Karavan Gaz Ve Su Tesi̇satini Bi̇ti̇rdi̇m

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Likya Life Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,621

Etiketler

Gaz Hortumlar

Bu gaz hortumunun bağlantılarını TSE onaylıyormu bilmiyorum ama ben böyle bir karavanda uyumak istemem.

.
Bilmiyorum tavsiye ettiğiniz gaz sisteminizi kurmadan önce çağdaş karavan normları üzerine bilgi edinmeyi gerekli gördünüz mü ?
Umarım kimse sizi örnek alıp böyle bir kurum yapmazdı dersem gücenmezdiniz ? 🙂
Aşağıda böyle normlardan bahseden özet bir dosya var.

250 litre temiz su deponuz da ancak keşif karavanlarına yakışacak hacımda.
Gerçi tam doldurmazsınız olur biter.

Lütfen yanlış anlamayın.
Samimi niyetinizden asla şüphem yok ama gaz gibi özellikle sorumluluk gerektiren bir konuda tavsiyede bulunurken önceden bilgi sahibi olmanın gerektiğinde hemfikir olmalıyız ?

Ekli dosyalar

• KARAVANDAGAZSİSTEMİ.pdf
    672.6 KB · Görüntüleme: 71
Son düzenleme:

Kolay gelsin. Bir kaç düzeltme yapmak istiyorum affınıza sığınarak.

Hidrofor çıkışına mutlaka çekvalf koyunuz.

Soğuk su kollektörü yapmışsınız, 5 li. Gayet mantıklı. Yalnız sıcak suda kullandığınız hortumlar ısıya dayanıklı mı? Şofben çıkışı 50°C leri geçebilir. Zamanla pnömatik quick bağlantılardan atmasın.

LPG tüpü sabitleme için gergi kullanmışsınız. Metal bir aparat yaptırsaydınız daha iyi olurdu.

Ayrıca hortum ve kelepçe ek yerine bakır boru olsa çok daha güvenli olurdu. Tüpün ve şofbenin olduğu yere siz büyük bir menfez koymayı da ihmal etmeyin. 12 kg lık vanalı tüplerin dedantörleri girişinde kendi anahtarları bulunur. Bunu sabitlerseniz, ses yapmaz.

İyi çalışmalar dilerim.

SM-S908E cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kolay gelsin. Bir kaç düzeltme yapmak istiyorum affınıza sığınarak.

Hidrofor çıkışına mutlaka çekvalf koyunuz.

Soğuk su kollektörü yapmışsınız, 5 li. Gayet mantıklı. Yalnız sıcak suda kullandığınız hortumlar ısıya dayanıklı mı? Şofben çıkışı 50°C leri geçebilir. Zamanla pnömatik quick bağlantılardan atmasın.

LPG tüpü sabitleme için gergi kullanmışsınız. Metal bir aparat yaptırsaydınız daha iyi olurdu.

Ayrıca hortum ve kelepçe ek yerine bakır boru olsa çok daha güvenli olurdu. Tüpün ve şofbenin olduğu yere siz büyük bir menfez koymayı da ihmal etmeyin. 12 kg lık vanalı tüplerin dedantörleri girişinde kendi anahtarları bulunur. Bunu sabitlerseniz, ses yapmaz.

İyi çalışmalar dilerim.

SM-S908E cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
merhaba, yorumunuz için teşekkürler.
hortumu aldığım yer sıcak su için sorun olmayacağını, kombilerde de aynı sistemin kullanıldığını söyledi. lpg tüpünü gergi gerçekten çok sağlam 500 kg kadar rahat dayanır, tüpün altında menfez var (tse zorunlu tutuyor), şofbeni aslında kullanacağımızı pek sanmıyorum, ilerde karavanı satarsak sıcak su yok dememek için koyduk. bizim dedantör anahtarsız olandan her hangi bir ses olmuyor.

.
Bilmiyorum tavsiye ettiğiniz gaz sisteminizi kurmadan önce çağdaş karavan normları üzerine bilgi edinmeyi gerekli gördünüz mü ?
Umarım kimse sizi örnek alıp böyle bir kurum yapmazdı dersem gücenmezdiniz ? 🙂
Aşağıda böyle normlardan bahseden özet bir dosya var.

250 litre temiz su deponuz da ancak keşif karavanlarına yakışacak hacımda.
Gerçi tam doldurmazsınız olur biter.

Lütfen yanlış anlamayın.
Samimi niyetinizden asla şüphem yok ama gaz gibi özellikle sorumluluk gerektiren bir konuda tavsiyede bulunurken önceden bilgi sahibi olmanın gerektiğinde hemfikir olmalıyız ?
karavan da fazla su olmasının ne gibi bir zararı olacak anlamadım, çağdaş karavan normları "küçük depo koyun sürekli çeşme mi arayın" diyor, 2 kişi her gün duş alsa yemek bulaşık yaklaşık 40 lt tüketim olur, 6 bilemedin 7 gün anca yeter, biz ücretli kamp alanlarına da girmiyoruz (kendi karavanımız da yiyip içip yatıp üstüne günlük 500 tl vermek saçma geliyor bize), aracın ağırlığı için diyorsanız araç zaten 3500 kg civarı 100/150 kg fazla olmasından dolayı ne kadar çok yakar.
gaz içinse hareket halinde tüp vanadan kapalı, sabit iken de evde ki gibi tüp, o zaman evlerde de kullanmayalım.
ben yaptığım sistemi anlattım, benim ki yanlış ise siz doğruyla ilgili bir video çekip youtube kanalınıza yükleyin insanlar izlesin.

evde kullanılan bağlantının aynısı, evde uyuyabiliyorsanız karavanda da uyuyabilirsiniz, araç hareket halindeyken tüpü vanadan kapatıyoruz.
Ev ve karavani gaz açısından bir tutmak çok yanlış.

TSE bu sistemi kabul ediyorsa Cimer'e şikayet edilmeli.

Bu forumu okuyanlara sözüm; Ev sadece depremde hareket eder kısa bir süre. Diğer zamanlarda sabittir.

Araç ise sürekli hareket halindedir, her frende ivme ile yavaşlar. İvme varsa kuvvet vardır. Hortum zedelenebilir, bu kuvvetlere sürekli dayanamaz. Araçlar için kullanılan detantor bile farklıdır. Siz siz olun aileniz için uluslararası kurallara uyun.

Son düzenleme:

.
Çağdaş norm derken temiz suyun hacmını kast etmediğim anlaşılır olmalıydı. Bu normları karavancılığın oturduğu ülkelerde geçerli yasalar olarak anlayabilirsiniz. Evde geçerli gaz kurulumunun karavanda da geçerli olduğunu söylemeniz yanlış bir akıl yürütmesi.
Hepimiz yanlış yapıyoruz bunda gücenecek bir durum yok.
Sizin araştırmadığınız üstelik tehlike barındıran bir konuda tıklanacağım diye ısrar etmeniz ise maalesef istemeden söylüyorum, sorumsuzluk sınıfına giriyor.

Yüklediğim .pdf dosyasını okumak istemezseniz bile lütfen aşağıdaki sayfanın tercümesine bir bakın derim.

Sizin birkaç saate üstelik ilk defa yaptığınız bu iş, karavancılığın oturduğu ülkelerde tam teşekkülü bir meslek saygınlığına sahip.

Son düzenleme:

evde kullanılan bağlantının aynısı, evde uyuyabiliyorsanız karavanda da uyuyabilirsiniz, araç hareket halindeyken tüpü vanadan kapatıyoruz.

Faydalı bulduğumda videonuzu beğendiğimi yazdım.

Forum yönetimi olarak elektrik ve gaz tesisatları konusunda çok hassasız.

Videolarınızı tek tek izliyorum. Yanlıṣ bulduğum gaz hortumu bağlantısı, bir baṣka videoda dekupaj testere ile karavana elektrik giriṣ prizi için yuvarlak bir delik açmanız bu forumda örnek alınacak bilgiler değil. Giriṣ prizinin içini, kapağı takılı olduğu için göremedim. Ümit ederim doğrusunu taktınız.

Ayrıca sizi eleṣtiren üyelerele forumda benim videomu izlemeyin diyemezsiniz.

Forumdaki ilgili konuları, video yayınlamadan önce okumanızı öneririm. Sizin forumda öğreneceğiniz çok ṣey var…

Son düzenleme:

.
Biz sizin kişiliğinizi değil sadece söylediklerinizi eleştiriyoruz. Üstelik gerekçelerini vererek.
Bekir bey mesela hortumlar için şöyle bir uyarıda bulunmuştu.
Tabi bu lastik hortumun izole dolap dışında kullanılmaması için de önemli bir uyarı. Sizinki sanırım ocağa kadar gitmekte. Ayrıca kelepçeden daha güvenli bağlantılar kullanılmalı ve daha başka benzerleri sorunlu yaklaşımlarınız var.

Bizlerden videolarınıza bakarak ilgi göstermemizi beklediğinize göre, bizim de sizin sadece reklam için buraya uğramadığınızı bekleme hakkımız olmalı ? 😉

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,461
Kayıtlı Üye Sayımız
172,115
Kaydolan Son Üyemiz
SoundofSilence

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR