Inşaallah Karavan Hayellerim Gerçek Olacak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan DOKTOR63 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 456
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 104,318
Hocam proje hazırladınızmı?Makine mühendisi ile görüştünüzmü,proje-karavan onayını,tüv muayenesi ve onayını,ruhsata işletme asamalarını nasıl yapacaksınız?[/QUOT
Hocam proje hazırladınızmı?Makine mühendisi ile görüştünüzmü,proje-karavan onayını,tüv muayenesi ve onayını,ruhsata işletme asamalarını nasıl yapacaksınız?
mühendisle konuştum git gönlüne göre aracın tadilatını yap
dikkat etmen gerekenler
1:mobilyalar iyice sabit olacak
2:kaportada değişiklik yapmasan iyi olur(kasa büyütme gibi)
3:gaz sensöru olacak ve ocak gaz kesme emniyetli olacak
4:depolar da sızıntı olmayacak
5:yolcu sayısı 1+1 veya 1+2 olabilir.
bitirdikten sonra gel proje ve tse bizde ,bizden aldığın belgelerle tuv e gidersin sonra emniyet dendi

Etiketler
mühendisle konuştum git gönlüne göre aracın tadilatını yap
dikkat etmen gerekenler
1:mobilyalar iyice sabit olacak
2:kaportada değişiklik yapmasan iyi olur(kasa büyütme gibi)
3:gaz sensöru olacak ve ocak gaz kesme emniyetli olacak
4:depolar da sızıntı olmayacak
5:yolcu sayısı 1+1 veya 1+2 olabilir.
bitirdikten sonra gel proje ve tse bizde ,bizden aldığın belgelerle tuv e gidersin sonra emniyet dendi

teşekkür ederim tecrübe çok önemli tecrübelerini bilgilerini esirgemiyorlar bazen telefonla mesajla yada burdan yazıyorlar ,önerileri nedeni ile 5. proje oluştu bakalım sonuna kadar kaç kez değişir içine başladıktan sonra zor değişir.harcamaları tek tek not ediyorum. en sonun da yazabilirim .şimdiden hayırlı olsun

teşekkür ederim tecrübe çok önemli tecrübelerini bilgilerini esirgemiyorlar bazen telefonla mesajla yada burdan yazıyorlar ,önerileri nedeni ile 5. proje oluştu bakalım sonuna kadar kaç kez değişir içine başladıktan sonra zor değişir.harcamaları tek tek not ediyorum. en sonun da yazabilirim .şimdiden hayırlı olsun
Hareketli banyo ben yapan duymadım,bence standart proje yapın...

Hareketli banyo ben yapan duymadım,bence standart proje yapın...
Hareketli banyo şu şekide calafornia xxl de gördüm yapılabilecek bir durum zor değil benim evin marangozu bir dolap yapmıştı kasa alüminyum ara lam lar ağşap olabileceği gibi alüminyum veya pvs olabiliyor
wc iken ölçüler 70*80 cm bazı karavanlarda banyo ve wc bu ölçüde mekanı ferahlatma peşindeyim ,banyo yaparken 70*125 cm olabiliyor
ıslak zemin sabit ,duvarlar hareketli
bir proje(avrupada) hareketli klozet görmüştüm banyo sırasında klozet yatağın altına giriyordu

Hareketli banyo şu şekide calafornia xxl de gördüm yapılabilecek bir durum zor değil benim evin marangozu bir dolap yapmıştı kasa alüminyum ara lam lar ağşap olabileceği gibi alüminyum veya pvs olabiliyor
wc iken ölçüler 70*80 cm bazı karavanlarda banyo ve wc bu ölçüde mekanı ferahlatma peşindeyim ,banyo yaparken 70*125 cm olabiliyor
ıslak zemin sabit ,duvarlar hareketli
bir proje(avrupada) hareketli klozet görmüştüm banyo sırasında klozet yatağın altına giriyordu
Duvarlar hareketli,illaki dışarı sızıntı olacaktır,bu kaçınılmaz.Sızıntı İlerki zamanlarda sıkıntı çıkartır...

