Satılık Vasıta Sitelerinde Gördüğümüz Karavanları Tartışalım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan arslan1961 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3,377
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 791,316
Ynt: Satılık Vasıta Sitelerinde Gördüğümüz Karavanları Tartışalım

TA2RX' Alıntı:
Araçla beraber. Aracı bir yaşındayken 35000'e aldım. 5 yaşını beklerken ödediğim sigorta, vergi ve muayene ücretleriyle 44500'ü buldu. Şu anda bir yaşındaki benzer araçlara baktığımda 45000 civarında fiyatlar görüyorum. Dolayısıyla işin o cephesinde bir zararım yok. Tersine ÖTV farkı vermeden bir yaş temizliğinde bir aracım oldu.

İçine harcadığım miktar 27000'e yaklaştı. Tam donanımlı bir araç için bu maliyet doğal. (Çoğunluğu malzeme zaten.) Ama benim yalnızca yan camlarım ve boilerim (bir kaç küçük parça daha var, ama onların maliyeti ihmal edilebilir) ithal. Diğer malzemeleri de (örneğin ocak, lavabo, ısıtıcı, vb.) ithal kullansaydım rahatlıkla 35000'i geçerdi sanırım.

Bu durumda 80000 gibi bir maliyet rakamına ulaşmak hiç zor değil. Üzerine konan işçilik ve kar marjı ile sözkonusu rakamlara ulaşmasını ben çok aykırı bulmuyorum.

Hocam arada soyle ufak bir fark var ki siz aracinizi 1 yasinda aldiniz. Bunun icin size maliyeti yuksek oldu. Simdide 1 yasindaki arac fiyatlarina bakarak hesaplama yapmissiniz. Yanliz piyasadaki saticilar cogu OTV odememek icin zaten 5 yasini gecmis arac kullaniyorlar. Bu yuzdende arac fiyati sizin bahsettiginiz fiyatlardan oldukca dusuk oluyor. Bunuda goz onunde tutmak lazim.

Etiketler

TA2RX' Alıntı:
Araçla beraber. Aracı bir yaşındayken 35000'e aldım. 5 yaşını beklerken ödediğim sigorta, vergi ve muayene ücretleriyle 44500'ü buldu. Şu anda bir yaşındaki benzer araçlara baktığımda 45000 civarında fiyatlar görüyorum. Dolayısıyla işin o cephesinde bir zararım yok. Tersine ÖTV farkı vermeden bir yaş temizliğinde bir aracım oldu.

İçine harcadığım miktar 27000'e yaklaştı. Tam donanımlı bir araç için bu maliyet doğal. (Çoğunluğu malzeme zaten.) Ama benim yalnızca yan camlarım ve boilerim (bir kaç küçük parça daha var, ama onların maliyeti ihmal edilebilir) ithal. Diğer malzemeleri de (örneğin ocak, lavabo, ısıtıcı, vb.) ithal kullansaydım rahatlıkla 35000'i geçerdi sanırım.

Bu durumda 80000 gibi bir maliyet rakamına ulaşmak hiç zor değil. Üzerine konan işçilik ve kar marjı ile sözkonusu rakamlara ulaşmasını ben çok aykırı bulmuyorum.
bence de sizin hesabınız konuştuğumuz bu durumu açıklamıyor,kimse bir yaşında araç alıp 4 yıl beklemiyor,5 yaşından küçük aracı karavan yapıp araç fiyatı kadar ötv ödeyen de olmayacağına göre,
yıllardır ödediğiniz vergi,sigorta,bakım,lastik vb hesaba katmışsınız,
5-6 yaş arası ducatoların fiyatı belli,bunu üzerinden hesap yapmak gerekiyor
ayrıca takip ettiğim kadarıyla afet durumlarını düşünerek ekstra enerji harcamaları,telsiz ve aksesuarları harcamaları yaptınız,truma boiler aldınız,kullanmadınız,masa ayağı vb çeşitli ürünler alıp kullanmadınız,giresunda malzeme bulamadınız ankaradan istanbuldan taşıdınız,
bence sizin durumunuz istisna kabul edilmeli
gerçek hesap belli
araç 35 bin kabul edilecek olursa ,donanımın fiyatı+işçilik+imalatçının işiyle ilgili giderleri ve makul bir kar oranı konarak karavanın bu parayı edip etmeyeceği öngörülebilir

bu arada 30 bin liraya da var bu tür araçlar
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-minivan-van-panelvan-peugeot-17-m3-135-bin-km-de-boxer-198946577/detay

omnitemporal' Alıntı:
bu arada 30 bin liraya da var bu tür araçlar
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-minivan-van-panelvan-peugeot-17-m3-135-bin-km-de-boxer-198946577/detay
Kargodan çıkma araç 135000 de olur mu ? olursa karavan olur mu ? benimde kafamdaki soru bu kargo çıkması araçların fiyatları cazip hep kmleri düşük ben yarı zamanlı ticari kullanarak aracımla 8 yılda 250000 km yaptım malum sitede 250000 üzeri yapmış kargodan çıkma ara ççok az hatta bir tanesii tramere mesaj attım gelen mesaj 2006 model aracın 145000 de olduğunu doğrular nitelikteydi aslında bunu da tartışmak gerekir konuyu dağıtmak gibi olmasın ama

Hocam kargo'dan cikma aracin kilometresinin az olmasi bence sasirtici degil cunku kargolar yerel calisiyor ve bu araclar genelde sehirlerarasi degil mahalle icinde teslimat araclari olarak kullaniliyorlar. Neredeyse her mahallede bir kargo subesi var artik. Yani aslinda bu araclar sadece mahallede servis yapiyor gibiler. Yani bence kilometrede sorun yok fakat bu araclar aksama kadar tonlarca yukle dolasiyor. Belki bazen istihap haddinden bile fazla yukleniyor olabilirler. Bu durumda motor ne kadar yipraniyor, alt takimlar ne kadar yipraniyor bunlara bakmak ve baktirmak lazim. Firmalar araclari bu temizlikte ve dusuk kilometrede elden cikardiklarina gore "Aceba bir bildikleri mi var?" diye dusunmeden edemiyorum.

Arkadaşlar kargo firmalarının dagıtımda kullandığı araçlar firma malı olmayıp,şahıslardan kiralıktır.Firma aracı kiralarken aracın durumu ile ilgili herhangi bir şey talep etmemektedir.Yani modeli markası gibi.
Bir şey daha var.Aynı araç gövdesine farklı hacimlerde motor yapılıp monte edilmişse,bu motor seçeneklerinden en büyük hacimlisi o araç gövdesinde en az yakıt harcar.
Ducato serisi araçlarda 13m3 sınıfında hem 2100cc kadar hemde 2800 cc kadar motor seçenegi var,ilk anda garip gelsede 2100cc lik motoru olan araçlar 2800cc lik motoru olandan daha fazla yakıt tüketir.Çünkü gövdenin boş agırlığının hesabı aslında 2800 c motora göre düşünülüp hesaplanmıştır,aynı araca 2100cc lik motor konunca gövde motora agır gelmektedir.
Satış sitelerinde bu türden motor opsiyonu olan satılık araçlara dikkat edin bakın hep küçük motorlu versiyonu satılıktır,çünkü en azından yakıt harcamasından bıkmışlardır.
Benim kendi düşüncem Fiat ducato türü 13 m3 araçlarla karavan yapılacaksa motoru en büyük versiyon olan 2800 Türbo olmalı derim.
Saygılar

omnitemporal' Alıntı:
bence de sizin hesabınız konuştuğumuz bu durumu açıklamıyor,kimse bir yaşında araç alıp 4 yıl beklemiyor,5 yaşından küçük aracı karavan yapıp araç fiyatı kadar ötv ödeyen de olmayacağına göre,
yıllardır ödediğiniz vergi,sigorta,bakım,lastik vb hesaba katmışsınız,
5-6 yaş arası ducatoların fiyatı belli,bunu üzerinden hesap yapmak gerekiyor
ayrıca takip ettiğim kadarıyla afet durumlarını düşünerek ekstra enerji harcamaları,telsiz ve aksesuarları harcamaları yaptınız,truma boiler aldınız,kullanmadınız,masa ayağı vb çeşitli ürünler alıp kullanmadınız,giresunda malzeme bulamadınız ankaradan istanbuldan taşıdınız,
bence sizin durumunuz istisna kabul edilmeli
gerçek hesap belli
araç 35 bin kabul edilecek olursa ,donanımın fiyatı+işçilik+imalatçının işiyle ilgili giderleri ve makul bir kar oranı konarak karavanın bu parayı edip etmeyeceği öngörülebilir

Sizin de Melih beyin de değindiği konuda haklısınız: Benim dışımda genç araç alıp bekleten pek yok. Dolayısıyla araç maliyetleri benimkinden çok daha düşük.

Diğer istisnalar için: İstanbul'dan taşıdığım malzeme için navlun hesaplamadım (başka sebeplerle gideceğim zamanlara denk getirdim). Dolayısıyla Giresun'dan almaya kıyasla daha ucuza geldi. Alıp da kullanmadığım malzeme yok. Truma boiler konusunda sıkıntım vardı. Satamayınca ve takas yapamayınca olduğu gibi kullandım. (Bana maliyeti Almanya fiyatı.) Telsizlerimin maliyeti hesaplamalarımda yok. Aldığım her şeyin maliyet/yarar konusunda en hesaplısı olmasına fazlasıyla çaba gösteririm. Seksen tane yerden fiyat alır, kıyaslar öyle alırım. Bir tek elektrik konusunda fazla kablo maliyetim var. O da ağırlıklı olarak gönüllü itfaiyeciliğim ve güvenlik manyaklığımdan kaynaklanıyor. Yani toplam maliyetlerim olabilenin asgarisi desem yeridir.

Bekir bey, yatırımınızın olası getirisini bilanse etmediniz sanırım ? ;)
Üstelik akülerinizinde şimdi kemikleri sızladı galiba ? :D

Not
Siz bana bakmayın lütfen, yine Alman damarım kabardı da . ;D

EvliyaCelebi2' Alıntı:

Not

??? Anlamadım. Bilanse ne demek?

Bilançosunu çıkartma anlamında kullanmışdım. :-\

EvliyaCelebi2' Alıntı:

Not
mesajınızda ne anlatmak istediğiniz anlaşılmıyor,bende merak ettim

Pardon ! :-[
Bilanse kelimesinin Türkcede kullanılmadığını düşünemediğimden asıl sorun bende.

Demek istediğim yatırımı bilanco etmek idi, yani muhasebede kullanıldığı anlama benzer şekilde, araca yatırılan kapitalin mali portresini zaman içersinde girdi (+) ve çıktıları (-) ile beraberce değerlendirilmesi idi. Bekir beyin o zaman araca yatırdığı paranın değeri enflasyon kaybı ve olası kayıp yatırım gelirleri (faiz) açısından, bu günkü değere eşit değil. (Kapital bankaya yatırılsa idi faiz getirisi olacaktı. O faiz şimdi bilançoda eksi değer olarak görülüyor) Bu yüzden dikkat çekmek istediğim, aradaki olası eksi değeri göz önüne almadan (hesaplamadan) salt rakkamları karsılaştırmanın sorunlu olduğu idi.

Akülerin kemiklerinin sızlamasi ise, Bekir beyin akülerinin kullanılmadığı ve sanırım devamlı dolu olarak depo edilmediğinden sülfatlaşarak ömürlerini bitirmiş olduğuna dair bir gönderme. Onların kayıplarıda bilancoya girmeli ?

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Pardon ! :-[
Bilanse kelimesinin Türkcede kullanılmadığını düşünemediğimden asıl sorun bende.

Demek istediğim yatırımı bilanco etmek idi, yani muhasebede kullanıldığı anlama benzer şekilde, araca yatırılan kapitalin mali portresini zaman içersinde girdi (+) ve çıktıları (-) ile beraberce değerlendirilmesi idi. Bekir beyin o zaman araca yatırdığı paranın değeri enflasyon kaybı ve olası kayıp yatırım gelirleri (faiz) açısından, bu günkü değere eşit değil. (Kapital bankaya yatırılsa idi faiz getirisi olacakti. O faiz şimdi bilançoda eksi değer olarak görülüyor) Bu yüzden dikkat çekmek istediğim, aradaki olası eksi değeri göz önüne almadan (hesaplamadan) salt rakkamları karsılaştırmanın sorunlu olduğu idi.

Akülerin kemiklerinin sızlamasi ise, Bekir beyin akülerinin kullanılmadığı ve sanırım devamlı dolu olarak depo edilmediğinden sülfatlaşarak ömürlerini bitirmiş olduğuna dair bir gönderme. Onların kayıplarıda bilancoya girmeli ?

Walla bu kadar muhasebe kavramının arasında ben kayboldum. Herhalde dediğiniz gibidir ;D

Aküler konusunda küçük bir ayrıntı: Daha önce aldığım çıkma stasyoner aküleri telsiz derneğimize bağışladım. Tekrarlayıcı istasyonlarımızda yedek enerji kaynağı olarak kullanılacak. Şu anki akülerim (görece) yeni. Ama dediğiniz gibi onlar da bir kaç aydır araçta gezinip duruyor. Şu sıralar elektrik sistemine başladım. İnşallah yakında akülerim de kullanıma girecekler diye ümit ediyorum.

Yurt dışında uzun süre kalınca, özellikle internet çağına kadar Türkçe‘ deki yeni kelimeleri takibedebilmek çok zordu. Bu bakımdan artık forumun çok faydasını görüyorum. Bazı kelimelerin karşılığını bulmak kolay değil. Örnek vermek gerekirse, Bekir Kemal Beyin „daha önce aldığım çıkma stasyoner aküleri telsiz derneğimize bağışladım“ cümlesindeki çıkma kelimesine takıldım. Google‘ ye sordum, bilmiyor. Benim tahminim „ikinci el“ olsa gerek. Fakat internette çıkma ve ikinci eli beraberce de kullanan örnekler var.
Iki ay kadar önce Münih Çocuk Kliniğindeki doktorla Makedonyalı Türk asıllı annne-baba arasında tercümanlık yaparken, annenin söylediği bir kelimeyi anlamayınca, baba „biz Osmanlı Türkçesi konuşuyoruz onun için anlamadın“ dedi. Almanya‘ da bizim Türkçe, Balkanlarda Osmanlı Türkçesi ve Türkiye‘ deki Türkçe. Ama önemli olan, anlaşabiliyoruz.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-karavan-cekme-karavan-hollanda-mali-karavan-caravelair-marka-cok-temiz-204303547/detay
Konya meram aşkan mahallesinde süper villar var,hollanda plakalı son model bir mercedes ve bu karavanı çekiyor,ilginç?sanırım yine alıntı fotoğraflar ve aynı senaryo...750 kg altı,1000 cc üstü her araç çeker yazmış :smiley: kapora veren birilerini bulacaklar,umarım kimseyi dolandıramadan yakalanırlar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,088
Kaydolan Son Üyemiz
TunaKarakaya

SON KONULAR

Geri