Dacia Duster Yakıt Tüketim Tecrübeleri (Fuel Consumption)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TTamer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 355
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 131,536
Ynt: Dacia Duster Yakıt Tüketim Tecrübeleri (Fuel Consumption)

Araç : Duster 4x2 Ambiance (85bg)
Durum : Araç henüz rodaj süresinde (2.000km de)
Yakıt : Petrol Ofisi eurodiesel (hep aynı pompadan alınmaktadır)
Güzergah : sadece şehir içi, sabah işe gidiş (6kkm) akşam eve dönüş 6km, toplam 12km
Sürekli şehiriçi kullanım, ortalama trafik. 125 tl yakıt ile 500 km yol yapıyorum, km=25kr tekabul ediyor, 100 km de 6.46 litre tüketim çıkıyor
Kış mevsimi, aracın henüz rodaj sürecinde olması ve sürekli şehiriçi kullanımı dikkate alındığında bana değerler normal geliyor,
sanırım 10.000 km yi geçtikten sonra yakıt tüketimi daha da düşecektir diye düşünüyorum.

Yorumlarınızı bekliyorum

Etiketler

Selam orhancengiz,

Değerleri 4x2 kullanan arkadaşlar yourmlasa daha iyi olur da, ben derim ki, opet yerine total veya shell dene bakalım, ne olacak? Bir de değerleri o zaman görelim.

olguncandan' Alıntı:
Selam orhancengiz,

Değerleri 4x2 kullanan arkadaşlar yourmlasa daha iyi olur da, ben derim ki, opet yerine total veya shell dene bakalım, ne olacak? Bir de değerleri o zaman görelim.

Selamlar,
yahu ben Petrol Ofisi yazacağıma Opet yazmışım ne alakay sa??
yakıt Petrol Ofisinden alınmaktadır, ilk mesajı da düzelttim...
:smiley:

Bu arada shell i bilmem ama total benim aldığım istasyondanmıdır bilemiyorum, rezalet sonuçlar vermişti önceki aracımda (2004 clio smybol 1.5dci) ondan beridir total in önünden geçerken bile uzak şeride geçip oradan devam ediyorum :smiley:

orhancengizk' Alıntı:
Araç : Duster 4x2 Ambiance (85bg)
Durum : Araç henüz rodaj süresinde (2.000km de)
Yakıt : Petrol Ofisi eurodiesel (hep aynı pompadan alınmaktadır)
Güzergah : sadece şehir içi, sabah işe gidiş (6kkm) akşam eve dönüş 6km, toplam 12km
Sürekli şehiriçi kullanım, ortalama trafik. 125 tl yakıt ile 500 km yol yapıyorum, km=25kr tekabul ediyor, 100 km de 6.46 litre tüketim çıkıyor
Kış mevsimi, aracın henüz rodaj sürecinde olması ve sürekli şehiriçi kullanımı dikkate alındığında bana değerler normal geliyor,
sanırım 10.000 km yi geçtikten sonra yakıt tüketimi daha da düşecektir diye düşünüyorum.

Yorumlarınızı bekliyorum

12 sayfada 4x2 85bg yakıt bilgisini bugün verdim .Orayı inceliyip kıyaslamayı yapabilirisniz.
Araç sadece shell eurodizel alıyorum.

Baylar, yol bilgisayarındaki değerleri değil depoya gireni (tabii çıkanı) yazmanızı öneririm.

dacia nature' Alıntı:
12 sayfada 4x2 85bg yakıt bilgisini bugün verdim .Orayı inceliyip kıyaslamayı yapabilirisniz.
Araç sadece shell eurodizel alıyorum.

dacia nature' Alıntı:
4X2 85bg 3000km şehir içi trafikte 2000-2500 devir arası bilgisayar 5.4-5.8 arası gösteriyor..

4x2 85bg Duster katolok değerleri şehiriçi 5.7-şehirdışı 4.9-ortalama 5.1

iyi seyirler,

Değerleniz gayet iyi görünüyor, yalnız ben ölçümü bilgisayar ile değil (benim araç ambiance, dolayısı ile yol bilgisayarı yok)
yakıt aldığımda küçük kilometre sayacını sıfırlayarak test ediyorum, ki bu yöntem bana daha sağlıklı olur gibime geliyor (yakıt lambası yanar yanmaz petrolden 125 tl yakıt alıyorum ve km yi sıfırlıyorum), eğer siz her yakıt aldığınızda küçük kilometreyi sıfırlamıyorsanız, aracınız genel ortalamayı dikkate alacaktır ve bu ortalamada uzun yol varsa değerler düşecektir.

orhancengizk' Alıntı:
Değerleniz gayet iyi görünüyor, yalnız ben ölçümü bilgisayar ile değil (benim araç ambiance, dolayısı ile yol bilgisayarı yok)
yakıt aldığımda küçük kilometre sayacını sıfırlayarak test ediyorum, ki bu yöntem bana daha sağlıklı olur gibime geliyor (yakıt lambası yanar yanmaz petrolden 125 tl yakıt alıyorum ve km yi sıfırlıyorum), eğer siz her yakıt aldığınızda küçük kilometreyi sıfırlamıyorsanız, aracınız genel ortalamayı dikkate alacaktır ve bu ortalamada uzun yol varsa değerler düşecektir.

Sizin yöntemde doğru sonuçlar çıkıyor.

Tabii Tabii her Diesel aldığımda Sıfırlıyorum.uzun yolda 4.9 gördüm..Ama 90Km 100Km arası 2500 devirlerde seyir halinde ..

Burada marka reklamı yapacak değiliz ama ben petrol istasyonu ürünleri ile olan tecrübeleri merak ediyorum. Ben aracı aldığımdan beri PO eurdizel ve aynı istasyondan alıyorum. Birtek uzun yolda aynı markanın merkezi istasyonlarından almaya özen gösteriyorum, bir sorun çıkmadı.

farklı marka ile olan tecrübeleri merak ediyorum.Özellikle olumsuz tecrübesi olan arkadaşlar varsa sevinirim,haberimiz olsun.

mimar_ankara' Alıntı:
Burada marka reklamı yapacak değiliz ama ben petrol istasyonu ürünleri ile olan tecrübeleri merak ediyorum. Ben aracı aldığımdan beri PO eurdizel ve aynı istasyondan alıyorum. Birtek uzun yolda aynı markanın merkezi istasyonlarından almaya özen gösteriyorum, bir sorun çıkmadı.

farklı marka ile olan tecrübeleri merak ediyorum.Özellikle olumsuz tecrübesi olan arkadaşlar varsa sevinirim,haberimiz olsun.
Yaklaşık son 3 depodur istanbul şehir içi 46 lt mazotla, hep aynı güzargah olmak koşuluyla, OPET ve FULL ile 870-880 km, PO ile 900 km yol yapıyorum. Zaten yol bilgisayarı da 4,9 ile 5.2 arasında değişiyo, ben hesapladığımda da 5.1 çıkıyo.Daha önceleri (ilk 4000 km ce chiptuning öncesi) 5.8 falan çıkıyodu.

Forumda diğer markaları da takip ediyorum. LR defender için farklı motor tipleri için yakış sohbetleri var. 100 km de 20-24 litre benzinden, 14-16 litre motorinden bahsediliyor. Halimize şükredelim.

KAR KAPLANI' Alıntı:
Arkadaşlar iki katına çıkar derken, arazide devamlı çamur ve kar üzerinde gitme esnasını kast ettim, bunun içinde aracın gömülmesi,

kendini kurtarmak için yaptığı patenajlar falan dahil, yoksa az bozuk zeminde 4 çekerde gitmekle yakıt iki katına çıkmaz.
+1 haklısınız

Dacia Duster'in km sayacı doğru gösteriyor mu ? Kontrol ettiniz mi?
Yanlış anlaşılmasın, mizah olayı değil.
Bir çok marka aracın km sayacı gerçeğinden (GPS-Navigasyon cihazları ile yapılan ölçümler) %5-7 civarı fazla gösteriyor.
Dolayısıyla yakıt tüketimi hesaplarken de hata yapılıyor.
Örneğin bahsettiğim sayacı fazla ölçülen araçlarla 100 km gidildiğinde gerçek gidilen km 93-94 olduğundan 7 lt/100 km yaktğı hesaplanan araç aslında 7.5 lt yakıyor.

youngson kardeşim, sizin arabanın yakışı harika. 4x2 85 bg dci için şehir içi 900 km inanılmaz az yakıyor. Benim 4x4 90 bg dci, tam depo 45-47 litre mazotla ben uzun yol 2w ile 800 ancak yapıyorum, 5.6 lt/100km gibi. Şehir içi ise bu kış aylarında aşırı arttı. Tam depo ile ancak 500 km yapıyor. 8 litrelere yaklaştı.
Sizin bu kadar az yakmanızda chiptuning çok etkili oldu sanırım. Benim araç 10000de de böyle giderse, chiptuninge başvurmam gerekecek gibi.

tolfine' Alıntı:
Bir çok marka aracın km sayacı gerçeğinden (GPS-Navigasyon cihazları ile yapılan ölçümler) %5-7 civarı fazla gösteriyor.
Örneğin bahsettiğim sayacı fazla ölçülen araçlarla 100 km gidildiğinde gerçek gidilen km 93-94 olduğundan 7 lt/100 km yaktğı hesaplanan araç aslında 7.5 lt yakıyor.
Eskiden Veteriner nickli Abdullah Bey vardı onu tanıyor musunuz? Navigasyonu araçta yol bilgisayarı olarak kullanmak gibi fikirleri vardı da ondan sordum. Sizinle o arkadaş çoğu yönden ortak sayılırsınız.

tolfine' Alıntı:

kesinlikle haklısınız, aracın km saatinde 100 km/saat hzı gösterirken, navigasyon 93-94 km/saat hız gösteriyor,
bu konu da benim aklıma takılan soru da şu: aracım normalde 100 km gittiğini söylerken ve sayacı da buna göre ayarlarken aslında 93 km yol gidiyor, düşünsenize aracınızın km si 100,000 e geldiğinde, aslında 93,000 km yol yapmış olacak gerçekte...
ayrıca yol bilgisayarı olan araçlarda da dediğiniz gibi %5-7 oranında hatalı hesaplıyor demektir.

Acaba şu km düğmesine basılı tutarak kontağı açıp aracın km saatini kalibre ettirsek bu sorun düzelir mi? bilgisi olan varmı?

km göstergesiyle gerçek katedilen km farklıysa, ya gösterge arızalı yada jant-lastık ebadı uygun değil demektir... ayrıca gösterge-gidilen hızlar da farklıdır... ;) tur/çap okuma farkından dolayı gösterge.km az gidilen.km çoksa jant buyuk demektir...hız da noksan gösterirse radara düşme durumu olur... ;D .. çözüm, eşitleme için jant ebat değişcek, azsa jant 16 değil 17.inç olmalı... çoksa 16 değil 15 olmalı, gibi... ??? .. dimi yani... yaa neler çıktı ortaya km gösterge yakıt derken... 8) ;) .. başka sorun tespit çözüm önerileri bekleriz... ??? işin sonu e=mc2.einstein quantum fizik teorilerine kadar gitmez umarım... işler karışırsa European Cern Lab.dan hatta Hotbird-Hıspesat-vs.den yardım isteriz... ;D :p

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,519
Kayıtlı Üye Sayımız
172,177
Kaydolan Son Üyemiz
cengoboy

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR