Baba Karavanla Yakında Yollardayız !

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan BABA KARAVAN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,839

BABA KARAVAN

Baba, bir ağaç gibidir. Gölgesinde huzur bulunur.
Web
www.babakaravan.com
Herkese selamlar,

Ben Bilal, namıdiğer @RamizDAYI 🙂

Kendimden kısaca bahsetmek gerekirse, 40 yaşında, evli ve üç çocuk babasıyım. Liseden sonra, üniversite eğitimine Hacettepe Üni. GSF. Heykel bölümünde başladım. Devamında Marmara Üni. GSF. İç mimarlık bölümünü bitirdim. Yine İç mimarlık üzerine Londra / Kingston üniversitesinde yüksek lisans yaptım.

Son on yıldır, kendi markam olan " Roche Stalloni " adı altında özel tasarım mobilyalarımı üretip, pazarlamasını yapmaktayım.

Neden çekme karavan üretmeye karar verdim?

Aslında her şey bir çekme karavan alma fikri ile başladı. Karavanlar hakkında en ufak bir bilgim yoktu.

Haliyle herkesin yaptığı gibi, bende konu hakkında araştırmalar yapmaya başladım.

Duruma dışarıdan bakınca herşey çok güzel görünüyordu. Fakat araştırmalarım derinleştikçe, eline tornavida alanın karavanyaptığını gördüm. Piyasada yüzlerce, belki binlerce kitabına uygun olarak üretilmemiş karavan bulunuyor.

Pandemi dönemine kadar, ülkemizde çekme karavanlar hakkında bilgi sahibi olan insanların sayısı nüfusa oranla %1 bile değilken, günümüzde tahmin ediyorum %75'in üzerine çıkmıştır.

Pandemi, insanları ister istemez izole bir yaşam tarzına doğru yönlendirdi. Karavan furyası bu noktadan sonra başladı.

Pandeminin üzerine eklenen deprem felaketi sebebiyle de bazı insanlar evlerine girmeye bile korktukları için karavanlara yöneldiler.

İşin bir başka boyutu da ekonomik sorunlar.

4-5 kişilik bir aile, tatil için bir otele gittiğinde faturalar 100 binTL civarına yaklaşınca, insanlar çözümü karavan satın almada buldular. Ayrıca, yine bu dönemde popüler olan bazı sanatçıların tam zamanlı karavan hayatına geçmesi insaların karavanlara bakış açılarını da değiştirdi.

Kısaca son üç senedir kalitesiz karavanların mantar gibi üremesinin sebepleri bu tür faktörler.

Bu durumlar, yukarıda bahsettiğim eline tornavida alıp, 40x40 profilden şasi üretip, her şeyin en kalitesizini kullanıp, karavan üreten kişilerin iştahını kabartmış olmalı ki hala piyasada yüzlercesi kol geziyor.

Ben ilk kez bir karavanın içine girdiğimde, bazen kalitesizliği hissedersiniz ya, o hissi fazlasıyla yaşadım.

Sonrasında şunu sordum kendime; Neden bir karavan yapmayayım?

İşin tasarım ve teknik anlamda bir çok konusunda bilgi sahibiyim. Neden olmasın dedim ve kağıt üzerinde eskiz çalışmalarına başladım.

Yaklaşık 5 ay süren tasarım ve ar-ge süreçlerinden sonra, karavan üretimi konusunda bir çok konuyu geride bıraktım.

Bildiğiniz üzere en başta kendim için bir karavan üretmeyi planlıyordum.

Fakat çevremden ve tasarımlarımı gören kişilerden aldığım olumlu tepkilerden sonra kendi karavanlarımı üretmeye ve pazarlamaya karar verdim.

Üreteceğim karavanlarımın marka adını da " BABA KARAVAN " olarak belirledim.

Aslında forumda bir çoğunuz yaptığım ve yapacağım karavanların hakkında bilgi sahibisiniz.

Bu konu vasıtasıyla, yeni üyelerimize bazı bilgileri sunmak istedim.

Ürettiğimiz çekme karavanlarla ilgili bilgilendirmeleri bu başlık altında yapacağım.

Herkese iyi forumlar diliyorum🙂 👋

Hayırlı uğurlu olsun. Marka Tescilini ihmal etmeyin.
Teşekkürler Yücel hocam,

Geçen hafta marka tescil başvurusunu yaptım. Önceden bu işler baya uzun sürerdi.

Artık daha kısa sürelerde sonuçlanıyormuş. Hem marka, hem tasarım tescil işleri eskiye göre baya hzılandırılmış.

Bununla birlikte babakaravan.com domainini de tescil ettim. Fakat site tasarımına henüz başlamadım.

Şimdilik youtube kanalına yönlendirme yaptım. 👍

Bilal Bey elinize sağlık, çok güzel olmuş.
Çok teşekkürler Tarkan Bey,

Siz, en başından beri süreci takip eden kişilerden biri olarak, bir çok konu hakkında bilgi sahibisiniz.

Uzmanlık alanlarınız ile ilgili teknik konular hakkında bana vermiş olduğunuz fikir, öneriler ve desteğiniz için de ayrıca teşekkür ederim.

Karavanist buluşmamızda bir araya gelince, özellikle fikirlerinizi almak istediğim bir kaç konu bulunuyor.

Şimdiden fuarda görüşmek dileğiyle.. 🙂

Tüm forumdaşlara hitaben;

Yeni yılın, hayatınıza mutluluk, sağlık ve başarı getirmesini diliyorum.

Gelecek günler, umut dolu yeni bir başlangıca vesile olsun.

Yeni yılınız kutlu olsun!

Çok teşekkürler Tarkan Bey,

Siz, en başından beri süreci takip eden kişilerden biri olarak, bir çok konu hakkında bilgi sahibisiniz.

Uzmanlık alanlarınız ile ilgili teknik konular hakkında bana vermiş olduğunuz fikir, öneriler ve desteğiniz için de ayrıca teşekkür ederim.

Karavanist buluşmamızda bir araya gelince, özellikle fikirlerinizi almak istediğim bir kaç konu bulunuyor.

Şimdiden fuarda görüşmek dileğiyle..

Tüm forumdaşlara hitaben;

Yeni yılın, hayatınıza mutluluk, sağlık ve başarı getirmesini diliyorum.

Gelecek günler, umut dolu yeni bir başlangıca vesile olsun.

Yeni yılınız kutlu olsun!
Estağfurullah Bilal Bey, bizimki hariçten gazel okumak gibi. İnşaat, mekanik, tesisat, elektrik ve otomasyon konularında 34 yıllık mühendislik tecrübesinden karavanla ilintili bazı hususları yazıyorum sadece. Karavanda yaşam deneyim ve kültürüm yok sayılır. Az da olsa kamp ve tekne deneyimim oldu bu zamana dek. Ama çok seyahat ettim işim gereği ve mümkün olduğunca bu iş veya özel seyahatlerinde gittiğim şehirleri, ülkeleri turistik veya yerel açıdan gezmeye, tanımaya çalıştım. Türkiye'nin 70 ten fazla ilini, dünyada ise 30 dan fazla ülkeyi gördüm. Bazısında günübirlik bile olsa halka karıştım, bazısında tipik turist gibi gezdim. Şunu anlatmaya çalışıyorum aslında, karavan veya herhangi bir araç da aslında bir amaç değil. Farklı kültür ve coğrafyaları tanımak, sizi farklı kılıyor. Tabi insan karakteri de etken ama, forumun adı gibi oluyor bir süre sonra. Ben fazla üstelemeden, nacizane tecrübelerimi paylaşmaya çalışıyorum elimden geldiğince. İnsan biriktirmek önemli benim için. 3 ayrı forumda daha aktifim, hatta bir forumun da kurucusuyum. Bazen iletişim kurmak, frekansı tutturmak zor oluyor. Herkesin öncelikleri farklı. Siz ve diğer değerli dostlarla tanışmak çok iyi olacak. Buradan yazışmak ile yüz yüze görüşmek farklı oluyor.

Farklı şeyler yapmaya çalışmanızı ise son derece takdir ediyorum. Tabi takdir etmek haddimize değil ama, iş bitiriciliğiniz gerçekten öyle. Bir işi yapmanın çok farklı yöntemleri olabilir. Bence esas olan işin hedeflenen şekilde bitmesidir. Artık YZ (AI) ile her şey çok hızlı. Geç yapacak olan, hiç yapmasın gibi bir durum oluyor. Kişiselleştirme şart. Standart üretim yapan çağın gerisinde kalıyor. Trendler çok hızlı değişiyor, ayak uyduramayacak olan hüsrana uğruyor. Maliyet kriteri ise, seri üretim ile aşılmaya çalışılıyor. 3 kişi ile 1 ayda 1 karavan yapmak mı, 30 kişi ile 1 ayda 30 karavan yapmak mı? ERP ile (Enterprise Resource Planning, Kurumsal Kaynak Planlaması) mümkün mü? Evet. Robotik destek gerekir, CAD/CAM gerekir. Ama bir Air Stream veya Bürstner gibi Alman üreticiler için bunlar zaten yıllardır var. Yerel düşünürsek yerimizde kalırız. Dünya globalleşiyor diyoruz ama sadece diyoruz. Ben sizde bu ışığı görüyorum.

Bilvesile sizin ve tüm forum camiamızın yeni yılını kutlar, başta Gazze olmak üzere, tüm dünya da savaş ve katliamların olmadığı bir yıl dilerim. Bizler kabuğumuzda öyle veya böyle idare ediyoruz zaten...

Estağfurullah Bilal Bey, bizimki hariçten gazel okumak gibi. İnşaat, mekanik, tesisat, elektrik ve otomasyon konularında 34 yıllık mühendislik tecrübesinden karavanla ilintili bazı hususları yazıyorum sadece. Karavanda yaşam deneyim ve kültürüm yok sayılır. Az da olsa kamp ve tekne deneyimim oldu bu zamana dek. Ama çok seyahat ettim işim gereği ve mümkün olduğunca bu iş veya özel seyahatlerinde gittiğim şehirleri, ülkeleri turistik veya yerel açıdan gezmeye, tanımaya çalıştım. Türkiye'nin 70 ten fazla ilini, dünyada ise 30 dan fazla ülkeyi gördüm. Bazısında günübirlik bile olsa halka karıştım, bazısında tipik turist gibi gezdim. Şunu anlatmaya çalışıyorum aslında, karavan veya herhangi bir araç da aslında bir amaç değil. Farklı kültür ve coğrafyaları tanımak, sizi farklı kılıyor. Tabi insan karakteri de etken ama, forumun adı gibi oluyor bir süre sonra. Ben fazla üstelemeden, nacizane tecrübelerimi paylaşmaya çalışıyorum elimden geldiğince. İnsan biriktirmek önemli benim için. 3 ayrı forumda daha aktifim, hatta bir forumun da kurucusuyum. Bazen iletişim kurmak, frekansı tutturmak zor oluyor. Herkesin öncelikleri farklı. Siz ve diğer değerli dostlarla tanışmak çok iyi olacak. Buradan yazışmak ile yüz yüze görüşmek farklı oluyor.

Farklı şeyler yapmaya çalışmanızı ise son derece takdir ediyorum. Tabi takdir etmek haddimize değil ama, iş bitiriciliğiniz gerçekten öyle. Bir işi yapmanın çok farklı yöntemleri olabilir. Bence esas olan işin hedeflenen şekilde bitmesidir. Artık YZ (AI) ile her şey çok hızlı. Geç yapacak olan, hiç yapmasın gibi bir durum oluyor. Kişiselleştirme şart. Standart üretim yapan çağın gerisinde kalıyor. Trendler çok hızlı değişiyor, ayak uyduramayacak olan hüsrana uğruyor. Maliyet kriteri ise, seri üretim ile aşılmaya çalışılıyor. 3 kişi ile 1 ayda 1 karavan yapmak mı, 30 kişi ile 1 ayda 30 karavan yapmak mı? ERP ile (Enterprise Resource Planning, Kurumsal Kaynak Planlaması) mümkün mü? Evet. Robotik destek gerekir, CAD/CAM gerekir. Ama bir Air Stream veya Bürstner gibi Alman üreticiler için bunlar zaten yıllardır var. Yerel düşünürsek yerimizde kalırız. Dünya globalleşiyor diyoruz ama sadece diyoruz. Ben sizde bu ışığı görüyorum.

Bilvesile sizin ve tüm forum camiamızın yeni yılını kutlar, başta Gazze olmak üzere, tüm dünya da savaş ve katliamların olmadığı bir yıl dilerim. Bizler kabuğumuzda öyle veya böyle idare ediyoruz zaten...
Tarkan Bey, sizin deneyimlerinizden ve bakış açınızdan her zaman istifade ettim. Paylaştığınız bilgi ve tecrübeleriniz için teşekkür ederim. 34 yıllık mühendislik geçmişinizden gelen bakış açınız, karavanlarla ilgili konularda da çok değerli ve ilham verici.

Seyahatlerinizin size kazandırdığı farklı kültür ve deneyimlerin, yaşamın zenginliğini artırdığına dair düşüncenizi de çok değerli buluyorum. Yeni yerler görmek ve insanlarla etkileşime geçmek, sadece kişisel gelişimimize katkı sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda dünyayı daha iyi anlamamıza ve bir arada yaşamanın güzelliklerini keşfetmemize olanak tanıyor.

İş bitiriciliği ve farklı iş yöntemleri konusundaki yaklaşımınıza da katılıyorum. Teknolojinin hızıyla birlikte gelen bu dönemde, esneklik ve hızlı adaptasyon yeteneği oldukça önemli hale geldi.

İşlerin kişiselleştirilmesi ve özelleştirilmesi, standart üretimden daha fazlasını sunacak ve bu da müşteri memnuniyetini mümkün mertebe artıracaktır.

Küresel düşünme ve yerel hareket etme arasındaki dengeyi kurmak, gerçekten de günümüzdeki değişimi anlamamıza yardımcı olabilir. Teknolojinin iş dünyasındaki rolü, iş süreçlerini daha verimli hale getirerek rekabet avantajı sağlayacağına kesin gözüyle bakabiliriz.

Yeni yıl dileklerinizi paylaşıyor ve barış dolu bir dünya umudunuzu destekliyorum.

Umarım yeni yıl, daha fazla anlayış, sevgi ve uyum getirir; savaşların ve çatışmaların sona erdiği, herkesin mutlu ve huzurlu olduğu bir dönem olur.

Yeni yılınız kutlu olsun ve başarılarla dolu bir yıl geçirmenizi dilerim.

Hayırlı uğurlu olsun. Kurumsal bir yaklaşımla başlamışsınız.

Ürün mağazaya geldiğinde inşallah uğrayacam :: )
Çok teşekkürler 🙂

Karavanı sitelere getirdik. Şu an kapalı bir kutudan farklı yok, çünkü henüz kapı elimize ulaşmadı.

Bu arada Hartalın çift kapılı modelini kullanıyoruz. Karavan cadde de ciddi anlamla ilgi odağı oldu.

Karacakaya caddesi üzerinde daha öncesinde bir karavan bulunmadığından, bir çok esnaf arkadaş ve caddeden geçen insanlar şimdiden bilgi almak için durup ziyaret etmeye başladılar.🙂

Boyutları ile direkt olarak ilgi çekiyor ister istemez. Tiny house sananlar da olmuyor değil 🙂

Daha öncesinde de konuşmuştuk aslında, ebatlar noktasında neredeyse bir tiny house, kullanım, pratiklik ve sürüş dinamikleri açısından da bir karavanın karakteristik özelliklerini taşıyor.👍

Dilediğiniz zaman mağazaya bekliyorum 🙂

Görüşmek üzere 👋

Hatırlarsınız belki, bu sisteme benzer bir sistemin eskiz tasarımlarını yapmıştım.

Genel ağırlık, stabilite ve ağırlık merkezinin aşağıda olabilmesi açısından bir motokaravanda bu tarz işler yapmak kolay, ama çekme karavan da işler biraz daha zor.

O2 belgesi ile her ne kadar 3.5 ton limitimiz olsa da, ben karavanı 1750 - 1850 kg civarında tamamlamayı planlıyorum. Bu ebatlarda ki Avrupa karavanları incelediğim de ağırlıklar 2100 - 2400kg aralıklarında.

Ama ilerde bu konu üzerine de çalışmalar yapacağım. İlk aşamada bizim terasımız tamamen açık olacak.

Tavanda su izolasyonunu özel bileşenler ve epoksi kaplama ile tamamlayacağız. Sızdırmazlık testine

geldiğimiz de, terası bir yüzme havuzu gibi doldurup testleri bu zorlu seviyelerde gerçekleştireceğiz. 🙂

Aklımda, baba ve karavan konseptni bir araya getirmek için bazı fikirler yer alıyor.

Bunlara örnek olarak şöyle bir çalışma hazırladım.

İlerleyen zamanlarda daha farklı çalışmalarda gelecek.

Daha önce forumda yayınladığım ağırlık denge simülasyon çalışmasının üzerine, karavanla ilgili bazı bilgileri

ekleyerek yeniden yayınladım.

Ağırlık merkezi ve denge konuları, bir çekme karavanda en önemli unsurların başında geliyor.

Kendi karavanını yapmak isteyen arkadaşlarımıza fikir verebilir.

İyi seyirler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR