Dacia Duster Yakıt Tüketim Tecrübeleri (Fuel Consumption)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TTamer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 355
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 133,183
Ynt: Dacia Duster Yakıt Tüketim Tecrübeleri (Fuel Consumption)

Turbo dizel araçların kontak kapatma süresi ile forumda çok farklı öneriler var. Bazı arkadaşlar 10 saniye derken, forumda başka yerde uzman olduğunu söyleyen arkadaş 1 dakika ile 10 dakika arasıdır diyor. Hele uzun yoldan sonra uzun beklemek lazım diyorlar. Satıcı MAİS de ise aldığım zaman, yok öyle birşey, benzinli gibi kapatıp inin demişlerdi. Ama en iyisi makul bir süre beklemekte yarar var sanırım, zira turbo sistemi resimlerle anlatan sayfada beklemek turbonun yağlanmaya devam etmesi için gerekli deniyor.
Turbo timer iyi bir çözüm, Serkanefe yaptırırsa deneyimlerini paylaşırız.

Etiketler

Daha öncede belirttiğim gibi tam sentetik motor yağı kullanımı şartıyla maksimum 1 dakika bekleme turbo için yeterli olmaktadır.2007 model citroen c5 235.000 km. boyunca kullanıldı ve hiçbir sıkıntı çıkarmadan satıldı.(1.6 dizel motorlu olan.)

Kış şartlarında Bir uzun yol tecrübesi de ben ekleyeyim, arabada bir mm lik boş yer kalmayacak şekilde ortalama 150 kiloluk eşya yükü ve 3 kişi ile zonguldak-ankara-konya-manavgat-alanya'ya gidildi, konya civarında aşırı sis ve 10 metrelik görüş mesafesi nedeniyle 35 km civarı yol çok düşük süratle seyredildi. akseki'de 2 metre civarı kar ve sürgün nedeniyle 4x4 lock olarak seyredildi. Ertesi gün alanya'da eşyalar ve yolcular indirildi ve antalya-ısparta-afyon-kütahya-bilecik- sakarya-düzce-ereğli üzerinden zonguldağa dönüldü. Isparta'da başlayan yoğun kar yağışı bilecik civarına kadar devam etti ve 4x4 auto, aşırı kar tutan kesimlerde 4x4 lock modunda kullanıldı.
tek çizgilik yakıt göstergesi dönüşte aynen korundu ve ortalama 435 TL yakıt kullanıldı. yapılan kilometre 1719 kilometre.
Yakıt ortalaması 0.253 TL civarlarında ki büyük bölümü kış şartlarında, yarısı ağır yüklü ve kalanı agresif kullanımda bir sürüş olduğu düşünülürse bence oldukça makul bir tüketim diyorum. Fikir vermesi açısından Alanya-ereğli arasındaki seyir 08.00-20.00 arasında 12 saatte tamamlandı, ıspartada 45 dk, afyonda 1.5 saat ve kütahyada 30 dk mola verildi. 3 saatlik bölümü yoğun tipide seyir olarak geçti. yinede seyir süresi 856 km lik yol için kış şartlarında 9.5 saat olarak çok iyiydi.
yol bilgisayarı 6.3 lt ortalama sarfiyat gösterdi, hemen hemen tutuyor birbirlerini sayılar. araba 6500 km civarlarına ulaştı bu skorla.
Selamlar...

Ankara-İstanbul Seyahatimde 3 yetişkin 1 çocuk +bagaj ile Ankaradan 100 TL lik mazot aldığımda Tüketimi vs. sıfırladım. Çevre yolunda 4.7 olan tüketim Çamlıdere-Kızılcahamam yokuşlarında 5.1 lere çıktı ardından 4.3 düşen tüketim Adapazarına kadar devam etti. İzmitte 4.4 olan tüketim İstanbul Maltepede otoparka girene kadar devam etti. Hızım genelde 110-120 arası yokuş çıkışlarda 90, düzde ise 100 km civarındaydı. Ayrıca hiç 4. vites kullanmadım. Chiptuning sonrası şehir iççinde tüketimim 5.1lere zaten düşmüştü ama uzun yolda bu kadar düşeceğini tahmin etmemiştim. Resimlerden takip edebilirsiniz saat itibariyle yakıt tüketiminin durumu.

