Doğrucu Davut / Evliya Çelebi2 Nerede?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TA2RX Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 52
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,654
Epeydir bu konuda ses seda çıkmadığına göre yönetim yapılanları onaylıyor demektir. Bu durumda ayni şey her an hepimizin başına gelebilir. Bu yüzden artık benden katkı beklemeyin. Hoşça kalın.
Bekir bey bu forumda o kadar eskisiniz ki sizin pozisyonunuzda ki birisinden bu cümleleri duyacağım aklıma gelmezdi. Konuyu uzatmak istemiyorum (Hüseyin bey gerekli bütün bilgileri maddeler halinde ilk sayfada verdi), emeğin bu kadar yerin dibine geçirildiği bir dönemde ,birileri emek verip katkıda bulunurken , bu tarz davranışta bulunmamız mantıklı mı, üstelik bu kararı oy birliği ile aldık da diyoruz. Sizleri rahatsız eden bu kararın gerekçelerinin doğruluğu, yanlış karar aldığımızı düşünüyorsunuz saygı duyarız, biz öyle olmadığını düşünüyoruz. Saygılar...

Etiketler
Epeydir bu konuda ses seda çıkmadığına göre yönetim yapılanları onaylıyor demektir. Bu durumda ayni şey her an hepimizin başına gelebilir. Bu yüzden artık benden katkı beklemeyin. Hoşça kalın.
6 yılda çok şey öğrendim, güzel geziler okudum ama bazı konular oldu işte diye geçiştirilemiyor.
Emek verenlere teşekkürler. Tanıdığım tüm arkadaşları Düzce ye beklerim. Bende Bekir bey ile aynı düşüncedeyim.
Selam ve Saygılarımla....

Karavan forumlara hiç birimiz sadece bilgi vermek için gelmeyiz. Forumda çok ṣey de öğreniriz. Bu nedenle forumda hiç birimiz benim yerim doldurulmaz diye düṣünmemeliyiz. Forum hiç birimize bir ṣey borçlu değil.

Forumda herkesin rahatlıkla paylaṣımda bulunabilmesini (özellikle yeni üyelerin) sağlayan ortam çok önemli. Bu ortamı korumak için baṣka üyelere (yöneticiler dahil) tekrar lekrar sataṣan çok sayıda üye yasaklandı.

Aynı nedenle bu baṣlıkta adı geçen üye de yasaklandı. Bu üyenin sataṣmalarıyla sebep olduğu tartıṣmalar herkesin gözünün önünde yaṣandı. Bütün bu tartıṣmalar forumda duruyor. Isteyen bu tartıṣmaları okuyabilir.

Yönetimin bu yasaklama kararını uygun bulmayanlar olması gayet normal.

Bu açıklamaya yeni sorularla veya cevapla gelmenin bir anlamı yok. Forumda her zaman olduğu gibi kimseye sataṣmadan yapılan paylaṣımları, görüṣlerı kısıtlama diye bir durum yok. Forumu çok değerli bir bilgi kaynağı yapan da bu ortam.

Son düzenleme:

Karavan forumlara hiç birimiz sadece bilgi vermek için gelmeyiz. Forumda çok ṣey de öğreniriz. Bu nedenle forumda hiç birimiz benim yerim doldurulmaz diye düṣünmemeliyiz. Forum hiç birimize bir ṣey borçlu değil.

Forumda herkesin rahatlıkla paylaṣımda bulunabilmesini (özellikle yeni üyelerin) sağlayan ortam çok önemli. Bu ortamı korumak için baṣka üyelere (yöneticiler dahil) tekrar lekrar sataṣan çok sayıda üye yasaklandı.

Aynı nedenle bu baṣlıkta adı geçen üye de yasaklandı. Bu üyenin sataṣmalarıyla sebep olduğu tartıṣmalar herkesin gözünün önünde yaṣandı. Bütün bu tartıṣmalar forumda duruyor. Isteyen bu tartıṣmaları okuyabilir.

Yönetimin bu yasaklama kararını uygun bulmayanlar olması gayet normal.

Bu açıklamaya yeni sorularla veya cevapla gelmenin bir anlamı yok. Forumda her zaman olduğu gibi kimseye sataṣmadan yapılan paylaṣımları, görüṣlerı kısıtlama diye bir durum yok. Forumu çok değerli bir bilgi kaynağı yapan da bu ortam.
Karavanda silah bulundurulmalımı isimli konu başlığı ankette bana da sataşmıştı. Aynı sertlikte bende cevap verince Hüseyin bey beni engelleyerek cevap hakkımı kesdi daha sonra konunun tartışmalı kısımlarını silerek paylaşıma açmıştı. O günden sonra o şahıstan ve de forumdan soğumuştum. Çok bilgiliydi ama bir o kadar da (u...)çok bilmişti.

Karavanda silah bulundurulmalımı isimli konu başlığı ankette bana da sataşmıştı. Aynı sertlikte bende cevap verince Hüseyin bey beni engelleyerek cevap hakkımı kesdi daha sonra konunun tartışmalı kısımlarını silerek paylaşıma açmıştı. O günden sonra o şahıstan ve de forumdan soğumuştum. Çok bilgiliydi ama bir o kadar da (u...)çok bilmişti.
O dönemde konuyu takip etmiştim. Silinen kısımlarıda okumuştum. 14 Mart 2019 da başlayan konu da en son 4 Mart 2022 de yorum yapılmış.
Başlık net, farklı anlaşılabilir bir durum yok.
Konu başlığı sonrası paylaşım sahibinin ilk giriş açıklamasında alt taraf da yapılacak başlık dışı yorumlar için olması gereken yöntem net bir şekilde rica ile ifade de edilmiş.
Konuyu tekrar baştan sonra dikkatli okuduğumuzda başlığa uygun ilerleyen her yorum sorunsuz. Tartışmanın yaşandığı yorumlar ise en başta ifade edildiği gibi olması gereken şekilde ilerlemiş.
Siz başlıkla ne kadar bağlantılı bir yorum yaptığınızı gözlemleyerek daha adil bir değerlendirme yaparsınız düşüncesindeyim.

Tartışmanın doğasında zaten rahatsız olmamız var, herkes aynı şeyi konuşursa bir şey ortaya çıkmaz.
Bunun için çok bilmişlere ve rahatsız edenlere ihtiyaç var.
Bu memnun etmiyorsa yapılacak da benim için net. Benim düşüncelerimden çok uzak bir fayda sağlayabileceğimi düşünmüyorum diyerek kenara çekilmek.
Başlığın sahibi aldığı cevap ve bilgilere göre konuyu istediği şekilde geliştirebilir. Sonuç da bu şekilde bir başlık açan bundan bir sonuç çıkarmayı düşünüyor.

Aslında Hüseyin bey'
Bu açıklamaya yeni sorularla veya cevapla gelmenin bir anlamı yok.
güzel bir ifade ile konuyu bağlamış dı.

Ben de artık forum dışında kalma kararını vermiş olsam da, üstte tekrar yapılan yorum uyarısı mail olarak düştü, Yukarıdakilere cevap verme hakkı olmayan yasaklı üye 'yi düşündüm ve sessiz kalmak bana uygun gelmedi mecburen bunyazdıklarımı ifade ettim.

Hüseyin Bey forum işleyişinde teknik imkan varsa konu yoruma kapatılırsa yeni sorular ve cevaplar da sonlanacaktır.

