Peugeot J9 Long Motokaravan Ahşap Panel Ve Kaplamaları Hk.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan GLtekin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 633

GLtekin

Yeni Üye
Merhaba. Geçen hafta minibüsü satın aldım. İlk olarak motor, hortumlar, sıvıların bakımını ve yenilemesini yaptım. Frenleri ve lastikleri yeniledim. Hafta sonu koltuk ve döşeme malzemelerini söküp temizledim. Artık yalıtıma geçeceğim.

Esas sorum kullanacağım paneller hakkında. İzlediğim ve okuduğum her kaynak farklı kalınlıklarda kavak kontrplak kullanmış. Kimisi 4mm kimisi 12mm kullanmış.

Benim için önemli olan panellerin ağırlığı. Zira kendi kendime yapmaya uğraşıyorum. Yardımcı olan ise eşim. Karavanı içerisini 4mm kavak kontra ile kaplasam (üzerileri duvar kağıdı ile kaplanacak) yeterli olur mu? Yoksa ideal kalınlık farklı mıdır?
Mobilyalar için 10mm yeterli midir?

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

bende 4 mm kavak kontra kullandım altlarınada 10 mm cam yünü koydum sıkıntı olmuyor kullanabilirsiniz daha kalın malzemeyi esnetmek zor olacaktır

WhatsApp Image 2023 10 31 at 175532

Merhaba. Geçen hafta minibüsü satın aldım. İlk olarak motor, hortumlar, sıvıların bakımını ve yenilemesini yaptım. Frenleri ve lastikleri yeniledim. Hafta sonu koltuk ve döşeme malzemelerini söküp temizledim. Artık yalıtıma geçeceğim.

Esas sorum kullanacağım paneller hakkında. İzlediğim ve okuduğum her kaynak farklı kalınlıklarda kavak kontrplak kullanmış. Kimisi 4mm kimisi 12mm kullanmış.

Benim için önemli olan panellerin ağırlığı. Zira kendi kendime yapmaya uğraşıyorum. Yardımcı olan ise eşim. Karavanı içerisini 4mm kavak kontra ile kaplasam (üzerileri duvar kağıdı ile kaplanacak) yeterli olur mu? Yoksa ideal kalınlık farklı mıdır?

Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Selamlar,

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz.

Yeni aracınız hayırlı olsun. İyi günlerde kullanmanızı dileğiyle.

Genele baktığımızda bu aşamalar daha çok kişilerin kendi seçimlerine göre oluşuyor aslında.

Benimde gözlemlediğim bu işin bir standartı yok.

Sizin de bahsetmiş olduğunuz gibi kimi 4mm, kimi 8mm yada daha kalın ölçülerde kontralar kullanabiliyor.

Bu seçimler birazda aracınıza bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Sizin için önemli olan unsurun panellerin ağırlığı olduğundan bahsetmişsiniz. Bu durumda size önerim plastik lambri olarak adlandırılan, oldukça hafif, uygulaması kolay ve kullanışlı bu ürünler olabilir. Genelde çekme karavanların %90ında bu malzemeler kullanılıyor. En azından bir göz atıp, araştırmanızı öneririm.

Şahsen duvar kağıdı konusuna pek sıcak bakmıyorum. Müşterilerime evlerinde dahi kullanmalarını önermiyorum. En kaliteli İtalyan kağıtlar bile güneşe maruz kalınca max 5 sene içinde kendini bırakıp berbat bir görüntü oluşturuyor, ki karavanda bu yıpranma, çok daha kısa süreler içinde gerçekleşecektir.
Bir de karavan içindeki yoğuşmayı düşünürseniz çok kısa sürelerde deformasyonlar başlayacaktır.

Mobilya konusunda ise iyi bir işçilikle 10mm malzeme ile de iyi işler çıkarılabilir.
Fakat menteşe konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. İnce malzemelerde genelde yaprak yada milli menteşe dediğimiz ürünler kullanılabiliyor. Profesyonel mobilya aksesuarlarını kullanabilmek için genellikle 18mm (min.14mm) kalınlığa ihtiyaç duyuluyor.

Aracınız sonuçta bir motokaravan olacak. Yani ağırlık bir çekme karavana nazaran daha geri planda kalıyor.
Bence mobilya kalınlığında bir tık ileri gidebilirsiniz.

Yapım aşamalarınızı da forumda bizimle paylaşırsanız çok memnun oluruz.

Kolaylıklar diliyorum 👋

Karavanı içerisini 4mm kavak kontra ile kaplasam (üzerileri duvar kağıdı ile kaplanacak) yeterli olur mu? Yoksa ideal kalınlık farklı mıdır?
Yan duvarlar ve tavanı kavak kontra olarak 4-6mm yapabilirsiniz, kontraplak imalatı çeşitli kalitelerde, kaliteli bir 4mm kontraplak iş görür
Duvar kağıdı yapıştırıcısı kavak kontraplak da iş görmüyor, yapıştı gibi dursa da kısa zaman sonra sakma ve ayrılmalar yapıyor

Mobilyalar için minimum 12mm ve üstünü kullanmanız lazım hem menteşe takabilmek için hem de menteşeleri ve montaj lamalarını vidalayabilmek için vida payı gerekiyor.
12mm kullandığınızda da, uzun parçalarınızı desteklemeniz gerekir(alüminyum profil gibi), yada mobilya dizaynınızı ona göre, parçaların bir birini destekleyecek şekilde tasarlamanız lazım.

@RamizDAYI , @buralpdi duvar kağıdını retro bir görünüm elde etmek için istemiştik. Ama onun yerine ahşap boyası ile bir görünüm deneyebiliriz.

Yan duvarlar için 4-6 mm arasında, uygun bulduğum bir yerden malzemeleri temin edeceğim o vakit.

Yardımlarınız için teşekkürler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.