i5475316_foto-raf0206-jpg

i5475317_foto-raf0208-jpg

i5475318_foto-raf0209-jpg

i5475319_foto-raf0211-jpg

i5475320_foto-raf0212-jpg

i5475321_foto-raf0219-jpg

i5475322_foto-raf0223-jpg

i5475323_foto-raf0224-jpg

i5475324_foto-raf0226-jpg

i5475372_foto-raf0227-jpg

i5475373_foto-raf0228-jpg

i5475374_foto-raf0229-jpg

Bu değerleri chiptuning sonrası mı elde ettiniz? Çünkü ben bu ve buna yakın değerleri 4x2 1.5 dci 85'lik aracımla aynı hızlarda olmak koşuluyla yakalayabiliyorum. Bu durumda chiptuningin gerekliliği sorgulanması gerekir bence?

Hassey' Alıntı:
Bu değerleri chiptuning sonrası mı elde ettiniz? Çünkü ben bu ve buna yakın değerleri 4x2 1.5 dci 85'lik aracımla aynı hızlarda olmak koşuluyla yakalayabiliyorum. Bu durumda chiptuningin gerekliliği sorgulanması gerekir bence?

Ben chiptuning öncesi uzun yolda 4.6ya kadar düşürebilmiştim ama 100ü geçmemiştim. Bu kez yer yer 120-130a kadar çıktığım oldu. Ayrıca performans olarak arada çok fark var. Hız 55-60 tayken gazı kapatıp 5. viteste kesintisiz bi hızlanma var. Önceden böyle bişey yoktu.
Şehir içi 5.8lerde olan tüketimim 5.1lere kadar düştü. Ayrıca ben uzun yolda boş araçla (yüksüz) 4.0 yakalayabileceğimi düşünüyorum.

Aynı koşullar derken tamamen sizin dediğniz gibi çoğunluk hızım 110-120 arası ar ara 130-140 araçta 2 kişi ve tam dolu bagaj için konuşuyorum. Benim tamamen ekonomi amaçlı yaptığım yazın Alanya-Side-Manavgat-Antalya-alanya güzergahında %80 şehir dışı-%20 şehir içi, toplamda 2 kişi olmak üzere maksimum 100 km hızı geçmemek koşuluyla 80 km/h hız ağırlıklla 3.6 lt/100 km.yi yakaladım.

Hassey' Alıntı:
Aynı koşullar derken tamamen sizin dediğniz gibi çoğunluk hızım 110-120 arası ar ara 130-140 araçta 2 kişi ve tam dolu bagaj için konuşuyorum. Benim tamamen ekonomi amaçlı yaptığım yazın Alanya-Side-Manavgat-Antalya-alanya güzergahında %80 şehir dışı-%20 şehir içi, toplamda 2 kişi olmak üzere maksimum 100 km hızı geçmemek koşuluyla 80 km/h hız ağırlıklla 3.6 lt/100 km.yi yakaladım.
youngsun' Alıntı:
Ben chiptuning öncesi uzun yolda 4.6ya kadar düşürebilmiştim ama 100ü geçmemiştim. Bu kez yer yer 120-130a kadar çıktığım oldu. Ayrıca performans olarak arada çok fark var. Hız 55-60 tayken gazı kapatıp 5. viteste kesintisiz bi hızlanma var. Önceden böyle bişey yoktu.
Şehir içi 5.8lerde olan tüketimim 5.1lere kadar düştü. Ayrıca ben uzun yolda boş araçla (yüksüz) 4.0 yakalayabileceğimi düşünüyorum.
Hocam bu değerler şaka gibi 4 lt 3,6 lt falan. Sabah evden çıktığımda sıfırladım. 8,1 lt/ 100 kmyle 55 km geldim. Yolda Eskişehir yolu - Anadolu bulvarı, çevre yolu, Havalanı yolu ve Çankırı yolu. Anlayacağınız trafik hiç yok sadece Anadolu bulvarında 3 dakika kadar takıldık hepsi bu. Hava da sitede gördüğüm kadarıyla - 6 idi.