Selamlar, Saygılar

6 yılda çok şey öğrendim, güzel geziler okudum ama bazı konular oldu işte diye geçiştirilemiyor.
Emek verenlere teşekkürler. Tanıdığım tüm arkadaşları Düzce ye beklerim. Bende Bekir bey ile aynı düşüncedeyim.
Selam ve Saygılarımla....
Henüz tanışmıyoruz ama Düzce'de görüşmek, tanışmak üzere. Bolu'dan selamlar :smiley:

O dönemde konuyu takip etmiştim. Silinen kısımlarıda okumuştum. 14 Mart 2019 da başlayan konu da en son 4 Mart 2022 de yorum yapılmış.
Başlık net, farklı anlaşılabilir bir durum yok.
Konu başlığı sonrası paylaşım sahibinin ilk giriş açıklamasında alt taraf da yapılacak başlık dışı yorumlar için olması gereken yöntem net bir şekilde rica ile ifade de edilmiş.
Konuyu tekrar baştan sonra dikkatli okuduğumuzda başlığa uygun ilerleyen her yorum sorunsuz. Tartışmanın yaşandığı yorumlar ise en başta ifade edildiği gibi olması gereken şekilde ilerlemiş.
Siz başlıkla ne kadar bağlantılı bir yorum yaptığınızı gözlemleyerek daha adil bir değerlendirme yaparsınız düşüncesindeyim.

Tartışmanın doğasında zaten rahatsız olmamız var, herkes aynı şeyi konuşursa bir şey ortaya çıkmaz.
Bunun için çok bilmişlere ve rahatsız edenlere ihtiyaç var.
Bu memnun etmiyorsa yapılacak da benim için net. Benim düşüncelerimden çok uzak bir fayda sağlayabileceğimi düşünmüyorum diyerek kenara çekilmek.
Başlığın sahibi aldığı cevap ve bilgilere göre konuyu istediği şekilde geliştirebilir. Sonuç da bu şekilde bir başlık açan bundan bir sonuç çıkarmayı düşünüyor.

Aslında Hüseyin bey'

güzel bir ifade ile konuyu bağlamış dı.

Ben de artık forum dışında kalma kararını vermiş olsam da, üstte tekrar yapılan yorum uyarısı mail olarak düştü, Yukarıdakilere cevap verme hakkı olmayan yasaklı üye 'yi düşündüm ve sessiz kalmak bana uygun gelmedi mecburen bunyazdıklarımı ifade ettim.

Hüseyin Bey forum işleyişinde teknik imkan varsa konu yoruma kapatılırsa yeni sorular ve cevaplar da sonlanacaktır.

Selamlar, Saygılar

janberkaydemir

bey, tartışmanın sebebini anlamamışsınız. Ben kısaca anlatıyım: Konu anketi başlatan kişi oylama harıcınde açıklama istememiş, bende dikkat etmeyip konuyla alakalı uzunca bir anımı anlatmışım. Aynı benim gibi açıklamada bulunan sn. @kartalveat nikli arkadaşta yazdığı açıklamayı silmiş ve yerine nokta koymuş. Bende silmeyi denedim fakat silme süresi geçtiğinden silemedim. Yazılan mesaj nasıl siliniyor diye sordum... İşte tatışma burada başladı. o şahıs benim silme sorumu bende silah var.... gibi mesajlarımdan alıntılar yaparak benim korkup mesajımı silmek istediğimi....söyledi bende ukalalık yapma korksam zaten taşımam gibi açıklamalarda bulununca iş hakarete gitti. Hüseyin beyde konuyu kısa bir süre kapattı. mesele bu. Yazdığım korktu dediği açıklamada hala yerinde duruyor okuyabilirsiniz

Son düzenleme:

janberkaydemir

bey, tartışmanın sebebini anlamamışsınız. Ben kısaca anlatıyım: Konu anketi başlatan kişi oylama harıcınde açıklama istememiş, bende dikkat etmeyip konuyla alakalı uzunca bir anımı anlatmışım. Aynı benim gibi açıklamada bulunan sn. @kartalveat nikli arkadaşta yazdığı açıklamayı silmiş ve yerine nokta koymuş. Bende silmeyi denedim fakat silme süresi geçtiğinden silemedim. Yazılan mesaj nasıl siliniyor diye sordum... İşte tatışma burada başladı. o şahıs benim silme sorumu bende silah var.... gibi mesajlarımdan alıntılar yaparak benim korkup mesajımı silmek istediğimi....söyledi bende ukalalık yapma korksam zaten taşımam gibi açıklamalarda bulununca iş hakarete gitti. Hüseyin beyde konuyu kısa bir süre kapattı. mesele bu. Yazdığım korktu dediği açıklamada hala yerinde duruyor okuyabilirsiniz

@adigekuzeyli ,
Tartışmayı çok iyi anladım. Silinmeden önce de okumuştum. Muhtemel konuya arada yapılmış bir yorum sonrası katıldınız. Başlıgı ve devamında ilk üç paylaşımı atlamış olabilirsiniz. 12. Yorumda aslında açıklayıcı.
Konu da bazı yorumların silinmesi sonrası olması gereken ilerleme en uygun şekilde 57. Yorum ile konu sahibi tarafından yapılmış. Benim beklentim de aynı şekilde olurdu.
Selamlar.

IMG 20231214 130759

Daha çıtır üyelerden birisi olarak burada adı geçen tüm eskilerin yazdıklarından çok şeyler öğrendim, ben dahil her insanın eşref saati var/eşşek saati var, bu nedenle zaman zaman ufak tefek tartışmaların ve anlaşmazıkların çıkması gayet doğal geliyor bana... Ama keşke bu şekilde bir sonuca evrilmeseymiş... Umuyorum benzeri/tekrarı yaşanmaz... Daha yeni bir üyeniz olarak kendimce bir öneride bulunmak isterim; eğer forum işleyişi vb açısından sorun çıkarmayacak bir işlem ise; bu gibi vb mesajların silinmemesi, silinmesi karar verilen mesajların da "silme" işlemi yerine "üzerlerinin çizilerek" ilgil konuda kalması/muhafaza edilmesi vb değerlendirilebilir mi acaba? Her an her saniye foruma giremiyoruz haliyle, öncesinde neler olduğunu vb görebilmek açısından, hem de -ne olursa olsun emek verilmiş zaman ayırılmış ve bilgi içeren mesajların da silinmemesi yitip gitmemesi açısından- bu önerim değerlendirilebilirse sevinirim.

Mesut beyin forumdan uzaklaştırıldığını bu başlığı okuyana kadar bilmiyordum.
Mesut bey için,;şöyle bilgili , böyle faydalı kısmına girmeyeceğim.Takdir etmesini ve önerilerinden faydalananlar aten biliyor.Tekrara gerek yok.

Ülkemizde niye demokrasi kültürü yerleşmiyor,çok seslilik niye yok? Tek adam,tek parti liderlerinden niye kurtulamıyoruz diye öykünürken, forum içinde bile demokrasi kültürünü özümsenmediğini,görüş ayrılıklarına tahammül edilmediğine şahit olmak benim için çok üzücü durum oldu

Bu ülkede cahilide ,aydınıda da aynı kolaycılığa kaçıp yasaklama ve engelleme ile görüşleri susturmaya çalışıyor.
Forumda yönetim kararı ile yasaklama getirdik demek onları haklı olduğunu değil ,yetkinin demoklesin kılıcı gibi kullanıldığının göstergesidir.

İlla bir ceza uygulaması olacaksa, buda adil biçimde olmalıydı.
Yasaklama ;bir hafta,iki hafta gibi kademeli ve süreli olabilirdi.

Şu anda forumda 1800 civarında ziyaretçi var. Bunlardan sadece 14’ü üye.

Forumda karavancılıkla ilgili değerli bir bilgi kaynağı oluṣtu. Bu nedenle çok sayıda insanın forumu ziyaret ettiğini düṣünüyorum.

Forumu ziyaret edenlere endiṣe etmeden üye de olabilecekleri bir ortam oluṣturmamız lazım.

Ziyaretçileri üye olmaya teṣvik edebilecek bir durum, bilgi kaynağının yanısıra, forumda sataṣılmadan, rencide edilmeden ve bilgiçlik taslanmadan konuların tartıṣılabileceği bir ortam diye düṣünüyorum.

Bu ortamı sağlamak büyük ölçüde yönetimin görevi.

Son düzenleme:

Facebook da karavan gruplarında üni. Öğretim üyesi itfaiyeci bir şahıs vardı bir paylasim yaptığında yüzlerce begeni alırdı herkes de saygı gosterirdi. Sonradan ukalalaşmaya, kendini herkesten üstün görmeye başladı. Yaptığı paylaşımları 3 kişi 5 kişiden başka begenen yoktu simdi kayboldu gitti.
Insanlar ne kadar bilgili olursa olsun saygı yoksa bilgininde bir değeri olmuyor.

Son düzenleme:

Ben de uzun süredir bu forumdayım. Çok aktif değilim ama arada gelip özellikle gezi yazılarını okumayı severim. Bu konuyu görünce ben de bir kaç kelam edeyim dedim.

Öncelikle belirtmeliyim ki DoğrucuDavut müstear isimli yazar ile hiç bir kişisel iletişimim, paylaşımım, sohbetim, kızgınlığım veya husumetim yoktur.

Kendisi benim açımdan bu forumun kıdemli ağır abi tayfasından biriydi. Karavancılık konusundaki tecrübeleri ve teknik bilgi düzeyi kesinlikle tartışma konusu edilemez. Bu konuda herkesin hemfikir olduğunu düşünüyorum. Ne var ki yazı üslubunda ve ifade tarzında tam olarak adını koyamayacağım ağdalı bir hantallık hali mevcuttu. Özellikle cümle yapılarında kullandığı devrik yapılar, fiil çekimlerindeki gramer karmaşası ve hedefi belli olmayan ve havada kalan tamlamalar nedeniyle DoğrucuDavutun yazdıklarını okumak bende ince bir baş ağrısına bile neden oluyordu. Elbette bu onun yazım tarzıdır ama dediğim bu nedenlerden dolayı kendisiyle yazılı bir fikri tartışma veya paylaşıma girmekten kaçınmışımdır. Bazen yazdıklarını anlamaya çalışmak yorucu dahi oluyordu. Uzun süre yurtdışında yaşamış olduğunu bildiğim için bu yazı dilindeki anomalileri buna bağlıyordum ve çok önemsemiyordum.

Kanımca bu yazı dili ve anlatım üslubundaki özgelik, kendi bilgi dağarcığının da çok geniş olması nedeniyle ifade etme ve fikir beyan etme aşamasında amorf bir yapıya dönüşüyordu. Teknik konulara oldukça hakim olduğundan dolayı artık karavan ile ilgili soru ve konulara felsefi ve kavramsal açıklamalar yaparak yaklaşmaya çalışıyordu ve bu da ağır olan yazı dilini iyice hantal ve rahatsız edici hale getiriyordu. Konular bu nedenle bağlamından ve özünden kolayca sapıyor ve bambaşka tartışmalara zemin hazırlıyordu. Özellikle çoğu kişi tarafından bu yazım tarzı "ukalaca" olarak bile nitelendirilebildi.
Bütün bunlar sonunda yeni üyeler konu açıp soru sormaya çekinir hale geldiler. Ağır yazı üslubu karşısında insanlar haliyle kendilerini aşağılanıyormuş gibi hissedebilirlerdi. Konular bağlamından kopup soyut tartışmalara evrildikten sonra tahmin edilemez yönlere doğru kayıp gidiyordu.

Yazmış olduğum bu değerlendirmeler sizin de gördüğünüz üzere tamamen edebiyat ve yazı dili eleştirisidir. DoğrucuDavut'un şahsı veya kişiliği ile ilgili bir değerlendirmem söz konusu olamaz.
Bu noktada şuna da değinmek istiyorum: Forum kuralları içinde yukarıda eleştirdiğim yazım ve ifade tarzı ile ilgili bir madde yok. Dolayısıyla yazarın forumdan uzaklaştırılma sebebinin somut bir kural ihlaline dayanmadığı çok açık. Benim tahminim forumun artık çok fazla kan kaybetmiş olması, yeni üyelerin katkı yapmaması, eski üyelerin kısır tartışmalar etrafında gün geçirmeleri, foruma taze kan ve enerji arayışına yol açtığı yönünde.
Yine tahminimce forumda ağır üslubu ile dominant hale gelmiş olan bir yazarın yönetimde bir rahatsızlığa yol açması kendisinin hedefe oturtulmasına neden olmuş. Bir nevi günah keçisi diyebiliriz. Oysa ki forumların her alanda artık giderek az kullanılır hale gelmesi de ayrı bir konu. Özellikle görsel medya ağırlıklı sosyal paylaşım siteleri ve spesifik ilgi alanlarına yönelik tematik sosyal medya gruplarının yaygınlaşması forum sitelerinde ciddi kan kayıplarına yol açtı. Foruma olan ilgi kaybını bu açıdan da değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum.

Ben de uzun süredir bu forumdayım. Çok aktif değilim ama arada gelip özellikle gezi yazılarını okumayı severim. Bu konuyu görünce ben de bir kaç kelam edeyim dedim.

Öncelikle belirtmeliyim ki DoğrucuDavut müstear isimli yazar ile hiç bir kişisel iletişimim, paylaşımım, sohbetim, kızgınlığım veya husumetim yoktur.

Kendisi benim açımdan bu forumun kıdemli ağır abi tayfasından biriydi. Karavancılık konusundaki tecrübeleri ve teknik bilgi düzeyi kesinlikle tartışma konusu edilemez. Bu konuda herkesin hemfikir olduğunu düşünüyorum. Ne var ki yazı üslubunda ve ifade tarzında tam olarak adını koyamayacağım ağdalı bir hantallık hali mevcuttu. Özellikle cümle yapılarında kullandığı devrik yapılar, fiil çekimlerindeki gramer karmaşası ve hedefi belli olmayan ve havada kalan tamlamalar nedeniyle DoğrucuDavutun yazdıklarını okumak bende ince bir baş ağrısına bile neden oluyordu. Elbette bu onun yazım tarzıdır ama dediğim bu nedenlerden dolayı kendisiyle yazılı bir fikri tartışma veya paylaşıma girmekten kaçınmışımdır. Bazen yazdıklarını anlamaya çalışmak yorucu dahi oluyordu. Uzun süre yurtdışında yaşamış olduğunu bildiğim için bu yazı dilindeki anomalileri buna bağlıyordum ve çok önemsemiyordum.

Kanımca bu yazı dili ve anlatım üslubundaki özgelik, kendi bilgi dağarcığının da çok geniş olması nedeniyle ifade etme ve fikir beyan etme aşamasında amorf bir yapıya dönüşüyordu. Teknik konulara oldukça hakim olduğundan dolayı artık karavan ile ilgili soru ve konulara felsefi ve kavramsal açıklamalar yaparak yaklaşmaya çalışıyordu ve bu da ağır olan yazı dilini iyice hantal ve rahatsız edici hale getiriyordu. Konular bu nedenle bağlamından ve özünden kolayca sapıyor ve bambaşka tartışmalara zemin hazırlıyordu. Özellikle çoğu kişi tarafından bu yazım tarzı "ukalaca" olarak bile nitelendirilebildi.
Bütün bunlar sonunda yeni üyeler konu açıp soru sormaya çekinir hale geldiler. Ağır yazı üslubu karşısında insanlar haliyle kendilerini aşağılanıyormuş gibi hissedebilirlerdi. Konular bağlamından kopup soyut tartışmalara evrildikten sonra tahmin edilemez yönlere doğru kayıp gidiyordu.

Yazmış olduğum bu değerlendirmeler sizin de gördüğünüz üzere tamamen edebiyat ve yazı dili eleştirisidir. DoğrucuDavut'un şahsı veya kişiliği ile ilgili bir değerlendirmem söz konusu olamaz.
Bu noktada şuna da değinmek istiyorum: Forum kuralları içinde yukarıda eleştirdiğim yazım ve ifade tarzı ile ilgili bir madde yok. Dolayısıyla yazarın forumdan uzaklaştırılma sebebinin somut bir kural ihlaline dayanmadığı çok açık. Benim tahminim forumun artık çok fazla kan kaybetmiş olması, yeni üyelerin katkı yapmaması, eski üyelerin kısır tartışmalar etrafında gün geçirmeleri, foruma taze kan ve enerji arayışına yol açtığı yönünde.
Yine tahminimce forumda ağır üslubu ile dominant hale gelmiş olan bir yazarın yönetimde bir rahatsızlığa yol açması kendisinin hedefe oturtulmasına neden olmuş. Bir nevi günah keçisi diyebiliriz. Oysa ki forumların her alanda artık giderek az kullanılır hale gelmesi de ayrı bir konu. Özellikle görsel medya ağırlıklı sosyal paylaşım siteleri ve spesifik ilgi alanlarına yönelik tematik sosyal medya gruplarının yaygınlaşması forum sitelerinde ciddi kan kayıplarına yol açtı. Foruma olan ilgi kaybını bu açıdan da değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum.

Değerli görüṣleriniz için teṣekkürler.

Karavanda elektrik, solar panel, akü, gaz tesisatı, su tesisatı gibi yıllarca çok ilgi duyulan konular forumda değiṣik yönleriyle tekrar tekrar dile getirildi. Forumda yüzün üzerinde karavan yapıldı. Forumda, belkide tüm karavan forumlarda demek lazım, teknik konularda bilgi doygunluğu var. Teknik konularda sorular artık genellikle yeni üyelerden geliyor. Istenilen bilgiler forumda olmasına rağmen deneyimli üyeler sabırla tekrar tekrar bilgi veriyorlar.

Forumda hemen her teknik konuda oldukça bilgi biriktiği için, yabancı kaynaklardan tercüme ederek teknik bilgi aktarmanında bir anlamı kalmadı!

40 yıldan fazla bir zamandır, kendi yaptığım üçüncü karavanla Avrupa yollarında geziyorum. Bildiğim teknik bilgileri forumda tekrar tekrar yazdım. Son zamanlarda teknik bilgi konusunda foruma verebilecek yeni bir bilgimin olmadığının da farkındayım. Yazdıklarım ya tekrar veya yeni gezilerimle ilgili anılar.

Forumların geleceği konusunda hepimizin kafa yormasında fayda var.

Son düzenleme:

Hepimiz Pisa sınavlarında test edilen problem çözme ve okuduğunu anlama seviyelerinin farkındayız.
Ülke yönetiminde yer alan ya da aday olan tüm bireylerin yetkinliği de ortada.
Uzun zaman önce izlemeyi bıraktığım TV kanallarının ve gazetelerin hazırladığı haberlerin kalitesi de ortada.
Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında yer alan içeriklere ve bunun sonucunda oluşan sosyal ortama da aşinayız.
Kelime dağarcığının birkaç yüz kelimeyle sınırlı olduğu bu coğrafyada aynı fikirleri tekrarlamaya gerek yok. "Tartışma" kavramı artık ülkede anlamını kaybetmiş ve verimli değilse, uzak durmanın zamanı gelmiştir.

Güçlü yazma becerileriyle tanınan Doğrucu Davud, uzun süredir farklı konulara girerek çoğu zaman da tekrarlar ile anlatmayı bırakmadı. Umarım artık hak ettiği bir molanın tadını çıkarabilir.
İronik bir şekilde, forum ayakta kaldığı sürece, konu ne olursa olsun, yeni gelenler için en iyi referans adreslerinden biri olmaya ve en üstte görünmeye devam edecektir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR