Karavanda Elektrik İhtiyacını Güneş Paneliyle Karşılamak?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan buralpdi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 828
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 302,520
Ynt: Karavanda Elektrik İhtiyacını Güneş Paneliyle Karşılamak?

Hürriyet'ten alıntıdır.
http://www.hurriyet.com.tr/dunya/13245808.asp?gid=229

Cavid Sezen
**********************************************************************************************************

Şeytanın aklına bile gelmez

hurriyet.com.tr 19 Aralık 2009

[attachment=1]

Afrika'da güneş enerjisi ile çalışan buzdolabı taşıyan develer, seyyar klinik görevinde kullanılmaya başlandı.

Doğu Afrika ülkesi Kenya’daki develer son zamanlarda çok ilginç bir aksesuar taşımaya başladı. Sırtlarına yerleştirilen güneş panelli buzdolapları içinde medikal malzeme taşıyan develer, dünyanın ilk çevre dostu seyyar klinikleri haline dönüştüler.

Fikrin sahibi yetkililer, medikal hizmetin çok yetersiz olduğu Kenya ve Etiyopya’da insanların ihtiyacı olduğu ilaçları ucuz, çevre dostu ve güvenilir bir yoldan sağlamak adına bu projeyi üretti.

Son 10 senedir göçebe toplumlar en ıssız ve ulaşımın zor olduğu bölgelere ihtiyaçları olan ilaçları deve sırtında taşıyorlardı. Zor arazilerde ulaşım kolaylığı ve tasarruf sağlayan özellikleriyle dikkat çeken develer, yetkililerin aklına gelen parlak fikir ile seyyar klinik hizmeti görmeye başladılar.

9479297

Etiketler

böyle bir ürün var arkadaşlar işe yararmı

http://www.sahibinden.com/solar_12v_battery_charger-55WQQaXQQ19102823WQQpXQQdisplayitem

gücü 5 watt mış. minik bir aküyü (avuç içine sığanlardan) doldurabilir. Amaca bağlı işinize yarayabilir yani.

Sayın ferfecir hoşgeldiniz. Taşekkür ederiz bilginiz için.
gücü 5 watt mış. minik bir aküyü (avuç içine sığanlardan) doldurabilir. Amaca bağlı işinize yarayabilir yani.
100 a 12v akü şarzı için (tam güneş altında veya gölgede ) kaç watt güce ihtiyaç var?

Tam boşalmış 100 A 12 V bir aküyü doldurabilmek için 1200 watt güce ihtiyacınız olur.

5watt lık paneller tam randımanlı çalıştığı zaman 5 watt enerji üretir demek. Güneş paneli hesaplarken yazın sabah ve akşam vakitlerinide toplayarak maksimum 6 saat tam randıman alınacağı hesaplanmıştır. bu da 6 saat x 5 watt = 30 watt güç/ gün eder. 1200/30 = 40 gün eder. Yani 5 watlık bir panelle 100 A akünüzü 40 günde şarj edebilirsiniz. Bu geçen zamanda kayıpları da göz önünde bulundurmak lazım :smiley:

buradan çıkarak 100 Alik bir aküyü
50 watlık ==> 4 günde
80 watlık ==> 2,5 günde
130 watlık ==> 1,5 günde
160 watlık ==> 1,25 günde
200 watlık ==> 1 günde
teorik olarak şarj eder.

Amaç güneş paneli alıp aküyü şarj etmekse; 5W çok küçük bir değer. Dediğiniz gibi ancak küçük bir aküyü doldurur. Kabaca en fazla 0.4A şarj akımı üretir. Bu da 5 saatte 2Ah şarj yapar. 4Ah 'lik bir ışıldak aküsünün yarısını doldurur. 5W'lık bir paneli de en fazla 50TL fiyattan alırsınız.
Amacınız aracınızdaki akünün kendiliğinden boşalmasını önlemekse, görece küçük bir paneli de doğrudan bağlayabilirsiniz. Akünün kapasitesinin %3'ü kadar bir akımı aküye sürekli vermenizde bir sakınca yoktur. 100Ah bir akü için 40W'a kadar bir paneli araya regülatör koymadan sadece bir diyotla bağlayabilirsiniz. 40W'lik bir panel 5h güneş aldığında 16Ah şarj üretebilir. Bu hesaplar yaklaşıktır ama kabaca fikir verir. Daha büyük güçler için araya regülatör kullanmalısınız. Bir karavan için herhalde en fazla 2 adet 80W panel konabilir. Bu da saatte 13A üretir ki 5 saatte 60Ah üretir.
Bir karavanda tavanda 4 adet 80W panel için yer varsa günlük 120Ah üretebileceğiniz anlamı çıkar ki bu da bir karavanın bütün ihtiyacını karşılar. Tabii ki güneş görmesi şartıyla. ;)
Bu arada araç tavanında yer alan paneller güneşe yönelik olamadığından daima açılı olarak güneş alacağından açıya göre elde edeceği güç de düşecektir. Bunun yanısıra alacağınız akım da panelin max güç noktasına göre alınabilecek akımdır. Yani 80W bir panel 12V'da yaklaşık olarak 60W üretebilir o da güneşi dik açıyla almak şartıyla.!
80W'lık panelin boyutu üreticiye göre değişmekle birlikte 120x55cm boyutundadır. Ducato tarzı bir karavanda 2 tane yanyana veya enlemesine sırayla konabilir. Alkovanlı bir araçta 3 panel rahatlıkla yanyana yerleştirilebilir. Aracınızın tavan boyutuna göre düşünebilirsiniz. Panellerin Watt başına fiyatı değişken olmakla birlikte 80W bir panelde yaklaşık 350$ panel fiyatı ortaya çıkmaktadır.

yani 50w yeter gibi haftaiçi doldurur haftasonu kullanırız

Değerli bilgiler çin teşekkür ederiz. Fiyatlar gittikçe düşecek gibi duruyor. Bu yaz olmasa bile seneye 500-1000 tl ye karavanın ihtiyacını karşılayacağımız solar güç kaynağı alacağız gibime geliyor.
yani 50w yeter gibi haftaiçi doldurur haftasonu kullanırız
Levent, Arac 1-2 saat hareket halinde olduğunda zaten tüm aküleri dolduracak. 1 günden fazla hareketsiz konaklamalarda akü boşalınca bu sisteme ihtiyacımız olacak diye düşünüyorum.

Ben karavan için değilde yayladaki evimi aydınlatmak için 10w bir panel almak istiyorum aydınlatmayı ledler ile yapacağım

http://www.sahibinden.com/10_watt_solarr_gunes_pili_gunesten_aku_sarj-32WQQaXQQ15661287WQQpXQQdisplayitem?keyword=şarj

panel 80 tl bunun için birde şarj devresi 25tl

Bir sorum olacak

Araştırmalarım sonu bir akünün kapasitesi ne kadar ise onun %10 ile şarj etmek akünün ömrünü biraz daha uzatırmış
mesela 60 amper bir aküyü 6 amperle şarj edersek daha uzun ömürlü olurmuş bu ne kadar doğrudur?

emre_ozk' Alıntı:
Araştırmalarım sonu bir akünün kapasitesi ne kadar ise onun %10 ile şarj etmek akünün ömrünü biraz daha uzatırmış
mesela 60 amper bir aküyü 6 amperle şarj edersek daha uzun ömürlü olurmuş bu ne kadar doğrudur?

Tam bilmediğim bir konu. Ama şöyle bir örnek verebilirim. Benim otomobilin orjinalinde 60 Ah lik aküsü ve 120 Ah lik şarj dinomosu var. Akü tamamen boşaldığında 1 saat arabayla gezince akünün tam şarj olduğunu ( ölçmedim ama) hissediyorum. Arabamın ilk orjinal aküsü 5 yıl idare etti. Dediğiniz doğru olsaydı bu akü daha önce bozulurdu.

emre_ozk' Alıntı:
Ben karavan için değilde yayladaki evimi aydınlatmak için 10w bir panel almak istiyorum aydınlatmayı ledler ile yapacağım

http://www.sahibinden.com/10_watt_solarr_gunes_pili_gunesten_aku_sarj-32WQQaXQQ15661287WQQpXQQdisplayitem?keyword=şarj

panel 80 tl bunun için birde şarj devresi 25tl

Bir sorum olacak

Öncelikle bu konuda çok yetkili bir kişi değilim belirteyim. Ama bildiğim kadarıyla cevap vereyim.
Genelde pillerin önerilen şarj akımı kapasitelerinin %10 udur. Gelişen teknoloji ve bazı pillerde uygulanan farklı kalite standartları ile bu oran artırılabilmekte, piller çabuk şarj olabilir ve yüksek akımla boşalabilir hale getirilmektedir.
Akülerde bir starter tip bir de stasyoner tip olduğunu hatırlayacak olursak, starter tip aküler daha çok akımla daha çabuk şarj olup daha çok akım vererek daha çabuk boşalabilirler. Fakat stasyoner tip aküler yüksek akımla şarj olup yüksek akımla boşalmaya uygun değildir.
Hakan Abi'nin verdiği örnek de irdelendiğinde haksız olmadığını söyleyebiliriz. Fakat arabalarda şöyle bir fark var. Arabalardaki aküler 7/24 esasına göre çalışmıyor, yani günün 4 saati şarj / deşarj olarak aktif haldeyken geri kalan 20 saat aktif değiller. Oysaki sabit bir noktada 7 gün - 24 saat sürekli şarj / deşarj gören bir akü şüphesiz daha çok yıpranır. Ya da şöyle diyelim, iki örnek birbiriyle kıyaslanması için iyi örnekler değildir.
Her üretici akünün üzerine ideal şarj akımını belirtir. Genelde burada iki değer verilir, ya da grafik olarak belirtilir.

Bir de şarj olayının "akıllı" boyutu var ki, tamamen şarj ünitesiyle akü arasındaki koordinasyona dayanıyor.
Örneğin neredeyse boş bir aküyü ilk önce yüksek akımla şarj eder, daha sonra nominal kapasiteye yaklaştıkça şarj akımını düşürür. Eğer aküde fazlasıyla ısınma olursa şarjı keser ya da düşürür. Aküyü doldurduğundaysa çok düşük bir akımla (sanıyorum geri besleme akımı deniyordu) aküyü şarjda tutar. Bu teknoloji akünün ömrünü en uzun koruyan teknoloji olduğunu tahmin ediyorum.
Araçlarımızda da buna benzer bir teknoloji olsa gerek. 60 A'lik bir aküyü 90 A'lik bir şarj dinamosunun sürekli tam güçle şarj ettiğini sanmam.

İlan No: #19263873 546 Euro

İlan Tarihi 07 Aralık 2009
Tipi Güneş Panelleri
Kimden Mağazadan
Durumu Sıfır

Kullanıcı BilgileriAd Savas
Soyad Bozdemir
Telefon (Cep) +90-555-2065235

Üyelik Başlangıcı 13 Mayıs 2009
Mesaj Gönder

AçıklamaHedefimiz sizlere kaliteli ürün ve hizmet sunmaktır. Panellerimiz üretim sürecinden once ve sonra kotrol edilir ve güneş panellerimize 5 yıl mekanik olarak, 25 yıl %80 verimle çalışma garantisi verilmektedir.
Ürün gamımızı 200Wp, 210Wp, 220Wp ve 230Wp fotovoltaik güneş panelleri oluşturmaktadır.
Not: Ürün hakkında teknik spektleri proje departmanımızdan isteyiniz
Temsilcisi olduğumuz firma Data Tsp Üretimini İzmir İl sınırları içinde yapmaktadır.
Panellerin özelliği hava kapalıyken dahi maximum seviyede enerji üretebiliyo olmasıdır.
ortalama bir ev için 4 adet kullanılması yeterlidir.
solar bir sistemden enerji elde etmenin en garanti yöntemi güneş modülleriyle sağlanır. Malümdür ki aydınlık en belirgin bir gerçektir ve güneş mutlaka doğacaktır.
Hücreler Alman Qcell dir
Avrupa TUV belgeli
Enec 25 yıll Performans Garanti standardı
5 yıl mekanik ürün garantisi

Arkadaşlar bu panel bana cazip geldi.
Sizlerin bilgisiyle neyi atladım anlamak istedim.
Saygılar

Yusuf abi affınıza sığınarak tam linki veriyorum sizin linkte yanlışlık var sanırım.

http://www.sahibinden.com/210_watt_yerli_uretim_gunes_paneli-31WQQaXQQ19263873WQQpXQQdisplayitem

Please waitImage not availableEnlarge

New 30 Amp Solar Panel Controller Regulator 480 Watt

Item condition: New

Ended: Dec 06, 200911:14:49 PST

Quantity: 10 available
Please enter a quantity of $quantity$ or less
Please enter a quantity of 1

Price: US $54.95

Shipping: $9.95Standard Flat Rate Shipping ServiceSee more services See discounts | See all details
Estimated delivery time varies

Returns: 7 day money back, buyer pays return shipping | Read details

Coverage: Pay with and your full purchase price is covered | See terms

Bu da Ebaydan
cazip geldi
aynı ürün
157+KDV Euro

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR