Ben ve Defenderim aranıza katıldık, kabul ediyormusuzun.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan smtp Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 106
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,348
Ynt: Ben ve Defenderim aranıza katıldık, kabul ediyormusuzun.

aracın hayırlı uğurlu olsun
allah kaza bela vermesin bol çamurlu günlerde kullanman dileğiyle...
bu arada isminizi bağışlarsanız hitap şeklimiz daha kolay olabilir..

Etiketler

Öncelikle kolay gelsin, insanlara laf anlatmak kadar zor bişey yok. Benim eskiden açtığım bir konuya (ruhsatta koltuk prob.)cevap yazmışsın bende buradan cevap yazmak istedim.

Ben aracı aldığımda elimdeki ruhsatta 8+1 kişilik hususi arazi taşıtı yazıyordu.sınıfı ise M1G di. sen aracı çekme belgeli aldıysan ve ilk kez ruhsat çıkartacaksan prosedürü tam bilemiyorum ama benim gibi satıcıdan aldıysan eğer,,

elindeki ruhsatta ne yazıyorsa (araçta kusur yok ise) TÜV onu onaylamak zorunda. tüv araçtaki koltuk sayısını bildirecek yetkiye sahip bir kuruluş değil. sadece yetkili kılınmış onay mecii.

kaldıki senden 4+1 yazarım koltuk sök diye bir istekte de bulunamazlar. koltuk sökme işlemi projeyle yapılması gereken bir işlem. önce proje çizdirip sonra koltuğu söküp makina mühendisleri odasına giderek araca uygunluk belgesi çıkartman lazım. proje çizimi geçen yıl istanbulda 600 tl idi. şuan için oradakilere laf anlatman çok zor.başka bir istasyona giderek durumu izah etmeyi dene.

Benim ruhsat işlemi sırasında emniyette problem çıkmıştı. o zaman Tüv e sorduğumda bizim koltuk sayısı ile ilgili yazı yada uygunluk belgesi vermemiz yasak dediler.

Sana şu an ne desek bişey ifade etmeyecek sonuçta karar merci olarak karşında devlet olacak. ama şahsi fikrim emniyet müdürlüğüne git olayı orada yetkili bir komisere anlat. onlar daha fazla fikir verebilir. sonuçta elinde ruhsat var.
Tekrar kolay gelsin.

smtp' Alıntı:
Arabamın el freni hiç tutmuyor, açıp baktım balatalar da fena değil. merkezden şüpeleniyorum. Merkezin harcinde başka bişeyden olabilirmi bilen varmı.
El freni fren merkezine bağlı değildir, basit bisiklet freni mantığıyla tel ile çalışır. dif.çıkışında tabla arkasında ayar vidası var onu sıkarak halletmeye çalış bence.

4+1 koltuk için hiç itiraz etmeyin yaptırın gitsin 5 kişilik araç iyidir 7 kişiden fazlası için ertesi sene 11 kişilik araç minibuş deyip muayeneyi yıla bire düşürüyor ben tecrube ettim

kokteknik' Alıntı:
4+1 koltuk için hiç itiraz etmeyin yaptırın gitsin 5 kişilik araç iyidir 7 kişiden fazlası için ertesi sene 11 kişilik araç minibuş deyip muayeneyi yıla bire düşürüyor ben tecrube ettim
5 kişilik iyi olur tabiki direk hususi geçer. ama bu sefer koltuk sökme projesi isteyecekler. oda ayrı bir masraf olacak. eğer proje istemeden 5 kişilik yazacaklarsa hiç uğraşmadan yazdırması daha iyi tabi.

Kolay gelsin aradığınız bütün her şey aslında bu platformda paylaşılıyor saygılar

Aslında muayene istasyonuda kendinden (hiç defenderle karşılaşmamışlar) emin değil. Muayeneden 5 kişilik olarak çıksa emniyet kabul edermi acaba birde perdenin öteki yüzü var.

Nedir bu Türkiyedeki sorunlar yaa,resmen mide bulandırıyorlar adamın elinde ruhsat var istasyona gidiyor muayene istasyonundaki arkadaş ilk defa Defender görüyor sanki uçan daire gelmiş,bu gibi gıldırgıcık işleri okudukça buzlarım çözülüyor kusasım geliyor her kademede vatandaşı zora sokmak bezdirmekmi amaç yoksa işleri kolaylaştırmak mı olmalı bu millet buna mı layık bu araba muayene yapılmadan Türkiye sınırları içerisinde elinde mi kalacak şimdi vatandaşın orada olmaz ise başka yerde muayenesi yapılacak muayeneden geçtikten sonra belgesini eline alan vatandaş acaba muayeneden geçemediği akla karayı seçtirdikleri yere gidip bu nedir diye gösterip onlara göre ''uçan daireyi'' blokaja takıp birde onların üstünden mi geçmesi lazım perdenin öbür yüzü derken bunu anlıyorum böyle olursa akıllanırlar değil herzaman olduğu gibi ellerine birşeyler sıkıştırmak ne alaka sanki şaşılacak sıradışı ucube birşey getirmişin onlara muayeneye geçenlerde adamın biri aracın altına eğilmiş benim Defenderi inceliyor o arada da evden çıkmıştım yaklaştım yanına hayırdır dedim bulgarca kendisi de bulgar zaten sizde mi hayranısınız bu arabanın hayır sadece bakıyorum dedi makina mühendisiymiş kendileri çok överlermiş de bu aracı ondan bakmışmış ee dedim ne sonuca vardın bakınca bu araba 4 çeker değil dedi 4 çeker olması için her tekerleğe ayrı defrensiyal olması gerekirmiş miş de mişmiş gelde kafayı kırma şimdi bindim arabama usulca uzaklaştım hayatta pernsip olarak hep böyle yapmışımdır cahilden kaçıyorum yorulunca nefes alıp gene kaçıyorum olabildiğince arayı açayım diye,neyse umarım herşey yoluna girer iyi haberlerini bekliyoruz kardeşim selamlar

Eyvallah Ercan abi, Cumartesi gidecem muayeneye bakalım madem prosedür kulağı başı dolanıp tutuyor bizde yanağımıza kulak cizer onu tutarız . Ne yapayım.

Defender e lpg taktıracağım, tavsiye olunacak bir marka varmıdır acaba. Tecrübe edenlerden yönlendirme bekliyorum. Aynı şekilde lastik ve cant. Aslında cant konusunda biraz çelişkideyim, orjinaller kalsın tarafı daha ağır basıyor. Sonuçta onu üretenler onu uygun görmüşler biraz allayıp pullarım kendi cantlarını maliyet den de kaçmış olurum. Tavsiyelerinizi eksik etmeyin lütfen.

Aykut Bey bende aracı ilk aldığımda bir jant sevdasına düşmüştüm. Bir yılı biraz geçkin bir süreden sonra hala zaman zaman bu sevdaya düşünoyrum. Ancak üzerlerindeki orjinal jantlar aynen dediğiniz gibi tamamen bu araçlara en uygun şekilde oluşturulmuş. Bu sebepten aynı benim gibi biraz boya ve süslemeyle jantlarınızı süper hale getirebilirsiniz... Böylece yaklaşık 2000 TL fazladan cebinize kalmız olur :smiley:
SAYGILARIMLA

smtp' Alıntı:
Defender e lpg taktıracağım, tavsiye olunacak bir marka varmıdır acaba. Tecrübe edenlerden yönlendirme bekliyorum. Aynı şekilde lastik ve cant. Aslında cant konusunda biraz çelişkideyim, orjinaller kalsın tarafı daha ağır basıyor. Sonuçta onu üretenler onu uygun görmüşler biraz allayıp pullarım kendi cantlarını maliyet den de kaçmış olurum. Tavsiyelerinizi eksik etmeyin lütfen.

Tüp konusunu bilmiyorum, ben dizel kullanıyorum ancak lastik ve jant: Deanvefik haklı, en ideal jant orijinalidir. lastikler konusunda tavsiye: 235/85/16 veya 245/75/16 ideal ölçüler, daha geniş lastik aracı yorar, aks kırar vs. Eğer arazide çok kullanacaksanız ve asfaltta virajlara yavaş girecekseniz MT lastik, ama asfalt daha önemli diyorsanız LT ya da AT lastik takın derim LT lastikler %50 asfalt - %50 arazi lastiğidir. Benim tavsiye edeceğim 3 lastik var. GT Radial Savero MT, Federal Courigia MT, BF Goodrich LT All Terrain T/A. Lassa OK 144 veya Petlas kullanmayın, eskidiklerinde çok kayıyorlar ve sert oldukları için dişler kırılmaya başlıyor. Diğer markalar hakkında pek fikrim yok ama fiyat aralıkları yakınsa kalite de üç aşağı beş yukarı aynı oluyor. İyi günler diliyorum.

Tavsiyelere teşekkürler, jant konusunu erteliyorum. Lpg ve lastik gündemimde.

Evet muayene işini hallettim sonunda 5 kişilik hususi olarak işlendi. Boşuna çekinmişim hiç zorlukta yaşamadım aslında. Değrli arkadaşlar şimdi bana orjinal 16'' defender jantına en uygun olabilecek hem arazi hemde asfalt tipi lastik önerileriniz bekliyorum.

Lpg tankını koymak için araçta en uygun yerler sizce nereler olabilir. Arka kısımı öldürmeden uygulayacağımız tarzdan.

Kazancınız bol işiniz rast gitsin.

smtp' Alıntı:
Evet muayene işini hallettim sonunda 5 kişilik hususi olarak işlendi. Boşuna çekinmişim hiç zorlukta yaşamadım aslında. Değrli arkadaşlar şimdi bana orjinal 16'' defender jantına en uygun olabilecek hem arazi hemde asfalt tipi lastik önerileriniz bekliyorum.
hadi gözün aydın geçmiş olsun

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,519
Kayıtlı Üye Sayımız
172,177
Kaydolan Son Üyemiz
cengoboy

SON KONULAR

Geri