Duvarlar hareketli,illaki dışarı sızıntı olacaktır,bu kaçınılmaz.Sızıntı İlerki zamanlarda sıkıntı çıkartır...
bakalım yaptıktıktan sonra netleşir ,öyle olursa ufak bir tadilat daha yaparım fakat sızıntı olacak bir durum yok çünkü hiç boşluk yok gibi hareketli bölme altında 1 cm lik ray boşluğu var ondada süpürgelik kullanılabilinir .kim bilir belki çok güzel ve kullanışlı olur.

Herkese Selam,
Bilgilendirdiginiz icin tesekkür ederim (yugun) Yücel bey doktor63 bey,

Su siralar siteyi, forumlari farkli bir gözle de okuyorum. Burada gercekten güzel isler yapilmis, bu sosyal alan icerisinde hatirir sayili emegi olan , üretici nitelikte güzel insanlar.abilerimiz, büyüklerimiz , önden gidenler var ve Kollektiv bir calisma yapiliyor.
Benimde kabullenemedigim „
Bir arac da belirli kosullar (degisiklikler) gerceklestiginde, motokaravan sinifina girer yada girmez, girmezse arac önceki hali ile kamyonet, otomobil vs ruhsatli olur. Burada ve baska site forum da okudugum gibi, Trafik polisleri „vay efendim, ici hos olmus, demek Karavan yaptirmissiniz „ demeleri, hatta bir üyenizin basina geldigi gibi aracinin baglamasi ve tartismalrinin gibi sorunlari yasmadan mevcut yasal zeminde en iyi tercihihimi yapmak istemistim. Kasko da yaptirmak istiyorum, fakat cok degisken, bu beni üzdü.
Israrim ve kaygim sadece bundan kaynaklaniyor.
Yoksa hepinizin bildigi bir konuyu can sikici bir konuda tekrar tekrar kisir döngü olusturmak istemedim.
Bir gerekcem de, esim rahatsiz, onu sakin ve huzurlu bir bicimde Türkiye yi hafif tempolu gezilerle güzel zaman gecirmesini istiyorum. Polis bir gün sunu der, baska bir polis sunu der, bu beni geryor. Ya hersey den vazgecip, minicamper yapacagim yada tam donanimli bir motokaravan yaptirtacagim.
Görebilecegimiz gibi, bu nokta arac tercihinden tutun ,tüm is akis sürecini degistiryor.
Moto karavan da cogunlukla evin önünde bekleyecek. Yazik.

MOTORLU KARAVAN ile ilgili Ruhsat-Plaka-Muayene-Ehliyet ve Vergi Konuları : Motor Karavan Tanımı :
Karayolları Trafik Yönetmeliği
Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 18/07/1997
Yayımlandığı Resmi Gazete No: 23053 Mükerrer
MADDE 3- 2918 sayılı Kanunda ve bu Yönetmelikte kullanılan terimlerin tanımları aşağıda gösterilmiştir
d) Araç sınıfları (Ek.: 11.04.2003-25076)
5) Özel Amaçlı Taşıt: Yolcu veya yük taşımak üzere özel bir işlevi yerine getirmek için kullanılan (bunun için özel gövde düzenekleri ve/veya ekipmanları gereklidir) M, N veya O sınıfı motorlu araçtır.
5.1) Motor Karavan: En az aşağıdaki ekipmanları kapsayan, yatacak yeri olan bir özel maksatlı M sınıfı araçtır.
(i) koltuklar ve masa
(ii) koltuklardan dönüştürülebilecek uyku yatağı
(iii) yemek pişirme imkanları ve
(iv) depolama/saklama imkanları
Bu ekipmanlar oturma bölümüne sabit olarak monte edilmelidirler; ancak masa kolayca çıkarılabilecek şekilde tasarlanabilir.
Diğer Hususlar :
Her ağırlıktaki Motorlu Karavanlar için :
a- Motorlu Karavanı tescil ettirmek (Ruhsat almak) gerekiyor.
b- Ruhsat çıkarmak için fatura ve ilgili yönetmeliklere göre düzenlenerek Makina Mühendisleri Odası ve TSE tarafından onaylanmış tadilat projesi gerekiyor.
c- MTV-Motorlu Taşıtlar Vergisi adı altında yıllık vergisi vardır.
d- Heryıl TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonlarına muayeneye gitmesi gerekiyor.
e- Motorlu Karavanı kullanabilmek için yüklü ağırlığı 3500 kg’a kadar(dingil sayısından bağımsız) için B sıfı ehliyet yeterli olup 3500 kg’dan ağır olanlar için C sınıfı ehliyet almanız gerekir.

Resmi Gazete Tarihi: 18.07.1997 Resmi Gazete Sayısı: 23053 mükerrer
KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİ
BİRİNCİ BÖLÜM
Amaç ve Kapsam
Madde 2-
Bu Yönetmelik, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa dayanılarak çıkarılmış ve bu Kanun hükümleri çerçevesinde karayollarında ve aksine bir hüküm bulunmadıkça da, Kanunun 2 nci maddesinde sayılan yerlerde de uygulanmak üzere;
a) Trafikle ilgili kurallara ve bunların uygulanmasına,
b) Trafiğin düzenlenmesi ve denetimine,
c) Araçların tescili, teknik durumları, muayenelerine ve karayollarında sürülmeleri sırasında alınacak tedbirlere,
d) Araç sürücülerinin sınavları ve belgelerinin verilmesine,
e) Karayolundan faydalananların hak ve yükümlülüklerine, eğitimine,
f) Uygulayıcı kurul ve kuruluşların görev, yetki ve sorumlulukları ile işbirliği ve koordinasyon düzenine,
g) Trafikle ilgili diğer hususlara,
İlişkin konulardaki esas, usul, şekil ve şartlara ait hükümleri kapsar.

Ayrica sunu da gördüm, emeinin daha önceden biliyorsunuz dur, benim icin sasirtici oldu.. Degistirmeden linki ile beraber yaziyi aktariyorum
Kampanyayı İmzala
Kampçılık ve karavancılık turizm sektörünün bir parçası, bazı turistlerin de yaşam biçimi. Yılda en fazla bir ay ve yazlık ev yerine de kullanılabilen motorlu karavanlar, doğa ile iç içe olmak ve Türkiye’nin tarihi ve turistik yörelerini gezip görmek isteyenler için çok önemli.
Yılın her mevsiminde, kısa tatillerin bile değerlendirilebildiği, Motorlu karavanın Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranı yüzde 145.
Uçağın ÖTV’si ise yüzde 0.5 yani yüzde yarım! Lüx yatların ÖTV'si yüzde 8,
KARAVANLARDAKİ BU ÖTV' Yİ %10 LARA İNDİRELİM

sabit wc ,atık veya temiz su deposu yapmadığınız müddetçe ,çekyat attınız sabitleme yapmadan tuev de sıkıntı olmaz fakat bir makina muhendisi ile konustum arkaya bölme atınız altı depo üstü yatak gibi kullanacağınız tuev e gideceğiniz zaman süngersiz. banyo için 70*90 gibi bir kabin yaptırdınız.. proje çizdirdiniz ruhsat kamyonet kalıyor .sonuç portatif wc portatif duş sistemi kullandınız sıkıntı olmaz araç a buzdolabı konmanız da sıkıntı olmuyor .karavan olabilmesi için yatağa dönüşen koltuk sistemi .yemek yapılabilecek ve yiyecek depolalana bilecek bir mutfak tezgahı gerekiyor.

Diyor.

Bende Pes Türkiyem dedim.

Peki ( izninizle sadece sohbet ve düsünceleri paylasmak anlaminda )soruyorum, benim durumum de belki deneyim olur.
Türkceye „cekmeli bagaj „yada bagaj sürecegi diye cevirmemiz mümküm ise, o tür birseyleryapip, yada, hepsi bir arada olan (Ocak, eyve-Lavabo su tanki, elektrikli sogutucu nun oldugu ve bir iki de kücük depocuk görevini gören göz iceren ) modülü gecici olarak tespit etsek yine de karavan olur mu , yoksa otomobil olarak mi kalir acaba diye düsünüyorum. Hani Weekend, Haftasonu etkinlikleri araci gibi.

Fakat insanin gönlünde yatan; tutkumudur bu?, yoksa biz erkeklerin Lego oyuncaklari ile oynamamiza mi Benzer, ise girdin mi, giderek ayrinti artiyor. Webasto, Klima (sogutucu) mecbur bu alt yapi olmali, ve en önemlisi acilir kapanir bir dus yeri, ve tuvalet, hijyen önde gelmeli diye düsünüyorum.

Düsüncelerim bunlar,degerlendirmelerinize sunarim.

Campervan kitchen pods

Der Transport am Heck   die echte Alternative zum Dach

Van home 2 Mandy Eve Barnett

Sayin Doktor63,
Yanit verdiginiz tekrar tesekkür ederim.

Hareketli Banyo calismaniz ile ilgileniyorum. Bu kanuda resimleri görebilirmiyiz, yada ilgili Linkleri gönderebilirmisiniz?

Bende sizlere bu konuda ilgilendigim bir iki modeli göstermek isterim.

Rnek 1

diger resimleri ilave etmeyi fark edemedim.

Sizin calismanizi merak ettim.

Yapim asamasinda olan herkese sakin, stressiz, bilakis zevkli birliktelikli bir akisi dilerim.
Iyi günler

Rnek 2

Rnek 3

Rnek 4

Rnek 6

Izninizle bir önceki yazimda degindigim, sökülüp takilabilinen modüllerden bir iki ilave örnek daha vermek isterdim.

Iyi günler

QUQUQ G Box

REIMO Kchenteil fr VW T6 5 u Mercedes Vito LR ab Bj8 2014 Anthrazit Metallic

Wwwcampingshop 24de wasserversorgung campingduschen 36488 reisedusche rund mit wanne

X89070pagespeedichHhd wHAH6

Calibox edition basicjpg

Sayin Doktor63,
Yanit verdiginiz tekrar tesekkür ederim.

Hareketli Banyo calismaniz ile ilgileniyorum. Bu kanuda resimleri görebilirmiyiz, yada ilgili Linkleri gönderebilirmisiniz?

Bende sizlere bu konuda ilgilendigim bir iki modeli göstermek isterim.

Ekli dosyayı görüntüle 502274

modelleriniz çok güzel portatif ,bir şeyler yapmak istiyorum hareketli banyo gibi aslında bakarsanız endişeliyim olacak mı diye ,karavan a başlarken de çok endişeli idim ,atık depolarda çok kafamı yordum çok şukur oldu gayette güzel oldu hiç belli etmiyor ,sıvı seviye proplarını da yerleştirdim böylece aracın içinden seviyesini görebileceğim dolma veya içeri taşma önlemi ,taşma için depolarda havalandırma kısımları da var dolarsa önce onlardan sızar böylece aracın içine gelmez.hareketli banyo fikri voswagen in clofornia xxl dan esinlendim tabiki onlar gibi yapamam ama yakın bir şey yapabilirim diye düşünüyorum ,linkler ve proje resimleri altta ölçüler klozet ,rezervuar ve lavabo için bire bir ayarlanmış tır (kapalı -wc-duş ölçüleri) inşaALLAH bu hareketli banyoyu da yaparım diye düşünüyorum hayırlısı
Video: https://www.youtube.com/watch?v=gnWyElnYtMc

1

2

Merhabalar,

Sayin Doktor63, icimde bulundugum sartlardan dolayi bir ödev , öncelikli bir sey olmadikca Bilgisayarda fazla zaman kullanamiyorum.

Ancak calismalariniz hos ve iyi gidiyor, nacizane bu konuda bir iki hususa dikkat cekmek isterim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,471
Kayıtlı Üye Sayımız
172,124
Kaydolan Son Üyemiz
paramana

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR