Dacia Duster - 1.5 dci 110 Hp ( Yakıt Tüketimi)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan KAR KAPLANI Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 712
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 415,383
Ynt: Dacia Duster - 1.5 dci 110 Hp ( Yakıt Tüketimi)

Merhabalar aracım 4x4 110 hp 21 bin km de sabah okula gidiyorum 5 km öğlen şehre iniyorum 3 km akşam eve gidiyorum 5 km günde yaklaşık 14-15 km yol yapıyorum.Aracımı yaklaşık 10 gündür kullanıyorum yakıt ortalamam 8,0 dan aşağı hiç düşmedi.Bende mi yoksa aracta mı bir anormallik var?

Etiketler

öğretmen' Alıntı:
Merhabalar aracım 4x4 110 hp 21 bin km de sabah okula gidiyorum 5 km öğlen şehre iniyorum 3 km akşam eve gidiyorum 5 km günde yaklaşık 14-15 km yol yapıyorum.Aracımı yaklaşık 10 gündür kullanıyorum yakıt ortalamam 8,0 dan aşağı hiç düşmedi.Bende mi yoksa aracta mı bir anormallik var?

Hayırlı olsun sevgili öğretmenim. Allah kazasızca binmeyi nasip etsin.

Caponcular çok kızacak bizi terkettin diye... Malum, buralara "dadanan" birkaç eskici vardı; doğru düzgün paylaşımı hayli zaman engellemişlerdi vesselam.

turgut adlı katılımcı vitara ile Duster'ı karşılaştırmıştı; epey tecrübe ettikten sonra siz de karşılaştırırsanız, hatta bu karşılaştırmayı ayrı bir başlık altında yaparsanız, bu konuda fikir sahibi olmak için bilgi arayanlar kolayca ulaşabilir.

Yakıt ortalamasına gelince; yol bilgisayarından baktığınız değer muhtemelen doğru değildir. Benimkinde % 10 fark var. Bende de 8 civarında gösterir hep; ama yakıt alıp hesapladıkça 7 civarı çıkar. (ş.içi)

Teşekkürler Olgun bey,Turgut beyin karşılaştırması da benim duster tercihimde etkili unsurlardan biridir. :smiley:.Malum kış şartları sona erdi arazi şartlarını kıyaslayabileceğim bir deneyim yaşayabilir miyim bilmiyorum .Sadece küçük bir deneme yapma fırsatım olmuştu onu paylaşayım ,geçen hafta aracımı aldığım günün gecesi kar yağdı bende küçük bir deneme yapma fırsatı buldum.Tabii çok zorlayıcı olmadığı için kıyaslama yapmam çok zor.Duster karla kaplı asfalt yolda çok dik yokuşları hiç zorlanmadan rahatlıkla çıktı.Vitara ile standart haliyle karnının altı yere oturmadığı sürece yolda kalmadığımı oldukça zorlu yolları başarıyla geçtiğimi rahatlıkla söyleyebilirim.Bu konudaki tespitlerim yaşayacağım zorlu deneyimlerle şekillenecektir.Ancak dusterin torkunun çok daha fazla olduğu rampalarda bayılmadığı çok rahat farkediliyor.İlginiz için teşekkür ederim inşallah aracımın yakar ölçüsü sizin dediğiniz gibi çıkar.Hoşçakalın.

öğretmen' Alıntı:
Bence bir anormallik yok gibi zira kısa menzil kullanıldığında tüm araçlar daha fazla yakıyorlar, araç ancak rejime geldiğinde sizin yol bitiyor,hele kış aylarında dahada verimsiz olmakta

Son 6700 km ortalaması 6.9 lt(km:10300). Sakin kullanım uzun yolda ortalama 90 km civarı. Bilgisayar ölçümü . gerçekte daha az veya daha fazla olabilir. son 1.5 ay chip tuning takılı. kış ayında da daha yükselmemesi olumlu. uzun yolda ortalama kullandıkça düşüyor. kısa mesafe hemen yükseliyor. Yolcu sayısı ve yükde etkili tabi.

Ynt: Dacia Duster - 1.5 Dci 110 Hp ( Yakıt Tüketimi)

benim araçta 1.5.dci.4x4-110.ps.(15.500.km.de).., ş.içi.ort.8.ltr. altına inmedi...(ort.32.krş./km.).. araç 1.400.kg.den fazla, 4x4.şanzuman ve 1.5.dci. motor için normal gibi, şehiriçi bu miktar... tabiki şehiriçi kısa mesafe kullanımda, motor 2 diş ısınmadan biten yolda 9.ltr. de geçebiliyor... 4 diş motor ısısı varken enaz-8.lt. civarı oluyor... orji.215.65.16.lastiklerde 4 mesim zorluyor gibi... 205.65.16" petlas.imperium.(95.H) aldım, yakıt-çekiş biraz daha rahatladı sanki... (taban 1.cm.yanak 0,5.cm.civarı düştü.)... kışında bu ebatta kışlık alıp takacam... faydalı olacaktır... ;)
lastikler önemli, şimdi AB.CE.standardı gereği etiketleme (yakıt-yoltutuş-ses.standardı) var, C-C den aşağısı alınmaz...artı bizim araçların yük-hız endexi de enaz 95-96.H olmalı...(bu krirelere uyan lastikler az, çoğu da pahalı)...hele 4x4 grup lastikler anlamsız pahallı... ancak dağa-araziye çok çıkanlar mecbur alıyor tabiki... vs... durum bu... ;)

Düşük yakıt beyan edenler, aracının tanımını tam yaparsa, daha anlamlı olur... (4x4,Km,yakıt türü,ps/nm,vb.) ... daha düşük yakıt sarfı, chip uygulama, yada sürekli 4x2 olan araçlarda olabilir... :smiley:

Hassey' Alıntı:
Evet Güray Hocama katılıyorum. Ben de Diyarbakır da şehir içiinde 4,5 lt leri rahatlıkla görebiliyorum. Bunun için motorun zorlanmayacağı en yüksek vites ve en düşük devir kombinasyonu. Trafiği uzağı görerek kullanma,en kısa sürede en yüksek vitese geçme gibi durumları oluşturursanız elde edeceğiniz veriler sizi çok şaşırtacaktır.

Bir de DCİ motorların 8 valfli olması da düşük devirde yüksek tork alınabilmesi gibi bir sonuç veriyor ki büyük avantaj..

izmir içinde bende 4.4 4.5 gibi değerlerde kullanıyorum o yüzden size aynen katılıyorum.
ve bi sorum olucak , ''' DCİ motorların 8 valfli olması düşük devirde neden yüksek tork sağlıyor ? '''
aydınlatırsanız sevinirim ?

Adrianotom' Alıntı:
izmir içinde bende 4.4 4.5 gibi değerlerde kullanıyorum o yüzden size aynen katılıyorum.
ve bi sorum olucak , ''' DCİ motorların 8 valfli olması düşük devirde neden yüksek tork sağlıyor ? '''
aydınlatırsanız sevinirim ?
Biraz daha zorlarsanız 0 yakıtla gideceksiniz bir yerlere :smiley:

Sayın Bilalr DUSTER sahipleri listesinde kaydımız var. Zaten 7 lt civarı da 4x4 ler yakar.

kobra9215' Alıntı:
Sayın Bilalr DUSTER sahipleri listesinde kaydımız var. Zaten 7 lt civarı da 4x4 ler yakar.
Avukatlık gibi olacak ama kendimi alamadım söylemekten af buyur, ne yaktığını söyleyenlerin araçlarının bilgilerini söylemesimi zor yoksa sahipler listesinden 180 kişiden adamı bulup araç bilgilerine bakmak mı zor

troyexplorer' Alıntı:
Biraz daha zorlarsanız 0 yakıtla gideceksiniz bir yerlere :smiley:

inşallah inşallah allah söyletiyo diyelim :smiley:))))))
ben bu ağırlıktaki bir aracın beygirinin bu kadar yakıtınında bu kadar olması gerektiğini düşünüyorum. (85 hb kullanıyorum) çünkü bu kiloya 200 tork gayette yeterli.açıkcası kullanma fırsatım olduğu 400 torkluk Amarok bana vaaay be ne güçlü dedittirmedi.tabiki fark vardı ama hissiyatım bu.
85 hb çok çok tutumlu bir araç ve bir o kadarda atak.zaten yakıtı düşünmediğim gün mesela navara aldığım gündür.ama mevcut şartlarda herşey şahane :smiley:)

''yaşasın duster''

Düşük hp lileri bilememde 110 hp ivmelenme olsun ataklık olsun yüz kızartmıyor .10 sn olayını denerim bakmadım hiç

kobra9215' Alıntı:

Sayın Kobra9215; benzinli-dizel-4x2/x4,km,ş.içi-ş.dışı-ort., vb bilgisi vermeden, "Dusterim şu kadar yakıyor" yazınca, yanlış bilgilendirme oluyor.. kalabalık listeden bakmayla uğraşmakda zor... madem bilgi veriyor tam versin yani... ayrıca şehiriçi 7 ltr ort daha düşemedik, 4x4 olupta düşen nasıl düşüyor, nasıl hesaplanıyor, hayrına bilen biri anlatsa.. :smiley:
..4x2 olanlar az yakıyor onu biliyor herkes... :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,622
Kayıtlı Üye Sayımız
172,267
Kaydolan Son Üyemiz
Aylin aksoy

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR