kullanacağım. Ama nereye? rezervuara mı? yoksa yine depoya mı? ve ne oranda. Bilgi verirseniz sevinirim.

Ev tipi tuvaleti kesinlikle seramik yüzeyi için ve kullanım rahatlığı için tercih ettim. uçaklarda ki tuvaletler bile itici gelir bana. Huy. yapacak bir şey yok.

Teşekkürler.

ufuk1234' Alıntı:
camper'ınızı güzel günlerde kullanmanız dileğiyle. sonucu merakla bekliyorum. ben banyoyu ne ile kaplayacaksınız ve su izolasyonunu nasıl yapacaksınız özellikle onu bekliyorum. sayenizde bilgimi artırıyorum. birazda cesaret buldum mu, emekliliği beklemeyeceğim inşallah. iyi çalışmalar

Teşekkürler Sayın ufuk1234.

Daha öncede belirttiğim gibi banyoda mineflo kaplama kullandım. Birazdan resimlerini ve detaylarını paylaşacağım. İlginiz için teşekkürler.

Cesaret için başka neye ihtiyacınız var? Eciş bücüs belki ama ben bile yapıyorum işte. Siz neden yapamayasınız?

Bekir bey & İhsan bey, kaset başına ~1 yemek kaşığı. Isı ve miktar değişgenleri göz önüne alınmalı. Dolum sadece kasetin içine ve leke tehlikesi yüzünden, etrafa saçmadan yapılmalı. Sıvı sabun yada deterjan da kasete veya depoya konulabildiği gibi, benim yaptığım gibi reservuarada konulabilir. Hanım 1 € ya gömme banyolar için çam kokulu ve yeşil renkli 1 litrelik bir vücut şampuanı almış, bu sene 4,5 ayda zor bitirebildik.

Bekir bey, artık bizim emekliler kulübüne kaydınızı yapabilir miyiz ?

Bu fırsatla parçalayıcı için bir ilave İhsan bey.
Yabancı forumlarda, bilhassa geceleri sesinden oldukça rahatsız olunduğu yazılıyor.

Bugün dün gece çok lafı geçtiği için banyoya geçmeye karar verdim. Zaten mineflosunu almıştım ama malesef yanlış almışım. Çünkü benim aldığım ürün 3mm kalınlıkta dolayısı ile köşelerden 90 derece dönemiyor. Bu şekilde banyosunu kaplayacak arkadaşlar lütfen dikkat etsin ve ince kaplama alsın yoksa benim gibi keserek yapıştırmak zorunda kalırsınız.

Üç parça halinde kapladığım mineflodan sonra iş klozeti yerleştirmeye geldi. Malum ev tipi ve 60 cm lik klozet kullanmak istiyorum. Ama 100 cm enindeki banyonun 60 cm ini klozete verince geriye 40 cm gibi bir duş alma alanı kalıyordu. İmkansız değil ama kullanımda zorluk çıkarabilirdi.

Onun içinde sitedeki tabirle bir zihni-sinir projeside ben yaptım. Duvarda klozetin geçebileceği bir delik açarak işe başladım.

20141013 135555

Ve duvara tam dayalı tip klozetin rezervuar kısmını depo kısmına monte ettim. Böyleliklle 13-14 cm alan kazandım. Yani duş alınan kısmın uzunluğu 40 cm den 53-54 cm lere çıktı ki inanılmaz rahatladı banyonun içi.

20141013 144005

Son olarakta klozeti zemine montajladık. Lavabo için minik bir dolapçık yapıp onunda üzerini mineflo ile kapladık. Kalan boşlukları güzelce silikonladıktan sonra duş teknesini yerleştirdik. Beklediğimden daha ferah bir banyo oldu. Banyo ölçüleri konusunda bence içi net 80x100 olmalı en az. 10 cm çok şey farkettiriyor.

20141013 185004

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Bekir ve İhsan bey, kaset başına ~1 yemek kaşığı. Isı ve miktar değişgenleri göz önüne alınmalı. Dolum sadece kasetin içine ve leke tehlikesi yüzünden, etrafa saçmadan yapılmalı. Sıvı sabun yada deterjan da kasete veya depoya konuluyor.

Bu fırsatla massaratör için bir ilave İhsan bey.
Yabancı forumlarda, bilhassa geceleri sesinden oldukça rahatsız oldunduğu söyleniyor.

Tekrar çok teşekkürler bu faydalı bilgiler için.

Ses konusunu dert etmiyorum çok çünkü gece hiç kimse büyük abdest için klozeti kullanmayacak (hastalık halleri dışında). Bence tuvalet ve duş kullanımında en uygun yöntem sabahları önce wc sonra duş. Bu şekilde gündüz olur olmadık yerde tuvalete gitmeniz gerekmiyor ya da geceleri kimseyi rahatsız etmiyorsunuz :smiley:

İhsan bey kolay gelsin paylaşımlarınız için teşekkürler, umarım dilediğiniz gibi olur karavanınız. Sizi ilgiyle takip edeceğim. Bende ilk defa bu yıl kendim yaptım ( 10,5 m.küp Ford Transit ) şimdi büyütüp 15 veya 17 m.küp bir araç yapmak istiyorum. Benim eksik veya hatalı işlerim çok oldu, zamanım kısıtlı olduğundan dolayı çok acele ettim. 6 günde tamamladım. Sayenizde başka bilgilerde öğreniyoruz (Mesut bey teşekkürler Demir 2 sülfat ve Arap sabunu çok yararlı bilgiler ). Dolap ve mobilyalarda suntalam mı kullandınız kalınlık kaç mm ?

Firkat' Alıntı:
İhsan bey kolay gelsin paylaşımlarınız için teşekkürler, umarım dilediğiniz gibi olur karavanınız. Sizi ilgiyle takip edeceğim. Bende ilk defa bu yıl kendim yaptım ( 10,5 m.küp Ford Transit ) şimdi büyütüp 15 veya 17 m.küp bir araç yapmak istiyorum. Benim eksik veya hatalı işlerim çok oldu, zamanım kısıtlı olduğundan dolayı çok acele ettim. 6 günde tamamladım. Sayenizde başka bilgilerde öğreniyoruz (Mesut bey teşekkürler Demir 2 sülfat ve Arap sabunu çok yararlı bilgiler ). Dolap ve mobilyalarda suntalam mı kullandınız kalınlık kaç mm ?

Selamlar Mehmet Bey çok teşekkür ederim. Yaptığım herşey esasında bu sitede yazılmış edilmiş uygulanmış şeyler. Ben benden öncekileri taklit ediyorum sadece. (tuvalet farklı oldu sadece bil miyorum benim gibi yapan var mı?)

Ama 6 günde karavan? valla harika. Yapım öyküsünü okumak isterdim ufak tefek kusurlar önemli değil bence. Tamir olur düzeltilir. Sizi gerçekten tebrik ederim.

Ben ahşap olarak sadece kontra kullandım. Şöyle ki;

Duvar ve tavanları kaplamak için 6 mm kavak kontra,
Zemini kaplamak için 10 mm su kontrası (bir şey dökülürse şişmesin diye)
Banyo duvarları için 15 mm su kontrası (malum her yer su)
Diper tüm duvar ve mobilyalarda ise 15 mm kavak kontra kullandım.

Hatta mutfak tezgahını bile kontradan kesif üzerini mineflo ile kapladım.

Kavak kontranın tek avantajı hafif olması. Su kontrası neredeyse suntalam kadar ağır.

Kavak kontrasının dezavantajları ise;

Bel veren bir malzeme. Güzel istiflemek gerekiyor yoksa olduğu yerde bile eğiliyor.
Vidalarken önce matkapla vida atacağınız yeri delmeniz gerekiyor yoksa vida kontrayı patlatıyor.
Taşırken dikkatli olmanız lazım, kenarını yere vurduğunuzda kontrayı oluşturan tabakalar kolayca ayrılıyor.

Eğer yeniden bir karavan yapacak olsan kavak kontra yerine masif balsa kullanırdım herhalde. m3 fiyatlarını bilmiyorum ama çok pahalı olacağını sanmam. Kavak kontradan daha kolay bir malzeme olduğu kesin.

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Bekir bey & İhsan bey, kaset başına ~1 yemek kaşığı. Isı ve miktar değişgenleri göz önüne alınmalı. Dolum sadece kasetin içine ve leke tehlikesi yüzünden, etrafa saçmadan yapılmalı. Sıvı sabun yada deterjan da kasete veya depoya konulabildiği gibi, benim yaptığım gibi reservuarada konulabilir. Hanım 1 € ya gömme banyolar için çam kokulu ve yeşil renkli 1 litrelik bir vücut şampuanı almış, bu sene 4,5 ayda zor bitirebildik.

Bilgiler için teşekkürler. Emekliler kulübü üyeliği için bir kaç ayım kaldı.

İhsan Bey, aracınız hayırlı olsun. Elinize sağlık. Kısa sürede bitirip, hayırlı ve güzel geziler yapmınız dileğiyle.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,623
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR