Dacia Duster - 1.5 dci 110 Hp ( Yakıt Tüketimi)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan KAR KAPLANI Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 712
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 410,116
Ynt: Dacia Duster - 1.5 Dci 110 Hp ( Yakıt Tüketimi)

Enginin araba 4x2 (110 hp)yol bilgisayarı değilde km hesabı 7.5 lt yaktığını tespit etti .sürekli 2W de benim araçta 7.5 litre yakıyor. Yakış aynı yani , az yakıyor diyenler bayır aşağıya inerken stop edip kontak açıyor herhalde ,az yakıcaz diye araba kullanma şekillerini burda okuyunca düz yoldada araçtan inip ittiriyoruz deseler inanırım.:smiley:

Etiketler

troyexplorer' Alıntı:
Enginin araba 4x2 (110 hp)yol bilgisayarı değilde km hesabı 7.5 lt yaktığını tespit etti .sürekli 2W de benim araçta 7.5 litre yakıyor. Yakış aynı yani , az yakıyor diyenler bayır aşağıya inerken stop edip kontak açıyor herhalde ,az yakıcaz diye araba kullanma şekillerini burda okuyunca düz yoldada araçtan inip ittiriyoruz deseler inanırım.:smiley:

bende anlamıyorum, bu arkadaşlar nassıl şehir içi 5,5-6 lt yakıyorlar...daha yeni hesap yaptım 45,86 lt yakıt ile 607,60 km yol yaptım. bu da 7,54 lt ye tekabül ediyor...şehirdışı ise gördüğüm min. tüketim ise 6,4 lt...bu da 300 km yol yaptığım zaman.

Yol bilgisayarı verisini söylüyorlar bide 85 hp araçları engin , bir diğer hususta kafama silah dayasalar anlattıkları gibi araba kullanamam.motor gaz basmamaktan sağırlaşır yahuu:smiley:

ben de motor sağırlaşmasın diye 3ncü viteste 105-110 km hızı görmüştüm..arasıra yaparım bu ekşınları :smiley:

troyexplorer' Alıntı:
evet, aynen öyle... şehiriçi 8 ltr.den aşa inemedim... şehirdışı sürekli 90 km ort gidersen 6-6,5 oluyor(2W de)... 6-7 şehiriçi yakanlar muhtemelen aracı 4x4-şanzıman olmayanlar olmalı... ayrıca gösterge %10 civarı fazla gösteriyor gibi... şehiriçi ort.7.5 olsun, aşasını aramam zaten... yınede az yakıyor diğer 4x4 araçlara göre, buda ayrı mevzu tabi... çok düşük devirde sürekli kullanımda, motor-turbo-enjektör-pompa-FAB/Egr rısk alıyor, kim neye göre genelde düşük devir kullanın der anlamış değilim... zamanla km arttıkça, lastiklere, kullanıma ve bakıma göre az daha azalır sanki...

Araç: Duster 2011 33000 km.de 1.5 dci 85 bg. 4x2 beyaz :smiley:

Yol bilgisayarı sıfırlandı ve alınan mesafe: 1100 km.

Bu mesafenin 500 km.si şehir dışında ve 100-110 km hızları arasında kullanıldı.

Mesafenin geri kalanı ( Diyarbakır ve kısa mesafeler) şehir içi.

Yol bilgisayarına göre ortalama hız 36,7 km/h.

Ve yakıt tüketimi (MAŞALLAH) 4,2lt/100 km.... ;D

Hassey' Alıntı:
Araç: Duster 2011 33000 km.de 1.5 dci 85 bg. 4x2 beyaz :smiley:

Yol bilgisayarı sıfırlandı ve alınan mesafe: 1100 km.

Bu mesafenin 500 km.si şehir dışında ve 100-110 km hızları arasında kullanıldı.

Mesafenin geri kalanı ( Diyarbakır ve kısa mesafeler) şehir içi.

Yol bilgisayarına göre ortalama hız 36,7 km/h.

Ve yakıt tüketimi (MAŞALLAH) 4,2lt/100 km.... ;D
Dostum yol bilgisayarını boşver , depoyu fulle ışık yanana kadar % 70 şehiriçi olmak üzere yakmasın diye kasmadan normal kullan bi görelim kaç km gidiyor

hem 4x2 model hem 85 ps dizel, az yakması normal... doğrudur yani... :smiley:
sorun 4x4 olanlarda, iraz fazla yakıyor, 4x.şanzıman ve araç ağırlık artışından dolayı... ;)

Demek istediğim 85 4x2 de olsa devirli kullanılırsa o litrelere düşmesi imkansız , ben dayanamam bir depo bitene kadar o şekil araba kullanmaya yoksa 4x4 110 larda 5 olmasada 6.0 -6.5 a düşer uzun yola vurmadım daha arabayı bide

Güray hocam bu konuda anlaşamıyoruz , 1. Si yol bilgisayarı öyle diyor 2. Si ben şehir içinde devirli kullanmaktan bahsediyorum ankaraya giderken 5. Vitesten aşağıya düştüğünü zannetniyorum

4 çeker 110'luklar ile 2 çeker 110'luklar arasında yakıt farkı olduğunu düşünmüyorum. Normalde 6-7lt yakması gereken 110'lukların arkadaşlar tarafından farklı değerlerle karşılaştıklarının söylenmesinin birkaç nedeni var. 1. neden; Yol bilgisayarına göre konuşulması 2. neden Şehiriçi yakma olayının her ile her bölge trafiğine göre değişmesi 3. neden; Kullanım tarzı. Kendi kullanımıma gelince kışın bile araç tam dolu iken dağ yollarında, karlı arazili yollarda Auto veya 4 çekerdeyken 215-70 16 AT lastikle 7-8lt arasında yakıyorum. 215-75-15 MT lastikli 4x4 110'luk Duster kullanan arkadaşım da aynı verilere ulaşıyor. Bu ölçüler alınan yakıt yapılan km cinsine göre ölçülmüştür. Ayrıca uzunyolda yakılan yakıt değerlerini burada yazmanızın bir anlamı yok, her araç uzun yolda az yakar(kullanıma bağlı olmak kaydıyla). Ve de herkes aracıyla haftanın her günü uzun yol yapmıyor. Eğer 4x4'ün yakıtını konuşacaksak şehiriçi veya 4 çekerdeyken yaktığı yakıtı konuşmamız gerek.

ümiterkan' Alıntı:
4 çeker 110'luklar ile 2 çeker 110'luklar arasında yakıt farkı olduğunu düşünmüyorum. Normalde 6-7lt yakması gereken 110'lukların arkadaşlar tarafından farklı değerlerle karşılaştıklarının söylenmesinin birkaç nedeni var. 1. neden; Yol bilgisayarına göre konuşulması 2. neden Şehiriçi yakma olayının her ile her bölge trafiğine göre değişmesi 3. neden; Kullanım tarzı. Kendi kullanımıma gelince kışın bile araç tam dolu iken dağ yollarında, karlı arazili yollarda Auto veya 4 çekerdeyken 215-70 16 AT lastikle 7-8lt arasında yakıyorum. 215-75-15 MT lastikli 4x4 110'luk Duster kullanan arkadaşım da aynı verilere ulaşıyor. Bu ölçüler alınan yakıt yapılan km cinsine göre ölçülmüştür.
Tamamen katılıyorum

110 hp 4x4 aracımı sürekli otomatik modda kullanıyorum. yol bilgisayarım 7.8 L/100 Km gösteriyor hep. Artık aracımı böyle kabul ettim. Ne kadar yakıyor diye soranlara 100 kilometrede 8 litre yakıyor diyorum.

Forumda 5,6 litrelerden bahsedilmiş. Merak ediyorum ben mi aracı çok agresif kullanıyorum, yol bilgisayarım mı bozuk yahut sizler araçlarınızı çok düzgün-bilinçli kullanıyorsunuz.

aracım şu an 8000 KM'de. 10000 Km bakımında servise götürdüğümde yol bilgisayarına ve yakıt göstergesine baktıracağım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,514
Kayıtlı Üye Sayımız
172,172
Kaydolan Son Üyemiz
avukatomersefacanata

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR