Doğrucu Davut / Evliya Çelebi2 Nerede?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TA2RX Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 52
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,643

Etiketler
İnsan, "bulunduğu ortamın güven vermesini", ya da "güvenli bir ortamda bulunuyor olmayı" diler. Eğer başlık doğruysa, bu mecrada yazmanın bir anlamı kalmamış demektir. Yararlı bazı kullanıcıların engellenmesi, yararlı gibi görünen, ancak son tahlilde zararları anlaşılacak olan diğer bazı kullanıcıların ortamı istila edebilmesine olanak sağlar.
Bu başlığın çağrıştırdığı konunun doğru olmadığının yönetim tarafından ikna edici şekilde açıklığa kavuşturulmasını diliyorum.
Yoksa öyle bir ortam sadece çakalları tatmin eder.
Biz de çakalların tatmin aracı olmayı kabul etmeyiz.

Forumu takip edebildiğim kadarı ile entellektüel anlamda zengin, bardağın boş tarafınında düşülmesi gerektiğini belirten bir şahsiyetti. Bence forumun bir rengi idi. Bu rengin bir şekilde kaybolması bence forumun kaybıdır diye düşünüyorum

Yasaklama nedeni „Moderasyon Notu“ olarak üyenin paylaṣımlarının altında yeterince bir zaman durdu.

Son düzenleme:

Bu söylediğinizi hem anlayamadım, hem de üyenin iletilerinin altında bir açıklama göremedim.
Benim forum cahilliğimden dolayı olabilir tabii.
Açıklar mısınız lütfen?

Moderasyon notunda yasaklama açıklandı ve not yeterli görülen bir süre sonra kaldırıldı. Gözünüzden kaçmıṣ olabilir.

Başlık 24 saat öncesinde açıldığı halde forum yönetimi tarafından bir açıklama hala başlık altına girmedi.
Forum yöneticilerinin kimler olduğunu bilmediğim için ne kadar katkı sunduklarını da bilemiyorum. Fakat yeni çıkan birçok sosyal paylaşım ortamlarına rağmen ısrarla forumun can damarlarından olan ve en çok faydalı katkıyı ortaya koyan katılımcılardan bir tanesi olan Doğrucu Davut bu forumda engellenir ve yasaklanır duruma düşmüş ise gelinen nokta tam Türkiyelilik durumu.
Bu kararı alanlar hangi paylaşım sorun olduysa onun altında kendisi ile konuyu tartışsalardı muhtemelen akla uygun cevapları alırlardı düşüncesindeyim. Kolay ve kaçamak yolu seçmişler.

Moderasyon notunu ben de göndermedim. Bana kendisi foruma giremediğini daha önce bildirdiği için yasaklandığını biliyorum. Tahminim Gezenbilir yönetiminin kendi koyduğu kurala uymadığını yazdığı için yasaklandı. Gösterişsiz, alçak gönüllü ve sadeliği seven kimselerce yönetilen Gezenbilir forumuna açıkcası ben yakıştıramadım.

Darbeye teşebbüsten GHK kararı ile ihraç edilmiş demek , çok üzüldüm , vallahi forumdan tam zamanında elimi ayağımı çekmişim demekki

SM-M215F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu baṣlıktaki paylaṣımcılar için bir kaç noktaya açıklık getirmekte fayda var.

1. Forumda üyelerin yasaklanması bir süreç sonucudur. Forumda uzun zaman paylaṣımda bulunan bir üye bir paylaṣımı nedeniyle yasaklanmaz. Son yasaklama da böyle oldu.

2. Forumda yöneticiler nöbet tutmuyor. Bazen cevaplar gecikebilir. Ayrıca bazı konularda yönetim kendi içinde konuyu konuṣabilir. Bu durumda cevap daha da gecikebilir.

3. Daha önce de yazdığım gibi, yasaklama nedeni yasaklanan üyenin paylaṣımlarının altında bir süre durdukduktan sonra kaldırıldı. Bu yazıyı görmeyenlere gören üyeler bilgi verebilirler. Bu bilgiyi vermeden önce yasaklanan üyeden izin alınmasını tavsiye ederim. Ҫünkü yasaklanan bir üyenin foruma girip kendisi hakkında yazılanlara cevap verme olanağı yoktur. Bu nedenle de yasaklama nedeninin forumda tekrar yazılmasını istemeyebilir.

4. Bu forumda yıllardır yazıyorsunuz. Hanginiz yazdığınız bir içerik nedeniyle yönetim tarafından bir sınırlama veya ikazla karṣılaṣtınız?

Forumda herkesin rahatlıkla paylaṣımda bulunabileceği bir ortam var ve bu böyle devam edecek. Bu ortamın bozulmasına da izin verilmeyecek.

Bu baṣlıktaki paylaṣımcılar için bir kaç noktaya açıklık getirmekte fayda var.

1. Forumda üyelerin yasaklanması bir süreç sonucudur. Forumda uzun zaman paylaṣımda bulunan bir üye bir paylaṣımı nedeniyle yasaklanmaz. Son yasaklama da böyle oldu.

2. Forumda yöneticiler nöbet tutmuyor. Bazen cevaplar gecikebilir. Ayrıca bazı konularda yönetim kendi içinde konuyu konuṣabilir. Bu durumda cevap daha da gecikebilir.

3. Daha önce de yazdığım gibi, yasaklama nedeni yasaklanan üyenin paylaṣımlarının altında bir süre durdukduktan sonra kaldırıldı. Bu yazıyı görmeyenlere gören üyeler bilgi verebilirler. Bu bilgiyi vermeden önce yasaklanan üyeden izin alınmasını tavsiye ederim. Ҫünkü yasaklanan bir üyenin foruma girip kendisi hakkında yazılanlara cevap verme olanağı yoktur. Bu nedenle de yasaklama nedeninin forumda tekrar yazılmasını istemeyebilir.

4. Bu forumda yıllardır yazıyorsunuz. Hanginiz yazdığınız bir içerik nedeniyle yönetim tarafından bir sınırlama veya ikazla karṣılaṣtınız?

Forumda herkesin rahatlıkla paylaṣımda bulunabileceği bir ortam var ve bu böyle devam edecek. Bu ortamın bozulmasına da izin verilmeyecek.

Politikalarınızı çok ilginç bulduğumu söylemek zorundayım. Bir moderasyon yapılıyor. Sonra hoop bu not kaldırılıyor. Görmeyenlere de görseydin deniyor. Haklılığını yönetim kendi içinde tartışabiliyor ama kesin olarak tartışıp tartışmadığını da bilmiyoruz. Durum beraberinde bir sürü soruyu beraberinde getiriyor.

Bu gerçekten yönetimin ortaklaşa aldığı bir karar mı, yoksa tek bir kişinin kararı mı? Öte yandan kıstas ne? Sözkonusu kuralın ne olduğu ve yaptırımı daha önce bir yerlerde kalıcı olarak açıklanmış mı? Yoksa insanlar bilmedikleri bir kuralın keyfi olarak uygulanmasını nedeniyle mi cezalandırılıyor? Ayrıca neden toptan yasaklama? Örneğin bir süre uyarı mahiyetinde yasaklama değil?

1995 yılında, daha ülkemizde internet yokken HiTNeT ve Fidonet BBS (Bulletin Board System) ağları üzerinde aktif olarak bulunmuş; HiTNeT'in forumlarda en çok mesaj yazan ve alan 3. kişisi olmuş ve senelerce ArchiMac adıyla BBS işletmiş; dahası Türkiye'nin en eski (1977 yılından bu yana) bilgisayar kullanıcılarından, en eski internet suncularından (archimac.org) birinin sahibi ve yöneticisi olmuş birisi olarak forum yönetimi konusunda epeyce bilgi ve tecrübemin olduğunu söyleyebilirim.

Mesut bey'in ne yazdıklarında ne üslubunda sözünü ettiğiniz türden bir yaklaşıma ben şahit olmadım. Birisine küfür mü etti? Hakaret mi etti? Sürekli olarak konu dışı mesaj mı yazdı? Hadi bir sürü insan görmedi diyelim, neden sözkonusu mesaj kaldırmakla yetinilmez de toptan yasaklama yoluna gidilir?

Ben anlamakta zorlanıyorum.

Bu bilgiyi vermeden önce yasaklanan üyeden izin alınmasını tavsiye ederim. Ҫünkü yasaklanan bir üyenin foruma girip kendisi hakkında yazılanlara cevap verme olanağı yoktur

Merakım bilgi eksikliğinden olup yol göstermenizi rica ederim.

Her ne kadar "kişinin başına ne gelirse ya meraktan ya yaraktan" denilse de öğrenmekte yarar görürüm.

Bu arada bu deyişi de toplum olarak yanlış değerlendirmekteyiz zira Azeri Türkçesinde "Yarak =Tabanca" anlamında kullanılır.

Yasaklanan üyelerden Doğrucu Davut müstear adıyla tanınan Mesut beyden izni nasıl alabiliriz? Kendisiyle ancak forum üzerinden mesajlaşabiliyorduk engellenince mesajlaşma imkanı da ortadan kalkmış oldu. İletişim yöntemi hakkında bilgi rica ediyorum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.