Karavanda Elektrik İhtiyacını Güneş Paneliyle Karşılamak?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan buralpdi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 828
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 298,186
Ynt: Karavanda Elektrik İhtiyacını Güneş Paneliyle Karşılamak?

inverterler elektrik çıkış dalga boyuna göre ikiye ayrılır, Sinüs inverter ve Modifiye sinüs inverter..Sinüs inverterde dalga yay gibidir, yüke bindiği zaman yay daralır ama tepe noktalarında kırılmaz oval dönüşü korur..Modifiye sinüs(kare dalga) inverterlerde ise dalga kare olarak görünür, yüke bindiği zaman tepe noktası kırılır, birbirine yapışma izlenimi verir ve inverter otomatik olarak ak kendini korumaya alır akımı keser...
Şimdi dönelim karavana, buzdolabına taktığımız inverterin gücü ile buzdolabının kalkış sırasında çekeceği enerji arasında bir ilişki var, buzdolabı kalkışda 900 watt gibi bir pik değerle kalkış yapar..
1000 watt bir modifiye sinüs inverter kullanıyorsak, kalkış sırasında dalga yük konumundaki görüntüye gelecek ve kısadevre yapmış gibi kendini korumaya alacak yani buzdolabının lambası yanacak ama çalışmayacak.
1000watt Sinüs inverterde ise kalkış dremajını karşılamak için yay sıkışacak ama kırılmayacak, sonuç buzdolabı çalışacak....
Modifiye sinüs inverter kullanmak gerekdiği zaman inverterin watt'ı çekilecek enerjiden % 50 fazla olursa inverterin kalitesinide göz önünde bulundurursak yüke bindiğinde dalga kırılacak ama yapışma yapmayacak ve dolap çalışacak. modifiye sinüs demek sinüs dalgayı taklt eden demek, bazı düşük watt'lı modifiye sinüs inverterde dolabı çalıştırabilir, buda modifiye kalitesinden kaynaklanır, tabiki çin malı kullanılacaksa gereken enerjiden %50 büyük inverter almakda fayda var...

Solar panellerde, ikiye ayrılır Mono kristal ve poli kristal diye..Mono kristal panelin enerji verimi, poli kristalden daha yüksekdir , fakat poli kristal paneller mono kristallere göre güneş ışınlarını daha dar açılardanda alma kabiliyeti yüksekdir...Dünyada en çok mono kristal panel kullanılır, örneğin cam kule bir gökdelenin tüm camlarını panelle kaplamayı düşünürseniz tercih poli kristal olmalı, ama karavanın küçük çatısında kullanılacaksa mono kristal olmalı...

Sns

Etiketler

Sayın Dinçer,
Ders notu gibi güzel açıklamalarınız için teşekkür ederim.
İnvertörde ve panellerde lider marka vardır eminim.
Selamlar

Enerji Kongresi Sergi Alani için giris karti
Sevgili temiz enerji dostlari,

Gelen yogun talep üzerine yönetim ile görüsme gerçeklestirildi.

Sergi Alani için bedelsiz giris imkani saglandi.

www.enerji2009.org

Sadece sergi alanini ziyaret etme amaçli olarak,

Serbest SERGI GIRIS KARTI ihtiyaci bulunan arkadaslarin,

Ad / Soyad – Firma – Açik Adres – Sabit Telefon bilgilerini,

E-POSTA ile tarafimiza bildirmesi durumunda,

sergi giris kartlarini kendilerine bedelsiz ulastirma imkanimiz mevcuttur.

Not :

-Yönetim geregi ögle yemeklerinden faydalanamazlar ve toplanti salonlarina giremezler.

-Yogunluk nedeniyle sadece e-posta basvurulari karsilanabilecektir.

Anlayisiniz için tesekkür ederiz.

Saygilarimizla,

Norm Enerji Sistemleri Ltd.

solar@normenerji.com.tr

www.solar-santral.com

yaybek' Alıntı:
Hakan abi aslında benimde aklıma geldi acaba ne kadar verim alınabilir bu yolla,bir fotoda görmüştüm çanta şeklinde güneş paneli istendiğinde açılı olarak koyup gerekli enerjiyi elde edebilirsiniz
Niye verim alınmasın ki? Güneş enerjisi sistemleri hızla gelişiyor. 2005 yılından bir fotoğraf veriyorum. Üniversitelerin güneş enerjisiyle hareket eden araçları var. Bunlar deneysel olarak yapılıyor. Karavanda tavanı güneş paneli için ayarlayabilirseniz rahatlıkla enerji takviyesi de sağlanabilir.
[attachment=1]

Gunes Araba

insel' Alıntı:
Karavan vakitsizlikten binilmeye binilmeye akuleri sifirlamis. (bir iki sey acik kalmis o ayri) Bugun ayaga kaldirmaya cabalayacagim. Ayrica gelecek hafta icin tum sartlari zorluyorum. Basaracagimi saniyorum.

İnsel Bey'in bir başka başlık altında yazdığı yoruma konu dağılmaması için buradan cevap veriyorum.

İnsel Bey ucuz bir 40 W lık güneş paneli alıp aracına taksanız böyle bir sorunla karşılaşmazsınız.

Uzun süre kullanıılmayan yaşam aküleri için bir alternatif de ;
http://eltesanmobil.com/discat_012.html MOBITRONIC AKÜ TAZELEYİCİ 12 V
olabilir. Kullanmadım ama kış dönemi için düşünüyorum.
Oğuz

Bugun karavani gezdirip akuleri doldurduk. Yeni taktirdigim tv nin bilmemnesi acik kalmis. O bitirmis. Ayrica aku anahtarlarini da nasil olsa bitmiyor akuler diye kapatmamistim. Neyse hersey yolunda bizim vosvoscularla gunluk bir kamp yaptik Umraniye ormanlarinda. Yagmur cok bastirdi ama yine de cok keyifliydik.

Karavancı arkadaşlar,motokaravanımda güneş enerjiisnden elektrik elde ediyorum .2 panelden 140 amperlik akü doluyor.birgün zor yetiyor ayrıca kapalı havalarda jenaratör lazım.ikinci aküyü taksam belki ihtiyacı karşılayacak ama hesaplatmak lazım...biraz masraflı olsada daha bağımsız gezebiliyorsunuz.sağlık dileklerimle

Gunes enerjisini elektrige donusturebilmek kadar guzel birsey olamaz. Fakat kurulum maliyetini dusununce akan sular duruyor.
2 bin lirayi gozden cikarmak lazim. :smiley:

aydem' Alıntı:
Karavancı arkadaşlar,motokaravanımda güneş enerjiisnden elektrik elde ediyorum .2 panelden 140 amperlik akü doluyor.birgün zor yetiyor ayrıca kapalı havalarda jenaratör lazım.ikinci aküyü taksam belki ihtiyacı karşılayacak ama hesaplatmak lazım...biraz masraflı olsada daha bağımsız gezebiliyorsunuz.sağlık dileklerimle

Sn. Aydem ; konu ile ilgili ayrıntıları verirseniz size yardımcı olmaya çalışırım.

Ayrıca kampkaravanda paylaşdığım bir bilgiyi okumanızı tavsiye ederim ;

http://www.kampkaravan.org/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2094

Bilginize

Saygılar

yeni üye olduğumdan biraz geçte olsa konuyu bir kez daha gündeme taşımak istiyorum.Karavanda güneş paneli yaşam akülerini şarj etmek için kullanıldığında verimli olacaktır. şöyleki;220V büro tipi buzdolabını çalıştırabilmek için dolabın modeline göre ilk demeraj akımını karşılayacak güçte (en az 1000W) sinüs invertör(12v=220v),12V 120A akü ve bu aküyü şarj edebilmek için güneş paneli ,aydınlatma için led ampuller kullanıldığında bu dışardan desteksiz 48 saat yeter kanaatindeyim.benim kurmayı düşündüğüm sistem bu eksik bölümleri tamamlayacak bilgiye ihtiyac var.

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi ne yazık ki henüz oldukça pahalı.

Günümüzde güneş panellerinin panel hücreleri uzakdoğu ve avrupa yapımı olarak üretililiyor. Ülkemizde ise birkaç kuruluş bu hücrelerden panel üretmeye başladılar. Kullanımın artmasıyla fiyatları da doğal olarak aşağıya doğru inecektir. Şimdilerde watt başına maliyet 3-5€ mertebesinde. Bu durum panel büyüklüğü ve miktarı ve kalitesiyle değişiklik gösterebiliyor.

Karavanda kullanım için tavan panellerle kaplanabilir veya 50-100W'lık görece küçük panellerle yaşam aküsüne destek olunabilir.
Burada teorik olarak dikkat edilmesi gereken; araç kullanılmadığı, aylarca bekleme durumunda akünün tamamen dolup gerilimin kontrolsüz olarak aşırı yükselmesi nedeniyle bozulmasını önlemek için bir sınırlayıcıya gereksinim olduğudur.

Bu durum uzun süreler, mesela kış boyu yatan karavanın aküsünün, yavaş yavaş kendi kendine veya açık unutulan bir cihazın çektiği akım sonucu boşalarak bozulmasının önüne geçecektir. Ben güneş enerjisi şimdilik istemiyorum diyen arkadaşlar ise ayda bir gün karavana dışarıdan elekrik vererek bunu telafi edebilirler.

Merhaba Sn Şirin ;

Size sistemin pahalı olduğu konusunda katılıyorum.
Önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde , malum sebeplerden dolayı fiyatlarda normalleşmenin gerçekleşeceni umut ediyoruz.

"Burada teorik olarak dikkat edilmesi gereken; araç kullanılmadığı, aylarca bekleme durumunda akünün tamamen dolup gerilimin kontrolsüz olarak aşırı yükselmesi nedeniyle bozulmasını önlemek için bir sınırlayıcıya gereksinim olduğudur."

Bu konunun çözümü için , bu sistemler için üretilen , steca şarj regülkatörlerini öneriyoruz.
Aküleri aşırı akımlara karşı koruyor , aküler dolduğundada şarjı kesiyor.
Şarj regülatörünün farklı modellerinde farklı özelikler mevcut.

Ülkemizin coğrafi konumu bu işler için bulunmaz nitelikde.
Umarız kısa sürede enerji verimliliği yasası ile teşvik sistemine geçiş yapar , enerjide dışa bağımlılık konusunda bir nebzede olsa güneş ve rüzgarımızdan istifade ederiz.

orion' Alıntı:
Erke dönergeci olayının hurafe olduğunu savunanlar var, fakat gerçek olduğunu düşünüyorum. Çok yakında tarla sulamak için pancar motor yerine yada jeneratörler yerine tamamı mıknatıs ve rulmanlardan oluşan ve sadece ilk haraketin verilmesine ihtiyacı olan motorlar göreceğiz. Bu teknolojiyi ilk önce sabote edecek olanlar petrol şirketleri ve dünyayı petrole bağımlı hale getiren ülkeler olacaktır sanıyorum. Böylelikle yıllardır basbas bağırdığımız suyla çalışan, hidrojenle çalışan, güneş paneliyle çalışan ve son olarak da BOR'la çalışan araçlar trafiğe çıkamadan tarih olacağa benziyor.
İşte aşağıdaki linkte Antalya'dan bir amcam yapmış:
http://www.sahibinden.com/kati_ve_sivi_yakita_son-27WQQaXQQ14080353WQQpXQQdisplayitem

Tıpkı Avrupa ve Amerika'da renkli TV teknolojisi çıktığında Türkiye'de siyah beyaz TVlerin satışına başlanması gibi şu an yaşadığımız durum da çok tanıdık geliyor bana. Çok mu paranoyak düşünüyorum bilmiyorum ama. Dünya'nın önde gelen ülkelerinde artık yalayıp yutulmuş teknolojiler bizim ülkemize daha yeni geliyor. Şimdi Avrupa'da klasik bilinen rüzgar gülleri kuşları katlettiği ve çok sesli çalıştığı için dikey türbine sahip olanları tercih ediliyormuş. Danimarka ve civar ülkelerde yıllardır denizdeki dalgalardan elektrik üretilirken ülkemizde Sakarya'da sadece deneme amaçlı bir santral daha yeni kuruldu. Bu iki teknoloji sanki son yılların süper teknolojileri imiş gibi yansıtılıyor. Hele bir de nükleer teknoloji var ki ona hiç girmeyeceğim zaten :smiley:

Bacak kadar çocukken hayal ettiğim şeylerin daha yeni yeni pratik anlamda uygulanıyor olması bazen şaşırtıyor beni :smiley: Egemen güçler petrolü kontrol altına aldı, bazı politikalar gereği hidrojenli yada farklı teknolojili araçlar çok çok geç trafiğe çıkıyor. Fakat bu magnet motordan enerji üretiminin önüne geçmek o kadar kolay olmayacak zira youtube'dan da izlediğimiz kadarıyla eli alet tutan her kişinin arka bahçesinde yapabileceği bir teknoloji aslında.

Amma da dolmuşum ha.. :smiley:
Sayın Volkan
Verdiğiniz link iptal olmuş.(Veya dediğiniz gibi , silinmiş!).Bu konuda bilginiz var mı, nasıl bir sistemdi?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR