Karavanda Elektrik İhtiyacını Güneş Paneliyle Karşılamak?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan buralpdi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 828
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 295,590
Ynt: Karavanda Elektrik İhtiyacını Güneş Paneliyle Karşılamak?

syn Rfn26 arkadaşım kısaca kabaca bir hesapla size yardımcı olmaya çalışacağım
Buzdolabın günlük 1300w + tv 600w + rceiver 70w + ampuller 15w*5=75w*4=300w + hidrofor 1/2 saat 300w= 2570w
toplam elektrik ihtiyacın kabaca bir hesapla 2570w (220 ah )
inverter ihtiyacın 1500w veya en fazla 2000w bir sinüs
panel ihtiyacında en az 600w
sistemini 12v üzerine kurarsan avantajı daha sonra sistemi büyütmek istediğinde 1 akü 1 panel gibi birer ilave ile büyütebilirsin
sistemini 24 volt kurarsan 2 akü 2 panel olarak büyütebilirsin
Ayrıca bir husus Atiladi arkadaşımızın bahsettiği gibi 24v sistemler bu konuda daha rahat çalışırlar ikinci el satışları da sıfırlarıda biraz zor müşteri bulur sebebide bu inverteri kullanmak isteyenin
Her zaman 24v bulamayacağı ve akü alırken 2 adet panel alırkende 2 adet almak zorunda olması.

Etiketler

inverterci' Alıntı:
syn Rfn26 arkadaşım kısaca kabaca bir hesapla size yardımcı olmaya çalışacağım
Buzdolabın günlük 1300w + tv 600w + rceiver 70w + ampuller 15w*5=75w*4=300w + hidrofor 1/2 saat 300w= 2570w
toplam elektrik ihtiyacın kabaca bir hesapla 2570w (220 ah )
inverter ihtiyacın 1500w veya en fazla 2000w bir sinüs
panel ihtiyacında en az 600w
sistemini 12v üzerine kurarsan avantajı daha sonra sistemi büyütmek istediğinde 1 akü 1 panel gibi birer ilave ile büyütebilirsin
sistemini 24 volt kurarsan 2 akü 2 panel olarak büyütebilirsin
Ayrıca bir husus Atiladi arkadaşımızın bahsettiği gibi 24v sistemler bu konuda daha rahat çalışırlar ikinci el satışları da sıfırlarıda biraz zor müşteri bulur sebebide bu inverteri kullanmak isteyenin
Her zaman 24v bulamayacağı ve akü alırken 2 adet panel alırkende 2 adet almak zorunda olması.

Syn inverterci arkadaşım, elimdeki şarj regülatörü 40A olduğu için max 5 panel bağlayabiliyorum. 1akü+1 panel şeklinde ilave edememekteyim. Ama sistemi 24V olarak kurarsam aynı şarj regülatörüne 10 panele kadar ilave etme imkanım olacaktır. sistemi 12V kurduğumda 220Ah tüketimim, Sistemi 24V kurduğumuzda ise tüketimim 110Ah olamıcakmıdır? Yanlışım varsa düzeltiniz lütfen! Şu durumda 135W 6ad panel, 40A 1Ad şarj regülatörü, 135Ah 4 Ad akü ve 24V 3000W 1Ad tam sinüs invertör ile bu cihazları rahatlıkla çalıştırabilirmiyim?

abi sorma yaaa. her kafadan bir ses çıkıyor bende ne yapacağımı bilemez hale geldim. yardımcı olursanız bu işten bi çıkayım.

rfn26 pofiline bakılırsa gizli tanık gibisin, kendinden detaylı olarak bahsedermisin seni biraz tanıyalım...

Bende İddaa oynamak istiyorum ama bir türlü anlayamıyorum, onun için sayısal loto oynuyorum...

Evet Rfn26 arkadaşım tek yapman gereken 24 v inverter alman 135ah * 4 adet akü 135w * 6ad panel 40ah regüle yeterli
sana yapılan açıklamaları iyi incelersen yaklaşık aynı sonuç çıkıyor fakat sen biraz kararsız kalıyorsun
Her kafadan bir ses çıkmasıda çok normal çünki sen soruyorsun insanlar yardımcı olmaya çalışıyor sen bu yapılanları böyle değerlendirirsen
hiç hoş bir karşılık olmaz sanırım (her kafadan bir ses çıkıyor demen)

Özürdilerim yanlış anlaşıldım sanırım. Ben site içindeki arkadaşlardan bahsetmemiştim (bahsettim kişilerden biri iş arkadaşım, diğeri bahçe komşumdu.) TEKRAR ÖZÜR DİLERİM TÜM ARKADAŞLARDAN.

Herkese merhaba,Bu konuya biraz bilgide ben ekleyeyim.
Araçlarda bulunan aküler bildiğimiz gibi kurşun asit akülerdir.Kurşun asit akülerin yüksek akımla şarj olmasının ne gibi sakıncaları vardır.
Akü kimyasalı sülfürik asit ve saf su dan oluşur.Akü şarjı sırasında negatif ve pozitif plakalar arasında elektron hareketi oluşur.Boşalırken pozitif plakadan negatif plakaya yapışır dolarken de negatif plakadan pozitif plakaya yapışır.Bu hareket sırasında ısı açığa çıkar.Eğer verilen değerler üzerinde şarj akımı verirsek oluşan ısıyla saf su buharlaşmaya başlar ve hidrojen gazı da açığa çıkar.Hidrojen bildiğiniz gibi yanıcı bir gazdır.Bu hidrojen çok olarak açığa çıkarsa ve yeteri kadar havalandırılmamış yerde duran akülerde belli noktada yığılıp kalabilir.Buda ortamda bulunan oksijen sayesinde en ufak bir kıvılcımla patlamaya sebep olabilir.Bu yüzdendir ki aküler ideal olan toplam akü kapasitesinin % 10 u akımla şarj edilmesi en doğru yoldur.Yüksek akımla şarj edilen akülerde buharlaşmanın fazla olacağından belli bir zaman sonra su eksilecektir.Ve eğer plakalar üzerinde bu kimyasal olmasa kurşun plakaların yüzeylerinde bir çeşit korozyon oluşacaktır.Bu korozyonda bu negatif ve pozitif elektron iyonların plakalar üzerine yapışmasına engel olacaktır ve aküler belli bir zamandan sonra piyasada şarj almıyor diye tabir edilen durum oluşacaktır.Bu noktaya gelen akülerin de tekrar çalışır hale getirilmeleri çok zordur ve halk dilinde Akü müz öldü denilen durum oluşacaktır.
Herkese saygılar
Bülent
Sorularınız için telefonum 0532 745 61 75

Görüntü İşleme Otomasyonları
Günes Enerjisi Sistemleri
Havuz Otomasyonları
Mühendislik Proje Hizmetleri
Scada Otomasyonları
Sera Otomasyon Sistemleri
Web Tasarım Hizmetleri
BUBBLESWALL
Güneş Enerjili Çanta( Taşınabilir Güç Kaynağı )

Saturday, March 06, 2010

Ana Sayfa

Faaliyet Alanı

Referanslar

Hakkımızda

Mühendislik-Teknoloji

İletişim

Faaliyet AlanıGünes Enerjisi Sistemleri Güneş Enerjili Çanta( Taşınabilir Güç Kaynağı ) Login Register

Güneş Enerjisi ile Şarj Olan,Taşınabilir 12v-220v Güç Kaynağı Çanta

Ürün içeriğinde 17Ah’lik standart akü,20W’lık 3adet güneş paneli,600W’lık 12V-220V inverter ve 10W’lık power ledli aydınlatma armatürü bulunmaktadır.17Ah’lik akü tercih edilmesinin nedeni çanta içinde fazla yer kaplamaması ve taşıma kolaylığıdır.

17Ah’lik standart akü ile kullanım süreleri aşağıda belirtilmiştir.

10W Power Ledli Aydınlatma Armatürü (Sadece ledler çalışırken 15 saat kesintisiz güç)
50W 12 volt Buzdolabı (Sadece buzdolabı çalışırken 6 saat kesintisiz güç)
60W 12 vol TV (Sadece TV çalışırken 4 saat kesintisiz güç)
30W 12 volt Fan (Sadece fanr çalışırken 8 saat kesintisiz güç)
20W DVD-VCD (Sadece DVD-VCD çalışırken 10 saat kesintisiz güç)

Ancak kullanıcılar isteğe bağlı olarak ürünün şarj ünitesini araç aküsüne yada yanlarında götürecekleri 70Ah’lik yedek araç aküsüne bağlayarak daha uzun süre şarj ve kullanım imkanı sağlayabilirler.

70Ah’lik standart akü ile kullanım süreleri aşağıda belirtilmiştir.

10W Power Ledli Aydınlatma Armatürü (Sadece ledler çalışırken 70 saat kesintisiz güç)
50W 12 volt Buzdolabı (Sadece buzdolabı çalışırken 18 saat kesintisiz güç)
60W 12 vol TV (Sadece TV çalışırken 11 saat kesintisiz güç)
30W 12 volt Fan (Sadece fanr çalışırken 18 saat kesintisiz güç)
20W DVD-VCD (Sadece DVD-VCD çalışırken 24 saat kesintisiz güç)

Güneş Enerjisi ile Şarj Olan,Taşınabilir 12v-220v Güç Kaynağı Çanta

Güneş Enerjili Çanta( Taşınabilir Güç Kaynağı )
Copyright 2009 by MHM Teknoloji Terms Of Use | Privacy Statement

Merhaba arkadaşlar,ararken böyle bir şey buldum.
Görüşlerinizi bekliyorum.Beş altı saat buz dolabı yada bilgisayar kullanmaya yeterli olurmu.

Hasan bey benim karavanımda 2 panel var 80 lik 10 amp. 140 amp aküm var .verdiğiniz bilgilerle kapasite artırmak nasıl olur çantanın faydası olurmu...

Aydem bey,
Ben konunun acemisi olduğmdan görüş almaya çalışıyorum.
Sanırım konuyu bilen arkadaşlar ikimizede yardımcı olurlar.

hasan bey güneş enerjili çanta yazısı size ait değilmi yanlışmı anladım...

yanlış anladım herhalde teşekkürler

yukarda yazılmış ve ben anlayamamışsam özür dilerim ama 1 metrekare güneş paneli bir aküyü kaç saatte doldurur? ne kadara malolur?

1m2 yaklaşık 100w panel demektir 100w panel uygun şartlarda saatte 6ah şarj üretir ve akünüzün kaç ah olduğuna bağlı olarak 60ah bir aküyü 10 saatte doldurur teknik olarak böyle
fakat pratikte biraz farklılıklar olacaktır.
www.evrenelektronik.net

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,489
Kayıtlı Üye Sayımız
172,145
Kaydolan Son Üyemiz
compozer

SON KONULAR

Geri