Hassey' Alıntı:

3.6 mı ???
Bahsettiğiniz yolu bilmiyorum ama iniş mi bu yol? Eğer düz bir yolsa bu değer süpermiş. Ben aracımın 4. lı değerlerini görünce aracıma daha da ısındım. Şahsen rüzgar direnci 0.42 olan aracın (tavan barsız) uzun yolda bu değerleri yakalayacağını tahmin etmiyordum. Maaşallah diyelim

basrail' Alıntı:
4x4 110 luk kullanan arkadaşlar!...

Araç6. vites 1750 devirdeyken hızı kaç km/h oluyor?

Merhaba
4x4 110 bg muğla sürekli kullanım, istanbul arası gidiş geliş için ideal bir seçimmi ?
4x2 85 bg ile arasında çok fark varmı ?uzun yolda bagaj dolu 3-4 yolcu için bu motor yeterlimidir?
açıkçası hangi modeli alayım duster kullanıcıları bu konuda bana yardımcı olabilirmi ?
Hangisini almak daha mantıklı vede ekonomik vede sağlam olur 10 yıl kadar bir kullanım süresini düşünürsek ?
İyi seyirler ..

10 yıl kullancaksan, imkanın varsa fullünu al... 110ps.4x4. uygundur... ilerde özellikler değişirse de bari 4x4 ve 110.ps. dersin.... bnede de aynısı var ve motor gayet yeterli.... ;) sıfır olup, ılk başta 15 lt yaktı şimdi 8.5.lt.de rodaj km kapsamında daha 500.km... 3.5.000. den sona daha düşer gibi.... :smiley: (nıssan arma-alt kromaj panjur tadılatı tarafından uygulamadır, aslı az farklı:smiley:

05022012264

Ben de uzun süredir takipteyim. 4x4 110 bg aracı olan arkadaşlar aile olarak binenler özellikle ortalama tüketimlerini yazarlarsa benim için temel bir veri olur.

kobra9215' Alıntı:
Ben de uzun süredir takipteyim. 4x4 110 bg aracı olan arkadaşlar aile olarak binenler özellikle ortalama tüketimlerini yazarlarsa benim için temel bir veri olur.

Aracım 110 bg 4x4 full, 4x4 ve auto modda 2 çekişli hiç geçmeden genelde 4x4 olarak kullanıldı çünki çok kar ve buz vardı yollarda, 600 kg yükle 1 kişi ile aydından istanbula geldi. 7.1 yakıt tüketimi görmüş, şehir içinde ortalama 7.4 görürsünüz, 7'ye kadar da indirebilirsiniz şehir dışı 5.8 - 6.0 lt 100-110 km hızlarda kesin görürsünüz ki bu şehir dışı değerlerini genelde yazın klima açık ve 4 kişi + yük ile görüyorum.

kobra9215' Alıntı:

Serkanefenin verdiği değerler net ve doğrudur. Defalarca tarafımdan ölçülmüş ve aynı değerlere ulaşılmıştır.

Başka forumlara girip yeni bilgi edineceğim diye hiç enerji harcama, en doğru değerler bu değerler. (Hatta İspanyol üyemize de sorduk "sizin orda ne yakıyor" diye, o da ş.içi 100/7 lt dedi. ;D Orda da aynıymış. :mad: :mad: )

olguncandan bey, benim 90 bg. şehiriçi fena yakıyor. 100km/7.6 litre..kış mı böyle yaptı bilmiyorum artık.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,625
Kayıtlı Üye Sayımız
172,271
Kaydolan Son Üyemiz
flfl112

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR