Dacia Duster Yakıt Tüketim Tecrübeleri (Fuel Consumption)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TTamer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 355
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 133,183
Ynt: Dacia Duster Yakıt Tüketim Tecrübeleri (Fuel Consumption)

kobra9215' Alıntı:
;D ::smiley: :eek: ;D ;D 26 kuruş ortalama diyebilirmiyiz

Valla muhterem, ben km'ye kuruş bazında ne yakıyor hesaplamadım. Çarp, böl, çıkar, topla vs; eğer 26 kuruş çıkmışsa, öyledir.

Azizim mimar, kış girdi gireli ölçmedim ama, galiba biraz fark ettiriyor. Eksilen dilimler ve katedilen km'ye bakıyorum, oradan bu sonuca varıyorum.

Bu 7.6 da çok değil arkadaş yav; benzinciler çatır çatır çatlayacak.... ;D

Etiketler

duster 4x4.1.5.dci. için, rodaj sonrası kaç km de yakıt ciddi düşme başlıyor... benım dustr 38.krş.ort. yakıyor... bana çok yakanmı geldi yosam... ;)

Yine de halimize şükredelim..)) Bir arkadaşın BMW sedanı var..işe gidip geliyor..şehir içi 100km/12 litre süper benzin yakıyormuş..

SERKANEFE' Alıntı:
Aracım 110 bg 4x4 full, 4x4 ve auto modda 2 çekişli hiç geçmeden genelde 4x4 olarak kullanıldı çünki çok kar ve buz vardı yollarda, 600 kg yükle 1 kişi ile aydından istanbula geldi. 7.1 yakıt tüketimi görmüş, şehir içinde ortalama 7.4 görürsünüz, 7'ye kadar da indirebilirsiniz şehir dışı 5.8 - 6.0 lt 100-110 km hızlarda kesin görürsünüz ki bu şehir dışı değerlerini genelde yazın klima açık ve 4 kişi + yük ile görüyorum.
offffffffff ben şehir içinde 8.2 görüyorum 7 ler hayal gibi şimdilikçünkü 43oo kmde şu an araç

JUNİOR' Alıntı:
offffffffff ben şehir içinde 8.2 görüyorum 7 ler hayal gibi şimdilikçünkü 43oo kmde şu an araç

cunyör, galiba bilgisayar verisinden yola çıkıyorsun...

İstersen "depoya giren, enjektörden geçen, pistonda yakılan"dan yola çıkarak hesap et. Bu yol bilgisayarı denen alet bende % 15 civarında fazla ölçüyord(du). Ben ölçümleri, depoyu tam doldurarak yapıyorum.

olguncandan' Alıntı:
cunyör, galiba bilgisayar verisinden yola çıkıyorsun...

İstersen "depoya giren, enjektörden geçen, pistonda yakılan"dan yola çıkarak hesap et. Bu yol bilgisayarı denen alet bende % 15 civarında fazla ölçüyord(du). Ben ölçümleri, depoyu tam doldurarak yapıyorum.
olguncandan 100 % doğru. Geçen hafta depoyu doldurdum taşana kadar (Tabanca atana kadar değil), bilgisayarı sıfırladım : Bugün alana kadar 46,4 lt mazot harcamışım gösteriyordu. Ancak pompa yine taşana kadar doldurduğunda ancak 43,95 lt aldı. Sonucta benzinlikteki pompa fazla verip az yazmayacağından; Dusterların bilgisayarı harcadığından fazlasını harcamış olarak gösteriyor.

onun kalibrasyonu yapılması lazım bendede bi dengesizlik var. tamam aracı pek insan gibi kullandığım söylenemez ama 8.2 leri hele hele off road'ta 9.3 leri gösteriyor okadarda değil yani. aldığım mazotu yaptığım kilometreye vurunca 7.3 gibi rakam çıkıyor ortalama

Arkadaşlar aracın gösterdiği değerler aldanmayın. En iyi ölçüm aracın deposunu gözünüzle görecek yere kadar doldurup km. sıfırlamak ve ideal hız olan 100 yada 110 km hızı kesinlikle 4x2 modunda otobanda gitmek, gidilen mesafe 200 km yi felan geçtikten sonra güvenilir bir petrol istasyonuna girip aynı yerekadar tekrar doldurmak pompa değerlerini bir yere not etmek verilen lt. ve tutarı daha sonra hesabı bu değerlere göre yapmak kesin sonuçtur. 4 çeker modda yapılan ölçüm değerleri en az 2 katı kadardır, birde aracın 10 000 km. lik açılma peryodu çok önemli bu her araç için geçerlidir 10 000 km den sonra %10 ile 15 arasında yakıt düşer.

4 çekerde 2 katı harcıycaksa benim 15 lt harcamam lazımdı. 8,5 harcadığıma göre çok sevinmelyim o zaman. ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

KAR KAPLANI' Alıntı:
Arkadaşlar aracın gösterdiği değerler aldanmayın. En iyi ölçüm aracın deposunu gözünüzle görecek yere kadar doldurup km. sıfırlamak ve ideal hız olan 100 yada 110 km hızı kesinlikle 4x2 modunda otobanda gitmek, gidilen mesafe 200 km yi felan geçtikten sonra güvenilir bir petrol istasyonuna girip aynı yerekadar tekrar doldurmak pompa değerlerini bir yere not etmek verilen lt. ve tutarı daha sonra hesabı bu değerlere göre yapmak kesin sonuçtur. 4 çeker modda yapılan ölçüm değerleri en az 2 katı kadardır, birde aracın 10 000 km. lik açılma peryodu çok önemli bu her araç için geçerlidir 10 000 km den sonra %10 ile 15 arasında yakıt düşer.

Şehir dışı 750 km 'nin nerden baksanız;
%20'luk kısmı 4x2 'de,
%30'luk kısmı auto mode'da,
%50'lık kısmı 4x4 gidildiğinde

Aracım ortalama değeri 7.1 göstermekteydi.

Serkan Efe'nin tüketim değerleri 4x4 için gayet makul. Sakin kullanımda daha da düşebilir(90 km sabit gibi).4x2 modunda 6 lt. yakalanırsa çok makul bir tüketim olacağı kanaatindeyim. 4x4 olupta 4x2 modunda bu değeri tutturan var mı?

Arkadaşlar iki katına çıkar derken, arazide devamlı çamur ve kar üzerinde gitme esnasını kast ettim, bunun içinde aracın gömülmesi,

kendini kurtarmak için yaptığı patenajlar falan dahil, yoksa az bozuk zeminde 4 çekerde gitmekle yakıt iki katına çıkmaz.

kobra9215' Alıntı:
Serkan Efe'nin tüketim değerleri 4x4 için gayet makul. Sakin kullanımda daha da düşebilir(90 km sabit gibi).4x2 modunda 6 lt. yakalanırsa çok makul bir tüketim olacağı kanaatindeyim. 4x4 olupta 4x2 modunda bu değeri tutturan var mı?

5.8 'i yakaladım sabit 6. vites'te 2100 devirinde bu devirde sanırsam 100 km 'i takammül ediyordu.

KAR KAPLANI' Alıntı:
Arkadaşlar iki katına çıkar derken, arazide devamlı çamur ve kar üzerinde gitme esnasını kast ettim, bunun içinde aracın gömülmesi,

kendini kurtarmak için yaptığı patenajlar falan dahil, yoksa az bozuk zeminde 4 çekerde gitmekle yakıt iki katına çıkmaz.

Böyle olunca tüketim değerleri hayliyle artıcaktır, haklısınız.

4X2 85bg 3000km şehir içi trafikte 2000-2500 devir arası bilgisayar 5.4-5.8 arası gösteriyor..

4x2 85bg Duster katolok değerleri şehiriçi 5.7-şehirdışı 4.9-ortalama 5.1

iyi seyirler,

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,625
Kayıtlı Üye Sayımız
172,271
Kaydolan Son Üyemiz
flfl112

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR