Aramızda kaç kişi dürüst olmayan yada dert anlamayan ustadan mağdur oldu?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Mlh_Zj Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,427

Mlh_Zj

Ana Kamp
Yer
Ankara - İstanbul - Muğla
Merhabalar. Biliyorsunuz forumda yeniyim. Bir süredir de zj sahibiyim. Aracımı seviyorum ancak bu araçlar için en iyi denilen ustalar bile can sıkıyor. Siz de bu dertten muzdaripmisiniz? Misal , direksiyonda titreşim ( düşük hızlarda ) , boşluk hissi , gezinme ve fren pedalında sertlik vardı. Direksiyon hakkında olanları ön takımı eski sahibi yenilemiş olmasına rağmen tekrar yeniledim ve sonuç yine hüsran. Keza boşluk hissi ve vibrasyonlar aynen devam. Fren diski dediler onlarda yenilendi filan yine devam tabi bu arada masraf oldu 2000. Frendeki sertlik içinde fren merkezi dediler 1000 daha dediler orda dur dedim. Şirketimin araçlarının kaporta işlerini yapan bir ustanın yönlerdirmesiyle ( ismini kesinlikle özelden yada buradan vermeyeceğim ustaların ) özel bir mercedes servisine gittim ve katmerli kazık nasıl olurmuş anladım. Titreşimin nedeninin motor takozları , fren sertliğinin nedeninin hidroliğin çok eski olup özelliğini kaybetmiş olması ve sistemde hava olması , araçtaki gezmenin nedeninin neredeyse 20 yıllık amortisörlerin uzerinde oluşu ve boşluk hissinin de ayarsız direksiyon kutusu olduğunu ögrendim. Tabi eski usta 400.000 km ye gelmiş araçta triger zincirini de değiştirmene gerek yok diyordu , egzos manifold contasi olmaz yeni manifold olacak filan diyordu arada onlarıda çıkardık ve aracım zevkle binilebilecek hale geldi. Sanırım konu amerikan olunca ya ustanın arkadası olmanız yada usta kadar bilinçli olup nokta atışı yapmanız gerekiyor. Yoksa bir kulağınızın arkası kalıyor...

Etiketler
Ynt: Aramızda kaç kişi dürüst olmayan yada dert anlamayan ustadan mağdur oldu?

ilk cevabı ben vereyim işten iyi anlarım diyen ama aracımı yaptıktan sonra ben bukadar yapabiliyorum diyerek piskinlik gösteren karbüratörcü

ozturk41' Alıntı:
ilk cevabı ben vereyim işten iyi anlarım diyen ama aracımı yaptıktan sonra ben bukadar yapabiliyorum diyerek piskinlik gösteren karbüratörcü

Aslında çok iyiniyetli bir milletiz biz. Bu konular yurtdışında mahkemelerde çözülüyor... Bir kazıklanma hikayesi daha , bu eski usta karttan çekiyorsa eğer üste %18 fark koyuyordu. Acı gerçek ise faturadaki parça fiyatları zaten kdv dahilmiş yani %18 +%18... İşte türkiyede insan kazıklamak bu kadar ucuz...

geçen hafta soğukta çalışmayan arabama 300 tl harcadım.sorun aynen devam ediyor.en kötüsüde usta,
bir şey bulamayıp bu tip puştluklardan anlayan bir usta bulmalısın demedimi.:smiley:)be adam.madem bulamayacaksın.neden beni akşama kadar oyalayıp sonrada puşt aramamı istiyorsun.:smiley:)

şikayetler pek yazılmıyor, yazılanlara
çamur atılmış gözüyle bakılıyor.

AL1820' Alıntı:

evet bu gözle bakıldığından kesinlikle isim vermeyeceğimi belirttim. aynı ustadan bir kişi çok memnun olurken , başka bir kişi hiç ama hiç memnun olmayabiliyor , bu nedenle bu başlıkta isim vermeden başımızdan geçenleri anlatmak daha doğru :smiley:

ayhana' Alıntı:
geçen hafta soğukta çalışmayan arabama 300 tl harcadım.sorun aynen devam ediyor.en kötüsüde usta,
bir şey bulamayıp bu tip puştluklardan anlayan bir usta bulmalısın demedimi.:smiley:)be adam.madem bulamayacaksın.neden beni akşama kadar oyalayıp sonrada puşt aramamı istiyorsun.:smiley:)

üstadım bende de bunun tersi var. araba soğukken yarım marşta çalışıyor ama motor ısınınca 2 3 marşta çalışıyor :smiley: eski ustanın cevabı olmaz öyle şey olmuştu. şu anda olası nedenleri araştırılıyor bakalım.

AL1820' Alıntı:
soğukta sabah çalışmayan araba.rölelere ısıtma bujilerine pompaya bakıldı.mazot filtresi değişti.bilgisayara bakıldı.herşey normal.sorun ne ustam.cevap bilmiyorum.arabada puştluk yapan bir yer var.ne yapmalıyım.cevap bu tip puştluklardan anlayan bir usta bulmalısın.:smiley:)belki enjektörden kaynaklanıyor.değişelimmi:smiley:)

Mlh_Zj' Alıntı:
üstadım bende de bunun tersi var. araba soğukken yarım marşta çalışıyor ama motor ısınınca 2 3 marşta çalışıyor :smiley: eski ustanın cevabı olmaz öyle şey olmuştu. şu anda olası nedenleri araştırılıyor bakalım.
benim araba saat 9 oldumu hava hafif ısndımı saat gibi marşa basar basmaz çalışıyor.sabah sıcaklık eksi oldumu asla çalışırım demiyor.antalyadayım üstelik.sat sekiz ve sabah -1 ise çalışmıyor.

ayhana' Alıntı:
benim araba saat 9 oldumu hava hafif ısndımı saat gibi marşa basar basmaz çalışıyor.sabah sıcaklık eksi oldumu asla çalışırım demiyor.antalyadayım üstelik.sat sekiz ve sabah -1 ise çalışmıyor.

insan deli olur herhalde.. araç dizel büyük ihtimal. kızdırma bujisi yada pompanın yeterli basıncı sağlayamama sorunu olabilir mi??

bujilere 3 ayrı zamanda 3 ayrı usta baktı.pompayı bosch ta söktürdüm.pompacı boşa söktürdün.bişi yok dedi.genede iç takımları değiştirdim:smiley:)

Bence soru; "Aramızda kaç kişi dürüst olmayan yada dert anlamayan ustadan mağdur olMADI?" olmalıydı. Zira her meslek gurubunda rastlanabildiği gibi, bu gurupta da muhakkak sorun yaşatan bir ustaya büyük çoğunluğumuz rastlamışızdır diye düşünüyorum. ::smiley:

VAP' Alıntı:
Bence soru; "Aramızda kaç kişi dürüst olmayan yada dert anlamayan ustadan mağdur olMADI?" olmalıydı. Zira her meslek gurubunda rastlanabildiği gibi, bu gurupta da muhakkak sorun yaşatan bir ustaya büyük çoğunluğumuz rastlamışızdır diye düşünüyorum. ::smiley:

:smiley: hehe aslında haklısınız ama bu gruptaki uyanıklar bence diğer sektörlere göre daha fazla. burada hem arızalarımızı paylaşmak hemde bunları paylaşırken hiç olmazsa gülmek iyi gelebilir diye düşündüm.

ayhana' Alıntı:
bujilere 3 ayrı zamanda 3 ayrı usta baktı.pompayı bosch ta söktürdüm.pompacı boşa söktürdün.bişi yok dedi.genede iç takımları değiştirdim:smiley:)

Allah allah ne olabilir ki acaba? çok ilginçmiş. WJ lerdeki arıza tesbiti daha çetrefilli gibi sanki okuduklarıma göre..

bu tip işlerde karşınızda kurumsal bir yapı olmadığı için, ustanın
adamına, işe ve paraya göre muamele yapması sorunun kaynağını
teşkil ediyor bence.

AL1820' Alıntı:
bu tip işlerde karşınızda kurumsal bir yapı olmadığı için, ustanın
adamına, işe ve paraya göre muamele yapması sorunun kaynağını
teşkil ediyor bence.

Haklısınız Ali Bey. Ancak bu tür şeyleri kurumsal sayılabilecek özel servislerden daha çok gördüm. Sanırım iyi niyetin ve kurumsal görünmenin güvenilirliğinin kullanılması diyebilirim buna..

96 blazer sahıbıyım.aracımı ılk aldıgımda ufak tefek masrafları ıcın amerıkancılara gıderdım.10 lıralık sey ıcın 100 lıra alırlardı.ee abı amerıkan bu derlerdı.gecırmek ıcın ıyı bır fırsat amerıkan sahıbı olmak.:smiley: ama son 5 senedır kartalda evımın yakınındakı halıl ustayla gıdıyorum.gercekten ısının uzmanı tam bır beyın.her zaman nokta atısı yapar sorunumu cozer ve benı mutlu eder.butun lazım olacak parcaları ben alırım.opel renault tofas ıscılıgı ne ıse bendende o ıscılıgı alır.tek sorunum aracın 1-2 saatlık ısı oldugunda aracı bırakırım aksam 7 de alıcam derım ama 7 de gıttıgımde arac hazır degıldır ve yenı baslar.cogu zamanda boyle olmustur ıslerının yogunlugundan dolayı.5-6 ay once bu sebepten dolayı cıddı bır tartısmaya gırerek bırdaha gelmeyecegımı soyledım.ve bı kac gun sonra kafamı taslara vurdum nerden tartıstım halıl ustayla hay aklıma falan dıye dızlerımı dovdum.2 aracım problemlerı ıcın gezmedıgım usta , haybeye odedıgım paralardan dolayı cok pısman oldum bu durumdan.haklı olmama ragmen kendısınden ozur dıledım.

halıl ustam cok pısmanın 1 gun degıl 2 gun kalsın arac.yeterkı sen yap saatlercede beklemeye de razıyım..aslında bunu ıtıraf.com a yazmam gerekırdı.:smiley:

kartal bolgesınde olanlara kesınlıkle tavsıye ederım.parcalanmazsınız uzulmezsınız mutlu olursunuz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR