Safranbolu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan PASIFFLORA Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 37
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,021
Ynt: Safranbolu

Safranboluda meşhur yemeniciler kahvecisinden Türk kahvesi içmeden dönmeyin..... :'( derim..

Etiketler

PASIFFLORA' Alıntı:
Tüm evler kendilerine göre daha merkezi konumdaki kamu binalarına, dini yapılara ve anıt eserlere dönüktür. Hangi evden bakılırsa bakılsın manzara kapanmaz. Evlerin yakın plan cepheleri kör, uzak plan cepheleri açık ve birbirlerini izleyecek konumdadır.
Evlerin böyle bir özellikleri olduğunu bilmiyordum. Mimarilerini çok beğenirim. Güzel tanıtımınız için teşekkürler :smiley:

Herkese yorumları için teşekkür ederim.

34sel' Alıntı:
Evlerin böyle bir özellikleri olduğunu bilmiyordum. Mimarilerini çok beğenirim. Güzel tanıtımınız için teşekkürler :smiley:

O zamanlarki bakış açısı ve zekanın örneği aslında bu bir yerde
Şimdilerde ise teknoloji çok gelişmiş olmasına rağmen malesef düşünce yapısı kaynaklı sorunlardan dolayı bu tür şeyleri sadece geçmişte görebiliyoruz :(

PASIFFLORA' Alıntı:
Herkese yorumları için teşekkür ederim.

O zamanlarki bakış açısı ve zekanın örneği aslında bu bir yerde
Şimdilerde ise teknoloji çok gelişmiş olmasına rağmen malesef düşünce yapısı kaynaklı sorunlardan dolayı bu tür şeyleri sadece geçmişte görebiliyoruz :(

çalışmanız çok güzel olmuş.emeğinize sağlık.
şimdilerde zeka kurnazlıkla birleşince bambaşka bir Safranbolu ile karşı karşıya kaldık.bunu neden dedim?anlatayım.ilk gidişim günübirlikti ve burada anlatılanlar gibi çok etkilenmiş bir kaç gece kalmak istemiştik.bu yüzden 1 mayıs tatilinde safranbolu'ndaydık.

karşılaştığım şeyleri bir de ben aktarayım da vahim durumu herkes bilsin istiyorum.

insanlar,belediye restorasyon için aldıkları paraları harcamız bitirmişler sanırım.o güzelim konakların yanlarında hep betonarme binalar var.bir ahşam konak yanında 3 katlı betonarme.belediye bunlara izin vermiş.konaklara yapılan çıkma terasları,her yerden sarkan uydu antenleri gördüğümüzde gerçekten şok olduk.konaklara kaçak kat çıkacaklar utanmasalar.içimiz kan ağladı.her türlü tarihi eser sahipsizlik yüzünden yıpranmış.duyarlı yerli halkla sohbetimizde öğrendik ki bazı tarihi eserler yavaş yavaş yerlerinden yok bile oluyor.

esnafına gelince haftasonu ziyaretçileri için ayrı tarife uygulayanları vardı.bunlar hiçbir şekilde denetlenmiyor.sabah bayat çay satmak isteyen esnafa çayın bayat dediğimizde yoo taze dedi ve içmediğimiz ve memnun olmadığımızı söylediğimiz halde parasını bir güzel aldı.şimdi hangi turizm beldesinde bu hoş karşılanır?hiçbir şekilde denetleme yok.konularla ilgili gerekli şikayetleri yaptık.ama hangi turist gittiği tatilde böyle şeylerle uğraşmak ister?

yollarda sürekli gelin bizden alışveriş yapın diye neredeyse koluna girecek esnafla köşe kapmaca oynamak zorundasınız.hani bakayım dükkanına desen tahtakale pazarı mı desem,çin malları fuarı mı desem.farklı bir şey yoktu arkadaşlar.safranbolu dışında ne ararsanız var.noldu safranbolu'nun yerli ürünlerine,esnafına?aralara gitmişler,tek tük kalmışlar.gayette pahalıya satıyorlar ürünlerini.insan semt bir milyoncusunda olmayan şeyleri ve tavırları görmek isterken nelerle karşılaşıyor.bu kafayla mı turist çekecekler.dünyada bitti artık bu anlayış.

kısacası kentler keşfediliyor,bakım koruma yapılıyor sonra elini eteğini çeken denetçiler ve yerel yönetimlerin basiretsizliği yüzünden bakımsızlaşıyorlar sonra da yok oluyorlar.kurnazlarda son kalanların kanını emip terk edecekler oraları.eğer beypazarına gittiyseniz aradaki farkı daha iyi anlarsınız.beypazarı işte safranbolu'nun 20 yıl evvelki halini şimdi yaşıyor.insanların samimiyetini koruduğu,iyi şeylerin yapılmaya çalışıldı yerlerden biri.orasıda yok olur yakında.

başınıza gelen talihsizliklerden böyle düşünüyorsunuz demeyin.giderseniz etranıza bir daha bakın.yok olan konakların göz yaşlarını sizde hissedeceksinizdir.

gezimizin sonunuda söyleyeyim.aynı gün dönmek ve daha fazla buraya para kazandırmak istemedik.ama bir konağa peşin ödeme yapmıştık.yatıp kitap okuruz en kötüsü diye düşündük.pansiyoncuya şikayetlerimizi anlatınca aynı üzüntüleri yaşadığını ve mücadele verdiğini anlattı.mencilis mağarası,yörük köyü,kastamonu kuyu kebabı ve doğa yürüyüşleri ile vakit geçirdik.bir daha safranbolu'ya gitmem ve gidecek herkesede bu rezaleti anlatırım.

tekrar söylüyorum alınganlık gösterecek arkadaşlar olabilir,karalama kampanyası sananlar olabilir ama sokak lambalarını bari biraz estetik tarihe uygun yapsalardı.her yerde kablolar falan.civardaki çöp yığınlarından falan bahsetmeyeyim artık.

yazık ettiler safranbolu'na ve daha bir çok yörelere diyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

SON KONULAR

Geri